| Classy a întrebat:

TPU,va rog sa imi dati mai multe detalii despre asa zisul avort medicamentos. Daca esti minora, trebuie neparat sa mergi cu un parinte? Sau poate fi de exemplu si prietenul tau care este major? Si se poate face tratamentul si la domiciliu? Doresc cat mai multe detalii.multumesc!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa fie cel putin un parinte care sa semneze, fiindca avortul in general are multe riscuri si numai un parinte isi poate asuma raspunderea (daca de exemplu mori sau ramai sterila, prietenul tau nu poate sa-si asume o astfel de raspundere legala). Tratamentul inseamna internare de 3-4 zile, fiindca de cele mai multe ori apar complicatii. Nu cred ca se accepta avort medicamentos la minore, mai ales daca e prima sarcina, este prea riscant

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Numai medicul poate decide ce și cum.
Și înainte de sarcină, trebuie să folosești metode contraceptive ca să nu ai de-a face cu astfel de experiențe neplăcute.
Pa, pa.

| DNSK a răspuns:

Cand vad de astea mi greata! cand vad raspunsul tau catre Valutzzzu mi si mai greata! ce-i baiul acum? iti pare rau pentru ceva? ii o crima, ce are? omori un om, uau! nu se intampla absolut nimic! mai incolo o sa ai de dat niste explicatii si plati de facut pentru fapta asta, da pana acolo..mai e, nu-i asa? 1: da, trebuie un parinte daca e fata e minora! si daca prietenul e major, aici e o problema! parintii ei daca depun plangere la politie, iese urat de tot! nu stiu vreun medic sa faca ceva fara acordul parintilor! nimeni nu cred ca isi risca slujba pentru o minte nu prea luminata care pentru o clipa de placere plange un cer intreg! eh..viata asta.

| Vix999 a răspuns:

Indiferent de ce tip de avort vrei sa faci, daca esti minora e obligatoriu acordul parintilor. Nu a iubitului. Asta una la mana.
Doi la mana, sa nu traiesti in iluzia ca te duci la farmacie pur si simplu si iei pastilele astea. Se dau strict de medic si indicat e sa stai intr-o unitate de spital pe parcursul procesului pentru ca sunt foarte multe lucruri periculoase care se pot intampla cu corpul tau.
Cu alte cuvinte, parintii tai trebuie sa afle. Si sa nu incerci sa minti sau ceva (gen sa te duci cu matusa sau altcineva major) pentru ca daca Doamne fereste se intampla ceva rau, ai tai oricum vor fi informati si va fi foarte urat atat pentru tine, cat si pentru medicul pe care il minti si persoana adulta care merge cu tine.
Cat esti minora nu poti sa faci un pas fara acordul parintilor cand e vorba de chestii de genul.

| Valutzzzu a răspuns:

Sa stii ca sunt atatea metode de contraceptie!

| Classy explică (pentru Valutzzzu):

Vreau sa imi ajut o prietena. Daca ai un sfat pentru mine e bine, daca nu te rog frumos sa pastrezi pentru tine.Multumesc.

| Valutzzzu a răspuns (pentru Classy):

Scuze, dar pritena ta ar trebui sa fie mai atenta. Si in legatura cu raspunsul, nu, nu tebuie neaparat sa mergi cu un parinte, poti merge cu o matusa sau cu o alat persoana adulta in care ai incredere. Sper ca te-am ajutat.