| Ciubara_Carmela_1994 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati, inainte menstra imi venea pe 19 dar nu in fiecare luna, dar de la contactele sexuale deja de 4 luni imi vine regulat pe data de 8, insa luna aceasta deja de 3 zile nu e,testul mi l-am facut si e negativ,dar am dureri mari in burta, sunt oare insarcinata?

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand o femeie este insarcinata nu are dureri de burta. Daca acuzi asa dureri probabil ai vreo raceala, cistita, anexita si din aceasta cauza iti intarzie ciclul.

| Ciubara_Carmela_1994 explică (pentru anonim_4396):

Cel mai tare ma doare mai ales pe jos, mi-e frica sa nu fi ramas insarcinata, inainte ciclul nu era regulat cind venea pe 19 cind nu venia, dar dupa contacte mi-a venit timp de 4 luni pe data de 8, se poate sa fie poate o dereglare poate din nou la data de 19 se restabileste

greece12
| greece12 a răspuns:

Mai degraba ai o anexita,durerile de burta nu sunt un simptom de sarcina,desi intarzierea menstruatiei,este.
O anexita duce la intarzierea menstruatiei, ca si o dereglare hormonala, de exemplu.
Daca stii ca toate contactele tale sexuale au fost protejate si nu a avut loc nici un accident(ruperea prezervativului), nu ai de ce sa te nelinistesti.
Testul de sarcina facut prea devreme este intotdeauna negativ, trebuie sa-l faci la 21 de zile de la contactul sexual cu probleme, sau la 7 zile de intarziere a menstruatiei, asadar ar trebui repetat.
Fa o programare la medicul ginecolog ca sa fii diagnosticata si tratata corect.
Si sa ai grija de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ciubara_Carmela_1994):

Asa cum am mai spus, sarcina nu vine cu dureri de burtica, ea vine cu alte simptome si nici alea nu exista la toate femeile. Eu sunt convinsa ca durerile tale provin de la o raceala in zona genitala ceea ce automat iti itarzie si menstruatia.

| Ciubara_Carmela_1994 explică (pentru greece12):

Multumesc mult, eu mi-am facut testul dar a iesit negativ
voi vedea rs, dar mi-e frica sa nu fi ramas insarcinata, stres mare

| Ciubara_Carmela_1994 explică (pentru anonim_4396):

Am facut testul dar ne negativ, astept sa treaca 10 zile maxim ca sa-l repet dupa intirzierea c.m

| Ciubara_Carmela_1994 explică (pentru anonim_4396):

Uneori am si dureri de spate mari, ce pot sa fie? sarcina

| Alcyon a răspuns:

Nu, ai simptome premenstruale. Calmeaza-te, o sa-ti vina.

greece12
| greece12 a răspuns (pentru Ciubara_Carmela_1994):

Testul facut prea devreme iese intotdeauna negativ, pentru ca evidentiaza doar hormonul sarcinii, inexistent in urina la ora la care ai facut tu testul, apare doar in testul de sange facut la 11 zile de la contactul sexual cu probleme.
Repeta testul daca vezi ca menstruatia iti intarzie mai mult de 7 zile.
Si mergi neaparat la medic, e singura solutie corecta, o anexita netratata poate duce inclusiv la sterilitate.
Bine?
happy

| Ciubara_Carmela_1994 explică (pentru greece12):

O sa mai astept inca citeva zile, multumesc mult, din inima!

greece12
| greece12 a răspuns (pentru Ciubara_Carmela_1994):

Si nu te mai stresa, nu te mai agita, cauta sa astepti cat mai calma, stresul duce la dereglari hormonale si de acolo se ajunge la intarzierea menstruatiei!
Ca uitasem!
Asteapta cat poti mai calma.
happy