Întrebare recomandată | NoOneCanStopDeth a întrebat:

Vezi în socializarea virtuala, o posibilă prietenie, sau o relație cu cineva?
De ce este mai comodă, socializarea virtuală decat cea față în față?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

"Vezi în socializarea virtuala, o posibilă prietenie, sau o relație cu cineva?"
De ce nu? Intotdeauna exista un inceput,importanta e continuarea.
Desi sunt adepta situatiilor live si prefer sa citesc raspunsul direct in ochii celuilalt,cand nu se poate altfel,virtualul e o alternativa convenabila!

"De ce este mai comodă, socializarea virtuală decat cea față în față?"
Din cel putin doua motive.
Esti liber sa spui orice.
Esti liber sa crezi orice.
Aceasta libertate contine imaginatie fecunda,mister inegalabil,adevaruri relative,vise nesfarsite...
E,totusi,o situatie frustranta,pentru ca misterul se imbina cu nevoia de afectiune si interactiune umana,asa ca sentimentele apar foarte repede.
Orice jena sau timiditate dispare in fata ecranului si a tastaturii,celalalt ia forma dorita de tine,din cateva informatii simple il imbogatesti cu calitatile viselor tale si povestea continua la nesfarsit!
Multi se indragostesc sincer in mediul virtual, dar putini raman impreuna, dupa prima intalnire live, presupunand ca va avea loc vreodata.
Virtualul atrage prin frustrarea implacabila la care te supune, de fapt.
Sa crezi ca ar putea exista cineva ideal pentru tine si sa fie numai produsul imaginatiei tale...
happy

| NoOneCanStopDeth explică (pentru greece12):

Va multumesc frumos doamna psiholog, pentru raspunsul dumneavoastra.
Ma bucur ca la fiecare intrebare pusa, incercati sa dati un raspuns, cat mai plauzibil.
Iar daca v-am spus psiholog, nu o luati ca pe o ironie.Sunt sigur ca sunteti o persoana foarte matura, in comparatie cu un copil ca mine happy
Sa aveti o zi frumoasa happy

| greece12 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Nu sunt psiholog, desi mi-ar placea...sincer!
Continui sa ador intrebarile tale si sa intru in situatia descrisa,mi-e drag exercitiul asta.
Si, daca te si ajuta, realizezi ca bucuria si satisfactia mea sunt nemaipomenite.
Mie imi place cum intrebi, tie iti place cum raspund, e perfect!
O zi excelenta si tie!
happy

| NoOneCanStopDeth explică (pentru greece12):

Credeti-ma imi face o nespusa placere, sa va stiu ca la fiecare comment de al meu, dati cate un raspuns.Sunteti o persoana care vine cu argumente solide, care contrazic sau aprob, cele spuse de catre mine si este destul de bine.
Nu sunt atotstiutor si stiu ca mai am de invatat si gasesc in aceasta socializare, oportunitatea de a invata mai multe....de la dumneavoastra... laughing)

| greece12 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Nu ti-am spus ca e perfect?
Si,sincer imi face placere sa stiu ca cineva invata ceva!
De cele mai multe ori,in graba lor, tinerii ocolesc sfaturile bune, alegandu-le pe cele convenabile pe moment!
Si gresesc apoi...iar eu, ma intristez.
Tu, esti o bucurie!
happy

36 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Totul este posibil. happy
S-au cunoscut pe Neogen, ambii aveau poze false la profil. De fapt nu tocmai false, ci poze ale lor mai vechi. Stii, poza aceea in care ai iesit cel mai bine. Nu cunosc in amanunt ''minciunile" pe care si le-au aruncat unul altuia, cert este ca dupa numai 3 luni s-au casatorit.
Sunt fericiti si se iubesc. Au trecut 5 ani de atunci.
Probabil este un caz izolat, nu stiu!
E bine sa acorzi o sansa celor din jurul tau, virtual sau real... daca nu tocmai o relatie, macar prietenii in mod sigur se vor naste.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru мιнαɛℓα36):

Miha am sa intru pe neogen si asa o ard singur laughing))
Glumesc, departe acest gand de mine.Prefer sa mai astept, cine stie, de unse sare morcovul laughing))) sau era iepurele?
Nu vad in socializarea virtuala, singura mea scapare din tenebrele deceptii ale singuratatii.
Am spus deceptii? Probabil e prea mult spus deceptii. Oricum nici singur nu este ok, sunt constient de asta.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Ntz...nu mai exista Neogen! laughing

| NoOneCanStopDeth explică (pentru мιнαɛℓα36):

