| princess_9789 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati! Sunt total confuza, derutata! Sa va spun poveste mea de dragoste.Am fost un an de zile cu un baiat foarte gelos la care am tinut enorm. L-am iubit foarte mult, fiind prima mea relatie de lunga durata, in care ii cunosteam parintii, si el pe ai mei. Baiatul, insa, era foarte gelos: nu aveam voie sa vorbesc cu baietii, ma intreba daca il insel, nu ieseam nici macar cu fetele in oras. Nu inteleg de ce era asa pentru ca nu i-am dat niciodata niciun motiv, eu fiind o fire fidela.Desi sunt o fire sociabila, am renuntat la iesirile cu prietenii, m-am indepartat de ei, iar el trebuia sa fie mereu in centrul atentiei pentru ca altfel iesea cu scandal.Ne-am despartit de multe ori pe tema geloziei si i-am zis ca nu accept asta, dar de fiecare data l-am iertat, pentru ca imi spunea ca treptat o sa se schimbe si ca nu o sa mai faca greselile pe care le-a facut. O saptamana maxim lucrurile mergeau bine, dupa care o lua de la capat.Cand lucrurile mergeau bine aveam universul nostru in care ma simteam extraordinar si simteam ca pot zbura alaturi de el.Parintii aveau incredere in noi si ne explicau cu calm greselile pe care le faceam amandoi.Lucrurile incepusera iar sa mearga prost si am picat de comun acord sa ne despartimi. I-am zis atunci ca nu ne vom mai impaca si parca a luat o razna: M-a tras de par, m-a scuipat si m-a batut.Nu mi-a venit sa cred.Am trait un soc atat eu, cat si parintii mei si ai lui.Si -a cerut scuze, a inceput sa planga, insa dupa un asemenea "cadou" nu am vrut sa ma aud de el.Am spus ca niciodata nu voi accepta ca un baiat sa dea intr o fata. Drept urmare, mi-am schimbat numar de telefon, id de mess.In schimb primeam telefoane pe fix ca sa ne impacam, ca regreta dar in acelasi timp si amenintari: te voi cauta prin tot orasu daca nu te impaci cu mine, si ce am facut a fost mic copil pe langa ce va urma! cu lacrimi in ochi, l-am rugat sa ma lase in pace...Astfel,pentru o perioada de timp a incetat sa ma mai caute. Cu ocazia sarbatorilor a sunat sa imi ureze toate cele bune si parea total schimbat.Am inteles ca acum merge si cu scoala foarte bine si ca regreta enorm ce s-a intamplat, ca s-a maturizat. L-am iubit enorm si abia rezist tentatiei de a nu ma impaca cu el. Nu stiu ce sa cred.La telefon parea schimbat. A trecut destul timp de cand ne-am despartit: 5 luni. Mi-a spus ca suferinta l-a schimbat si mi-a multumit din suflet ca l-am invatat ce inseamna Iubirea. Il iubesc mult dar nu stiu ce sa fac.Imi e frica de impacare si de iubirea lui " nebuna". Ma puteti ajuta? VA ROG!

Răspuns Câştigător
| Daysukki a răspuns:

Draga lupu isi schimba culoare dar naravu ba. ce rost mai are sa-l iubesti daca tot tu esti cea care a zis ca te-am batut, te-a scuipat, te-a tras de par si te-a meninta la telefon, nu te lasa sa vorbesti cu nimeni ...parerea mea este ca el te iubeste dar se gandeste mult prea mult la el, sa-i fie lui bine, sa te stie aproape si tot tacamul. deci fii atenta ori lasati totul in urma si o luati de la inceput dar cu conditii, spune-i sa te lase sa ai si tu o viata fata draga ca doar daca vorbesti cu alti baieti sau iesi cu fetele in oras asta nu inseamna ca ai terminato cu el, daca te iubeste o s-o faca dar daca nu eu zic sa o termini, uite am trecut si eu prin multe si multi idioti m-au pipait si chiar au tras in mine, porcii, din ''iubire'' zic ei .revenind.stiu sau cel putin cred ca stiu prin ce treci dar mai bine termino cu el ca o sa suferi enorm dupa aia, crede-ma si eu am trecut prin asa ceva si am plans enorm dupa un boucrying si acum ma simt minunathappy nu ai dc sa-ti para rau, treci mai departe nu mai gandi cu creierul, gandeste cu inima, uneori este mai bine s-o faci asa. sper sa gasesti solutia sad imi pare ff rau ca s-a purtat asa de urat cu tine crying baietii care dau in fete ar trebui inchisi

