| anonim_4396 a întrebat:

Buna TpU, am o poveste de dragoste ce vreau sa v'o impartasesc si am nevoie de niste sfaturi atat de la baieti cat si de la fete. daca se poate fara misto'uri
Va rog cititi cu atentie, este cam mult, dar povestea este pe scurt.
Deci, am 18 ani iar in pe la sfarsitul vacantei de vara, am inceput sa tin legatura cu o fata. ea este cu 3 ani mai mica decat mine.
Eu o cunosteam din vedere, ea nu ma stia. Ea a fost cea care mi-a cerut id'ul de mess si numarul de telefon.De acolo a inceput
Cu toate ca nu ne'am vazut niciodata, ajunseseram dupa vreo 2-3 zile sa vorbim cate 1-2 ore la telefon continuu, despre tot felul de lucruri,
cu timpul uitandu'ma din ce in ce mai des pe profilul ei de Facebook, incepea sa-mi placa tot mai mult.Si ne spuenam unu altuia ca abia asteptam sa inceapa scoala sa ne vedem,
sa vorbim sa ne cunoastem. Pe 12 septembrie a inceput scoala si tot in ziua aceea ne'am vazut, la un restaurant.Bineinteles cand am vazut'o a inceput sa imi bata inima mai
repede. ne'am pupat ne'am facut cunostiinta. si ne'am plimbat prin oras ceva timp.
am repetat asta zilnic pot sa spun, vorbeam, ne intalneam, radeam toate bune si frumoase pentru inceput.
am ajuns in asa fel incat nu prea mai aveam rabdare si voiam sa o vad tot mai repede. probabil si ea simtea acelasi lucru. o conduceam la scoala aproape in fiecare zi.
Aici voi face o paranteza si voi Preciza urmatoarelesad Ea avea o relatie cu un baiat cam la putin timp dupa ce am inceput in vacanta sa tinem legatura)
Pot sa spun ca ne comportam ca un cuplu, cine ne vedea impreuna asta credea la prima impresie. numai ca sentimentele au devenit asa de puternice din partea mea
pentru ea, ca nu bagam de seama ca ea are o relatie.Doar ea nu zicea nimica, pentru ca si ei ii placea, dar si ea s-a atasat enorm de mine intr'un timp destul de scurt
si imi batea apropo'uri despre o posibila relatie... pe la sfarsitul lunii sept. de ziua mea, mi-a zis ca nu prea il mai cauta pe "iubitul " ei, ca s'au despartit. insa nu era asa,
pentru ca se impacau iar. am continuat'o tot asa, cat despre sentimente repet, s'au dezvoltat enorm de rapid si asta pentru firea ei, caracterul, si frumusetea ei.
de multe ori imi spunea ca s-a despartit de iubitul ei si ca vom fi impreuna, insa aceeasi poveste. se impacau iar. Tin sa fac inca o paranteza si sa precizezsadei la inceput nu prea
ii placea de iubitul ei, adica nu tinea asa mult la el, ca erau la inceput (el e cu vreo 6 ani mai mare ca ea ) si de multe ori imi spunea ca nu ii pasa de el.) si asta ma facea sa sper
mai mult la o relatie cu ea. insa am fost tinut in suspans ...erau seri cand vorbeam pana se infierbanta telefonul la ureche, imi canta pana ma emotionam de lacrimam, a adormit
odata la telefon vorbind cu mine. atunci m-am simtit ca eram langa ea, si imi spunea ca si'ar dori sa fiu langa ea, sa adoama in bratele mele. practic eu deja o iubeam, ea ma placea enorm
am tinut'o asa pana cand iubitul ei gelos fiind, i'a interzis sa mai tina legatura cu mine. de atunci am tot vb mai rar... ea tot spunea ca se desparte de iubitul ei, pentru ca de multe ori o supara
si o facea sa sufere, nu ii raspundea la telefon, si multe altele. insa timpul a tot trecut si s'au facut 3 luni in relatia lor, numai ca s'au despartit. iar ea nu mai e la fel acum il iubeste pe El,
eu o iubesc extraordinar de mult, iar si spus de multe ore k as fi in stare sa merg la extrem pentru ea, sa bag si mana in foc, numai sa o vad teafara si fericita. Si cum spuneam s'au despartit
iar acum nu imi mai recunoaste nici un sentiment ce mi'l purta odata... sa nu mai zic ca nu ne'am mai intalnit de aproape 1 luna. si acum nu pare sa mai vrea o relatie cu mine.
Pentru ca il iubeste pe El, care nu pare sa mai vrea sa se impace cu ea, tind sa mentionez ca ea Chiar vrea sa se impace iar cu el, chiar daca ea spunea ca o raneste si da o face sa sufere uneori,
iar lucrurile astea ma dureau pe mine cand le auzeam. vrind sa ii fiu alaturi, si nu ma lasa.multe persoane mi'au spus ca stau dupa ea ca sunt prea bun si sa uit si sa imi vad de alte fete,
insa eu o iubesc Chiar daca nu am fost oficial un cuplu.Numai ca eu o iubesc enorm, si ma doare sufletul pentru ea. eu o iubesc pe ea (ea stie asta) ea il iubeste pe el acum si vrea impacare cu el.
Insa eu nu mai stiu ce sentimente are fata de mine, imi spune ca nu mai stie. Va rog spuneti'mi ce sa fac?
Sa o astept in continuare sperand ca ma va replacea? sa insist asupra faptului si sa o intreb pe cine alege, chiar daca as risca sa o supar si sa imi spuna ceva ce m'ar face sa sufar cu siguranta?
Sau ce as putea face, va rog am mare nevoie de ajutor.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Stii,din partea ta ea e linistita,se simte foarte comod,are siguranta ca o iubesti.
Ei,siguranta asta e greseala ta.
Ea e mica si habar nu are ce vrea.
Daca tii mortis sa fie cu tine,aplica-i o mare doza de indiferenta,trebuie sa POTI s-o faci.
Vrem intotdeauna ceea ce nu putem avea. Daca brusc se trezeste si fara iubirea ta,posibil sa isi reanalizeze sentimentele.E unica ta sansa,nu-i mai oferi totul asa cum o faci!
Desi,ar trebui sa iti vezi de drum, oricat te doare sufletul cand te gandesti s-o uiti!
Fericirea ta n-o vei gasi incercand sa pastrezi ceva care nu vrea sa fie al tau!
Orice ai face, cauta sa fii TU bine!
Bafta!

