| me_8444 a întrebat:

Sunteti de acord cu avortul? astept pareri pro si contra

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Dupa mine, ar trebui ca o femeie sa fie lasata sa faca avort doar daca: 1. copilul este rezultatul unui viol; 2. sarcina pune in pericol viata mamei; 3. copilul sufera de o boala care ar duce la moartea lui fara nici un dubiu - repet, moartea lui, nu un handicap. Nu sustin avortul nici in aceste cazuri, dar mama ar trebui sa fie lasata sa aleaga in asemenea imprejurari.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De acord, daca acea persoana a fost violata si nu doreste copilul are voie sa faca avort ba chiar si legea permite asta daca e in limita celor 3 luni mi se pare daca au trecut acele luni nu mai are voie sa faca avort

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Discuții asupra acestui aspect au fost și vor mai fi.
Nu sunt pro dar nici contra.
Totul stă în conjunctura lucrurilor de s-a ajuns la un avort, dar corect ar fi o întrerupere de sarcină.
Avortul este ceva spontan, organismul respinge sarcina prin eliminarea sa în orice moment.
Întreruperea de sarcină se face la cerere din "n" motive.
Nu catalogăm persoana prin prisma unei întreruperi de sarcină.
Cu toate metodele contraceptive actuale se pot întâmpla și accidente!
Pa, pa.

| elasexygagica a răspuns:

Pro! Gandeste-te: pe copil doctorul il omoare in 5 minute, dar copilul pe tine te va omori psihic o viata intreaga astfel tu neputand sa duci o viata normala de adolescentbig grin

| AnonimA a răspuns:

Buna nu sunt de acord cu avortul pentru ca sunt atatea metode sa te protejezi, dar daca au uitat d protecti sau mai stiu eu ce si sunt oameni saraci e mai bine sa avorteze decat sa chinuie copilul care e un suflet nevinovat

bafta

| GyeBaek a răspuns:

Contra avortului, oameni care au copii "acidental" sa-i creasca si asta sa fie pedeas acelor oameni.

| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, sunt de acord cu avortul recomandat de medici in cazul in care fatul sau mama ar avea de suferit,, insa detest persoanele care recurg la avort doar pentru a scapa de consecintele prostiei/neglijentei(oricum i-ar spune). Pa

| Cristiano13 a răspuns:

Contra !

| Angel_5977 a răspuns:

NU sunt de acord, mai ales ca acum exista atatea metode sa te protejezi, totusi vorbim de o crima omori o fiinta prin avort

| Morphine21 a răspuns:

Nu!
Daca nu iti e a face copii protejeaza-te frate!
E o crima.

| Stella a răspuns:

Contra...foarte contra...straight face

| roxanyta a răspuns:

Contra contra

| silvica220 a răspuns:

NU TREBUIE SA JUDECAM. hai sa fim oameni. Nici eu nu sunt pentru avort, chiar uneori imi pare ca ar trebui sa se dea voie numai in cazuri urgente, (da nu ca metoda de contraceptie), si daca sar sti ca avort e tare greu de facut, poate ca si mai serios s-ar atirna adolescentii fata de chestia cu "jucatul". Dar de judecat zic, pentru ca toti suntem eroi, dar cind ajungem in fata cu problema gindim cu totul altfel.