| SenpaiNone a întrebat:

Totul a inceput in ca am fost prieteni foarte buni sad dupa un an m-am indragostit de el sad ne-am inteles foarte bine la inceput sad la un moment dat nu prea am petrecut timp cu el din cauza unei fete care tot timpul ma enerva parca tot timpul vroia sa ne tina lumanarea sad eu i-am spus iubitului ce ma deranjeaza :'( dar el a aparato pe prietena sa sad intr-un final cu timpul tot ma indepartam de el ma simteam parca as fi fost nimeni sad ma simteam in plus sad dar el nu observa sad cum ma indepartam de el am aflat ca m-a inselat cu o alta fata sad si-a cerut scuze de nenumerate ori sad dar eu il refuzam sad intr-un final ne-am impacat impacat... dar fata aceea tot timpul era pe capul nostru aproape toata clasa era pe capul nostru dar in fine sad stiu ca prietena sa il place stiu cu siguranta ca nu sunt doar prieteni sad poate iubitul meu o vedea ca o prietena sad dar ea cred ca il vedea mai mult decat cu prieten sad asa ca m-am despartit de el sad dupa despartire fata nascocia chestii despre mine care nu erau adevarate sad toata clasa le-a crezut sad eu am ramas fara un prieten sad :'( si cat de mult as vrea sa il uit nu pot sad el acolo in banca sa rade cu prietena sa asa de bucuros sadparca isi bate joc de mine :'( parca nici nu as fii insemnat nimica pentru el sad incerc sa ma prefac ca nu ma doare dar nu pot sad il iubesc foarte mult :'( da stiu ca relatia noastra ori cum n-ar fi mers pentru ca o credea pe ea sad ce sa fac sa il uit? :'( sad cum sa il uit? sad sunt intr-o clasa cu el si il vad in fiecare zii sad sad sad :'(

Răspuns Câştigător
| Sebastian2014 a răspuns:

Pai in primul rand acorda-i timpului timp.Mai asteapta pana o sa te vindeci sufleteste.O sa dureze, n-o sa se intample peste noapte, mai ales ca el e in clasa cu tine.Fii tare.Soarele va veni si pe strada ta pentru ca daca azi e furtuna intr-un loc maine va fi vreme buna.Ai incredere in legea asta a vietii nescrisa pentru ca functioneaza.N-am sa-ti spun sa nu te mai gandesti la el pentru ca stiu ca ai sa te gandesti mai mult.N-am sa-ti spun nici sa nu plangi.Defapt stai in camera ta, si daca simti nevoia sa plagi, fa-o.Plansul e o ematie fireasca si te va elibera.Alt lucru pe care l-ai putea face e sa te concentrezi pe alte lucruri(de preferat hobby-uri sau pasiuni).Imi pare rau sa vad cand sunt tradat eu sau sunt tradati alti oameni, dar nu o sa pot opri nici eu nici tu asta. Ceea ce trebuie sa facem este sa mergem inainte cu zambetul pe buze. Sper ca te-am ajutat! O seara faina si lasa emotiile sa se exprime liber! happy

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Iubirea nu o poti nici ascunde, si nici uita.

| sofisis a răspuns:

Stai linistita. Incearca sa cunosti baieti din afara clasei, poate chiar a scolii.
Sa vezi tu ce se intoarce roata daca pe tine brusc te cauta un alt baiat pe la scoala...sau la telefon. Daca e si cu vreun an mai mare si mai bine.
N-ai si tu un amic/vecin pe care el nu-l stie care sa se joace putin cu psihicul lui? Uneori e bine sa iei atitudine si sa creezi scenarii...
Lumea o sa zica sa stai in banca ta si sa astepti sa treaca. Dar realitatea e ca uneori e bine sa nu intorci si celalalt obraz.

| Apocaliptic a răspuns:

Esti adolescenta si el la fel, la ce te asteptai?! Tu ce intelegi prin iubire, el intelege altceva(fiind si adolescent, cred ca stii la ce ma refer). Scuze, dar asa sunt eu: tipul probabil ii place mai mult cum arata aia decat cum arati tu. Poate aia e mai sociabila, mai vorbareata, mai spontana, mai vesela; toate astea cresc atractia baietilor. Daca te-a lasat asa usor, inseamna ca e naspa tipul, nu stiu ce ai vazut la el, o fi frumos..., dar daca nu prea e istet, nu e empatic si nu stie semnificatia cuvantului barbat si a cuvantului dragoste, degeaba.
Cum sa il uiti? Daca e prima dragoste, greu, dar uitate la altul care nu e chiar asa de frumos dar pe care il duce mintea, are conditie fizica buna, este empatic si dedicat unei relatii(nu neaparat tu-el).
Se pare ca vrei un baiat care sa nu te lase balta in mod indirect si neplacut. Nu stiu in ce clasa esti, ai auzit de temperamente? Cauta-ti un flegmatic(de albastru(poate le stii pe culosri)), pentru ca ai 2 avantaje: 1-il duce mintea (si podereaza un/o melancolic/a) si 2-daca va crede ca nu va potriviti, o sa se desparta de tine(daca nu tu de el) intr-un asa fel incat sa nu suferi(au o empatie mare astia albastrii).
Ca sa-l uiti pe ala, trebuie sa-i gasesti defecte si sa constietizezi ca frumusetea nu este totul(acum depinde si ce fel de fata esti).