Miha love struck da-mi alt site laughing)) poate-mi gasesc perechea si asa sunt desperecheat sad

| Awesom a răspuns:

Nu este mai comoda socializarea virtuala, deoarece aceasta nu da imaginea unui om completa.

| powergirl a răspuns:

In mediu virtual e mai ok sa vb cu cineva ca nu te imtimideaza nimeni si ti-l imaginezi cum vrei si poti sa spui totul mai pe fata pentru ca daca ar fi face to face cu tine te-ar intimida poate ce spune sau poate ce gersturi ar face si nu ai mai simti ca ai libertatea de a te exprima liber, in mediu virtual dispare timiditatea dar in realitate aceasta e mult mai greu de invins, se poate naste o prietenie de ce nu? dar daca se ajunge la o relatie in realitate cand se ma ajunge la intalnire face to face si vei vb cu el sau ea atunci vei vedea cine e cu adevarat pentru ca pe net esti cine vrei tu sa fii da in realitate esti doar tu, pot sa fii si superman pe net dar in realitate nu, sper ca intelegi ce spun, multe relatii facute pe net se destrama in realitate pentru ca nu toti suntem sinceri in ceea ce vb pe net si cand vezi cine e cu adevarat cel pe care il credeai perfect se cam destrama totul si mai si ramai dezamagit si unii isi si pierd increderea in oameni asta nu e bine. si in reralitate si pe net exista riscuri care trebuie sa fii constien ca ti le asumi daca esti constient de asta atunci da se poate orice

| sweetys a răspuns:

Nu este mai comoda, doar ca nu mai suntem in stare sa discutam fata in fata, am invatat sa ne ascundem in spatele unui monitor. Pe internet toti suntem cei mai smecheri oameni, avem prieteni fara numar, iar daca ne intanim pe strada suntem cei mai timiz, fricosi, si nu bagam pe nimeni in seama. Dar ce ne facem cand suntem fata in fata cu o persoana, raspuns simplu de inrosim ne balbaim, etc. Lasa naibii calculatorul si iesi afara, iesi cu prietenii, plimbate nu mai sta toate ziua in fata monitorului

| NoOneCanStopDeth explică (pentru sweetys):

Trist este faptul, ca toate va dati cu presupusul
Cum este mai bine si de ce. La o prima analiza as spune, ca nu v-ati lasa abordate de un strain, intr-un loc public.Probabil ati gandi despre acesta, ca alta treaba nu are, decat sa curteze femei. Aveti un al dracului dispret, fata de socializarea fata in fata, cand sunteti puse in rolul de femei care doresc sa fie abordate, o rupeti la fuga.
Asa ca, incercati for fack sake, sa nu va mai amagiti cu gandul....stii mie chiar imi place, sau mi-ar placea sa fiu abordata pe strada.
Cat despre mediul virtual, daca abordez o femeie pe care nu o cunosc, cu siguranta ca-si va pune intrebari, dar va da curs socializarii.
Sa mai ajunci sa si-ti placa de persoana cu care, comunici, e pura naivitate.
Sa-ti mai trimita si cateva poze, unde ea poza in femeie fatala, te-a terminat.
Sa fie adevarul mai greu de suportat, decat minciuna?
Teoretic nici nu stiu cum sa raspund.

| sweetys a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Decat sa te amageasca cu niste poze photoshopate, ier cand o vezi face to face sa nu sti pe unde sa o iei la fuga, sa te indragostesti de o persoana falsa si asta e minciuna. "Cat despre mediul virtual, daca abordez o femeie pe care nu o cunosc, cu siguranta ca-si va pune intrebari, dar va da curs socializarii." dc va socializa? simplu, nimeni nu-i poate face nimic atata timp cat sta ascunsa dupa acel zid( un ecran). Toata lumea socializeaza virtual, dar cati au tupeu sa o faca si in realitate si cu aceeasi relaxare cu care o fac prin intermediul tehnologie 1%. Nu e neaparat sa abordezi o fata oarecare pe strada, si un prieten daca ai e bun, fiindca poate sa iti faca cunostinta cu alti oameni sa intri intr-o asa zisa gasca, in care x are o sora, z are o prietena care iese cu alte cateva fete si tot asa, si se poate face in 1000 de feluri cunostinta cu o fata. Nu sa te duci la o tipa care sta singura pe o banca si sa-i zici : Buna, eu sunt x si vreau sa am o discutie cu tine.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru sweetys):

