| miculprint a întrebat:

Intrebare DOAR PENTRU ATEI : Sunteti de acord cu AVORTUL?

36 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Da, da și da. Decât să faci un copil nedorit sau să îți distrugi viața mai bine așa.

| unul1 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Bun... sa zicem ca tu ma incurci si in viata si ma incomodezi. Si esti si nedorit happy. Pot sa-ti dau cu securea in cap?

| FucktheSystem a răspuns (pentru unul1):

Scuză-mă, dar în concepția mea nu orice adunătură de celule nedezvoltate este echivalentă cu o ființă umană cu rațiune. Dar dacă te incomodez poți încerca, deși față de avort este ilegal, deci tu suporți consecințele happy.

| unul1 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Celule nedezvoltate zici? laughing E clar ca din acele celule "nedezvoltate" (nu are rost sa intram si in termeni stiintifici) va iesi acea fiinta cu ratiune. Asa cum si tu ai dreptul la viata asa are si acea adunatura de celule nedezvoltate. Si tu ai fost o adunatura de celule nedezvoltate dar ai dreptul la viata.

| FucktheSystem a răspuns (pentru unul1):

Sunt conștientă că am fost o adunătură de celule, dar sincer decât să ajung să stau într-un orfelinat sau într-o familie dezbinată sau mai rău, aș fi preferat să nu fiu deloc. Și cât timp adunătura de celule nu e ființă cu rațiune rămâne irelevant ce o să fie într-un viitor. Chiar nu mă impresionează discuția asta, n-am pic de empatie pentru celulele aruncate la gunoi chiar dacă într-un viitor ar fi ajuns oameni. Asta e, găsește pe cineva cu sentimente pe viitor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unul1):

Asa ca o curiozitate, acest "drept la viata" se rezuma doar la oameni sau si la restul animalelor? Daca doar la oameni, de ce? Cum ai ajuns tu la concluzia ca tu (ca om) meriti dreptul la viata dar restul animalelor nu?

Ce intelegi tu prin "drept la viata"?

Si legat de "adunatura de celule", raspunde-mi la o mica intrebare : tu cand faci omleta zici ca prajesti o gaina? Practic, conform mentalitatii tale, in interiorul "oului" este de fapt o gaina iar atunci cand faci "ochiuri" tu de fapt prajesti gaini.

"va iesi acea fiinta cu ratiune"... corect, O SA IASA o fiinta cu ratiune. Dar de la O SA IASA pana la ESTE e un drum destul de lung. Cat timp "adunatura de celule" este in stadiul de O SA IASA, care-i problema ta? Cam cand (dupa cat timp) consideri tu ca "adunatura de celule" devine "om"?

"Asa cum si tu ai dreptul la viata asa are si acea adunatura de celule nedezvoltate"... cum ai ajuns la concluzia asta? Si vezi ca te-am intrebat mai sus ceva legat de "dreptul la viata".

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru miculprint):

Sigur, din pdv intelectual omul este superior altor animale DAR din pdv fizic este inferior tuturor.

"picior de egalitate"... e imposibil asa ceva (chiar si atunci cand vine vorba de oameni). Tu spre exemplu esti inferior unui caine sau unui sobolan. Esti inferior chiar si unui gandac. Fizic desigur.

"e grav rau de tot"... "amaze me" partule... pardon, printule. De ce e "grav rau de tot" (vezi ca ti-am explicat mai sus cum e cu egalitatea)? Consideri ca esti miezul din fanta? Consideri ca esti superior unei pisici din toate punctele de vedere? Dar cand vine vorba de un sobolan? Sau un gandac? Un rechin?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Esti inferior chiar si unui gandac. Fizic desigur."
Fizic si intelectual in cazul utilizatorului respectiv.

| Ibrahimovic a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te ma de-aici ca esti al' cu coarne pe Pamant oh go on

| unul1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dreptul la viata se rezuma doar la oameni. E normal sa tinem la semenii nostri si nu la animale (argumente de ordin crestin nu are rost sa-ti dau in aceasta discutie). Draga nestiutor... oul de la gaina nu este un embrion ci ovulul femelei (rezultat din ciclu... happy ). Eu am pus in ghilimele "adunatura de celule" pentru ca este clar ca nu este doar o adunatura de celule. Este un copil, un om, care inca nu a fost nascut. DAR ESTE UN OM si are aceleasi drepturi ca si un om nascut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru unul1):

In cazul oului din supermarket, da, nu poate fi vorba de un ou fecundat DAR daca vorbesti de gainile crescute la casa, sunt sanse mari ca oul pe care il prajesti sa fie deja fecundat si daca pui "clota" pe el, iasa puiul. Sau tu ai impresia ca acel cocos vine DUPA ce gaina depune oul si presara praful magic peste acel ou dupa care vine "clota" si se aseaza pe el ca sa il fecundeze? Stii macar chestiile elementare ce tin de gaini?

"E normal sa tinem la semenii nostri si nu la animale "... de ce?
"Dreptul la viata se rezuma doar la oameni."... de ce?

Ai facut 2 afirmatii dar nu le-ai justificat prezentand argumente.

"Draga nestiutor"... rolling on the floor. Pune mana si invata cum e cu gainile si cu ouale lor. Daca ai mancat oua de la gaini crescute la casa, sunt sanse mari ca acele oua sa fie deja "insamantate".

