| Adelina1995 a întrebat:

Sunt foarte trista, deprimata, singura.Stau toata ziua in casa, in pat.In loc sa fiu o graviduta vesela sa ma bucur, nu prea am motive de bucurie.Nimeni nu ma cauta, nimeni nu ma intreaba Esti bine?, Burtica ce face?, sunt singura, mamica la 14 ani, in loc sa fiu fericita sa ma tina cineva in brate sa imi aline suferinta, eu singurul lucru care strang in brate este un ursulet, si noaptea plang si imi pun mainle pe burtica si ma bag cu totul sub plapuma, plang vreo 2-3 ore, dupa care ma gandesc la copil si imi spun ca totul va fi bine, insa nu va fi. De ce nu ma cauta nimeni?, de ce nimanui nu i pasa de mine?

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Le pasa de tine numai celor carora inainte le-ai aratat ca iti pasa de ei. te vor cauta cei pe care i-ai ajutat dezinteresatm cei pentru care ai facut sacrificii fara sa astepti ceva in schimb

| Anonnimus007 a răspuns (pentru Brigaela):

Mda....basme, pur basme.In general oricat bine si oricat de mult ai ajuta pe anumite persoane cand dai de greu iti intorc spatele si se prefac ca nu te-au cunoscut vreodata.Trist dar asta e lumea in care traim

| Brigaela a răspuns (pentru Anonnimus007):

De-a lungul timpului, de cate ori am avut probleme serioase si nevoie de ajutor, cei pe care i-am ajutat cu adevarat nu mi-au intors spatele. NU mi s-a intamplat inca niciodata sa se prefaca cineva ca nu ma cunoaste. Stiu ca exista oamen care nu m-ar ajuta nici morti, dar pe acestia am grija sa ii indepartez din viata mea.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti s-a explicat in repetate randuri foarte precis si explicit ce trebuie sa faci pentru a reintra in normalitate si a nu-ti distruge viitorul. Multa sanatate!

| minrest a răspuns:

Le e si lor jena sa te caute, cand s-a intamplat o nenorocire ca asta. Le e si rusine de rusinea ta, ca te-ai lasat inselata asa prosteste si te-ai distrus. Tu te asteptai sa fie o bucurie cand un copil tamane gravida? Chiar daca reusesti sa nasti, asa incomplet dezvoltata, trei oameni sunt distrusi din start: mama ta, care te crestea pe tine sperand sa faci ceva bun, iar acum va va creste pe amandoi fara nici o speranta; tu, care nu mai poti invata si va trebui sa muncesti aiurea toata viata; si copilul, care va avea prea putin sprijin si va fi material genetic de proasta calitate. Asa ca lumea nu te cauta, sa nu-si mai aduca aminte de cazul tau disperat.

| SG1995 a răspuns:

Măi fată ai tăi ce-au zis? Nu, nimic? Okay ai greșit că ai făcut sex cu persoana nepotrivită, dar chiar nu te-au ajutat cu nimic?
Dacă nu ai adăpost sau ceva de genul scrie-mi în privat îți recomand o asociație.

| WaterDrop a răspuns:

Ai auzit de avort si consiliere psihologica? La 14 ani, esti tu un copil, de ce ai alege sa mai faci unul.Ma rog, fiecare cu alegerile lui.

Problema este ca aceste ganduri te vor mai bantuii o lunga perioada de acum incolo si nu poti face prea multe.Ideal ar fi sa apelezi la un psiholog si familia sa fie alaturi de tine si sa te sustina. Daca reusesti sa treci peste aceasta perioada, nu te ingrijora, pe viitor se va gasi cineva care sa te iubeasca si sa te faca fericita.

| Xelon a răspuns (pentru WaterDrop):

Din câteva răspunsuri ale tale pe care le-am vazut nu păreai genul care sa fie păcălit așa usor de un troll de slaba calitate.

| WaterDrop a răspuns (pentru Xelon):

Um, cand intalnesti cazuri asemanatoare cu varsta de 11 si 12 ani, 14 deja e batrana si nu mai pare nicidecum o gluma. Daca era doar o tentativa proasta de trolling, atunci sa fie in bafta lui/ei.Am irosit un minut din viata, voi incerca sa-l recuperez pe parcurs.

| Xelon a răspuns (pentru WaterDrop):

