| dancapitan a întrebat:

A cui este vina ca adolescentii incep viata sexuala atat de devreme, chiar si la 12 ani? a parintilor, societatii, etc? ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Robert92 a răspuns:

Fiecare are o parte din vina aici.Copii,ori datorita anturajului sau datorita gandirii proprii, vad virginitatea ca pe o povara si doresc sa o inlature cat mai devreme posibil.Parintii au o parte din vina pentru ca nu au discutat cu ei despre acest subiect atunci cand acestia au atins pubertatea.Nu poti da vina pe o copila de 12 ani ca face sex cu unul de 20, ea vrea doar sa vada cum e, sa vada care e senzatia, insa poti da vina pe cel de 20 care vede intr-o fata de 12 ani un obiect sexual.Mai sunt si fete cu capul pe umeri, dar...rare.Si,avand in vedere ca am stat in 3 cartiere pana acum si am putut analiza situatia pentru fiecare, as putea spune ca anturajul este principalul vinovat.

5 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
După mine, ambele împart vina...
Părinţii, pentru că şi-au crescut copilul într-un mediu rebel şi mult prea permisibil şi societatea, deoarece promovează şi susţine astfel de idei. Bineînţeles, un rol îl mai joacă şi anturajul în care se regăseşte copilul, pentru că în mod neintenţionat el preia modul de gândire al grupului respectiv.

| forever4you a răspuns:

Eu cred ca a lorwinking Adica nu cred ca ar fi un parinte care i-a spus propriului sau copil "Este bine sa-ti incepi viata sexuala de la 12 ani" sau ma rog de la mai stiu eu ce varsta, ar fi cel mia mult vina lor, cine doamne iarta-ma ii pune sa se ia dupa societate? Ei singuri fac asta de capul lor, crezand ca este bine, incercand sa-i copieze pe cei marihappy

| Izabelaisa a răspuns:

Ma sincer eu cred ca a parintilor straight face!
Au ce-a mai mare vina ca ii lasa in fata calculatoarelor la varsta de 12 ani!
In loc sa ii cumpere o papuse si o masinuta! Ei ce fac le ia calculatoare si telefoane mobile scumpe! In fine
Sincer eu m-am saturat ma plictisesc cand le citesc intrebarile straight face!
Si na acum numai suntem de pe vremea lu bunica cum se zice dar totusi numi incep viata sexuala de la varsta de 12 ani straight face pnm in final fiecare face ce vrea cu viata lor dar mai tarziu vor regreta!

| herbalist a răspuns:

Eu cred ca nu este vina parintilor ca le a cumparat calculator pentru ca au incercat si ei sa le faca mofturile ca oricarui copil, sa nu se simta discriminat, este vina celor de la conducere pentru ca nu da o lege prin care sa suspende paginile de pe internet cu continut obscen; altfel cel putin nu ar mai avea unde sa vadawinking

| marta_3895 a răspuns:

Eu cred ca este vina lui `dancapitan`laughing)
sincer...depinde de situatie.
poate fi si a parintilor.pentru ca nu dau o educatie copiilor, ii lasa prea liberi sa faca ce vor, si chiar si a celor care o fac
pentru ca nu se pot abtine`cand este vorba de sexlaughing))...sau nu st destul de maturi pentru a se gandi daca ceea ce vor sa faca este un lucru bun`si la majoritatea se int sa regrete dp`:d