Invata-ma si pe mine, cum pot face cunostinta cu o fata, vad ca detii secretul.
Nu am nici-o urma de ironie, chiar te rog sa ne impartasesti si noua secretele tale, cu privire la o posibila relatie, in urma intalnirii dintre x si y, unde z rezulta relatia in urma intalnirii celor doi.

| AdyAdeluş a răspuns:

Este posibila si o prietenie si o relatie de ce nu. E mai usor sa comunici cu cineva pe internet pentru ca e mai greu sa ii spui ce simti fata in fata. Sper ca te-am ajutat

| NoOneCanStopDeth explică (pentru AdyAdeluş):

laughing)) nu ma ajuti pe mine.Intrebarile ce le pun, sunt insotite de raspunsuri in capul meu.
Raspunsurile date de voi, ii ajuta pe ceilalti care citesc si care ne urmaresc prin prisma acestui site de socializare.

| RAY a răspuns:

Eu vad multa minciuna, vrajeala in tot ce inseamna virtual
1 ne place sa aratam fizic exista fotoshop
2 ne place sa fim buni si sa parem sfinti pentru asta e teatru si ipocrizie multa
pentru cei ipocriti oriunde e mai comod decat in realitatea, cine arata bine nu are nevoie de virtual parerea mea

| neutrino a răspuns:

Este mai comod sa ne ascundem dupa un paravan si sa ne dam mari cocosi, cu speranta ca asa vom reusi sa invintem greutatile reale ale vietii!

| NoOneCanStopDeth explică (pentru neutrino):

Asa cum ai spus, este destul de comod.
Dar aceasta socializare devine o cangrena, cel putin pentru mine, nu stiu daca si pentru ceilalti.Intr-o astfel de socializare, fiecare din noi poarta cate o masca si poti juca in dublu rol.In anii pe care ii petreceam pe chat-uri, consideram aceasta socializare benefica, mai mult sau mai putin.
Benefic din punct de vedere, al imbogatirii vocabularului, dar nu si a unei eventuale relatii.
Copil naiv find, credeam ca de acolo sare iepurele, total eronata, aceasta afirmatie.
Intr-o astfel de lume, devi propria victima si unde iti mai este orgoliul de barbat?
E trist si o stiti si voi, ca din ce in ce mai putin, socializarea in locuri publice...parcuri, malluri, scoli etc devine ceva, la care doar speri.
Intr-o alta ordine de idei, suntem prinsi de aceasta forma de socializare si deci e mult prea greu, sa vrei sa poti aborda pe cineva, asa cum o facem aici.

| sofisis a răspuns:

Vad un posibil inceput, nu o relatie propriu-zisa. Eu cu logodnicul meu asa ne-am cunoscut : virtual. Insa cu siguranta daca nu ne si vedeam si nu continuam "live", nu se mai lega nimic.
Este mai comoda pentru ca nu e nevoie sa privesti in ochi, nu e nevoie sa accepti critici daca nu vrei, poti sa minti in legatura cu orice fara sa stai cu teama ca se afla.Practic traiesti intr-o lume pe care ti-o poti fabrica fix cum ai tu chef, fara sa fii nevoit sa te "mulezi" dupa societate.Si sa fim seriosi...cine nu ar vrea puterea de a schimba lumea dupa bunul plac?

| MiruD a răspuns:

Nu. Nu cred in relatii (prietenie sau relatie) pe net. Pe net s-au facut, tot pe net se vor termina.

Este mai usor sa stai in fata monitorului si sa prinzi curaj, si alta e cand esti fata-n fata cu aceea persoana.

Si vad ca, din ce in ce mai multi oameni (tinerii in general), prefera netul decat o discutie "live".

| NoOneCanStopDeth explică (pentru MiruD):

Te-ai lasa abordata de un strain pe strada, doar pentru a discuta "live"?
Fi serioasa, pana si tie iti place socializarea virtuala, ca multe altele de fapt si ca mine, de ce nu?

| MiruD a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Eu nu ma las abordata de un strain nici "live" si nici virtual. De felul meu, nu sunt o fire sociabila.
Imi place numele tau.winking

| NoOneCanStopDeth explică (pentru MiruD):

