| MatzzaaaEteeNaa666 a întrebat:

All,voi sunteti de acord cu avortul? Argumenteaza.:*

10 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Nu sunt de acord pentru ca pasii care sunt parcurg sunt drastici, practic rupe copilul in bucati ca sa-l poata scoate, apoi sunt contraindicatiile care cele mai frecvente sunt hemoragiile si pot duce chiar si la moarte iar in ultimul rand sunt de parere ca acel copil e venit pe lume cu voia lui Dumnezeu si trebuie sa fie un motiv de bucurie avand in vedere ca unii isi doresc sa aiba copii si nu pot face.

| izet a răspuns (pentru katy):

Nu sunt de acord cu avortul... daca avortezi de ce mai faci acel copil sau nu il chinui!

| katy a răspuns (pentru izet):

Ar fi preferabil sa-l faca si sa-l dea la casa de copii dar nu sa avorteze.

| kostyx a răspuns (pentru katy):

As prefera sa il dea spre adoptie. Intre casa de copii si avort nu sunt foarte multe diferente. Poate doar ca dupa ce iesi din casa de copii inca mai traiesti, iar dupa avort nu.

| katy a răspuns (pentru kostyx):

Este o diferenta imensa.in cadrul unui avort copilul este omorat automat i se ia dreptul de la sansa pe cand unul crescut la un orfelinat isi poate face un viitor si in primul si cel mai important lucru e ca are dreptul la viata

| kostyx a răspuns (pentru katy):

Sa nu ma intelegi gresit! Sunt total impotriva avortului. Eu sunt baiat dar daca prietena ar ramane insarcinata as prefera sa cresc eu copilul decat sa stea in orfelinat. Orfelinatul e aproape ca o scoala de corectie. Conditiile din orfelinat sunt ingrozitoare. Nu vreau sa generalizez dar nu am auzit de un singur orfelinat despre care sa se vorbesca de bine de catre cei care le parasesc.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Eu nu sunt de acord cu avortul.Sunt multe metode de contraceptie. Avortul este crima. Minunea vietii si frumusetea ei complexa trebuie accentuata ori de cate ori este posibil.Este important sa stim lucrurile de baza in dezvoltarea fatului in primul trimestru. Iata cele mai esentiale evenimente:
Ziua1:Apare fecundarea ovulului.
Ziua6: Embrionul se fixeaza in uter.
Ziua18: Poate fi detectat ritmul cardiac.
Ziua21: Multe organe incep sa se distinga.
Ziua31:Se dezvolta anatomia(brate, picioare, etc)
Ziua38:Fiecare grupa de muschi este prezenta/
Ziua40: Poate fi detectata activitatea creierului.
Saptamana6 : Pot fi facute:EKG si EEG; degetele de la mana si de la picioare sunt formate.
Saptamana 8:Fiecare organ este prezent, bebelusul inoata in lichid amniotic.
Saptamana 12:Bebelusul are cicluri/treaz adormit,digera hrana,inghite, excreta, respira lichid amniotic, are corzi vocale si plange.Este un sufletel viu! Are dreptul la viata!

| x3Ad a răspuns:

Nu sunt de acord deoarece înseamnă crimă. Dacă femeia nu a fost atentă când trebuia, trebuie să suporte consecinţele şi să nu aleagă calea uşoară (avortul).

| kostyx a răspuns:

Nu sunt de acord pentru ca personal cred ca este crima! e vorba de acelasi copil care poate peste cativa ani iti spune mama sau tata... pana la urma cine spune ca in momentul avortului copilasul nu este o fiinrta umana poate spune de cand incepe exact sa fie?
Eu am vazut un avorton la o autopsie (in urma unui avort spontan ca urmare a unei sangerari placentare) si vreau sa spun ca ce am vazut acolo am vazut un copilas cat o papusa. Si sunt multe alte argumente... cum ar fi cancere, sterilitate, alte proboleme medicale, morale, etc.