19 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Probabil versiunea lui e mult mai rudimentara, gen : "Da, coa.ie, deci am varat niste Special si am ciufulit-o p-aia, dar ma iarta ea, am sunat-o si de Revelion!".
sad
Pa, pa.

| Foca a răspuns:

Draga mea din ce ai spsu tu aici el are un comportament foarte violent. Acest comportament nu se schimba cu una cu doua. Nu si eu sunt baiat si nu as da niciodata intr-o fata. Decat sa dau intr-o fata mai bine sta acasa si dorm. Parerile or sa fie impartite dar cel mai bine ia-ti decizia singura ca dpa aia nu tragem noi injuratuir batai alte alea. Ia singura decizia happy funda pls

| princess_9789 explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi. Acum a incetat cu amenintarile si spune ca era disperat si ca abia acum constientizeaza cat de mult a gresit.Nici dupa 5 luni nu mi-a trecut...Cat o sa ma mai tina nu stiu? Am vrobit foarte mult cu el la telefon si parea schimbat. Dar imi e frica.Fratele meu si tata sunt foarte suparati.Insa mama tinea foarte mult la el si uneori ea ma induce in eroare spunandu-mi ca au mai existat astfel de cazuri si acum amandoi sunt bine. Mi-a spus de asemenea ca nu ar mai face nimic din ce a facut.Ma iubea mult si eu la fel. Poate ca timpul o sa vindece ranile, dar mi-ar parea rau sa se schimbe si sa se bucure alta de schimbarea pe care eu i-am adus o in viata mea.Pentru ca era un tip atent cu mine, romantic si zapacit. Multumesc pentru sfaturi! Aveam nevoiesad

| princess_9789 explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi. L-am iertat in foarte multe randuri si niciodata nu s-a schimbat asaa cum a spus...si daca iar nu merge si ne despartim nu as vrea sa mai trec prin chinul prin care am trecut, prin suferinta enorma pe care o port si acum in suflet. Practic sunt speriata imi e foarte greu, dar ma gandesc la certuri ma gandesc la tot. La multi ani! Va multumesc din suflet!

| princess_9789 explică:

Nu prea stiu ce reprezinta aceste fundite, deci v-as ruga s anul va suparati pe minesad Doar ce mi-am facut cont pe TPU tocmai pentru a cere sfaturi si pentru a va ajuta si eu atunci cand pot! O zi minunata!

| alecsutza_4184 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te mai impaci cu el pentru ca aparentele inseala in majoritatea timpului, si mai bine sa patesti ceea ce ai patit sau si mai rau mai bine incearca sa il uiti si sa iti gasesti pe alt cineva pentru ca el poate sa zica ca s-a schimbat dar nu poti sa il crezi...
la multi ani si sper ca te-am ajutat...succes!

| NinaY a răspuns:

Parerea mea nu ar conta atat de mult.credema.Tu esti cea care a trait toate acestea.Totusi, eu zic sa mai iesit ca amici, si daca pare ca s-a schimbat cu adevarat, atunci ii spui sa va impacati mai mult de proba.doua saptamani sa zicem. daca tie iti convine cum e si e totul foarte bine ( fara nici o ceata sau repros in aceste doua saptamana) atunci impacate cu el si pune-l, eventual, sa jure ca nu ar mai da niciodata in tine.
E ceva foarte grav sa dea in tine, numai ca la nervi, stiu cum e.
Daca il iubesti cu adevarat, atunci fa ce tiam spus si poate va fi ceva mai bine. daca nu merge in acele doua saptamani sau e vreo chichita care nu iti convine, nu te impaca cu el, caci nu se stie ce greseli va mai face.
Sper ca te'am ajutat!
Bafta.
Te pup, ai grija de tine, si iti doresc sa fii iubita!:*

| andrei a răspuns:

Gelozia e o dovata a iubiri.

dar faza cu bataie...eu intodeauna am fost de parere ca un baiat daca bate o fata e mai grav decat ar ucide...mai ales daca o si iubea si ea il iubea.

totusi zic ca atunci a spart gehata si daca vei mai calca stramb o sa continuethinking

timpul le rezolva pe toate

| RoxAnana a răspuns:

