| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte curios ce se intampla dupa ce iti pierzi virginitatea?
Si la baieti dar si la fete.
Imi poate spune cineva sa inteleg?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

La fete himenul, la baieti "ar putea" fi ata aia, dar nu e ceva sigur

| corbulalbrosu a răspuns:

Virginitatea reprezinta o notiune, o conceptie a carei existenta este localizata in minte. Virginitatea NU are legatura cu ruperea himenului, adica cu deflorarea. Dezvirginarea se produce d.p.d.v. al psihicului adica in interiorul MINTII si nu la nivelul ''PASARICII''. Astfel ca dupa actul sexual de dezvirginare exista posibilitatea de a NU se produce absolut nicio modificare fizica vizibila si totul sa ramana exact la fel ca inainte. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

La fete se rupe himenul si devine femeie cu adevarat. In schimb la baieti nu se intampla nimic deosebit.

| CiobotaruValentin a răspuns:

Salut.Nu se întâmplă nimic, doar că la femei se rupe himenul-o membrană ce se poate rupe la primul act sexual, printr-un efort fizic mai puternic, mers pe bicicletă sau autosatisfacere, în schimb la băieţi nu se întâmplă. Pierderea virginităţii nu are nimic de a face cu perioada pubertăţii şi aşa mai departe.
O seară bună!

| eugeniu2020 a răspuns:

Se intampla o minune! vine o alta zi cand nu mai esti virgin/virgina!

| GeneviveJ a răspuns:

In primul rand modificarile psihice sunt mai importante, pentru ca psihic te vei schimba intr-o oarecare masura, te vei percepe altfel pe tine si chiar si pe cei din jurul tau si te vei descoperi in alt fel decat cum te cunosteai inainte. Au loc schimbari majore, de la faptul ca iti acorzi mai multa importanta si atentie tie ca persoana, incepi sa nutresti sentimente diferite fata de cei din jur, intelegi oarecum mai bine ce se intampla in jurul tau, practic te maturizezi. Este o experienta emotionala in primul rand si este bine sa o faci cu cap si cu luare de minte pentru a putea intelege mai bine totul pentru ca altfel, grabesti lucrurile si nu e bine, de aceea e important ca viata sexuala sa o incepi cand esti pregatit psihic si si fizic, este important sa fie un echilibru. Iar ca si modificari biologice si fiziologice aici intervin anumiti hormoni care ajuta la dezvoltare si la echilibru psihic si fizic.

| DirtyMind15070 a răspuns:

Depinde la care parte te referi.
La partea fizică, pentru fete e puțin mai greu pentru ca, la dezvirginare, dupa cum se stie, himenul se rupe, iar fata, in timpul sexului simte un ușor disconfort in zona genitala si mai ales in momentul in care "intra", pentru ca atunci e partea mai complicata. Fetele trebuie sa fie destul de lubrifiate pentru ca durerea sa nu fie exagerată. La băieți, in schimb, am inteles ca se simte si la ei o mica durere pentru ca se rupe o ață sau... ceva de genul.
Iar din punct de vedere psihic, e mai complicat pentru ca, teoretic inconstient ajungi sa ai sentimente pentru persoana cu care te ai dezvirginat. E mai mult o atasare emoțională