| Twister09 a întrebat:

I-am spus fostei mele iubite ca e o usuratica si are un caracter jegos. Am spus exact asta nu am facut-o curva sau panarama. Am spus asta deoarece ea a continuat pe parcursul relatiei noastre sa vorbeasca cu fostii ei iubiti,(cica doar ca prieteni) si fostii pretendenti cu care s-a sarutat ba chiar aia o sunau.(stiu ca o data ea spus unu ca trage in ea sau ceva de genul si unul a sunat-o odata chiar cand am fost noi iesiti pe afara).
Plus ca a fost totul bine intre noi si intr-o dimineata a spus ca vrea sa ne despartim ca nu mai simte acelasi chesti fata de mine, dar am aflat ca ea statea cu mine si mai vorbea cu cineva si dupa ce ne-am despartit a fost fix cu el si ea trimis ceva poze cu ea dezbracata si un video si acela a santajat-o.
Mi-a parut rau dupa ce am jignit-o si am facut-o asa.
Foarte multi mi-au spus sa o las in pace ca asa e ea.
Considerati ca am actionat corect sau nu?

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai procedat bine, puslama ieftina tipa

| darrio2007 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti para rau dupa ea. Cum a facut cu tine tot asa va face si cu ceilalti.

| romeo78 a răspuns:

Cei care ți-au zis că trebuie să o lași în pace, ți-au dat cel mai bun sfat!
Nu valorează nimic, doar o "ușuratică". S-a folosit, probabil, o vreme, ca pe o pensiune unde să reîncarce bateriile. Nimic mai mult! Mergi înainte, fete mai există!

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuia sa o jignesti sau ceva, trebuia pur si simplu sa o lasi in pace si sa nu accepti acele lucruri.
Acuma uita si mergi mai departe, doar ca tură viitoare ai grija pe cine iei langa tine.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Adevarul inseamna jignire? Dar ea, prin comportament, nu l-a jignit?

| Freya1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu dragutule.Dar nu are rost sa aruncam cu vorbe aiurea, sau sa dam puni ca nu i-a dat-o nimeni cu forta, el si-a luat-o si a acceptat-o asa probabil de la început.
Tu daca iti iei de nevastă pe una de pe centura spre exemplu si vezi ca asa face ea bani, sau asa ii place ei sa faca ce rost are sa o faci c. urva? Sau sa o bati? Tu cand ai luat-o de unde ai luat-o? Sau ce ai crezut ca inseamna p.rostitutie? Asa si el, a vazut ca tot cauta alti si vorbeste cu alti si asa stat cu ea, putea sa plece si sa ii zică drumu.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Da, ai dreptate. Dar el i-a spus doar adevarul. Cea de pe centura este c. urva si nu este o jignire daca ii spui asa.
Unui om trebuie sa-i spui in fata daca greseste, altfel crede ca el face bine. El i-a spus de ce rupe relatia cu ea.

| Freya1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da nu e neaparat necesar sa ii spui in felul asta.
Poti sa ii spui pur si simplu ca te-a înșelat, ca ceia ce face nu e ok, ca a gresit cu asta si cu asta si pa.Dar nu stiu de ce sa tinem morții sa facem o întreagă scena cu jigniri fata de omul pe care noi l-am ales si iubit.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Freya1):

Daca ai trece prin asa ceva, nu stiu daca ai face asa. Ii spui cu binisorul odata, ii spui de doua ori, dar a treia oara te scoate din sarite. Stii cate feluri de femei sunt? Trei. Femei care le poti tine langa tine cu p..., femei care le poti tine cu bani si femei pe care nu le poti tine nici cu p... nici cu bani.

| Freya1 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

I-am spus asta pentru a înțelege ca nu a rezolvat absolut nimic prin acele cuvinte, Nu pentru a te asigura ca nu te vei enerva niciodata si nu te vei scapa sa spui cuvinte urâte.
Păi uite ca eu spre exemplu nu fac parte din nici una din categoriile enumerate de tine si mai stiu n-spe mii de femei la fel ce nu se regăsesc în cele spuse mai in sus.Nu toate sunt la fel, cum nici voi nu sunteti toti la fel.