Povestea ta e asemanatoare cu a mea. numai ca la noi nu stiam de parintii celuilalti si nu m-a batut cand ne-am despartit dar iti spun ca pasul urmator e sa nu te impaci niciodata cu el.si el imi spunea ca se schimba, la fel nu aveam voie sa fac nimic, eu de fel nu sunt geloasa dar el imi tot povestea "azi am stat cu fata aia si am venit acasa cu fata aia" si chestii dastea.si eu l-am iubit si timpul vindeca ranile dar sa fii cu cineva care te tine sub presiune si te comanda mereu nu vei avea un viitor stralucit. asa ca renunta, nu baga in seama ce zice si fa-ti viata.

| cccristi a răspuns:

Deci, o sa fiu foarte clar NU TE IMPACA CU EL, nimeni nu se poate schimba complet in cateva luni, dupa cateva saptamana va incepe iar sa fie ca inainte, probabil acesta cand va creste va ajunge un om despre care o sa auzim la stirile d la ora 5 ca si-a batut nevasta si copii.mai mult ca sigur, am dreptate?

| anananana a răspuns:

Buna. tu si el va iubiti enorm, el fiind gelos iar tu ascultandu`l si fiindu`i fidela. Draga mea el ti-a aratat ca te iubeste te-a batut fiindca nu accepta sa traiasca fara tine oh go on eu una iti sugerez sa il ierti iubirea din sufletul vostru e destul de mare incat sa treaca peste greseala asta happy Ma bucur ca am incercat sa te ajut :* Bafta`!~

| Blondyx a răspuns:

Pai...vezi sa nu faci acceasi greseala.Mai intai stai cu el, vorbeste cu el si vezi daca s-a schimbat cu adevarat. Apropiete de el ca prietena prima oara si vezi cum e, iar daca s-a schimbat cu adevarat impacate cu el dar asta numai dupa ce esti sigura ca nu o sa se mai intample... Iao incet:p si fal sa inteleaga prin ce ai trecut

| PiluLă a răspuns:

Lasal dracului in pace...realizeaza ca tea batjocorit si nu mai merita sal iubesti dupa tot ce a facut.acum pare schimbat dar nu este. am inteles ca este vioelnt asa ca mai bine incearca sa-l uiti pentru ca nu merita sai dai alte sanse

te pup dulce:X:*

| GOaway a răspuns:

Pai sincer pe mine m`a dus la lacrimi povestea voastra.Adica eu ma emotionez greu.Nu ar trebui sa te lasi dusa in eroare iar pentru ca lupul isi schimba blana dar naravul ba`. O data ce te vei intoarce la el il vei obisnui cu gandul acesta, ca poate avea orice isi doreste el oricand vrea.Eu te-as sfatui sa stai departe si sa rezisti tentatiei pentru ca dupa scurt timp va redeveni ceea ce a fost.Nu te lasa calcata in picioare de el pentru ca nu este ultimul baiat de pe pamant.Cu toate ca il iubesti la disperare aduti aminte de ceea ce ti-a facut si spune`i "Nu". Asta e parerea mea dar cred ca cei care sunt in masura sa te sprijine si sa-ti dea cel mai bun sfat sunt nimeni altii decat, parintii.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iai dat prea multe sanse si el nu se schimba. Daca as fi in locul tau nici nu m-as mai uita la el dar mite sa ne impacam. Daca te-a amenintat si te-a jignit in acest fel nu ai ce sa discuti cu asemenea baiat.Ai si tu orgoliu. mai sunt baieti pe Terra si inca nasa ...lasa-l balta pe tampit mai e si gelos. auzi... Un an nou fericit! Si raspunsul meu e uita-l. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, draga mea ...nu stiu ce sa zic. Fa si tu ceva in privinta cu asta. Incearca sa te intalnesti cu el undeva mai aproape de casa ta pentru a nu-ti putea face rau, si cunoaste-l mai bine. Sper sa te impaci cu el.Altceva nu-mi mai trece prin cap.Iti urez noroc. M-iar pare bine sa n-e cunoastem.Lasa id de mess te rog.Si sa iti zic ceva despre mine.Am 13 ani si ma numesc Andreea. Pup

| Iamforfun a răspuns:

Un barbat care a dat o data intr-o femeie va da si a doua oara. Sfatul meu este sa nu te impaci cu el. Daca nu termina cu hartuielile, cheama politia.

| stoicadorin a răspuns:

Fugi de el cit pot chiar daca tea ranit...///. asta e ca mai buna solutie imi vei da dreptate mai tirziu

| ana_4399 a răspuns:

Sfatu meu e sa nu te impaci cu el ca iar te va bate. pup