| nuconteazacinesunt_1308 a întrebat:

Va rog mult nu evitati aceasta intrebare, chiar am nevoie de sfatul vostru!

Am trecut printr-un refuz de la un baiat pe care l-am iubit cred de cand ma stiu. El mi-a spus si chiar parand foarte sincer, ca sunt o persoana deosebita, fata pe care poate nu o va uita niciodata, dar nu stie sigur daca simte mai mult de atat pentru mine (pentru ca el va pleca din Romania anul acesta definitiv).

Tare as vrea sa depasesc momentul, sa uit tot si chiar am incercat sa-mi propun sa ma indragostesc de altcineva (desi stiu ca suna aiurea), dar in zadar...am refuzat toate propunerile de pana acum, doar pentru ca sufar extraordinar pentru acel baiat si nu vreau sa ii fac si eu la randul meu pe alti baieti sa sufere.

E posibil ca el sa ma placa (desi e teoretic imposibil, practic nu stiu), dar ma gandesc ca el e acum la o varsta la care nu prea face diferenta daca iubeste sau nu (14 ani)
El mi-a mai spus ca nu a mai placut niciodata pe altcineva, decat pe mine, dar asta cand eram doar niste copii, deci nu e prea important. De altfel nici acum nu place pe nimeni din cate observ eu, pentru ca il vad zilnic.

Ar mai fi o posibilitate sa-i fie frica sa nu se indragosteasca, pentru ca stie ca va pleca si nu se va mai intoarce niciodata, dar nu vreau sa imi fac sperante desarte.

Uneori am atat de multe sa-i spun, dar pur si simplu nu apuc ocazia si nici nu vreau sa cad in penibil, sa creada ca mi-as da viata pentru el.

Ce sa fac in privinta asta, asta daca se mai poate face ceva? Ce credeti?
Cum sa depasesc momentul?

Răspuns Câştigător
| liongirl a răspuns:

Buna!`Faptul ca ti-a spus ca esti deosebita este un lucru IMPORTANT pe care tu l-ai trecut cu vederea. Daca ti-a spus ca esti o fata deosebita, inseamna ca reprezinti ceva pentru el, ceva care nu se stie daca il va recunoaste vreodata.Totusi,nu trebuie sa-ti propui sa te indragostesti de altcineva, pentru ca este o foarte mare prostie; stii de ce? Pentru ca tu o sa te gandesti numai la el, iar persoana cu care ti-ai propus sa te indragostesti va ramane "cu ochii-n soare".
Sa stii ca e imposibil sa nu se mai faca nimic, chiar daca tu crezi contrariul!`De cate ori ai ocazia, spune-ti punctul de vedere, nu ezita la nesfarit, pentru ca astfel, chiar nu o sa te mai bage in seama. Discuta cu el si analizati problema, daca se poate numi problema.Stii ce fel de persoana esti tu? Romantica incurabila careia ii place sa sufere din dragoste; drept dovada:ai refuzat toti baietii care ti-au cerut prietenia pentru ca suferi prea mult pentru el...

4 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Fiind realista, recunoscatoare si nu orgolioasa! In cel mai rau caz, daca nu ai curaj sa il inviti la niste discutii lamutiyoare pentru tine, tine un jurnal cu toate aceste dileme, iar la sfarsit, inainte ca el sa plece, da-i-l, dupa ce ti-ai facut si tie o copie xerox! Poate ii va placea, te va aprecia altfel (descoperi.) si apoi, veti putea avea motiv/e de nesfarsite corespondente, si, in timp cine stie ce se mai poate intampla (in sensul bun!).
Succcess si curaj!

mira
| mira a răspuns:

Cred totusi ca nu este cazul sa insisti.Baiatul a fost sincer, te-a refuzat cu delictete. Spui ca el are doar 14 ani si nu-si da inca seama daca iubeste sau nu. Dar tu esti la aceeasi varsta probabil, nici sentimentele tale nu sunt prea sigure.Concentreaza-te mai bine pe indatoririle scolare, te asteapata concursuri importante. Orienteaza-te spre o alta relatie.

| Razvan a răspuns:

In situatia asta ii dau dreptate lui. E un baiat foarte inteligent. A ales calea cea mai buna pentru tine chiar daca nu crezi asta. El stie ca va pleca si te-a lasat sa fii libera pentru ca si-a dat seama ca daca voi veti fi impreuna ii va fi mai greu sa plece si se va simti legat de tine. Poate ca el si-a sacrificat sentimentele pentru a-ti da tie libertatea de alegerehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu faci nimic.stiuc a e greu sa uiti pe cineva. dar o sa te ajute si faptul ca se va muta.intre timp. poate reusiti sa fiti prieteni buni