| anonimg a răspuns:

Prietena sau prietenul nu sunt sclavul unuia sau altuia. Fiecare și oricând sunt liberi să părăsească pe celălalt. Chiar și cei căsătoriți au dreptul să se despartă după 15-20 ani de căsnicie. Fiecare este liber să facă orice și oricând cu viața sa.
Dacă fata te-a înșelat, atunci ești liber să o părăsești oricând, în liniște și pace. Orice altceva îți va strica ție caracterul.
Iar pe viitor să nu te mai uiți după fetele ușuratice. Lipsa lor de educație va fi ca un ghimpe în călcâie toată viața ta dacă mai alegi astfel de fete. Și tu nu poți să reproșezi unei astfel de fete spunând-ui că de ce face așa. Așa este educată și așa face; pentru că nu poate altfel.
De asemenea trebuie să te întrebi și unde este vina la tine pentru care fata aceasta mai vorbește cu alții. Cumva nu o iubești suficient?
Măcar că vorbim astfel, caracterul unui om se poate schimba numai cu dragoste; numai dacă simte că este iubit cu adevărat.
Îți recomand cartea "Iubește inteligent*: https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Doar citind-o împreună veți avea sansa ca relația voastră să ajungă la un oarecare echilibru.

| CodrutElian1990 a răspuns:

La o asemenea persoane nici peste umar nu trebuie sa te uiti.

| Zuzu1991 a răspuns:

Dupa intrebarea ta imi dau seama ca inca o mai iubesti, lucru normal, DAAAAAAAAAAR, trebuia sa te desparti de ea, e clar ca ce i-ai spus e foarte real si corect, deci totul e bine pentru ca, daca ai fi ramas cu ea ar fi fost rau, chiar foarte rau (sa va despartiti dupa ce aveati vreo 2-3 copii si, si tu si copiii sa suferiti RAU)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!

Și eu am făcut același lucru, pentru că tipa ieșea cu mai mulți tipi în același timp.

Însă vezi tu, faptul că jignim (judecăm de fapt) e despre noi, până la urmă oamenii sunt asa cum sunt, nu ne place cineva, mergem mai departe, nu are rost sa aruncam cu negativitate in jur.

Nu ai facut nimic iesit din comun, din experiențe învățam și evoluăm astfel încât să nu mai atragem oameni ca și aceștia, care in fond sunt la fel ca și noi, cu mai multe nelămuriri și disfuncții de personalitate.

Pace!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut aceeasi experienta. Aveam numai certuri inutile din cauza asta, ca vezi doamne "numai el ma intelege" imi spunea ea laughing
I-am spus sa isi faca bagajele si sa o taie la "el".
Janghinele astea nu merita nici negru de sub unghie.

Răspuns utilizator avertizat
| tzionut a răspuns:

Da. Ai actionat corect. Nu inteleg de ce iti pare rau. Nu ai jignit-o. Ai spus un adevar. Respect zero din partea ei, asa ca nu are sens sa mai pierzi timpul cu ea.
Cauta o fata care sa te respecte, cu care sa comunici orice fara sa fi judecat, in care sa poti avea incredere ca trageti amandoi in aceeasi directie pentru a va indeplini obiectivele comune, si o sa fi fericit.
Ai gresit in momentul in care ai permis ca tipa sa vorbeasca si cu altii, asa ai pierdut respectul ei. Trebuia sa precizezi de la inceput ca ceri excusivitate, iar daca nu e in stare nu are sens sa piarda timpul cu tine.

| Silwian37 a răspuns:

Asa si ce ai realizat ce ai castigat? Te simti mai barbat sau mai macho? Ce ai vrea sa o ti intr o cusca ca pe o pasare? Doar pentru tine? Sa o ti legata? La felul cum si ce ai povestit banuiesc ca nu ai mai mult de 16 ani. Cred ca si mai putin! Asa si ce? Acum iti pare rau sau ce? Pe ea oricum nu o vei schimba asa cum iti place tie! L()))

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Silwian37):

Ai o gandire de turma.