| aleza21 a întrebat:

Verisoara mea are o grava problema, noi ne intelegem bine, ii dau sfaturi, eu fiind mai mare decat ea cu doi ani, insa acum chiar nu stiu cum o pot ajuta. Ii este rusine sa spuna altcuiva si as vrea ca voi sa ma ajutati sa-i dau cel mai bun sfat. Prietenul ei este rrom si ea cam face tot ce ii zice el pentru ca asa zice ea. il iubeste. Problema este ca ea a acceptat sa faca un filmulet cu el, dar nu numai a mai chemat unu si au facut tot ce se putea face.(ca sa vezi pana unde poate duce o iubire d-asta ) in fine. Ea nu mai vorbeste cu el acum si s-a gandit sa stea la mine 2 saptamani de Craciun si de Revelion Problema este ca el detine acel filmulet. Ce sfat as putea eu sa-i dau? Sa-l lase, sa-l paraseasca sau sa ramana cu el pentru totdeauna si sa nu afle nimeni nimic? Mi-e mila de ea, toti gresim, nu cred ca este nici unul din noi care sa nu ne para rau de cea facut in viata, intr-un moment. Astept un sfat bun, va rog sa nu va bate-ti joc macar acum de Craciun. Dau si funda daca o ajutam. Pupici si Sarbatori cat se poate de bune.

9 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Foarte dificilă situaţia/Lângă el nu poate rămâne/Îşi va bate joc de ea în continuare/Trebuie să se desprindă cât mai curând de el/Problema este cât de departe este dispus să meargă el prin intermediul acelui filmuleţ/Ăsta e şantaj pe faţă/Te-ai gândit să vorbeşti cu părinţii ei?/Sau să apelezi la poliţie?/Orice ai face, ea tot va fi afectată, fie că vrea sau nu/Minciuna nu durează la nesfârşit/Spune-i adevărul şi găsiţi împreună o soluţie/ Sper că ţi-am fost de ajutor.../Sărbători Fericite!

| Cypronge a răspuns:

Buna, imi pare rau pentru verisoara ta dar ea este in aceasta situatie din vina ei, nu ar fi trebuit sa acepte sa faca un film/clip de caracter erotic sau pornografic indiferent de etnia sau varsta partenerului. Dar acum ca a ajuns in aceasta situatie nu are sens sa mai aruncam vina pe cineva.
De stat nu poate sta cu el din oblicatie si din santaj aia nu e viata ci chin in timp si nu se merita sa isi distruga toata viata pentru o singura greseala, cel mai bine ar fi sa se desparta de el iar daca cumva el va posta clipul pe net, ea se poate depune o plangere la politie deoarece el a postat un clip cu ea pe internet fara a avea permisiunea ei in scris fapt pe care se pedepseste cu o amenda contraventionala pana la 2000 ron, si daca cumva el antecedente penale poate primi si pedeapsa cu inchisoarea. In acelasi timp verisoara ta trebuie sa stie ca imaginile cu carater erotic sau pornografic nu mai sunt un subiect tabu ceva socant, e ceva normal iar lumea care se uita la asa ceva isi pierd rapid interesul in persoana in cauza si trece la urmatroul clip, iar pentru persoanele din anturajul ei care ii sunt cu adevarat prietene vor ramane in continuare prietene.
Vreau sa ii spui verisoarei tale ca daca faci tot ce iti zice o persoana aia nu inseamna ca esti iubita de el ci esti detinuta de el, nu inseamna ca il iubesti ci inseamna ca i te supui.

| Kylexy a răspuns:

E cam dificil cu filmuletul ala.
dar pana la urma nimeni nu o poate forta sa ramana cu el si cred ca un rrom nu stie sa umble pe un pc ca sa aiba ce sa faca cu filmuletul ala.sincer nu iti face griji ca nu ai de ce linisteste-o pe verisoara ta si spune-i ca toata lumea greseste macar odata in viata nimeni nu e sfant si cred ca pana la urma asta e doar santaj.Sarbatori fericite tie si intregi familii

| sofia_8041 a răspuns:

In nici un caz nu ar trebui sa se intoarca la el.Baiatul ala pur si simplu si-a batut joc de ea.deci varianta sa se intoarca la el e exclusa.Ar putea face cumva sa ii dea filmuletul inapoi.Fie sa negocieze cu el oferndu-i o suma de bani sau altceva ce credeti ca ar putea accepta in schimbul filmuletului, fie ar putea sa-l ameninte ca il da in judecata. Daca e minora ar avea si mai mare sanse de castig. Dar si daca nu e minora poate sa-l ameninte ca il va da in judecata sub pretextul ca ea nu stia ca este fimata( asta va spune cica atunci cand se va adresa la o instanta). Bineinteles nu ii necesar chiar sa il dea in judecata dar el nu stie asta (poate chiar sa ii spuna ca a vorbit deja cu un avocat si are totul pregatiti)si in acest caz ii suficient sa il ameninte ca o va face si probabil tipul simtinadu-se amenintat ii va da filmul.Mult succes si convinge-o pe verisoara ta ca se intoarca la el ar fi cea mai mare greseala din viata ei.Craciun fericit!

| BlueHusky a răspuns:

Filmulteul nu are nici o legatura cu a sta cu el sau a nu sta cu el, verisoara ta nu e "sclava" nimanui... din pacate cineva a profitat de naivitatea ei.Filmul nu cred ca e o mare problema asta daca e pregatita sa treaca peste. good luck

| darrio2007 a răspuns:

Unde duce naivitatea unora.

| noktambul a răspuns:

Filmuletul e filmulet, indiferent ca ramane cu baragladina aia de prieten sau nu! Cine se baga in tarata, il mananca porcii, zice o vorba romaneasca (nu rromaneasca!).

| d3utzzu a răspuns:

Spune-i ca daca nu iii da filmuil paraseste si il va da iar daca il arat zice ca a fost violata happy

| ArTeMiSs_8963 a răspuns:

Da asa este ai dreptate cu totii gresim, iar dupa un timp de dam seama de ce am facut si ne pare rau, dar poate este prea tarziu ne zicem noi in gand. Exista acel miraculos cuvant numit "Speranta", care vorba aceea.moare ultima.
Hai sa facem in asa fel incat sa nu sufere nici ea, nici, el.nici restul. Adevarul e ca dragoste cu forta nu se poate, iar daca verisoara ta nu-l mai iubeste singura solutie e sa nu-l mai caute, iar daca el o va face... ea sa pastreze distanta. Ea traieste totusi o drama psihologica sa zicem asa, deoarece el o are oarecum la mana cu acel filmulet, iar constiinta ei e oarecum incarcata. Eu zic ca daca acest prieten va incerca sa-i faca ceva rau trebuie totusi sa vorbeasca cu fam ei sa o ajute sa vorbeasca fam ei cu acel baiat si sa puna lucrurile la punct... chiar daca ei ii va fi rusine sa spuna, parintii sunt parinti si o vor sprijinii. Acest tip daca o iubea nu facea asa ceva (parerea mea). si vorba ta, toti gresim in viata asta. Cred ca tu si famm o puteti ajuta sa scape de acest "vis urat" sa spun asa.
Ar fii bine sa vorbeasca si cu un psiholog pentru mai multe sfaturi, pentru ca un psiholog e in masura sa dea mai multe sfaturi pentru asa ceva. Eu am incercat sa va ajut catusi de cat. Chiar imi e mila de ea. din cate ai spus tu, pentru ca e om si ea ca oricare si trece printr-o perioada dificila. Sper ca v-am fost de folos!

Va pup si va doresc sarbatori fericite alaturi de cei dragi:* kiss