| Innsbruck a întrebat:

Un baiat poate sa faca sex cu o fata, de mai multe ori, si sa nu simta nimic pentru ea?
Mi se pare foarte ciudat cum pot baietii sa faca asta, eu nu as putea face sex doar asa pentru "placerea" fizica si atat.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de fiecare,nu generaliza aiurea,daca tu ai nimerit un baiat de asta care face sex si atat nu inseamna ca toti suntem la fel, e treaba lui, nu stiu ce varsta are, ce mentalitate are, daca ar fi scris si el varianta lui ar fi mai limpede

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate! Se cheama sex si orice barbat este capabil sa-l practice cu orice femeie, fara sa aiba nici un fel de sentiment pentru ea.
Nu-i nimic ciudat in a avea erectii si a dori sa faci sex, cand esti excitat, iar la barbatii acest lucru este foarte normal.

| mihai69 a răspuns:

Da.
Nu e nimic ciudat, crede-mă. E doar plăcut.

| Emilian65 a răspuns:

Astfel de baieti sunt rari.

| OldSoul a răspuns:

Daca baietii pot face asta, inseamna foarte bine ca si fetele o pot face la fel de usor.
Daca tu nu o poti face, asta nu inseamna ca alte fete nu o pot face.
Deci nu mai generaliza, nu doar baietii intretin astfel de relatii din placere.

Pana la urma, asta e o alegere a fiecaruia, daca noi nu preferam sa avem o relatie sexuala in lipsa sentimentelor, asta nu inseamna ca si ceilalti vor fi de aceeasi parere cu noi, sau ca vor proceda ca noi.

Totul tine de modul de gandire.

Si unele fetele intretin relatii de "placere".
Insa diferenta este ca pentru ele e mai dificil sa ajunga acolo, deoarece apare aceea frica de a fi considerata femeie de moravuri usoare daca va face asta, motiv din care nu ar face-o cu un oarecare.

| Plato a răspuns:

Un baiat poate, un barbat nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si o fata poate sa facă asta la fel de bine.
Încearcă.Nu e nimic ciudat

