| anonim_4396 a întrebat:

Sunt super dezamagita de prietena mea cea mai buna care a facut sex a doua zi cu iubitul ei. Aveau relatie la distanta.Ea de abia ce a venit in tara.Ei 2 s-au mai vazut pana acum, nu au avut contacte de niciun fel.Sa zicem ca au o relatie de 3 luni, pe net s-au cunoscut mai bine etc.
Stiu ca toti au dreptul la propriile alegeri insa ea e prietena mea cea mai buna de ani de zile, e un exemplu pentru mine si tot si e un om minunat din toate punctele de vedere si nu exagerez deloc, insa gestul ei m-a dezamagit.
Si mai ales, faptul au facut-o ca [] cainii. Acolo una scurta repede 5 minute, ca doar mi-a povestit.
Ea a mai avut un iubit, el fiind primul cu care a avut relatii sexuale, si a fost ranita atat fizic cat si psihic de acel idiot, si eu nu pot sa am incredere nici in actualul ca va avea grija de ea dupa ce va pleca inapoi in strainatate, ca doar stim toti ca relatiile la distanta nu tin o vesnicie iar tipii ca el, nu rezista, eu asa il vad.Si mie imi e prieten oarecum,[ vorbim cateodata ] dar atat insa nu imi inspira deloc incredere.Nu e genul ei.
Eu cu ea nu suntem genul care sa ne reprosam lucruri.Nu ne-am spus niciodata " ma deranejaza aia la tine/ nu imi place ca faci asa ". Noi ne sustinem una pe alta si ne respectam actiunile si tot insa sunt dezamagita ca a facut asta desi stiu ca pe ea o face fericita.
Ce pot face?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca si tu ai fi prietena ei, atunci nu ai putea sa o judeci si, in nici un caz, nu ai putea fi dezamagita de o decizie pe care a luat-o ea. Din pacate, inteleg ca doar ea iti este prietena tie, tu doar te-ai prefacut atata timp cat totul a fost pe placul tau.
Prietenii nu te judeca, ei te sustin intotdeauna. Daca iti cerea sfatul, ii spuneai parerea ta, dar avand in vedere ca ea nu a facut-o, nu ai nici o posibilitate sa formulezi macar in gand vreo parere sau vreo judecata. Fii mai generoasa, lasa preconceptiile de proasta calitate la o parte, fiecare traieste dupa cum simte el, nu e nimeni obligat sa raspunda pretentiilor tale. Tu ai grija sa nu te dezamagesti niciodata pe tine insati, sa te porti mereu la inaltimea standardelor pe care le ai. Iar prietenii sustine-i fara sa ii judeci.

| RAY a răspuns:

Cu toti avem asteptari de la alti,cu toti am vrea ca alti sa fie clonele noastre,din pacate prietena nu e clona ta,ea este fata de ce nu i spui asta ce ai scris aici? doar ai grija ca apoi va tine mereu minte asta,te-a dezamagit, te simti aiurea, credeai ca e ca tine, credeai ca e reflectia ta, dar nu e si nu credeai ca e asa

| alina2k18 a răspuns:

Hai ca asta-i bunalaughing
Ce poti face?
Sa iti vezi de trebusoara tawinking
Acum tu vrei sa iti ceara lumea voie cand sa si-o traga?
laughing)
Viata sexuala a altora nu te priveste pe tine, indiferent cat de apropiata esti de acea persoana.
POate fata are si alte fantezii, etc, acum ce face? Intai sa te intrebe daca esti de acord?
winking
Si referitor la primul ei iubit - > Asa e viata, nu toate relatiile dureaza pana la sfarsitul vietii big grin

| Emma30555 a răspuns:

