| 03052003 a întrebat:

TPU am o problema f mare am inceput sa nu mai fiu timida.am gasit o fata care ma introdus cat de cat in gasca. Dar ea tot trebuia sa plece mai mereu si eu ramaneam singura cu ei si incepeau sa faca misto de mine cas virgina ca nu vreau sa mi-a trag cu ei eu cugeam de langa ei si ei se tineau dupa mine ma strigau handicapata nebuna vrajitoarea cu toate ca eu ma comportam frumos cu ei si nu i-am jignit nici o data. Dar acum cateva saptamasni a venit un baiat alex si el a avut aceiasi soarta ca si mine fiind batjocorit si am inceput sa vorbim dupa ceva timp eram nedespartiti cei mai buni prieteni (mentionez ca el are 12 eu 11)si ne-am intalnit intr-o zi si vorbeam dar nitro data sa aplecat sa ma sarute i-am tras o palma si i-am zis ca suntem prea mici ca nu sum o zdreanta de care sa si bata joc.si atunci mi-a zis ca ma iubeste ca vrea sa fiu nu mai a lui. Atunci am fugit sunt prea mica pentru iubiti si desi el e un baiat extraordinar arenumai zece la fel ca mine. Nu vreau sa stric prietenia cu el dar nu vreau sa fiu cu el sunt preaaaaaaa micaaaaaa. Dar totusi in sufletul meu imi place de el cum pot sa spun sa mai astepte macar sa fac 15 ani si sa ramanem prieteni nu vreau sa-l pierd cesa fac?

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Nu te mai gandi ca ai facut vreo crima, pentru ca nu e asa. Doamne..sunteti niste copii, ar trebui sa va traiti viata si sa lasati experientele care va pot rani si pe care nici nu le intelegeti pentru o etapa ulterioara. Daca el te-ar iubi cu adevarat, te-ar intelege, ar accepta decizia si nu te-ar face si pe tine sa te simti prost. Imi dau seama ca probabil nu ma vei asculta si vei zice "ce mare lucru daca cedez... nu e asa rau sa am un iubit deja etc", dar atunci cand vei simti nesiguranta sau cand vei fi dezamagita ori ranita in vreun fel iti vei da seama ca nu ai ales bine. Eu nu am ce face mai mult decat sa imi dau cu parerea... E de admirat gestul cu poezia dar haide, sa fim seriosi, esti dispusa sa strici o prietenie (amicitie, nu relatie iubit-iubita) de dragul unei iubiri iluzorii?
Cantareste atent avantajele si dezavantajele... Poti fi cu el, sa iti satisfaci pe de o parte curiozitatea poate si sa il faci fericit pentru cateva clipe, dar poti pune capat copilariei, poti suferi de la o varsta frageda, iti poti pierde capul in adevaratul sens al cuvantului pentru o persoana care nici nu te asteapta (lucru care mi se pare egoist) si poti rupe o prietenie...
Daramat? Pe bune? Daramata am fost cand am aflat ca am un deces in familie, cand a trebuit sa renunt la un hobby care ma facea fericita, cand s-a terminat prima mea relatie (subliniez, la 15 ani sau 14 si mai bine de 6 luni) si am realizat ca baiatul cu care am fost mi-a facut rau, cand mi-am pierdut increderea in cineva sau chiar in mine... asta inseamna suferinta. El este suparat ca nu te poate avea in lista lui de trofee si nu are rabdare. Poate ca orgoliul e mai important decat restul lumii pentru unii oameni.
Daca iti e prieten adevarat, va face in asa fel incat sa ramaneti amici pana esti pregatita, altfel inseamna ca te-ai inselat in privinta lui si ca nu te merita nici macar ca amica.

3 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Ar trebui sa mai repeti putin la limba romana, nu esti tocmai as in exprimare si nici in punctuatie, ceea ce ma pune pe ganduri legat de notele tale de 10 pe linie.
Apoi, nu stiu de ce iti petreci timpul cu persoane atat de lipsite de bun simt si care au in cap doar lucruri obscene la care tu nu ai de ce sa te gandesti pentru ca iti strici efectiv copilaria. Anturajul iti poate face mult rau asa ca fii mai atenta pe unde si cu cine esti.
Acum partea cea mai importanta - ai procedat corect cu acel baiat. Nu este momentul unei relatii la varsta asta. Spune-i ca trebuie sa mai astepte, ca la anii vostri scoala, joaca ar trebui sa va ocupe timpul, nu iubirea al carei sens nu aveti cum sa il cunoasteti deja. Spune-i ca el e foarte important pentru tine, ca tii la el dar ca nu vrei sa iti bati capul cu vreo relatie acum. Daca te iubeste, te va astepta pana vei fi tu pregatita.
Sper ca am ajutat.

| 03052003 explică (pentru AnonimaOk):

Scuze ca am scris asa dar mama ma grabea sa vin la masa.
Astazi am gasit la usa o scrisoare de la Alex.Mi-a scris o poezie de dragoste.Din acea poezie reiese ca el chiar simte ceva puternic pentru mine.Chiar este ranit, este daramat! : (

| piticelm a răspuns (pentru 03052003):

Iti complici existenta degeaba.La 11 ani, ma jucam bine mersi.Este ranit? daramat?laughing vei afla tu mai tarziu, intelesul acestor cuvinte.Traieste-ti clipele frumoase, nu te gandi la iubiti.

| AnonimaOk a răspuns (pentru 03052003):

Nu te mai gandi ca ai facut vreo crima, pentru ca nu e asa. Doamne..sunteti niste copii, ar trebui sa va traiti viata si sa lasati experientele care va pot rani si pe care nici nu le intelegeti pentru o etapa ulterioara. Daca el te-ar iubi cu adevarat, te-ar intelege, ar accepta decizia si nu te-ar face si pe tine sa te simti prost. Imi dau seama ca probabil nu ma vei asculta si vei zice "ce mare lucru daca cedez... nu e asa rau sa am un iubit deja etc", dar atunci cand vei simti nesiguranta sau cand vei fi dezamagita ori ranita in vreun fel iti vei da seama ca nu ai ales bine. Eu nu am ce face mai mult decat sa imi dau cu parerea... E de admirat gestul cu poezia dar haide, sa fim seriosi, esti dispusa sa strici o prietenie (amicitie, nu relatie iubit-iubita) de dragul unei iubiri iluzorii?
Cantareste atent avantajele si dezavantajele... Poti fi cu el, sa iti satisfaci pe de o parte curiozitatea poate si sa il faci fericit pentru cateva clipe, dar poti pune capat copilariei, poti suferi de la o varsta frageda, iti poti pierde capul in adevaratul sens al cuvantului pentru o persoana care nici nu te asteapta (lucru care mi se pare egoist) si poti rupe o prietenie...
Daramat? Pe bune? Daramata am fost cand am aflat ca am un deces in familie, cand a trebuit sa renunt la un hobby care ma facea fericita, cand s-a terminat prima mea relatie (subliniez, la 15 ani sau 14 si mai bine de 6 luni) si am realizat ca baiatul cu care am fost mi-a facut rau, cand mi-am pierdut increderea in cineva sau chiar in mine... asta inseamna suferinta. El este suparat ca nu te poate avea in lista lui de trofee si nu are rabdare. Poate ca orgoliul e mai important decat restul lumii pentru unii oameni.
Daca iti e prieten adevarat, va face in asa fel incat sa ramaneti amici pana esti pregatita, altfel inseamna ca te-ai inselat in privinta lui si ca nu te merita nici macar ca amica.