| Sim0nikaaa a întrebat:

Heii TPU :* Am ceva intrebari ce trebuie lamurite daca se poate, va rog din inima, strict pentru persoanele care sunt documentate in domeniu:
1.Care sunt cele mai sigure simptome ca esti insarcinata?
2.Care e timpu minim/maxim la care se poate face avort?
3.Cum arata o femeie insarcinata in prima luna [link ceva daca se poate cu burtica]
4.De la ce varsta se poate face avortul?
5.Se poate face si avort medicamentos?
6.Cand faci un avort este neaparat sa mergi cu tutorele legal?
7. La ginecolog, ca minora ma refer, te primeste si cu iubitul care este major/ verisoara?

Multumesc anticipat :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Singurul simptom sigur este lipsa unei menstruatii normale. Pana al 60% din femei NU au alte simptome in primul trimestru de sarcina.
2. Poti face intrerupere de sarcina de la vizualizarea sarcinii (cam 4 saptamani de la contactul sexual, pana la implinirea a 12 saptamani de la ultima menstruatie).
3. Absolut normal, NU are nici o burtica vizibila.
4. In Romania de pe la 16-17 ani cu acordul scris al ambilor paruinti. In strainatate de la 11 ani.
5. Da, in aczuri atent alese de ginecolog, sub supraveghere.
6. Da, daca esti minora.
7. Nu exista nici un motiv sa mearga altcineva cu tine in afara de parinte&tutorele legal. De la 16 ani te primeste singura (nu este permisa intrarea in cabinet a unor straini), pana la 16 ani impliniti, neaparat cu un parinte sau tutore care isi poate demonstra cu acte calitatea.

2 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

1) Cand esti bortoasa esti 100% sigura
2) Daca nu vrei sa fii o criminala si sa traiesti cu asta pe constiinta cate zile oi mai avea, nu-ti recomand avortul. Oricum il poti face in maxim 12 saptamani de la ultimu ciclu menstrual (la negru il poti face oricand dar trebuie sa gasesti un criminal la fel de mare ca tine care sa accepte sa faca astfel de interventie)
3) Sarcina nu este vizibila cu ochiul liber
4) De la 16 ani
5) Da, dar nu intotdeauna iar riscurile sunt mai mari decat la chiuretaj.
6) Absolut
7) NU, nu sunt tutorii tai legali.

Daca ti-a trebuit madular de la varsta asta si nu te-ai protejat, suporti consecintele.

| monica48 a răspuns:

Buna :*
1. greturi matinale, durri ale sanilor, dureri de cap, balonare si scurgeri vaginle.
2. poti face avort pana in maxim 12 saptamani de sarcina daca nu ai indicatii medicalle. cu indicatiile medicale poti astepta si pana la 24 de saptamani.
3.in prima luna de sarcina burtica nu este vizibla aproape deloc, doar te simti balonata.
4/6. poti face avort de la varsta de 14 ani, iar dupa varsta de 16 ani poti face neinsotia de tutore (Art 650. situatii medicale legate de diagnosticul si/sau tratamentul problemelor sexuale si reproductive, la solicitarea expresa a minorului in varsta de peste 16 ani.
5. da, se poate.
7. in sala de operatie nu are voie. poate daca vei ruga frumos doctorul te va lasa.
succes, sper ca te-am ajutat :*