Nu are legătură prietenia voastră cu deciziile ei. Dacă ea face alegeri proaste singura dezamăgita doar ea poate fii. Sa ști ca uneori și din alegeri proaste învățăm, capătăm experienta. Tu bucura te ca faci alegeri bune pentru tine, și nu te schimba dacă ai principii și idei sănătoase, dar nu trebuie sa te deranjeze ce fac alții atât timp cât nu te afectează pe tine în mod direct. Dacă ea este o fata bună cu tine asta e tot ce trebuie sa te intereseze. Oamenii din jurul nostru sunt diferiți de noi, noi înșine nu suntem vreun etalon pentru ceilalți. Nu te aștepta ca prietenii sau cei din jur sa gândească ca tine

| HazelEyes77 a răspuns:

Draga mea stiu ca nu ti a picat bine ce ti a povestit prietena ta legat de experienta ei amoroasa si te a intrigat graba asta a ei dar trebuie sa intelegi ca e vorba de viata ei personala si fie ca aprobi sau nu unele chestii trebuie sa i respecti alegerile. Chiar daca sa zicem ca nu a procedat bine e si ea om si mai greseste nu trebuie sa ai asteptari exagerate. Bineinteles poti sa i spui parerea ta dar ramane la alegerea ei daca urmeaza sfaturile tale sau nu. Trebuie sa intelegi ca e indragostita acum si dupa cum se stie dragostea e oarba uneori asa ca nu o judeca prea aspru. Fii langa ea sustine o cand are nevoie si incearca s o intelegi. Daca ii reprosezi mereu unele chestii nu vei reusi decat s o indepartezi de tine. Numai bine

| PersonajFictiv a răspuns:

Iti pare rau ca a avut un orgasm...in 5 minute si nu a durat mai mult partida,nu?
Cata empatie... data viitoare invita-i la tine,ca sa nu mai fie grabiti.

Ce poti face.e sa intelegi ca sexul e o placere,era mai bine daca se masturba?
Ai spus ca s-au mai vazut si se cunosc de ceva timp, tu te simti asa pentru ca tu consideri ca ceea ce a facut ea ar face o persoana fara caracter.
Dar, nu e adevarat, e doar perceptia ta care te face sa vezi lucrurile asa, daca o schimbi nu o sa te mai simti asa.

Sa te simti dezamagita de ea cand sta cu un tip si il minte iar pe la spate face sex cu altul...acum a facut sex in conditii normale.

| Justme1997 a răspuns:

Să îi amintești să facă cu Durex. Sincer, eu te înțeleg, așa m-am simțit și eu pe la 17 ani când mi-a spus bff ceva asemănător. Mi-am dat seama că era copilăresc să o judec și cred că eram de fapt puțin geloasă că eram single.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa nu mai mori de oftica pentru faptul ca ea a facut sex si tu nu.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))) Buna asta!

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

: )

| Laila12Izabela a răspuns:

Inteleg,ca nu ti-a picat bine ce a facut prietena ta dar e alegerea ei.Își va asuma consecințele pentru faptele ei, daca acestea vor exista. Dacă ii esti prietena fii alaturi de ea, nu o judeca, daca tu ai fi in locul ei nu ti-ar plăcea ca ea să te susțină?

| GrungyCacti a răspuns:

Fosta cea mai buna prietena a mea/colega de apartament s-a culcat din a doua zi de relatie cu prietenul. Asta e lumea acum. Nu ai ce face. Nu ar fi trebuit sa te surprinda.

| StefanGGXX a răspuns:

Ea,nu poate avea aceleasi pareri ca tine si nu poate fi ca tine.Singurul sfat pe care ti-l pot da, este sa te mai gandesti de cateva ori si sa iti dai seama ca tu nu prea esti prietena ei din moment ce o tot judeci.

| Steph277 a răspuns:

De ce o judeci, poate ea este fericita asa, poate ei ii place ca au facut-o ca (,) cainii si ca a durat 5 minute. Las-o sa faca ce vrea tu doar trebuie sa ii fii alaturi, e asa greu? Daca va fi ranita si de acest personaj, ea va trece peste, ea se va ridica si gata. Timpul trece, ranile se inchid! Tu fii prietena bună si doar incurajeaz-o si invat-o sa faca ce simte, fara sa ii para rau!