| PuieMonta2002 a întrebat:

Sunteti pro sau contra abordatului pe strada? De ce?

40 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, pare motiv disperat de a prinde pe una. Cel mai bine e prin cunostinte sa se faca prezentare. Nu prieteni ca aia poate s-au tavalit intre ei, trebuie ceva clandestin prin oameni adulti care cunosc genul de om cum e

| GdX a răspuns:

EU unul as suna la politie daca m-ar aborda cineva din senin pe strada.

| Emazio a răspuns:

Pro, daca ea iti da semnale ok cred ca ar merita riscat. Personal imi displace sa interactionez in online.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Grija mare fratii mei pe strada e periculos ca sunt MARTORI, CAMERE SI POLITIE

| sierra1 a răspuns:

Lipsă de imaginație, denotă disperare

| LoveSleep a răspuns (pentru sierra1):

Unde nu denota disperare?

| sierra1 a răspuns (pentru LoveSleep):

Intrebătorul punea problema străzii nu altceva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Abordatul pe stradă este unul din posibilitățile de a lua contact cu un necunoscut care prezintă interes. Sunt pentru.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Presupun ca... contra.

| Wr3nch a răspuns:

Contra wtflaughing Daca s fi tipa si ar veni unul la mine pe strada, mai ales cum e Bujor cu sfaturile lui de karatist, i-as turna apa in caplaughing)

| Nemessys a răspuns (pentru Wr3nch):

De ce contra? Si inainte cand nu era on-lineul cum se proceda?

| alexalx1234 a răspuns (pentru Wr3nch):

Si atunci cum naiba sa mai abordezi in ziua de azi?

| Wr3nch a răspuns (pentru Nemessys):

De parca nu mai sunt baruri si cluburi unde te poti baga in seama. Fix doar online si pe strada poti. Si dupa mari pick-up looseri se mira cand umbla batuti ca se leaga de femei pe strada si alea fac scandallaughing

| Nemessys a răspuns (pentru Wr3nch):

Eu nu-s genu' cu barurile sau cluburile. Nu am intrat niciodat in unul, plus ca nu as da de o femeie serioasa acolo. happy

| Wr3nch a răspuns (pentru Nemessys):

Oau, deci discriminam si zicem ca toate care merg la bar is femei usoare? laughing Si dupa va mirati ca sunteti singurilaughing

| Nemessys a răspuns (pentru Wr3nch):

Am zis eu cumva ca-s femei usoare? Nu exista termenul asta de,, femeie usoara". happy Daca tu numesti femeie usoara aia care accepta sa faca sex din prima, e nasol.

| Wr3nch a răspuns (pentru Nemessys):

Atunci ce intelegi prin femeie serioasa? laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Wr3nch):

Tocmai am zis ca nu exista termenul de femeie usoara. Cel putin pentru mine. Daca o femeie face sex cu un barbat intr-o seara si urmatoarea seara o face cu altul si tot asa, inseamna ca este o femeie usoara? laughing Ma indoiesc.

| Wr3nch a răspuns (pentru Nemessys):

Din sintagma ''plus ca nu as da de o femeie serioasa acolo. happy'' sugerezi clar ca acolo sunt doar femei neserioaselaughing Si din moment ce nu vrei sa clarifici cum e o femeie serioasa, dptdv, apare confuzia.

| LoveSleep a răspuns:

Sunt pro abordatului oriunde vezi o tipa care iti place.

| Sofer a răspuns:

Doar dacă ești bun cu vorbele pregătite sa o abordezi. Astfel nu merge.

| Emma30555 a răspuns:

Contra fiindcă nu ți poți da seama dacă fata respectiva are timp sau disponibilitatea pentru asa ceva. Poate e cu treaba pe afara, se duce la munca sau facultate sau farmacie, poate are prieten sau poate e cu gândurile ei etc si vine cineva sa te abordeze, nu prea e plăcut. Dacă este în parc cu vreo prietena și tu la fel poate mai merge sa legi o discutie dar altfel nu prea merge

| Nemessys a răspuns:

100% PRO.
-pe strada nu esti lasat in seen ca pe on-linewinking Asta e cel mai mare avantaj.
-pe strada nu au asa mare tupeu (in cazul in care e o fata de aia cu gura mare)
-pe strada nu o sa-ti raspunda dupa jumatate de ora la un mesaj
-pe strada puteti conversa mult mai repede
-pe strada nu prea are timp de gandire cand vine vorba de un raspuns. Pe on-line daca ii trimiti un mesaj, ea are tot timpul din lume sa se gandeasca. Pe strada macar ar spune ce gandeste sau ce crede PE LOC.
-iti vede si ii vezi body-language-ul, ii auzi vocea. Daca te pricepi la aceste lucruri o poti analiza mai bine. Pe on-line vezi doar o poza lipsita de emotie. Acea poza mai mult ca sigur are filtre si este facuta dintr-un anumit unghi si mai mult ca sigur i se vede doar fata.winking Intelegi ce zic? Eu am ajuns in punctul in care este suficient doar sa ma uit la o persoana, sa-i ascult putin vocea si deja imi dau seama daca eu am ceva de vorbit cu ea sau nu.

Succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai mult în locuri publice. daca observ că am ceva in comun sau mă intersectez cu ea. De ce nu?

Daca ai cap poți să abordezi oriunde, se cam vede cand abordezi din disperare sau dorința de a cunoaște persoana respectiva.

| Xpressurself a răspuns:

Nu pe strada, nu merge daca nu te cunoaste macar din vedere. Dar in sensul de 'fata in fata' DA.
Online, cu retinere, doar pentru a sparge gheata si a stabili o intalnire.
Daca o lungeste prea mult online e clar ca se plictiseste si vrea sa piarda vremea.

| eckblume a răspuns:

Nici pro, nici contra.
Nu-mi place cand sunt abordata pe strada. Imi creste anxietatea. Nu ma astept sa-mi fure nr de telefon, ci portofelul laughing
Am acceptat propunerea unui singur tip. Mare dubios, bine ca nu i-am dat contul personal cu poze. Nu-mi place sa-mi ceara cineva datele pe strada. Vreo doi mi-au lasat cartile de vizita. Prefer sa cunosc altfel oamenii, nu pe strada. Totusi, e un gest curajos din partea celui care abordeaza astfel.

| MPersephone a răspuns:

Sunt pro. Cred ca denota mult curaj si vezi deodata persoana in realitate.
Dar am si un argument contra. Eu sunt fata in relatie de lunga durata si am fost abordata destul de mult pe strada. Cand spun ca am prieten, sau cand pur si simplu refuz, uneori baietii devin atat de disperati, baietii nu ar trebui sa ia personal refuzul. E problema mea daca am prieten sau nu sunt interesata. Dar reactia unora ma face sa ma sperii pe moment.
Din acest motiv consider ca in cazul in care abordezi pe cineva pe strada, trebuie sa fii deschis si la posibilitatatea de a fi refuzat.

| Nemessys a răspuns (pentru MPersephone):

Multi baieti considera asta cu,, am prieten" un test/ o scuza numai ca sa nu vorbesti cu ei si de aia nu se lasa usor si tot mai insista dupa.

| Jade20 a răspuns (pentru Nemessys):

Tocmai. Daca zice ca are deja iubit sunt 2 variante
1 are si atunci back off
2 nu are si o spune doar sa scape de tine
Daca ea vrea sa scape de tine, ratiunea ta ce-ti zice? Sa insisti in continuare, eventual sa tragi de ea pe strada in timp ce-ti picura o bala pe la coltul gurii? Cam creepy.

| Nemessys a răspuns (pentru Jade20):

De ce back off? Cine spune ca vine la fata cu scopul de o agata? E o simpla discutie / cunostinta. happy
Si stiu, sunt constient de faptul ca trebuie sa intri si sa iesi intr-un mod relaxant chiar daca este un refuz. Depinde cum faci.

| Jade20 a răspuns (pentru Nemessys):

Dar care e scopul daca nu sa agate? Asa iti faci tu conostinte, oprind lumea pe strada si bagandu-te cu ei in seama pur si simplu? Ii intrebi cum li se pare lor ca este vremea de afara?
Daca tot nu e pentru agatat, atunci de ce doar fete? De ce nu si baieti? Doar sunt simple discutii, nimic mai mult.

| Nemessys a răspuns (pentru Jade20):

Nu-s eu un comunist sau ceva si nu am suportat niciodata cand auzeam batranii care comenteaza de noua generatie, dar sa-mi bag ceva de nu le dau dreptate intr-o anumita masura. Am ajuns sa privim bagatul in seama in viata reala ca pe ceva ciudat si ne refugiem in *** ala de Facebook sau Instagram, unde daca nu ai poze de calitate nu te baga in seama nici dracu. laughing Pentru ca sa fim seriosi, in online pe baza asta decidem daca vorbim cu o persoana sau nu, pe baza profilului. Daca nu tu, atunci multa lume da.

Da, eu asa imi fac cunostinte. Dar nu cum crezi tu, sa le rup din timp. Aleg persoana, locul si momentul potrivit si da, am bagat in seama si baieti. De fiecare data cand am avut ceva de spus sau am avut o ocazie, am vorbit, am incercat sa creez o conversatie, nu am tacut. Nu conta ca era in parc, in supermarket, la un restaurant, in autobuz sau naiba mai stie unde.

