| Carly22 a întrebat:

TPU imi urasc MAMA. o urasc. nu o spun la nervi.toata ziua se ia de mine. din nimicuri. tipa, urla, imi zice ca sunt proasta, imi pune ora de culcare in VACANTA la 11 jumate, stau ziua 30 de min. pe calculator, mai intru seara cam pe acum. si urla E.PESTE JUMATATE DE ORA ESTI PAT! Nu-i convine nimic, nu-mi spune cuvinte de lauda, nu-i place nimic la mine. o urasc.si cred ca si ea pe mine.nu stiu ce sa fac (nu comentez niciodata la ea). imi vine sa plec din casa asta.noroc de tata care este mai bun, dar mama se ia de mine cand nu este el acasa. o data mi-a cumparat o revista si am citit-o si cand m-a vazut ca o citesc a inceput sa urle si sa arunce cu 2-3 reviste in mine. pare amuzant, dar nu e. nu stiu ce sa fac.simt ca nu mai pot. i-am spus lui tata, dar el spune ca e mai nervoasa si sa stau deoparte.STAU.nu stau in calea ei niciodata, citesc, iau note bune, nu fac mofturi, dar tot ea deschide usa si incepe sa tipe. o URASC. sfaturi ceva? scuze. categoria
si nu are o boala mentala, chiar daca si eu ma gandesc la asta cand o vad.

Răspuns Câştigător
| Theo5370 a răspuns:

Toate mamele exagereaza cand este vorba despre strictete cu copiii deoarece ii iubesc si doresc sa ii protejeze.Eu am 18 ani si cam pe la 16 am trecut prin ceva asemanator numai ca eu am indraznit sa tip inapoi si sa ii spun tot ce credeam...in acel moment atat mama cat si eu am inceput sa plangem si am vorbit pe tema asta vreo 2 ore pana si tata se speriase de ce nu mai ieseam din camera si de atunci orice nu ne convine atat mie cat si mamei reusim sa o tratam exact ca intre 2 prietene poate de multe ori vi s-a spus de catre mamele voastre ca doresc sa va fie cele mai bune prietene ei eu am reusit acest lucru, mama este cea mai buna prietena pe care o am si omul pe care il iubesc cel mai mult, chiar pot sa discut orice cu eawinking si cand zic orice inseamna ORICE

21 răspunsuri:
| XK a răspuns:

Intoarcei capul la spate...

| Carly22 explică:

Ce legatura are cati ani am? am 15 ani.

| ancutzika27 a răspuns:

„si nu are o boala mentala, chiar daca si eu ma gandesc la asta cand o vad" Esti sigura? Se poate sa aiba si sa nu stiti voi, incercati la un psiholog.

| stapanullumii a răspuns:

Dupa parerea mea... (stiu pe cineva care face asta. dar ignora colegii) cand incepe cu ''muzica'' te uiti sec exact la 30-40 de centimetrii in stanga jos sau dreapta sus nu in ochii ci asa mai departe putin si nu zici nimic. pana inceteaza.

| 0PopaPorno a răspuns:

Stiu prin ce treci.Shi mama mea este la fel! In fiecare zi se ia de mine si nu ii convine nimic din ce fac! La un moment dat am scos cutitu la ea.Deci chiar nu mai rezistam! Mama mea sigur are o boala mentala.
Oricum, incerc cat de mult sa o evit.Dar stii, n.am ce face! O sa scap de ea cand o sa ma mut la casa mea! Si tu o sa faci la fel! Gandeste.te la asta! Pana atunci nu prea ai ce face, decat sa o eviti pe cat de mult poti!
Bafta!winking

| Lexycesium a răspuns:

Sti ce e cel mai bine? Zici ca ea si faci ca tine. Daca se isterizeaza, las`o sa se certe singura, o ignori.Se plictiseste in cele din urma.

| s4a a răspuns:

Cand i-ai spus ultima oara cat de mult tii la ea? Cat de des iti recunosti greselile si ii ceri iertare? Cat de mult o ajuti in treburile zilnice si cum iti manifesti respectul fata de ea ca parinte? Sunt intrebari la care ar trebui sa-ti raspunzi tie, si poate vei gasi o cale de a indrepta relatia dintre tine si mama ta, deoarece acest lucru tine in egala masura si de tine.
Adolescenta (copiilor) e cea mai dificila perioada din viata parintilor, insa tu poti vedea lucrurile doar din perspectiva ta, prin prisma celor 15 ani. Te-ai intrebat vreodata cum te vede ea pe tine? Asta e o intrebare la care vei gasi raspunsul peste multi ani.
Comportamentul agresiv al mamei tale ar putea avea cauze psihologice, fiziologice (tiroida, ficat, pancreas) sau poate fi cauzat de simpla dificultate de a comunica cu fiica adolescenta, insa indiferent de cauza, are nevoie de armonie si sustinere din partea familiei. Este mama ta, cu partile bune si rele, si ar trebui sa o accepti asa cum este.

