| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte timid. Ma rosesc si cand vorbesc cu o fata, ce sa fac sa scap de aceasta problema?

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Tu alegi ce vrei in viata,sa ti-o traiesti pe a ta sau sa stai pe margine sa te uiti cum si-o traiesc altii.
Si daca mai insisti mult in timiditatea ta,o sa ramai pe margine.
Continua sa vorbesti,chiar daca te inrosesti,cultiva-te, citeste sa ai un vocabular bogat si subiecte de conversatie diverse, te vei simti brusc mai increzator in tine.
Crezi ca e putin lucru sa atragi interesul unei fete?
Vorbeste!
Vorbeste inteligent si n-are importanta ca te inrosesti, iti va trece pe nesimtite, cu cat devii mai spiritual si mai elevat!

| DragosMentol a răspuns:

Simplu. fa sport.
O sa vezi schimbari in bine atat fizice cat si mentale(partea cu timiditatea).
Doebicei timiditatea provine de la faptul ca persoana cu care vorbesti este mai superioara decat tine.
Poti incerca sa vorbesti/te imprietenesti cu fete care nu prea iti starnesc atractie, o sa vezi ca timiditatea dispare ca prin magie.

| Awesom a răspuns:

Daca n-ai incredere in tine, femeile nu se vor uita la tine decat daca ai bani, casa si masina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca sa o invingi depasind-o-priveste atent alti colegi, prieteni din jurul tau si incearca sa fi ca ei-dar in modul tau.Gandeste-te cum ai vrea sa fi si incearca sa fi asa, foloseste o melodie care sa-ti schimbe starea de spirit si sa-ti ofere o doza de curaj si optimism, incearca sa intri cat mai mult in contact cu ele, sa le vorbesti/ii vorbesti, sa o/le intelegi si pote problema o sa treaca...

| CostaMate a răspuns:

Ca te inrosesti cand vorbesti cu o fata poate fi si un avantaj, ii poti spune sincer ca in preajma une fete frumoase te inrosesti si devii foarte timid; daca alege sa vorbeasca cu tine, cu timpul o sa scapi de aceasta fobie

| SorinBvB a răspuns (pentru CostaMate):

Dai funda tipul stie ce zice

| Carrie1 a răspuns:

Incearca sa ai incredere in tine sa depasesti timiditatea, zi si tu in gand cum ai vrea tu sa fii, dar cu convingere, incearca sa crezi ca esti asa cum vrei tu...nu stiu

| euAdelina a răspuns:

Buna!
Daca vrei te pot ajuta eu, imi dai facebookul tau si vorbim ca amici, si eu am fost timida si pot sa-ti zic unde gresesti si ce ar trebui sa faci. In primul rand nu te lasa "calcat in picioare" de ceilalti sau dat la o parte, fa-ti un grup de prieteni cu care sa poti vorbi deschis si in largul tau, o prietena, amica cu care sa vorbesti ca si cu o sora fara probleme si ea te va ajuta si-ti va da curaj sa vorbesti si cu celelalte. Cand cineva iti zice ceva urat nu intoarce capul, nici nu-l injura, spune-i ceva ce-ti vine pe moment, ceva neasteptat, comic (ex: zice cineva din clasa: ce te iuti ba la mine?! dar iti zice in ras, tu nu pleca capul si te iuta in alta parte ci poti sa-i raspunzi gen: pentru ca am ochii ma de aia!\\\ sau daca face urat la tine tot asa nu te lasa umilit si zii: greu e sa fi om! sau uneori oamenii se poarte ca si maimultele, nu e de mirare ca uni sustin ca ne tragem din maimute!) nushh nu te lasa umilit ai incredere in tine, si zi ce-ti vine in minte.
Decii daca vrei sa vorbim si sa te ajut lasa-mi facebookul sau Id-iul de mess pe privatwinking