Pacat ca nu esti o femeie sociabila.
Si mie imi place nick name-ul :p

| MiruD a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Nu mi se pare "pacat". Chiar ma simt foarte bine asa. tongue

| NoOneCanStopDeth explică (pentru MiruD):

Te cam contrazici happy acum ce faci tu cu mine?
socializezi nu? Si atunci cum poti spune "nu mi se pare pacat, chiar ma simt foarte bine"

| MiruD a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Cum zici tu. Numai bine.winking

| raduradu2014 a răspuns:

Virtuala

| Numero1 a răspuns:

Socializarea fata in fata este mai adevarata si mai reala si mai directa!

| NoOneCanStopDeth explică (pentru Numero1):

Si cand nu ai acest prilej, ce faci?
Te inchizi intre patru pereti? Iti plangi de mila, ca nu te baga nimeni in seama?
Sau cauti sa socializezi prin alte mijloace, decat cele stiute, fie fata in fata sau la telefon.

| Numero1 a răspuns (pentru NoOneCanStopDeth):

Nu exista respingere sociala, tine de tine ca persoana modul in care te vei integra, poate ca nu o sa fie foarte multumitor dar un anumit statut o sa il ai, oricine are prieteni dar nu oricine este popular si se distreaza intr-un grup in fiecare zi.
Sunt mai multi factori care influenteaza viata ta sociala :
In varf sunt personalitatea, perceptiile, educatia primita si starea financiara.
Eu unul sunt mult mai repulsiv si antipatic, privesc viata dintr-un mod mai realist(nici pesimist nici optimist) si am o viata banala din toate punctele de vedere. De asemenea provin dintr-o familie cu slabe posibiltati financiare.
Si totusi nu apelez sau mai bine spus nu ma bazez pe relatiile virtuale care nu te ajuta deloc in experienta sau dezvoltarea ta in relatie cu ceilalti din jur.

| NoOneCanStopDeth explică:

Off topic

De ce nu pot sa vad penultima intrebare?
Era de fapt o poezie nu o intrebare.
Se dau commenturi, ca doar imi vin in mail, doar ca nu pot sa vad.

Viata e un chin, un declin din care toti gusta cate o picatura de venin
Venim atunci cand simtim, ca nu ne mai tin picioarele
Si vom privim ca orbii cum rasare soarele
Caci ale noastre vise, sunt proscrise si ne este interzis sa traim pe cai deschise.
Deschis la minte, deschis ca si o usa care nu se mai inchide
Inghite in sec si impaca-te cu ideea, ca nu exista dragoste ci dorinta de a fi cu aceea
Aceea care-ti amagea viata, ingradinduti libertatea si furanduti seranta
Lasandute ca si o carte, caruia nu i se poate citii prefata.

Asta era...

| tororoki a răspuns:

Poti sa ai o relatie cu cineva in lumea virtuala dar este posibil sa fie persoana care pretinde ca este. Este mult mai placut socializarea virtuala deoarece poti controla mediul si cea ce spui. Ai senzatia de siguranta deoarece daca ai gresit ceva poti modifica si ai si timp de gandire la un raspuns ( Cati copii vrei 4 sau 7?) big grin

| Boonus80987 a răspuns:

Dupa mine in socializarea virtuala nu poti avea o relatie cu cineva, decat asa ca sa iti pierzi timpul. In lumea virtuala nu ai cum sa cunosti o persoana cu adevarat, prin urmare nu poti dezvolta sentimente cu adevarat pentru acea persoana pentru o relatie serioasa...

| ray2013 a răspuns:

Nu vad nici o posibila prietenie, in lumea virtuala sa stii, ca este practic imposibil sa fii prieten pe internet cu cineva, parerea mea.

| NoOneCanStopDeth explică (pentru ray2013):

Dude "prietene" poti vedea o prietenie, in schimb nu poti vedea o relatie happy
Am ceva prieteni facuti in mediul virtual, fie pe chaturi sau jocuri.
Cei mai multi ii am in jocuri...WoW, LoL si Diablo 3 happy
Cat despre o relatie, survenita in urma unei socializari virtuale, sansele sunt nule.
Fie vorba intre noi, mai sunt si "proaste" care nu cauta doar prietenie si nici o relatie.
Presupun ca ti-ai dat seama happy dar norocul asta nu-ti surade zilnic.
Nu spun ca eu am avut acest noroc si nici nu vreau sa vorbesc, despre ce am facut in anii in care stateam pe chat-uri.