| Clementine a întrebat:

Voi ce credeti? Cu cat un cuplu are o perioada de concubinaj mai lunga cu atat este mai posibil ca ulterior sa aiba o casatorie mai stabila si mai fericita.

Răspuns Câştigător
| Sfatosul2012 a răspuns:

Da. Eu unul cred ca toti cei care vor sa se casatoreasca e obligatoriu sa stea impreuna. Numai asa partenerii se pot cunoaste. Micile chestii cotidiene, dupa casatorie daca nu au fost dinainte cunoscute, pot face ca o casnicie sa esueze. Trebuie o perioada de concubinaj pentru a descoperi aceste mici tabieturi care pot deranja pe unul sau celalalt. Si care cu ajutorul comunicarii pot fi rezolvate din timp. Dar fiti atenti ca nici concubinajul de lunga durata nu i de bun augur. baftawinking

3 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Nu, din contra. Daca mai ales se intretin si rapoarte sexuale, atunci cu atat este mai grava relatia. Ai mei au avut o astfel de relatie si trag pacatele lor cred ca pana voi muri. Depinde si de credinta cuplului acum, dar, bine n-o sa le fie mereu. Cel mai frumos este sa te casatoresti la maxim un an de zile cu persoana cu care simti ca trebuie sa o ai alaturi pana la capatul rostului nostru aici pe Pamant. Daca trec insa ani, atunci nimic nu mai are farmec... si ca sa-l reaprinzi nu exista solutie...

| drhotzu a răspuns:

Pai ma nu ai cum sa stii cum evolueaza relatia...
uite un simplu exercitiu de gandire: eu cu prietena mea suntem impreuna de 5 ani... daca ne casatoream acum 4 ani, sau 3 sau 2 sau 1 tot 5 ani aveam de cand suntem impreuna. intelegi?
ca sa poti sa iti dai seama daca poti sa stai langa o persoana toata viata cred ca cel mai important lucru este mutatul impreuna, daca locuiesti cu cineva 7 zile din 7, atunci ajungi sa cunosti cu adevarat pe cineva. uite noi spre exemplu locuim impreuna de 3 ani. primele 3 luni au fost geniale, dupa au inceput sa apara problemele, pentru ca fiecare are o opinie diferita, important este sa stii sa rezolvi diferentele si sa treci peste ele, dupa 1 an si jumatate toate au mers ca pe roatewinking
cred ca asta este testul suprem, sa stai cu cineva sub acelasi acoperis o perioada, si atunci vezi daca poti sa stai o viata langa persoana respectiva sau nu.

| TheBlackAng3l a răspuns:

Nu cred ca ulterior ai o casatorie mai stabila..inca sunt i perioada de concubinaj de 5 ani...dar daca te intelegi, te intelegi si fara..sunt persoane care se casatoresc dupa 2 luni si au o casatorie super, sau persoane care se despart la 40 de ani ca nu mai suporta..deci..big grin