| mastadont a întrebat:

Sunteți de acord cu educația sexuală în școli?
Dacă nu sunteți de acord cine credeți că ar trebui să-i învețe pe copiii de la centrele de plasament sau pe cei care au părinții plecați în sstrăinătate despre educația sexuală?

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde și ce vor să bage mai exact și cum transmit informația, dar în principiu da, sunt de acord și mi se pare benefică.

| Cristina788 a răspuns:

Sunt de acord. Când aveam 14 ani un vecin m-a violat.
Dacă știam ce înseamnă sex nu mai mergeam acasa la dânsul.
Ieșeam afară noaptea fără frică, eu nu știam ce e aia sex sau viol

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza unor parlamentari complet iresponsabili dar nu-i asa foarte evlaviosi cum sunt cei care de foarte multi ani ''fabrica'' legile de urmat in aceasta minunata tara numita Romania, am ajuns de rasul lumii fiindca am devenit Campionii Europei la fetite mamici de doar 12-14 ani.
,, Nicio tara din Europa nu a mai doborat acest record, in afara de Romania'' Articol publicat Luni, 04 Septembrie 2017, ora 01:54
Romania a reusit sa doboare un record greu de egalat in intreaga Uniune Europeana, arata cele mai recente cifre ale centrului european de statistica, care plaseaza tara noastra pe primul loc intr-un clasament in care, cel mai probabil, ne-am fi dorit cu totii sa nu ne aflam.
Aproape una din zece nasteri din Romania are ca protagonista o adolescenta minora conform datelor Eurostat, care ne plaseaza pe primul loc in Europa in topul tarilor cu cele mai multe mame minore.
Astfel, 9, 78% din copiii nascuti in tara noastra in anul 2015 aveau mame adolescente. In Bulgaria, procentajul a fost de 9, 51%. Urmeaza Ungaria, insa distanta e destul de mare, pana la 6, 25%.
Si mai socant este faptul ca 676 de nasteri produse in Romania au fost inregistrate in randul adolescentelor cu varste cuprinse intre 10 si 14 ani, arata datele Eurostat, citate de Euronews, cele mai multe din intreaga Europa, ca numar, dar in urma Bulgariei, ca proportie din total.
Cine este de vina pentru aceasta situatie absolut dezastruoasa si inacceptabila? Daca nu ati stiut este bine sa aflati ca principalul vinovat este nemernicul de mult prea (NE)fericit Daniel capul rautatilor din cadrul bisericii ortodoxe romane. Individul care a stabilit ca in scolile din Romania in loc sa fie predata materia Educatie sexuala sa fie predata... Religia. Halal Natiune! Nu-i asa? No comment. thinking
Raspunsul este un fragmentul extras din raportul U.E.
https://ziare.com/......ni-1479747

| mihai69 a răspuns:

1. Nu. Altfel cum s-ar mai înmulți poporul ăsta, ca să producă votanți pentru un anumit partid ca să rămână veșnic la guvernare?
2. Nimeni. Învață ei singuri imediat ce se prind la ce folosesc de fapt organele pe unde credeau că fac doar pipi...

| mihai69 a răspuns (pentru mihai69):

PS - chestia de mai sus e de fapt explicația votului din Parlament și modificările aduse legii care ar fi obligat școlile să facă educație SEXUALĂ, nu "sanitară" elevilor.

| mastadont explică (pentru mihai69):

Învață ei dar nu învață bine, de-aia avem fete care fac copii de la 12, 13 ani.

| mihai69 a răspuns (pentru mastadont):

Păi te cam contrazici (de fapt, îmi dai dreptate la ce ziceam mai sus)...

| mastadont explică (pentru mihai69):

Nu. Mă refeream la punctul 2 din răspunsul tău în care ziceai că învață singuri. Eu am zis că nu învață bine deci nu văd unde e contradicția.

| mihai69 a răspuns (pentru mastadont):

Contradicția este în faptul că dacă nu ar învăța suficient de bine, n-ar reuși să lase atâtea puștoaice gravide.

| mastadont explică (pentru mihai69):

Țin să te contrazic, dacă lasă puștoaice gravide înseamnă că nu au învățat bine. Educația sexuală înseamnă să fim responsabili și să ne protejăm nu să umplem lumea de copii.

| mihai69 a răspuns (pentru mastadont):

Omule, tu nu înțelegi că majoritatea acestei societăți este medievală și nu interesează pe nimeni contracepția, igiena și etica sexualității?!?
Eu asta am afirmat, și exact asta se și întâmplă acum. Și conducătorii neamului NU au interes să fie altfel.

| Sofer a răspuns:

Sunt de acord. Sa învețe copiii despre sex education.

| Adrian5575 a răspuns:

Eu sunt de acord, dar incepand din clasa a 7-a sau a 8-a pentru ca nu vad cu ce ii ajuta pe cei mai mici aceste informatii, iar impactul emotional este destul de puternic.
Copii oricum cauta informatii pe internet, la televizor sau la prietenii mai mari si poate nu inteleg ceva sau primesc o informatie gresita si asa ajung parinti la 14 ani.
Sunt destui copii care isi incep viata sexuala devreme si cel mai bine e sa fie informati ca se poate ajunge la o sarcina nedorita, boli etc. Daca tot vor sa isi inceapa viata sexuala, macar sa stie de existenta prezervativului, beneficiile lui si cum se foloseste.