| DiannaDi a întrebat:

Voi ati accepta sa aveti o relatie cu cineva care nu crede in Dumnezeu? Eu ies de putin timp cu un tip, care pare a cauta ceva serios, dar eu fiind o persoana foarte credincioasa, nu stiu daca pot sa accept pe cineva necredincios!

25 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu se poate, trebuie sa existe opinii comune, altfel vor fi neintelegeri si certuri care duc la despartire, nu ma refer neaparat la crestinism, la orice lucru marunt. Trebuie sa existe lucruri in comun, macar cele fundamentale.

| Sofer a răspuns:

Asta nu e o bariera dacă îmi place de cineva și doresc sa am o relație. Am fost cu cineva care nu credea în Dumnezeu și nu au fost probleme în relație.

| halogen001 a răspuns:

Daca esti foarte credincioasa e bine sa-ti cauti pe cineva la fel. Un om necredincios nu se da in vant dupa practicarea ritualurilor religioase si va aparea o nepotrivire.

| Werrich a răspuns:

Scrie si in Biblie:

2 Corinteni 6:14-15 VDC
Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioși. Căci ce legătură este între neprihănire și fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul? Ce înţelegere poate fi între Hristos și Belial? Sau ce legătură are cel credincios cu cel necredincios?

| Apokales a răspuns:

Da, as accepta. Pentru ca nici eu nu cred.

| NotNamed a răspuns:

Da as accepta fiindca sunt ateu. Sincer daca as cunoaste o credincioasă fanatica nu i.as da nici macar sansa de a ma cunoaste pentru o relatie.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.De ce nu? E ca si cum ai intreba daca as accepta o relatie cu o persoana care prefera ciocolata, eu fiind adepta vaniliei. Nu poti forta pe cineva sa creada si nici nu poti folosi credinta drept criteriu in alegerea persoanelor.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă ăsta care e adeptul ciocolatei, mai e si obez, ca mananca in fiecare zi?
Ca de obicei credința vine cu aberații la pachet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Si daca asta care e adeptul ciocolatei are un metabolism rapid? Si nu mananca ciocolata in preajma ta, nu te obliga sa mergi cu el la magazinul cu ciocolata si nu incearca sa te convinga de beneficiile consumului de ciocolata?
Cat timp nu-ti baga pe gat acele "aberatii" nu vad care ar fi problema.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

Am senzatia ca tu esti adepta ciocolatei, că altfel răspunsul tău ar fi diferit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

Sunt,desi nu are importanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce nu? Ia culcate tu bunny ca e târziu pentru tinehappy eu am cunoscut de ăștia ce se dădeau pocăiți și de fapt numai pocăiți nu erau, duceau femei la... aveau arme laughing furau deci eu unul nu cred in ăștia, sunt unii buni cu frica de Dumnezeu da tot mai rar

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi n-are niciun sens să te dai...că pierzi și viața asta și veșnicia.
Trebuie să fii. happy

Vasele de lemn spoite cu aur ard în foc...dar vasele de aur rămân.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia și spun ca mulți pretind ca sunt buni, una e sa pretinzi una e sa fi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din păcate...

Tu n-ai vrea să fii un exemplu de creștin autentic? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cine o zis ca nu sunt? Eu nu beau nu fumez, nu am treaba cu nimeni, nu deranjez pe nimeni, respect pe toată lumea indiferent de statut, nu prea știu sa mint. Am totuși un viciu păcătos, o dependenta păcătoasă sper sa scap de ea. Nu pot spune care e, nu știu de ce ma întrebi pe mine dacă as vrea sa fiu, era vorba ca sunt mulți care pretind ca sunt sfinți și faptele ii dau de gol. Nu, nu as vrea sa fiu exemplu, sunt deja, mi s-a spus de doua orilaughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A fi moral nu înseamnă musai a fi creștin. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E...știu viciul tău. Piesa Je suis malade... laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact bunny

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și dacă cineva crede în Dumnezeu dar de fapt are un caracter mizerabil cum e? Am cunoscut de ăștia ce se dădeau sfinți și erau golani, boscheți. și am cunoscut atei care erau oameni în adevăratul sens al cuvântului, oameni politicoși care cuvântul lor era litera de lege! deci as alege o fata care e ok ca om nu m ar interesa dacă e creștină sau nu, repet am cunoscut de ăștia care de fapt erau niște gunoaie, hoți! Tu crezi ca tot ce zboară se mănâncă? Tu ai idee cati se dau pocăiți și de fapt sunt proxeneți? Una e sa fi creștin adevărat alta e sa pretinzi ca ești!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca as accepta. Desi eu nu cred in Dumnezeu.

| UnDiavol a răspuns:

Pentru ia a-și merge și in iad numai pentru ia prima iubire singura iubire Adevărată

| AlexValentinn a răspuns:

Da. Poate sa nu creada in Dumnezeu, poate sa nu creada in nu stiu ce chestii, sau sa creada in altele, nu ar putea reprezenta chestia asta niciodata o bariera pentru mine in relatia cu cineva, si daca tu esti credincioasa si el nu e ce? Nu ai cum sa gasesti un om 100% ca si tine, poate se potriveste cu tine la multe chestii mai putin la credinta, care ar fi problema? Fiecare crede si nu crede absolut ceea ce doreste, nu poti sa ii impui asta dar nici nu cred ca criteriile de selectie/respingere ar trebui sa se bazeze pe asta ca doar tu nu te cuplezi cu el ca sa vorbiti despre Dumnezeu nu?