| Cirus a răspuns (pentru greece12):

Candva mi s-a spus ca daca m'as fi grabit putin, s'ar fi schimbat totul. insa nu era prea tarziu pentru ea. ar fi putut pune punct,( ar fi fost mai bine mai devreme decat mai tarziu). insa acum e prea tarziu pentru ambii considera ea.Si eu sunt dispus sa uit, doar am iertat'o si o iert indiferent ce mi-a facut sau ce crede ea. O iubesc si nu'i vreau raul nicidecum, acum ea spera la impacare cu fostul ei iubit, chiar daca el nu mai vrea sad. oricum firea mea ma ajuta sa ma mai tin in viata. iar dragostea mea pentru ea, sa traiesc, si sa merg de la o zi la alta :-

| greece12 a răspuns (pentru Cirus):

Iti traiesti prima dragoste si,spre nenorocul tau,este una nefericita!
Peste ani,cand vei intelege cat rau ti-ai facut singur,te vei intreba cum ai putut!
Iti va trece,te vei vindeca cumva,doar ca te vei vindeca greu,nu te ajuti pe tine deloc,te lasi in voia sentimentelor si a suferintei,aproape cu placere!
Ar trebui sa stii ca noi toti,nu suntem altceva decat suma alegerilor pe care le facem in viata.
Daca alegi bine,viata ta va fi plina de bucurii, va fi fericita.
Daca alegi prost viata nu va fi deloc generoasa cu tine!
Tu, totusi persisti in greseala.Si nu foloseste nimanui.
Trezeste-te, te rog, pana nu-i prea tarziu!

| Cirus a răspuns (pentru greece12):

Pot spune doar ca este prima fata pentru care as face orice fara sa stau pe ganduri :-

| greece12 a răspuns (pentru Cirus):

Asta a inteles toata lumea.
Tu,insa,nu ai inteles ca te autodistrugi!
Dragostea e minunata,e extraordinara,dar cand este impartasita,prieten bun!
Iar tu,iubesti de unul singur, te hranesti cu vise inselatoare, traiesti o fata morgana in desert!
Nu-ti mai fa singur rau!

