| CarmennnLove a întrebat:

URGENT! deci am facut-o de multe ori cu prt meu dar se pare ca am un himen elastic, dar ultimele 3 menstruatii mi-au intarziat cateva zile chiar o saptamana iar acum 2 saptamani straight face. mama ma va duce la medic, mentionez si ca de 1 luna ma tot cert cu prietenul meu si am fost ff stresata, dar daca merg la medic si am himenul elastic se poate depista ca am avut contact sexual? si de ce credeti ca imi intarzie menstruatie?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sigur ca ginecologul va vedea imediat ca ai avut contact sexual, dar este de preferat sa-i spui tu inainte de ate urca pe masa ginecologica ca sa-si pregateasca din timp instrumentarul de consultatie. menstra iti poate inatrzia din cauza unei sarcini, din cauza faptului ca esti prea mica pentru sex si organele tale genitale nu fac fata si se imbolnavesc, din cauza ca ai o infectie, din cauza ca nu te-ai dus la timp la ginecolog sa depistezi niste boli, etc. Vei afla la medic.

| Lavinia218 a răspuns:

DEsi ai himenul elastic medicul POATE depista faptul ca tu ai avut contact sexual, mai ales daca ai facut-o de mai multe ori medicul iti va spune CERT ca ai avut contact sexual dar ca nu s-a rupt himenul pentru ca este elastic. insa nu iti face probleme in privinta faptului ca medicul ii va spune mamei tale. daca nu vrei ca mama ta sa stie poti vorbi cu medicul cu siguranta va intelege situatia si nu te va deconspira. insa sfatul meu este sa vorbesti cu mama ta sa ii spui ca ti-ai inceput viata sexuala.iti va fi de mare ajutor crede-ma.nici eu nu i-am spus mamei mele la per aceea si am ramas insarcinata.a fost un soc pentru ea insa a fost alaturi de mine. dupa aceea vorbeam orice cu ea si sa stii si tu ca SFATURILE UNEI MAME SUNT CELE MAI BUNE! in privinta intarzierii menstruatiei. se poate sa fie dereglat ciclul pentru ca ti-ai inceput viata sexuala de curand. daca ai deja ceva timp de cand faci sex regulat atunci cu siguranta e vorba de o simpla dereglare hormonala din cauza stresului, vremii schimbatoare etc. Atentie insa daca este de culoare maronie inchis si are un miros strident si curge mai putin sau mai mult decat de obicei este posibil sa fie ori o sarcina ori o infectie! Mergi la medic. dar intai spune-i mamei tale ca ti-ai inceput viata sexuala, te va intelege!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate am inteles eu,daca tu ai himenul elastic medicul nu poate depista,cunosc multe fete in situatia ta si parintii nu au putut afla,datorita faptului ca doctorii se bazeaza pe acest principiu,dupa himen daca e rupt sau nu isi dau seama daca mai esti virgina,cum al tau nu se poate vedea rupt pentru ca e elastic,tu poti parea virgina pana la nastere. Menstruatia iti intarzie pentru ca organismul tau a suferit niste schimbari cand tu ti-ai inceput viata sexuala,ciclul tau menstrual este mai dereglat acum si o perioada asa va fi datorita faptului ca treci prin aceasta etapa si organismul tau se obisnuieste cu acest proces. Eu cred ca e cv normal,deci nu`ti face griji la oricine mai intarzie,tu doar protejeaza`te si mai intereseaza`te daca poate afla doctorul sau nu,poti sa faci o vizita altui doctor inaintea sa mergi k mama daca esti asa nesigura. Dar din sursele mele si ftele care mi-au pov stiu ca medicul nu poate observa, tu in ochii mamei tale vei ramane virgina, doar organismul tau va avea aceste dereglari hormonale.