Tot nu mi-ai prezentat argumente pentru punctul tau de vedere si nu mi-ai zis de ce "dreptul la viata" trebuie sa se rezume doar la oameni. Ba mai mult de atat, eu ti-am prezentat niste argumente cum ca omul este inferior din multe puncte de vedere TUTUROR animalelor.

"DAR ESTE UN OM si are aceleasi drepturi ca si un om nascut. "... este un om la fel cum oul pe care il prajesti este o gaina.

"are aceleasi drepturi ca si un om nascut"... unde scrie? Cum ai ajuns la concluzia asta si cel mai important, DE CE?

Apropo, ce intelegi tu prin "om"?

| chelstone a răspuns:

Dar eu nu vad ce legatura are avortul cu ateii, de ce nu, intrebare doar pentru tractoristi sau pentru clovni?! A face un avort este o decizie personala, singulara, si care poate fi luata la un moment dat de cineva din diverse motive: lipsa conditiilor adecvate cresterii unui copil, pur si simplu faptul ca unele femei considera ca nu este inca timpul sa faca un copil, etc.
Nu are nici cea mai mica legatura decizia de a avorta cu ateismul si cu atat mai putin daca generalizezi.

Răspuns utilizator avertizat
| CinevaNou a răspuns (pentru miculprint):

Ai cazut in cap cand erai mic?

| Alphawolf a răspuns (pentru miculprint):

"Pe vremea comunismului, nici atunci nu erau conditii si totusi mama ta te a nascut."

La ce fel de conditii te referi? Pe vremea comunismului era locul de munca(salariul, venitul) si locuinta "asigurate". Atunci nu se murea de foame si de frig.

O alta chestie, faptul ca pe vremea comunismului era interzis avortul crezi ca nu se facea avort? Afla ca se facea! Pe ascuns, la domiciuliu, sau poate chiar prin boscheti si in multe cazuri... complicatii. 38 de avorturi a facut una atunci.

Un alt aspect, toata lumea se plange ca e greu, rau in Romania, ca nu e siguranta pe strada. Copiii facuti din greseala cu siguranta nu ne va ridica nivelul de trai, nici nu ne va face mai civilizati, ci invers, va ingrenuna totul, ei ne va trage inapoi. Copiii ar trebui planuiti, nu facuti din greseala.
Nu suntem destul de evoluati pentru a interzice avortul.

| chelstone a răspuns (pentru miculprint):

Indiferent de vremurile pe care le traim o sa existe avorturi, ele sunt solutii ce tin de fiecare caz in parte, nu poti generaliza, sunt femei ce isi doresc cu ardoare un copil si nu o sa accepte indiferent de situatie un avort dar, exista si cealalta fata in care o femeie ia decizia de a avorta din diverse motive.
Mama nu ma nascut in comunism, sunt nascut in 91, am fost primul copil, am fost dorit, iar bunica mea a avut 7 copii, i-a crescut pe toti, chiar daca pe vremea cand tata avea 3 ani a ramas vaduva. Vezi nu poti sa generalizezi, fiecare situatie are o rezolvare particulara.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns:

Sigur. Sunt situatii in care e mai bine sa nu traiesti deloc decat sa mori de foame de exemplu.

| mODIN a răspuns:

DA.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu. Orice persoana sanatoasa si-ar pune apoi intrebari de genul "cum ar fi fost?", "cum ar fi aratat?", "ce i-ar fi placut?", asa ca orice persoana sanatoasa la cap'sor care intr-un moment de ratacire a facut un avort n-o sa mai fie om. Asa vad eu treaba. Stiu ca mai bine deloc decat cine stie cum, dar daca nu vrei copii sau nu esti in stare sa-i cresti/educi, du-te scoate-ti niste maţe si gata, sau ciumpalacu sa isi faca cine stie ce ca viermisorii sa fie neproductivi.

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns:

Da.

| Alphawolf a răspuns:

Da, de ce nu, suntem prea putini?
Mai bine avort decat copii fara parinti, pe drumuri sau prin case de copii.

| CinevaNou a răspuns:

Nu sunt ateu, dar sunt de acord. Dar doar daca ar fi fost facut in cazul tau.

| LordBolton a răspuns:

Daca nu poti creste un copil (nu ai bani)si sa nu aiba viitor, e mai bine sa faci avortul.

Răspuns utilizator avertizat
| LordBolton a răspuns (pentru miculprint):

1. Nu sunt nascut in comunism.
2. Am fost dorit.
3. Este decizia fiecarei femei ce vrea sa faca cu cateva celule, daca ne gandim un pic si prajirea unui ou este avort nu?

Răspuns utilizator avertizat
| LordBolton a răspuns (pentru miculprint):

Totusi compari un om cu niste celule, celulele alea nu sunt un om, deci aici nu vorbim de crima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu da. De ce intrebi? Treci direct la subiectul principal.

Apropo : Cand faci omleta nu zici ca prajesti o gaina nu?

Răspuns utilizator avertizat
| BogdanVasc a răspuns:

Da. Mai bine mor la spital decat pe drumuri sa polueze aerul (ma refer la cei care au o viata fara viitor, si tot ce au zis cei de mai sus).

| adrian1419 a răspuns:

Da, chiar daca nu il recoman.Mai bine metode anticonceptionale, dar daca e o fetita violata sau nasterea copilului poate sa duca la moartea mamei mai bine avortul.

| AlisPretty a răspuns:

Eu as pune intrebare si astfel pentru crestini. Sunteti de acord cu avortul daca fata are 12 ani?

Răspuns utilizator avertizat