| EllenaInga a întrebat:

Sunt intr o relatie de 8 ani de zile, si casatorita de 3 ani. Dupa 3 ani de relatie iubitul meu a inceput sa aiba tendinte de inselat. Mereu cand se ametea simteam ca ceva se intampla. Nu numai o data am gasit in telefonul lui conversatii cu alte femei in care le spunea ca le adora, le iubeste, etc... prima persoana, din ce stiu eu, la care s a dat a fost chiar o prietena de a mea.
Dupa ce i am iertat toate indiscretiile, ca na, doar nu se intalnise cu ele ci doar vorbeau, m am trezit dupa 8 ani impreuna ca vorbeste cu o alta femeie de sapte luni de zile, si desigur e mai tanara ca mine cu 5 ani.
S au intalnit, s au sarutat, si planuiau sa faca si mai mult. Nu cred ca au apucat sa isi consume relatia, dar nici mult nu mai aveau.
Se mai merita sa iert un astfel de om? Mai ales ca dupa ce l am prins ca vorbeste cu alta, nu a intrerupt relatia, ci inca isi vorbesc. Si mereu imi soune ca de fapt azi am vb ca sa punem punct. Sau ca e vina mea, ca eu l am impins, ca sunt eu prea paranoica.
Ce fel de oameni pot face asta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea este ca daca nu aveti copii, NU MERITA sa stai cu un astfel de om. Poti oare sustine ca iubesti cu adevarat o persoana si sa o inseli in acelasi timp? Si ce inseamna de fapt a insela? A te culca cu un alt barbat sau cu o alta femeie? Eu cred ca inseli si atunci cand doresti o alta persoana in afara de partenerul tau. E un fel de tentativa si asta, iar atunci cand vorbesti, te intalnesti, te saruti, te culci cu altcineva, deja e un fapt consumat. Problema la cupluri e obisnuinta. Dupa 8 ani probabil ai ajuns sa ai un sentiment de obisnuinta, o senzatie care te face sa crezi ca n-ai mai putea intalni o alta perosana cu care sa fii atat de deschisa si fata de care sa te simti in largul tau. Cred ca daca depasesti acest sentiment, de plafonare in propria relatie, ai sa intelegi ca nu, nu merita sa fii cu o persoana care-si bate joc de tine vorbind cu alte femei, casatoriti fiind. Daca insa ai copii, problema excede sfera cuplului si calculele se fac in alt mod...

7 răspunsuri:
| 21Ada a răspuns:

Nununu. Nu merita sa mai accepti. Tu l-ai impins sa te insele? Asta zic ce-i imaturi care nu sunt in stare sa si asume rensponsabilitatea pentru faptele lor. El e perfect? Nu cred si totusi nu l ai inselat. Daca te iubeste cu adevarat cel putin o termina cu cacaturile de frica sa nu te piarda. Nu merita...

| corbulalbrosu a răspuns:

Infidelitatea conjugala este practicata de barbatii care la un moment dat, nu mai suporta/se satura de cicaleala sotiei si "evadeaza" in bratele altei femei, unde spera sa gaseasca intelegere si alinarea "suferintelor" indurate in cadrul caminului familial.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ești tipul de femeie care nu acceptă și pace faptul că majoritatea bărbaților ar „trage" orice „pică" - nu merită să mai pierzi vremea cu el.
Altfel, stabiliți de comun acord niște limite și continuați. Uneori „merge și așa".
Totuși, după cum citesc eu aici, ție nu îți convine deloc situația; așadar, cred că se va aplica mai degrabă punctul 1.
Sincer, eu nu pricep de ce te-ai măritat cu el, dacă îi zburda mintea cu doi ani înainte de nuntă (și) după altele?!? de aia am mai pus și varianta 2. Poate înveți să suporți. Adevărul este că ăștia care fug după orice fufă nu părăsesc de obicei domiciliul conjugal (și de multe ori, vin și cu leafa întreagă acasă). Le e mult mai bine așa: și pe jos, și în căruță. Ca-n povești!

| UnBroken2016 a răspuns:

Degeaba ai varsta care o ai daca mai stai sa te intrebi daca merita sau nu sa continui relatia cu el.

°Ce fel de oameni pot face asta?° Aia care nu dau 2 bani pe partenerul de langa ei. Eu am o intrebare mai buna, ce oameni stau cu persoane de genul? Sper macar ca la intrebarea asta stii raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Tendinte" de inselat presupui tu, daca a avut ocazia sigur te-a inselat. Nu e vina nimanui ca ai ales sa ramai langa un astfel de om, felicitari pentru cei 8 ani irositi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elena,sotul tau este un braconier.Ori il accepti asa cu este, dar trebuie sa iei in calcul si varianta ca, uneori va veni acasa ranit, ori anunti organele. Cert este, ca braconajul este ca un virus.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

1. "tendinte de înșelat"?
Nu exista "Tendințe". Ori inșeala, ori nu.
Daca inseala, o va face si daca e prins si daca e nu si nu se va opri.
Daca inseala o face pentru ca nu are tot ce are nevoie acasa.
Daca inseala o face pentru ca s-a saturat de a fi cicălit si vrea sa fie ca la inceput, cand nu era decat pasiune di fericire.
2. Conversațiile cu alte persoane sunt un lucru normal. Suntem o specie sociabila. A filtra cu alte persoane tine de fiecare persoana in parte si de firea lui. Daca stai sa te gandesti, poate asta te-a atras la el acum 8 ani, firea lui mai de bagabont. Ce te-a facut sa crezi ca va deveni mielușel?
Stai cu el ca tu l-ai ales.
Sau nu sta cu el daca te deranjează mai mult ca te inseala decât sa fi fără el.