21 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Părerea mea este sa o lasi. Ea a flirtat cu tine doar! Celalat era baza, probabil cu sexul si banii.Cand a fost pusă să aleagă,ori-ori...a ales! Tu ai fost o distractie suplimentara pentru ea. Din nefericire, asemenea relaţii, mai mult închipuite, lasă răni grave în sufletul nostru. Eu zic sa o părăseşti şi...este posibil ca ea,cand o sa vadă că a pierdut un adorator,să devină iar interesată de tine. Dar,asa cum i-a facut iubitului oficial,aşa o să-ţi facă şi ţie! Continuă-ţi viaţa fără ea, căutand pe altcineva la care tu să fii "oficialul". Ştiu că este foarte greu, dar altă soluţie nu ai. Trebuie să treci peste asta şi să trăieşti din nou.

| Cirus a răspuns (pentru Elianna):

Celalat era baza, probabil cu sexul si banii" nici una nici alta doar ca din cauza ca nu a mai tinut legatura cu mine sentimentele ei s'au mutat pentru elsigh ea are 16 ani el 21. si nu am mentionat ca : nu pot sa o uit, o iubesc prea mult ca sa-mi dizolv sentimentele. chiar daca acum nu mai are interes pentru mine sigh imi dau seama pentru ca nu'mi raspunde la unele intrebari.sad

| Elianna a răspuns (pentru Cirus):

Nu te îmbăta cu apă rece! Tu,dacă nu ai mai ţinut legătura cu ea,ţi-ai mutat sentimentele pe altcineva? Sentimentele pe care le trăiesti tu,adolescent,le-au trăit milioane de oameni,şi toţi au spus la randul lor ca nu pot uita,că iubirea lor este vesnică,dar timpul le rezolvă pe toate. Primul pas este să te gandesti să mergi mai departe. Ţi-au spus-o toţi de aici,nu numai eu! O să mai suferi din dragoste,în viaţa ta, că nu toate îndrăgostelile noastre sunt împărtăşite. Partea proastă este că asta este prima, la tine. Si prima nu se uita! Dar...nu ai de ales. Ori continui să suferi la nesfarşit după ea si o să fi nefericit nonstop, ori mergi mai departe şi cauţi altă fata care sa raspundă la sentimentele tale. Este opţiunea ta!

| AlinaaAli a răspuns:

Interesanta poveste si dupa cum am vazut eu fata asta nu te merita! ai asteptat atat timp sa se desparta de el si acum ca s0au despartit nu te mai vrea,las-o in pace si gaseste pe una care sa te merite si sa stie sa aprecieze sentimentele tale!
Oricum roata se intoarce mai incolo si o sa sufere si ea la fel cum ai suferit tu,asta e clar!
Laso in pace, nu mai insista, nu o mai cauta si incearca sa cunosti alte fete!
multa baftatongue

| SimonaAdina a răspuns:

Parerea mea este sa o uiti si sa iti gasesti o fata care te merita cu adevarat.Aceasta fata te-a folosit doar ca sa-l faca gelos pe prietenul ei.Sau s-a gandit ca daca sa-r desparti de acel baiat are la cine sa fuga si sa se descarce, adica LA TINE.Nu are rost sa speri si sa iubesti o astfel de fata.Stiu ca iti este greu, dar esti tanar ai doar 18 ani ai toata viata inainte, ea este o copila ce nu stie ce vrea de la viata.Trebuia sa se gandeasca ca o sa te indragostesti de ea si o sa suferi, dar din pacate pe ea nu o intereseaza acest lucru.Asta este fruntea sus si du-te mai departe.Succes!

| Cirus a răspuns:

Te rog frumos inceteaza!

| anonim_4396 explică (pentru Cirus):

Da eu nu am treaba cu tine, cu aia de mai sus! da fie na ii dau pace ca nu vreau sa ma cert cu altii pentru ea, din respect pentru intrebarea ta, ies si termin! sal

| Cirus a răspuns:

Da. insa eu sunt genul de baiat care se plaseaza pe ultimul loc. si se dedica celorlalti inaintea mea. happy si probabil unatatea mea, atentia, sprijinul si atentia pe care le ofer, unei fete, au facut'o sa se comporte asa, si cu timpul sa i se urce la cap sad... (si maine e ziua ei sigh )

| Al3xutzu93 a răspuns:

Salut "Cirus" nici nu stiu de unde sa incep...Incearca sa o faci sa creada ca nu ii dai importanta, stiu ca e foarte greu sa treci peste o despartire, uneori cand iubim viata noastra e pe locul 2 deci fata e convinsa ca tii la ea,si uneori ea vrea ceva nou dupa realizeaza ca ii lipseste ceva,nu te mai gandi la ea incearca sa o scoti din minte stiu ca nu e usor dar viata nu poate sa fie tot dreapta,mai ales in cazul tau ca u ai tinut la ea si ea intr-o zii a decis alceva, tine capu sus mane, toate o sa treaca doar cu ajutorul tau.Sal

| IAMsterdam a răspuns:

Baietii buni nu au noroc! mergi inainte cu viata ta! sigur vei gasi pe cineva care sa merite! :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze,dar nu am citit tot, ma plictisisem! deci nu pot sa-ti dau niciun sfatsad

| Elianna a răspuns (pentru anonim_4396):

Asemenea răspuns nu se acceptă pe TPU. Ori răspunzi ceva folositor, la tema intrebării, ori taci.

| BlackPrincessCat a răspuns:

Am citit si eu, mi se pare sooo romantic! Deci... ce s-a intamlpat cu voi? Aproape mi-au dat lacrimile. crying Mi se pare ca ea e cam... hmmm.

| Cirus a răspuns (pentru BlackPrincessCat):

Sincer sa spun. povestea a continuat intr'un fel. de sf nicolae, am primit un cadou pe care mi l'am dorit cel mai mult. o relatie cu ea. si nu a durat mai mult de 2 saptamani. pentru ca ea spunea " nu pot face cu tine ceva fara sa nu ma gandesc la el( el fiind baiatul de care am zis )" si. nu stiu cum venea asta. statea cu mine si se gandea la ala straight face. era foarte posibil sa o fi facut doar pentru ca i'am acordat cea mai mare atentie, ca am facut'o sa se simta cu adv speciala, k i'am adus zambetul pe buze si k o intelegeam, o sprijineam in tot ce facea. si inca ceva. de revelion o rugam sa fac revelionul cu ea. si ma refuza. si intr'un tarziu ma sunase sa'mi zica k pot face cu ea. dar eu deja stabilisem in alta parte. si ce aflu dupa revelion. k ea " a avut cel mai frumos revelion din viata ei ". k a petrecut revelionu cu cel pe care il iubea... straight face si deodata. a rupt totul. si o ultima adaugare. acum ea are o relatie cu un alt baiat, tot cu 6 ani mai mare ca ea. si ce credeti in 2 saptamani " a ajuns sa il iubeasca enorm" ba mai mult " l-a uitat pe acela cu care a petrecut revelionu". ciudat cum s-a intamplat asta... ( poze pe fb, avatare, statusuri etc. ). cu mine ioc. si cat despre acel baiat dinaintea mea.cum de la uitat. nu mai zic :-

| BeCaUsEiLoVeYoU a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie numai ca eu am 14 ani iar el 12

| Unudinmultime a răspuns:

Treci peste...cauta alta fata pentru care merita sa lupti.

| steffffy a răspuns:

Ma eu zic sa zici next pentru ea nu stie ce vrea...ba sa a fie cu ala ba sa fie cu tine...si dintre tine si el la ales pe el.dar te vrea si pe tine.cum spui u ca nu te mai cauta nu nimic inseamna ca nu te-a vrut.si a fost ceva pe moment.si acum eu zic sa zici next sincer pentru ca stiu cum e sa suferi si nu ar trebui sa suferi din cauza ei care ii place sa stea cu ei cel care o necajeste si nu cu persoana care o iubeste.sincer zi next ca poate e mai bine asa.:* sper ca te-am ajutatpuppy dog eyes sorry dar aSA E zi next k nu merita fata:*