Cine spune ca doar fete? Daca de exemplu un baiat ii scrie unei fete in on-line, asta inseamna ca vrea neaparat sa o si **** sau sa fie iubita lui? Un barbat care se respecta mereu cauta prima data sa formeze un dialog IN VIATA REALA si nimic mai mult. Apoi, in functie de acel dialog vede ce face mai departe. Nu ai cum sa te uiti la o fata pe internet si sa zici direct,, ba pe asta vreau sa o ***", sau,, mama ce frumoasa este, gata, asta vreau sa fie iubita mea". Numai un terminat care ar accepta orice tampita ar face asta. Pur si simplu prima data observa aspectul fizic, ori ca este in online ori in viata reala. Dar in viata reala vede mai mult decat fizic. Vede imbracaminte, privire, mers, atitudine si deja isi poate face o idee daca merita o incercare sau nu.

| Jade20 a răspuns (pentru Nemessys):

Sunt mai mare ca tine, nu suntem aceeasi generatie si nu am scris nicaieri ca sa recurgi la a te baga in seama (doar) pe internet.

"Cunosti alti oameni (potentiali parteneri) la diferite evenimente organizate de catre tine, prietenii tai sau altii in aer liber. Te duci, o abordezi si din vorba in vorba poate se infiripa ceva." Asta am scris mai sus.
Si nu am vazut pe nimeni sa bage straine in seama pe strada asa din senin ca "sa fie prieteni".

| MPersephone a răspuns (pentru Nemessys):

Ok, eu inteleg. Dar ca baiat, ai vrea sa continui sa discuti cu o fata inabordabila, care nu pare interesata? Nu e mai bine sa vorbesti cu o fata care deodata pare dornica sa te cunoasca?

| Nemessys a răspuns (pentru MPersephone):

Eu alea le vad ca pe o provocare și nu renunț ușor, chiar e fun și încerc sa fac jocuri și glume încât sa o aduc în zona de confort

| tup3u a răspuns:

Cum să nu, eu am abordat una într-o seară, într-o stație de tramvai sub pod, am întrebat-o câte e ora și mi-a zis că 200 laughing)

| Mortimer2020 a răspuns:

Contra mie imi place online

| Jade20 a răspuns:

Cunosti alti oameni (potentiali parteneri) la diferite evenimente organizate de catre tine, prietenii tai sau altii in aer liber. Te duci, o abordezi si din vorba in vorba poate se infiripa ceva.
In schimb sa te duci sa opresti pe strada o straina si sa o intrebi daca iti da nr ei de telefon/Facebook-ul etc. mi se pare deplasat. Inseamna ca nu ai cele fundamentale sa intelegi ca cele mai multe te vor refuza din start. Chiar nu ii e niciuneia greu sa minta "scuze, am prieten" in cazul in care chiar nu are sau "scuze, ma grabesc" doar sa scape mai repede de ala.
Aia care o fac sunt ori dubiosi ori playeri. Si da, mai sunt si enele femei care accepta astfel de abordari dar mi le imaginez genul care se duc cu toti daca arata cat de cat ok ca din ce am vazut alea care ii accepta o fac pentru ca aia arata cat de cat decent sau au papagal si stiu sa le vrajeasca din vorbe (astia fiind playerii).
Eram in centrul Bucurestiului si vedeam la ordinea zilei tipi d-astia cu fluturasi in mana pentru nu stiu ce facatura de agentie de modele (un scam) cum le fraiereau pe ele (femei de toate varstele) promitandu-le ca ajung mari doamne cu cariera in modelling daca accepta sa achite pentru inceput o suma de bani
(de regula cateva sute de lei) iar mai bine de majoritate chiar puneau si botul si mergeau cu astia in "sediul lor" (o camera inchiriata intr-o incinta amplasata in loc strategic unde e zilnic mult trafic de oameni), urmand oricum sa se relocheze in momentul in care nu le mai mergea in acelasi loc (poti fi dat in judecata pentru asa ceva). Mai incolo nu stiu ce se intampla.
Atat de naive erau ca ele chiar credeau ca aia le racoleaza pentru o cariera ca si model cand multe dintre ele se vedea cu ochiul liber ca nu au nici macar 1.70 (minimum pentru a fi model) sau erau grasute sau in varsta sau complet banale ca si aspect fizic sa o zic mai frumos.

| daddysins a răspuns:

Bai sincer nu s pro dar nici contra, sunt ok atunci cand nu stiu poate ii ceri numarul de telefon Facebook habar n am, dar nici sa nu o faci ca pe boschetaru si sa ii bagi replici de alea cu vai ce buna esti sau mai stiu eu ce.

| anonim_4396 a răspuns (pentru daddysins):

Și ce faci cu numărul? Te freci la cur, că tu cel mai probabil nu ii vrei numărul, vrei altceva. Toți boschetarii le cer datele personale la necunoscuți.