| adyy33 a răspuns:

Cati ani ai?

| adyy33 a răspuns:

Poarta-te si u rece cu ea sa o enervezi macar sa aiba dc sa tipe

| פרנקו a răspuns:

Buna, daca esti din sangele ei nu are cum sa nu te iubeasca mamele te iubesc neconditionat(PS: am incercat eu sa o indepartez pe mama de mine in caz de mor sa nu ii fie greu laughingsadic, si tot ma iubeste neconditionat dupa cate i-am facut si ii facstraight face) acum la tine poate sa fie si altceva, poate are stres mare pe cap, nu ar trebui sa tragi concluzi primite incearca sa fi in locul ei, in caz ca esti prea mica nu o poti intelege big grin, si daca te cheama in casa nu inseamna ca te uraste, inseamna ca te iubeste mult si nu poate sa locului, e agitata din cauza ca nu te stie in siguranta. sper ca am fost clarwinking

| myreluca12 a răspuns:

Si eu am probleme cu mama.dar nu ca tine ma eneeveaza ca iau note bune la scoala numai 9 si zece si 8 uneori da ei niciodata nu-i convine vrea mai mult.imi da mie exemple tocilare dinalea care invata 24 24 care n-au nicio viata...ma enerveaza si daca e sa iau note mai mici urla ca disperata...nu ma incurajeaza sa invat sa o remediez ia tipa intruna.imi pare rau de tm dar sincer chiar nu stiu ce sfaturi iti pot da.incearca sa o intelegi poate trece printr-o perioada dificila.incearca sa te apropi de ea mai mult. poate afli dc e asa nervoasa mereu:p

| sims3titi a răspuns:

Ba da, trebuie sa aiba o boala mentala nu se poate altfel! Daca arunca in tine cu reviste inseamna ca ii nebuna!

| Deea8D a răspuns (pentru sims3titi):

rolling on the floor)))))))

| Чернобыль a răspuns (pentru Deea8D):

Ce e asa de nostim? Si apropo eu sunt sims3titi pe alt cont!happyhappy

| Deea8D a răspuns (pentru Чернобыль):

Tu ca ai zis ca e nebuna laughing

| Чернобыль a răspuns (pentru Deea8D):

Stiu! Pana si pentru mine e nostim!big grinbig grin

| amoraeliza a răspuns:

Buna si eu ceva la fel de parcae stricata trebuie sa-i spun si daca pot sa merg la baie daca nu incepe sa tipe prin casa dupa mine

| Taut_Alex_1998 a răspuns:

Şi eu îmi urăsc mama

| BaGaHaS a răspuns:

Domnisoara,cati ani ai uh?

| mihaila86 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa mai ai putina rabdare pana la majorat. Apoi sfatul meu e sa-ti faci o viata noua departe de isteriile ei. Va veni si vremea cand batranetea isi va spune cuvantul si te va suna sa te duci s-o vezi. Atunci sa-i amintesti cum te maltrata psihic si sa-i trantesti telefonul in nas.

| Savin_Vlad_1987 a răspuns:

Nu ești singura care își urăște mama.Eu învăț la școală, fac probleme la mate pentru pregătire la fel și la romana dar ea nu e niciodată mulțumită.Imi pune limite la note (trebuie sa iei note doar de la 9 în sus)mă face idioți, prost, mă încurajează de fiecare data când vede ca nu pot sa fac un exercițiu și nu se ferește sa dea în mine. Dacă nu știu sa fac un exercițiu din 10 îmi comentează ca sunt prost și ca sunt înapoiat mintal. Orice as face, orice note as lua ea nu e mulțumită de nimic.Pur și simplu nu o mai suport sa stau cu ea.Cat de mult mi-as dori sa mă mut la tatăl meu.Si cel mai rău e ca nimeni din familie nu-mi tine partea și zic ca e pentru binele meu.Pentru binele meu pe d***u