| rares32 a întrebat:

Va implor ajutati-ma. daca eu si prietena mea ne-am atins in zona intima, ara sa introduc degetele in vaginul ei si fara sa ejaculez, am avut doar lichid prespermatic, e vreo sansa sa ramana insarcinata? oricum tin sa mentonez ca eu am atuins-o dupa aproximativ 40 minute dupa ce am avut lichidul. Daca e vreo sansa, ce sa facem, piula de a doua zi? cum functioneaza, cum sa o ia? Tin sa mentionez inca odata ca nu m-am mai masturbat de o saptamana si ca suntem amandoi virgini.

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Nu, spermatozoizii mor cand sperma se usuca.

| rares32 explică (pentru Alcyon):

Te rog spune-mi, esti sigura, tu mai m-ai ajutat.ce zici?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu am auzit niciodata de cineva care sa ramana insarcinata astrfel, deci probabil nici prietena ta nu este insarcinata. inteleg ca asta a fost primul vostru contact sexual si ca inainte era virgina, ceea ce este cam periculos, fiindca virginele au risc maxim de sarcina la primul contact sexual (dar se aplica in general contactelor sexuale cu penetrare). Trebuie sa invatati niste reguli minime de igiena a actului sexual. In primul rand, inainte ed a atinge organele genitale cu mana, trebuie sa te speli pe maini. Tu ti-ai atins organele genitale, nu te-ai spalat 40 de minute si apoi, nespalat si deci murdar ai atins-o pe ea. Nu de sarcina e vorba acum, ci de infectii care pot aparea in urma atingerii organelor genitala cu maini nespalate. La primele contacte sexuale e mai greu sa te gandesti si la amsurile de igiena, dar e bine sa o faci ca sa nu aveti surprize neplacute.
Pilula de a doua zi se ia numai dupa consul ginecologic, dar in situatia voastra nu este cazul (riscul ed sarcina e practic nul)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit, copile. pana sa existe problema sa lasi tu o fata gravida, mai dureaza. in orice caz, daca e nevoie ca cineva sa ia pastila de a doua zi, te rog sa o iei tu.
poate te limpezeste pe interior si mai scapi de lichidul ala amenintator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Lichidul preejaculator are suficienti spermatozoizi cat sa fecundeze ovulul, sa stii!
Mare grija cu joaca asta!
Te pup!

| DanielGeorge a răspuns:

Nu, stai linistit, spermatozoizii mor foarte repede in aer, in decurs de mai putin de un minut si daca e virgina e mai greu sa ramana insarcinata...