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cand esti vai de capul tau, n-ai voie sa dai sfaturi", spunea cineva.
O fata nu face asta, o panarama face asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Sunt "vai de capul meu" din alte puncte de vedere.D.p.d.v sexual pot sa dau sfaturi linistita.
Moralitatea asta... păcat că e indispensabilă.Se presupune că am evoluat și avem o oarecare inteligență,dar singurul lucru care stă între noi și haos e o adunătură de principii relative,lipsite de sens,după care ne ghidăm pentru că așa e "normal".De parcă ar fi cineva în stare să spună ce e normal si ce nu.
O acțiune e atat de gravă pe cât sunt consecințele ei. Dacă faci oral protejat,nu ai absolut nicio consecință(negativă, orgasmul e una pozitivă, chiar dacă aparent tu nu o consideri asa). Prin urmare, acțiunea e una benignă.Nu te condamna sa arzi in iad, cum zici tu.
E doar sex. Pura plăcere fizica.Nimic mai mult.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ca ai zis ceva: "pura placere fizica". Nu vreau sa zic dpdv religios, dar doar ca sa stii, "pura placere fizica" te cam condamna sa arzi in iad, dar in fine, nu asta e ideea. Principiile ti se par lipsite de sens? Cate spune asta despre tine... Mi-ar fi placut sa si detaliezi.
In orice caz, persoanele de genul tau nu imi sunt necunoscute. Acea tipologie a desfranarii, a excesului, incapabila de rezerve, de a vedea mai departe de placeri de moment, fara impliniri majore pe viitor. Ai posibilitatea de a te desfrana, si o faci pentru ca poti, abuzezi practic de aceasta placere fizica pura, cum zici tu. E un abuz, un exces, iar nimic excesiv nu face bine, nici macar sportul, apa sau ce vrei. Excesul e rau, in toate formele.
Ai mai spus ceva foarte important: "Se presupune ca am evoluat si avem o oarecare inteligenta". Foarte corect, foarte adevarat. Acum, hai sa ne gandim ce inseamna asta. In epoca de piatra nu exista moralitate, domnul ii dadea doamnei cu bata in cap, o tragea in pestera si isi exprima instinctele sexuale, "pura placere fizica". Dar, noi, specii inteligente, superioare pentru ca rationale, am evoluat, nu ne mai manifestam instinctele fara a le controla, ci ne bazam pe principii, pentru a face ceea ce e corect si frumos. Stii cine a inventat principiile? Omul. Nu un om, ci omul. Inseamna ca asta e natura lui, instinctul de specie evoluata l-a facut sa creeze niste reguli morale, pentru a duce o viata frumoasa. Orice abatere de la acestea, inseamna abatere de la umanitate, o jignire adusa acestei specii. Vezi, ca sa vorbim in orice limbaj vrei tu.
Ai zis clar ca principiile ne despart de haos. Atunci cum sunt lipsite de sens?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Pura plăcere fizica te condamna in iad..mda,încalci o porunca. Poti sa ai o viața model,sa ajuti orfanii,spitalele,sa salvezi balenele,sa descoperi leacul pentru cancer,dacă te desfranezi,ca sa folosesc termenul tău preferat,ești condamnat la suferința eterna.Ti se pare corect? Cat timp nu rănești pe nimeni prin "desfranarea" ta,nu ar trebui sa fii asa aspru pedepsit.
Lipsite de sens,de conținut, de logica, de motive.Da, previn haosul, dar sunt atat de naive..ne ajuta sa consolidam imaginea societății perfecte.E simplu sa împarți totul in alb-negru, bun -rău.E mai dificil când apar nuanțele de gri.Barierele astea numite principii, conștiința sau cum vrei tu sa le spui sunt abstracte.Noi le facem sa devină reala crezând in ele, transformându-le in legi, in credințe etc. Ideal ar fi sa le triam.Si cum idealul nu exista s-ar ajunge iar la haos.
Tipologie a desfrânării? Nu chiar. Plăcerile de moment nu te impiedica sa ai o perspectiva, un scop. Daca ai putea fi puțin mai obiectiv, ai realiza ca 30 min, o ora, 2, o noapte de sex nu afectează cu nimic viitorul, nu stau in calea împlinirii telurilor tale, chiar dacă e vorba de 2 necunoscuți, de pura plăcere, fără sentimente, ca tot te revolta ideea asta.
"O faci pentru ca poți" nu. Pentru ca pot si nu are consecințe.Nu uita ultima parte, e cea mai importantă.
Corect si frumos? Pentru cine? Pentru tine? Pentru mine? Nu exista corectitudine absoluta.Din cele 2 forme ale adevărului, noi nu o putem atinge pe cea ideală.Un adevăr absolut, omniprezent.Adevarul nostru, după care ne ghidam, e imperfect.
Teama l-a făcut sa creeze reguli morale.Si tot teama îl convinge sa le urmeze. Teama si recompensa pe care crede ca o va primi.
Ți se pare umanitatea atat de prețioasa?
Nu sunt lipisite de utilitate.Doar de sens.Ca si cum un copil ar picta aleatoriu niște cuburi in alb si altele in negru.Ce e cu alb e bine, e permis, e acceptat, iar ce e cu negru e interzis.Si dacă scapă un strop de negru pe un cub alb? Devine gri. Unde încadrezi cubul ăla?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cat timp nu rănești pe nimeni prin "desfranarea" ta, nu ar trebui sa fii asa aspru pedepsit." Te ranesti pe tine, si tu esti cineva. Trupul asta e darul pe care l-ai primit, iar tu iti bati joc de el. E ca si cum te-ai scarpina cand ai varicela, pe moment e mai bine, dar iti faci rau pe viitor, ca se agraveaza.
" Daca ai putea fi puțin mai obiectiv, ai realiza ca 30 min, o ora, 2, o noapte de sex nu afectează cu nimic viitorul, nu stau in calea împlinirii telurilor tale" Ba da, afecteaza. La un moment dat, poate, vei avea un sot, caruia nu i te vei putea darui complet, nu vei putea atinge desavarsirea acelei iubiri, deoarece te-ai spurcat cu tot felul de necunoscuti. Astea sunt consecintele pe care, se pare, tu nu le vezi. Sau le vezi si nu ti se par importante. Poate gasesti un sot care, la fel ca tine, nu le gaseste importante. Dar relatia aia nu va atinge niciodata absolutul.
Poate sunt unele cuburi gri, dar cu siguranta sunt si albe si negre. Crima nu va fi niciodata un cub gri, de exemplu, e clar ca e un cub negru. Sa dai apa unui copil din Africa nu va fi niciodata altceva decat un cub alb. Nu poti nega ca exista lucruri rele si bune, desi se mai gasesc si lucruri paradoxale, echivoce, inextricabile. Crezi ca desfranarea e un cub gri? Ai 7 frati care mor de foame, si trebuie sa te prostituezi ca sa nu moara? In cazul asta, uite, accept ca e un cub gri. Dar cand e "pura placere", e negru toata ziua. Chiar nu crezi ca placerea aia pura, ar fi fost intr-adevar pura intr-un moment mai solemn, mai demn, mai special, cu sotul sau logodnicul, ca o desavarsire a iubirii? Nu e mai frumoasa desavarsirea decat distractia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Treaba mai importanta e ca lipsa placerii fizice sa nu devinã un iad, sa aduca o perioade de disperare si depresie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu practic nimic ce ține de bdsm, deci nu mă rănesc. Știu ce ai vrut să spui, dar nu, nu e niciun fel de rănire.Nu îmi bat joc de el, dimpotrivă.
De ce n-aș putea atinge "desăvârșirea "cu el.Nu mai contează trecutul, cu cine am făcut eu sau el sex până atunci.Sunt consecințele tale.Nu ale mele.Nimic nu poate atinge absolutul.De aia se cheamă "absolut". Nimic pământesc, mai bine zis.
Cu siguranța? Nu.Depinde din ce perspectivă privesți.
Nu cred că desfrânarea e un cub gri.Nici alb,nici negru.E doar ceva plăcut(sexul).Nu e o faptă buna sau una rea.
Crima nu va fi niciodată un cub alb? Dacă cineva îți amenință copiii cu un pistol și tu ai posibilitatea să privesți sau să omori respectiva persoana,ce ai face? Crima nu ar deveni un cub gri? Dacă omori pe cineva ce știi că urma să omoare mii de oameni și că astfel i-ai salvat,crima nu devine un cub alb? Da,e rău să omori. Spun asta influențată de religie,pentru că știu ca orice crima va fi pedepsita,ca as încalcă o porunca,ca Dumnezeu a spus ca este un pacat.Dar pentru un ateu,de ce ar fi ceva rău? Pentru că așa spune legea? Dar dacă ar exista posibilitatea să ascundă cadavrul,sa nu afle nimeni? Dacă nu ar mai exista frica, nici din cauza credinței, nici a legilor? Ce te-ar împiedica atunci să omori pe cineva? Moralitatea, conștiința? Ar fi suficiente ca sa te împiedice sa comiți ceva ce ți-ar putea servi unor scopuri? Pentru unii da, pentru altii nu.Si moartea unora ar trece neobservata.Nimeni care sa-i plângă, nimeni care sa sufere. Fara consecinte gravitatea faptei pătește.E gri.Noi facem cuburile albe sau negre.Noi le vedem asa.Ele sunt gri.
Scopul schimba valoarea faptei? Pentru mine nu.Dar pentru tine da.Atunci,dacă dai apa unui copil însetat pentru ca știi ca vei fi recompensat, nu înseamnă ca greșești? Sau pentru ca vrei sa îți creezi o anumită imagine. Daca ești un criminal in serie si dai apa unui copil doar ca sa te considere ceilalți bun, mai este un cub alb? Pentru copil da, evident.Pentru societate da.Pentru tine nu.E negru.Si ce iese din alb si negru? Gri.
Nu văd sexul ca o desăvârșire a iubirii.Nu asociez sexul cu iubirea.Pentru mine e doar o metoda de a obține plăcere.De a te folosi de oameni pentru a obține plăcere.Nici măcar nu știu dacă as putea face acum sex cu o persoana la care as tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce ar fi o lipsa?

