| Abc2000 a întrebat:

VA ROG! Daca am luat anticonceptionalele Yasmin corect si duminica am terminat folia, nu mi-a venit stopul nici azi. Ce ar trebui sa inteleg? Sunt insarcinata? (Precizez ca singura chestie a fost ca nu le-am luat in ordinea zilelor saptamanii de pe folie). Fiind ziua a3a din pauza de 7 zile, ar trebui sa imi fac stres, sau e normal? (Ciclul luna trecuta l-am avut aproximativ in 7octombrie)

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai folosit toate cele 21 de pastile AC active in conformitate cu precizarile prevazute in prospectul insotitor, atunci rezulta ca in acest caz in proportie de 100% este IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Sangerarea menstruala poate sa inceapa si din a 2-a sau a 3-a zi a pauzei de 7 zile, dar uneori pot fi si cazuri in care sangerarea se produce/porneste in a 6-a sau chiar ultima zi (a 7-a) a pauzei dintre 2 folii/blistere de pastile AC.
In concluzie se poate afirma fara nicio retinere ca este cu totul imposibil sa fii insarcinata in conditiile descrise in prezenta intrebare. Multa sanatate!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hai sa spunem 8 octombrie, azi ar fi fix 28 de zile... pai de ce iti faci atatea griji? Ai pus intrebarea asta de... desi numai intrebarea asta ai pus-o de cand ti-ai facut cont vad. Asteapta, daca pastilele au fost administrate corect, cum ai zis si in celelalte intrebari, sigur si-au facut efectul. Cel mai bine, pe viitor este sa folositi prezervativul.