| brokxy a întrebat:

Vad deja fosti colegi de liceu casatoriti sau logoditi si cu burta la gura tot posteaza online si eu la 21 de ani nici iubit nu am. Credeti ca ei s-au grabit sau am ramas eu in urma?

16 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Fiecare e cu stilu lui de viață, dacă pe ei să aibă copii și soț de la vârsta asta îi face fericiți, good for them, eu una prefer să am mult mai multe experiențe de tot felul înainte să mă țină în casă un copil

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric s-au grabit.

| corbulalbrosu a răspuns:

Toate se fac la timpul lor bine si corect stabilit. big grin

| mihai69 a răspuns:

Mă tem că ambele variante sunt corecte.

| Drimmero a răspuns:

Copii cu copii, clar s-au grabit.

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca ai ramas in urma. Da-i bice sa-i ajungi.

| Catrice a răspuns:

Și la 25 divorțează...
Știu deja 3 foști colegi în situația asta laughing

| Werrich a răspuns:

Da, sunt disperati ca raman nemaritati/neinsurate.

| Invictusman a răspuns:

Ai timp sa îți întemeiezi o familie, nu trebuie sa fi ca toți ceilalți.
Probabil ei asa au simțit, eu sunt de părere ca sau cam grăbit dar fiecare face ce vrea.
Tu ar trebuie sa te dezvolți personal, sa te cunoști mai bine, sa stii ce vrei de la viata, sa tratezi anxietatea și apoi desigur te poți gândi și la aceste lucruri când vei fi pregătită dtpdv happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde. Unii sunt pregătiți mai devreme, alții nu. Nu denotă nici ceva bun, nici ceva rău.

A avea o familie nu te poate învăța nimeni și nimic. La fel de pregătit ești și la 20 de ani și la 40. Timpul nu te va invăța in mod miraculos cum se crește un copil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ei s-au grabit. Am si eu o fosta colega care a facut copil la 19 ani, imediat dupa liceu si cand am aflat nu mi-a venit sa cred. laughing De fapt cred ca a ramas gravida inainte sa termine a12a.
Oricum, graba strica treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Dintrebare a răspuns:

Eu as zice ca nici eu nu s-au grabit, nici tu nu ai ramas in urma. Fiecare avem ritmul nostru si e important sa faci ce simti, cand simti. Acum nu stiu cati dintre cei care au 21 de ani si-au si dorit copil si familie cu adevarat si cati au facut asta din greseala sau din cauza presiunii sociale. Ideea e cand faci o alegere asa importanta, sa o faci asumat si sa stii ca poti sa faci fata provocarilor care apar dupa. Oricum, ca o concluzie, parerea ma e ca e mai bine sa astepti un pic sa te maturizezi mental inainte sa iei deciziile astea. La 20 de ani inca majoritatea nici nu au scoala terminata, nu au un loc de munca, nu au nicio stabilitate financiara. Ca sa nu mai vorbim de stabilitatea psihica si emotionala, care se ating si mai tarziu

| AndreeaWTS a răspuns:

Trăiește-ți viața așa cum îți place ție și nu te mai lua după alții.
Ce crezi că au rezolvat dacă s-au căsătorit și au făcut copii la 19 ani? S-au umplut de griji și obligații.
Iar pe la 30 de ani vor realiza că ei nu și-au trăit tinerețea și vor începe să facă tâmpenii.
De-aia se destramă atâtea familii și sunt atât de multe divorțuri.

| Annabella9719 a răspuns:

Eu aveam aproape 21 de ani cand am nascut. Nu a fost o sarcina planificata. Doream sa mai astept cativa ani. Dar s-a intamplat si nu am vrut sa fac avort. Tatal copilului si actualul sot era langa mine. M-a sustinut. Mi-am luat inima in dinti si am mers mai departe. A fost greu ca nu stiau cat de mare e o asa responsabilitate. Am avut o nastere cu complicatii, depresie postnatala, copilul are usoare probleme de sanatate mostenite genetic dar nu e grav. Cateodata imi zic ca mai bine nu il faceam. E greu. Dar cand il vad cum vine la mine si imi sare in brate si imi zice mami, toate gandurile acelea dispar. Cand sunt trista, el e singura mea alinare ce ma face sa zambesc.
Insa eu te sfatuiesc sa mai astepti cativa ani. Sau cand esti tu pregatit/a.

| Cocossparangeta a răspuns:

Nu poti ramane insarcinata daca nu ai ciclu pentru nu se produce ovulatia, adica persoana respectiva nu are o perioada fertila in care ar putea ramane insarcinata.
uite aici un site poate te ajuta sa intelegi mai bine ori mai poti cauta pe net: http://www.contraboli.ro/ciclul-menstrual-si-ovulatia-pe-intelesul-tuturor/
bafta :)