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nimic nu poate atinge absolutul.De aia se cheamă "absolut". Nimic pământesc, mai bine zis." - Iubirea nu e pamanteasca!
Ultimul paragraf m-a dezgustat, iti spun sincer, asa ca n-o sa-l mai comentez, doar o chestie: nu ma surprinde ca nu ai putea cu o persoana la care tii. Tocmai din cauza ca ai separat sexul de iubire, l-ai transformat in depravare, iar acum nu vrei sa asociezi persoana la care tii cu depravarea. Merge din aproape in aproape. Ai facut din sex ceva murdar, si nu vrei sa raspandesti murdaria cu o persoana la care tii, ci doar cu cele de care te folosesti, cum ai zis. Asta e cert, chiar daca m-ai contrazice, stii ca asta e motivul.
Am observat si faptul ca oamenii, dupa ce intra intr-un cerc, intentionat sau din greseala, si nu au cum sa il paraseasca, incearca sa-i schimbe imaginea. Un pedofil va cauta mereu argumente pentru care pedofilia nu e atat de rea, cum o fata care a facut sex la 14 ani va imbratisa teoria "open-minded", pentru a se consola, a nega realitatea si regretul. Dar e normal, nu? Oamenii cauta anturaje in care sunt acceptati, ca la Alcoolicii anonimi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Nu l-am transformat eu in nimic.Nu l-am transformat in depravare sau in ceva murdar.Nu,nu asta e motivul si nu te contrazic doar de dragul de a o face.
Nu am făcut sex la 14 ani, dacă te refereai la mine happy
E normal atat timp cât vrei tu sa fie asa.Nu e normal pentru ca spune societatea asta.
Oamenii se schimba ca sa fie acceptați.Majoritatea.Iar altii poarta măști.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu lipseste nimic intre doi care vor acelasi lucru. Dar nu e cam "imoral" ca sa-si batã joc de sentimentele ei de *ingeras dragut*?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma consideri un "îngeraș dragut"? happy
Imoral? Probabil ca e.Dar dacă e de comun acord si amândoi știu ce vor e perfect

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mde, ce e cu intrebarile astea lipsite de sens? Si emoticoane care probabil crezi tu ca dau culoare. Asa faci cu majoritatea care ii consideri stupizi!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,tu ești special.Cei pe care îi consider stupizi nu au șansa să vrobeasca cu mine.De aia n-am eu prieteni.
Ne, eu merg pe gri.Sau roz.Depinde.Desi nu-mi plac culorile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de caracterul omului.

| And7280394847 a răspuns:

Eu as putea. Am avut un iubit mult timp si chiar tineam enorm la el si nu am facut-o niciodata, n-am vrut pur si simplu cu el, nu stiu de ce, si ne -am despartit acum cateva luni si acum vreau eu dar n-am o relatie stabila. Ma gandesc sa o fac cu un baiat care ma place si cu care am mai avut tandreturi sau cu un necunoscut. Imi place sa fac chestii cat mai nebunesti. Cred ca cu timpul doar amintirile de care razi conteaza.