Ai dreptate intr-un fel, este trist ca fete cu vârste așa fragede ajung sa facă astfel de prostii si isi distrug viata(nu e cazul trolului asta), dar in general astfel de lucruri se intampla din vina parinților eu cred ca este obligatoriu introducerea educației sexuale in scoli...

| GoldenZenith a răspuns:

Pentru a aparea un curcubeu, trebuie mai intai sa ploua. Si cel mai frumos curcubeu, apare de obicei dupa o furtuna.
Viata noastra e alcatuita din alegerile pe care le facem. Uneori sunt bune, alteori nu. Dar cert e ca suportam efectele. Tu, acum, ai nevoie de consiliere psihologica si de sustinerea familiei. Dar cel mai mult tu te poti ajuta. Fii curajoasa, fii puternica si ai sa vezi ca incet, incet lucrurile vor deveni mai suportabile. Ai ales sa dai viata unui copil, tu la randul tau fiind unul. Gandeste-te la el, pentru ca toate emotiile tale el le simte. happy Tot ce trebuie sa faci e sa inveti din greseala pe care ai facut-o si sa fii impacata cu tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GoldenZenith):

Permite-mi sa te contrazic:

http://solar.physics.montana.edu/ypop/Spotlight/Tour/images/em_prism.gif

Pentru un curcubeu ai nevoie de o prisma... Si pentru cel mai frumos si pentru cel mai urat!

Si ca sa te contrazic in continuare, destinul ne este dictat intr-o mai mare masura de soarta si nu de alegeri. O boala, un accident, omul potrivit la locul potrivit sau nepotrivit. Indiferent de alegerile tale, daca soarta are alte planuri, tu nu vei putea niciodata sa-ti atingi idealurile si sa devii ceea ce doresti. Si de cele mai multe ori suportam alegerile altora, nu pe ale noastre, destinul ne este modificat de oamenii pe care nu i-am cunoscut niciodata, de la conducatorul locului de munca, pana la guvern si presedinte, alti oameni iti contureaza destinul.

Vestea buna este ca ai o poza interesanta la avatar...

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inainte de a te juca cu fricu fricu de ce nu te-ai gandit? Acum continua sa plangi, poate vei schimba ceva.

| ReZiSTorr a răspuns:

Cine te-a pus sa-ti incepi viata sexuala la 14 ani?

| Camuflaj2017x a răspuns (pentru ReZiSTorr):

A inceput-o pe la 13 ani, acu are 14, a fraierit-o un pacalici de 18 ani ca ii va creste copilul.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

In primul rand cauta-l pe omul cu care ai facut copilul. Spune-i ca va fi tata. Dupa aceia vorbeste cu cineva. Reclama-l la politie pe individ si vei primi si suport din partea statului.
Sa NU faci avort, lasa copilasul sa vina pe lume. In viitor o sa iti fie bine dar totusi incearca sa nu mai intretii relatii sexuale pana la majorat.

| minrest a răspuns (pentru IoanaPuppy31):

Sigur, ce te costa pe tine ca moare alta la nastere. Ce-ti pasa tie ca la varsta asta materialul biologic e prost, si copilul va avea probleme? Va avea el, nu tu. Ce iti pasa tie ca ea are doar mama, care va trebui sa ii intretina pe amandoi? Ce te doare pe tine ca ea nu va mai putea invata, si va fi femeie de serviciu toata viata? Tu ii spui ca va fi bine, ce te costa. Va primi sprijin de la sta? Mai precis ce? Prin ce lege? Nu va primi nimic, dar ce ce te costa pe tine sa o minti.

| Ramo02 a răspuns:

Adelina ai parinti? De ce esti singura? Iubitu/prietenul unde este? Vrei sa vorbim pe mess?

| Shoot97 a răspuns:

Ce raspunsuri incurajatoare laughing eu ti-am spus parca mai demult, fa-ti un prieten/prietena, dar sa fie prieten happy si usor usor o sa fie bine, multa bafta :*

| Cataari a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa faci avort.Atunci ceilalți o sa vina la tine. Ei nu vine la tine pentru ca ești gravida

| Miruna7975 a răspuns (pentru Cataari):

Vin*

| Miruna7975 a răspuns (pentru Cataari):

In februarie, tatal copilului avea 17 ani. In aprilie are 19. Ce repede creste!
PS: am vazut si celelalte intrebari ale tale...