| anonim_4396 a întrebat:

Oare sa ma arunc de la etaj?
Sa aleg chinul vietii sau linistea mortii?
A fi sau a nu fi?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| sappy a răspuns:

Mai bine traiesti cu durere o viata intreaga, decat sa o simti o secunda!

| milan9 a răspuns:

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

Şi trebuie să te mulţumeşti cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| danay72 a răspuns:

Viata e frumoasa, bucura-te chiar si de un zambet cald, o floare, un animalut. Sper sa iti fie utile aceste idei.
Ce poţi face când simţi că viaţa ta pare să nu mai aibă sens?
ÎN FIECARE an, doar în Statele Unite, zeci de mii de oameni încearcă să-şi pună capăt vieţii. Biblia ne dezvăluie motivul principal pentru care unii ajung să fie cuprinşi de disperare: trăim ‘timpuri critice, cărora cu greu li se face faţă’, iar oamenii resimt presiunile vieţii la o intensitate mai mare ca oricând (2 Timotei 3:1; Eclesiastul 7:7). Când este copleşită de îngrijorări, o persoană ar putea vedea în sinucidere o cale de a scăpa de suferinţă. Ce poţi face dacă şi tu eşti copleşit de astfel de gânduri?
Nu eşti singur!
Chiar dacă situaţia în care te afli ar putea părea fără ieşire, nu uita că nu eşti singurul într-o astfel de situaţie şi că, din nefericire, aproape toţi oamenii se confruntă cu probleme. Biblia spune: „Toată creaţia continuă să geamă împreună şi să sufere împreună" (Romani 8:22). Deşi pe moment nu vezi nicio soluţie la problema ta, lucrurile se pot îmbunătăţi cu trecerea timpului. Ce te poate ajuta când încerci astfel de sentimente?
Împărtăşeşte-ţi sentimentele unui prieten matur, demn de încredere. Biblia afirmă: „Un tovarăş adevărat iubeşte tot timpul şi este un frate care s-a născut pentru ziua necazului" (Proverbele 17:17). Iov, un om drept menţionat în Biblie, şi-a destăinuit altora sentimentele când a fost greu încercat. Simţindu-se „dezgustat de viaţă", el a spus: „Voi da frâu liber plângerii mele, voi vorbi în amărăciunea sufletului meu!" (Iov 10:1). Deschizându-te faţă de alţii, zbuciumul tău sufletesc se va atenua şi vei putea privi lucrurile dintr-o altă perspectivă.
Varsă-ţi inima înaintea lui Dumnezeu în rugăciune. Mulţi cred că rugăciunea este doar un sprijin psihologic, dar Biblia arată cu totul altceva. În Psalmul 65:2, Iehova Dumnezeu este numit „Ascultător al rugăciunii", iar în 1 Petru 5:7 se spune: „El se interesează de [tine]". Biblia subliniază în nenumărate rânduri necesitatea de a căuta sprijin la Dumnezeu. Iată câteva exemple.
„Încrede-te în Iehova din toată inima ta şi nu te bizui pe priceperea ta. Ţine seama de el în toate căile tale, şi el îţi va netezi cărările." (PROVERBELE 3:5, 6)
„[Iehova] va împlini dorinţa celor ce se tem de el, le va auzi strigătul de ajutor şi-i va salva." (PSALMUL 145:19)
„Aceasta este încrederea pe care o avem în El: că, indiferent ce am cere după voinţa sa, El ne ascultă." (1 IOAN 5:14)
„Iehova este departe de cei răi, dar aude rugăciunea celor drepţi." (PROVERBELE 15:29)
Vorbeşte-i lui Dumnezeu despre problemele cu care te confrunţi şi el îţi va oferi ajutor. Pe bună dreptate, Biblia ne încurajează ‘să ne încredem în el tot timpul şi să ne vărsăm inima înaintea lui!’ (Psalmul 62:8).
Uneori e nevoie de mai mult
Potrivit studiilor, majoritatea celor care şi-au pus capăt vieţii au suferit de depresie. Aceasta arată că, şi în cazul tău, ar putea fi nevoie de un consult medical de specialitate. Medicul îţi va prescrie probabil un tratament sau îţi va recomanda să faci unele schimbări în alimentaţie. În unele cazuri, tratamentul poate da rezultate mai bune dacă vei respecta şi un program de exerciţii fizice. Ajutorul medical specializat s-a dovedit util în cazul multora.
Biblia conţine multe informaţii care îţi pot oferi sprijin şi speranţă. De exemplu, în Revelaţia 21:4 se spune despre Iehova Dumnezeu: „El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut". Însuşi Dumnezeu a făcut această promisiune, iar dacă vei medita asupra ei vei găsi alinare

| doreal a răspuns:

Off Doamne, am vazut ca multi ti-au raspuns si cu pasaje din biblie -_-. Eu iti spun sa nu te arunci de la etaj sincer, nu merita. Poate vei fi considerat las/a sau mai stiu eu cum. Le vei face pe plac dusmanilor tai si dap, nu merita! Linistea mortii e plictisitoare si fara putina adrelina, chinul vietii... vezi ca macar mai ai cu ce sa iti mananci creierii. Lasa moartea ca e prea tacuta.

| TPUuser199 a răspuns:

Imagineaza`ti asta: Te intorci acasa dupa o alta zi oribila de scoala. Esti pregatit sa renunti. Dupa cateva ore, cauti medicamente, lame si toate cele. Dupa alte cateva ore, fratiorul tau vine sa te cheme la masa. Nu raspunzi asa ca intra la tine in camera, si te gaseste plin de sange, si fara suflare. Intr`un suflet o cheama pe mama ta, care cade la pamant. Medicii nu mai au ce face. Directorul spune tuturor de sinucidere. E nevoie doar de cateva secunde ca toti sa inteleaga. Profesorii prea severi cu tine, baietii populari se gandesc la ceea ce au spus despre tine, fosta ta iubita care nu a mai vrut sa fie cu tine. Prietenii tai? Plang, se intreaba cum de nu au vazut starea in care erai. Si prietenul tau cel mai bun? E socat. Stia ca treci prin momente grele, dar niciodata nu s`ar fi gandit ca este chiar atat de greu. Nu poate nici macar sa planga. Se ridica si pleaca. E inmormantarea ta. Este aproape tot orasul. Majoritatea au amintiri frumoase cu tine. Parintii tai i`au spus fratiorului tau ca tu esti moart. Este distrus. Erai fratiorul lui mai mare, trebuia sa fii langa el. Prietenul tau cel mai bun ramane puternic, dar cand te duc la groapa nu se mai poate abtine si incepe sa planga. Au trecut 2 ani de la moartea ta. Copiii din scoala se duc macar o data pe sapt. la psiholog. Acei baieti au o multime de probleme. Baiatul care isi batea joc de tine, se taie. Profesorii si`au dat demisia. Fosta ta iubita nu mai stie sa iubeasca. Prietenul tau cel mai bun, a incercat sa se sinucida. Nu a reusit, dar a incercat! Si fratele tau? Plange in fiecare noapte, se taie! Face exact ceea ce faceai si tu. Parintii tai au divortat. Tatal tau a devenit dependent de lucrul sau, pentru a se distra de la cele intamplate. Mama ta e deprimata, sta toata ziua in pat. Poate tu nu crezi, dar asa si este! Alegerile tale nu te afecteaza numai pe tine, ci pe toti! Nu pune capat vietii tale, mai ai mult de trait! Lucrurile nu vor merge mai bine daca tu o sa renunti!

| BaNkIeE a răspuns (pentru TPUuser199):

Cred ca m-as multumi cu un asa sfarsit.

| TPUuser199 a răspuns (pentru BaNkIeE):

Da, inteleg. Doar ca nu este numai viata ta in joc. Gandeste`te la parinti si la familia ta...

| HelloWorld00 a răspuns:

Gandeste-te numai la ce dezastru ai putea lasa in urma in inimile rudelor si prietenilor tai...
De ce e viata un chin? Poate pentru ca asa vrei tu sa o consideri. De ce nu recantaresi intamplarile din viata ta?
Gandeste pozitiv, nu ai nimic de pierdut!

| BaNkIeE a răspuns:

Merci,la fel )

| StarKiss a răspuns:

Doamne ferește! Să nu te arunci de la geam!

Mai bine chinul vieții. Sincer.

| ColyR a răspuns:

Eu zic sa nu alegi sa te arunci de la etaj. Chit cat de rau iti este. Daca vrei sa vorbesti despre asta lasa-mi idul tau. Si eu am trecut prin momente triste.

| PepiChuxD a răspuns:

Eu zic mai intai sa astepti pe cineva sa te filmeze (dar cu o camera full hd) laughing))

| Nustiucenumesaimipun1234 a răspuns:

Este un mare pacat sa iti iei viata. Dumnezeu ti-a dat-o si tot El are dreptul sa ti-o ia. Cu totii suntem sortiti sa traim in chinul vietii de pe Pamant, oricat am incerca sa fim mai buni, tot vom pacatui. Traim intr-o lume in care pana si rudele te tradeaza, este banul la putere. Roaga-te si Dumnezeu iti va da puterea sa treci peste toate, te va mantui si vei ajunge intr-un loc mai bun.