| anonim_4396 a întrebat:

Sunt ingrijorata pentru ca nu mi-a venit ciclul luna asta nici nu am avut simptome premenstruale. Tin sa mentionez ca nu am avut niciodata contact sexual decat cu degetul ( penetrare) si asta dupa ce prietenul meu s-a spalat pe maini. In ultimele luni am trecut prin niste situatii tensionate si am citit ca si stresul poate fi o cauza dar nu pot sa il opresc pur si simplu ca vorba aia nu are buton de oprire. Ma tot gandesc ca as putea fi insarcinata.Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| ioanamaria2000 a răspuns:

Asta mi s-a întâmplat si mie acum cateva luni. Menstruatia mea este reglata, vine la fix 28 de zile, iar atunci mi-a intarziat 2 zile. Eram speriata si m-am stresat atat de tare ca nu mi-a venit 10 zile. Daca te tot gandesti la asta, stresul o sa o tot intarzie. Stai linistita.

5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ai ce sa faci, doar sa astepti si o sa vina happy

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai facut sex cu prietenul tau, nu poti sa fii gravida.

| Roberrt21 a răspuns:

Stai linistită happy
Însărcinată poti ramana doar daca erai in perioada fertilă și daca sperma ajungea în vagin.
Fiindcă ai specificat ca a facut cu degetul, degetul nu ejaculeza happy asa ca nu poate ajunge sperma in vagin
Daca a avut o ejaculare anterioară si a rămas sperma pe mâna, acesta se ususca in decurs de cateva minute si dispare, spermatozoizi nu pot trăi în contact cu aerul, daca sa si spălat cu atât mai bine happy
O seara faină!

| Fecioara28 a răspuns:

Nu exista risc de sarcina. Totusi e bine de stiut ca degetele iti pot face răni in interiorul vaginului. Oricum ciclul menstrual se reglează mai tarziu. E absolut normal happy

| Alinaalinutza33 a răspuns (pentru Fecioara28):

Am 20 de ani deci nu cred ca mai are ce sa se regleze...