| joy a întrebat:

Va este frica de casatorie? Credeti ca este importanta pentru un cuplu?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Da este importanta. Poti trai si fara CI dar cu el esti in legalitate. Daca nu esti casatorit, despartirile la impulsuri minore se fac mult mai lesne si viata este muuuuult prea scurta pentru a face fel de fel de joace dintr-astea de-a sunt sau nu sunt sotul/sotia ta. Cind faci o familie nu trebuie sa o faci in fuga, trebuia mai intii sa te gandesti bine daca sentimentele sunt reale, trebuie sa te imbarci pe un vapor de cursa lunga si sa-ti asumi responsabilitatea cresterii si mai ales educarii urmasilor. Daca te casatoresti doar de aventura nu o mai fă, nu merita efortul si... urmarile ei.

36 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt deja casatorita si fericita in casnicie, asa ca nu ar trebui sa raspund. dar am sa zic totusi ceva din experienta mea.
Nu mi-a fost niciodata frica de casnicie, dar am avut o vreme alte prioritati. Cand am terminat facultatea m-am gandit ca ar fi timpul sa ma casatoresc, sa-mi intemeiez o familie, sa am copii. La vreun an, am inceput relatia cu sotul meu. Dupa vreo doua luni de relatie, el mi-a zis serios: "auzi, eu am ganduri serioase, daca relatia merge, vreau sa ne casatorim. daca ai alte ganduri, e mai bine sa nu ne pierdem timpul". Ne-am casatorit peste un an si jumatate de la aceasta discutie.

Anna
| Anna a răspuns:

Da, este importanta pentru un cuplu la baza caruia sta dragostea. Iubirea implica angajament si responsabilitate. Mi-e frica de casatorie in sensul ca nu ma simt pregatita sa imi asum atatea responsabilitati si nu stiu "cu ce se mananca". Nu ma grabesc, mai stau si invat!tongue

Anna
| Anna a răspuns:

Inca mai ai de gand sa-mi scoti molareii de minterolling on the floor?

eileen
| eileen a răspuns:

Nu imi este frica de casatorie, desi ea vine cu multe responsabilitati... Casatoria ar trebui sa fie scopul urmarit de un cuplu, altfel, nu vad rostul gagicarelii...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu, sunt casatorita de 35 de ani.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu dimpotriva cred ca aceasta te obliga la mult mai mult decat o relatie stabila de lunga durata dar nelegificata.

regis
| regis a răspuns:

Foarte rau pentru cei care nu se tem... Este foarte importanta, atunci cand relatia merge foarte bine, e cazul sa luam masuri.

lolita
| lolita a răspuns:

Punct ochit happy, pai cu partenerul actual as merge pana la capatul lumii, eu niciodata nu m-am gandit la casatorie, dar el zice ca daca i se intampla ceva, eu pot ramane cu tot ce are, ca premiu ca l-am suportat atata timp big grin

lolita
| lolita a răspuns:

M-as baga eu ca tare frumusel mai esti, da o prefer pe sorata big grin

lolita
| lolita a răspuns:

DentistMKD : sa intelegem ca la chestiile cu gura te pricepi big grin
stim noi cine ai vrea tu sa se bage big grin

| moonY a răspuns:

Am mai scris asta la o intrebare, dar voi repeta:
nu casatoria sudeaza relatia, deci este total neimportanta. poti iubi frumos si fara o hartie semnata la primarie

| joy explică:

Tot zapacit ai ramas fratelolaughing!
Lolita din pacate sunt promisarolling on the floor

| joy explică:

Dentist, as vrea sa-mi albesc dintii, ce zici, ma rezolvi?tongue

| joy explică:

Dentist, mi-oti fi voi simpatici, dar sunt fidela, chiar daca culoarea parului meu induce in eroarebig grin! Dar cu albirea aia, discutam noi.bine?

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

E important ca cei doi sa se iubeasca, casatoria este doar o hartie.

| Ben. a răspuns:

Nu are importanta.increderea, dragostea, bunul simt, caldura nu se gasesc nici la primarie si nici la altar.

| Krina a răspuns:

Nu stiu.
Cateodata da. Mi-e frica sa nu se piarda farmecul reatiei.
Cateodata nu. E frumos sa poti fi alaturi mereu de pesoana iubita.
Este importanta. E un pas intr-o relatie. Te responsabilizeaza intr-un fel sau altul.

| jani a răspuns:

Casatoria...este un act care legalizeaza relatia de concubinaj...sunt persoane...care fug de casatorie...pentru ca implica mai multe responsabilitati...decat o relatie de concubinaj.Desi sunt persoane care...nu se casatoresc... din gragoste... o fac din interes...sau anumite motive...care nu implica nici un fel de sentiment...ca sa zic asa...casatoria in ziua de azi... a cam devenit o loterie...sunt sipersoane care traiesc 5_6 ani in concubinaj... iar cand ajung...sa faca pasul spre casatorie...se despart.Casatoria sperie pe multi... dar in acelasi timp... face si oameni fericiti... oameni care cred in... familie si in actul casatoriei... dar in ziua de azi...sunt cam putin care mai pun baza in casatorie...relatiile de concubinaj domineaza.

| Dl.Inginer a răspuns:

Eu m-as insura da' n-are cine sa ma ia?! Se baga vreunalaughing?

| Dl.Inginer a răspuns:

Eileen, tu esti ocupata? Esti nice! Si nu, nu vreau gagicarealabig grin!

| JustMeFlory a răspuns:

Nu are de ce sa ne fie frica! dava va iubiti nu se pune problema de frica ci doar de emotie, gandul k at vei fii numai a lui! este un lucru important deoarece casatoaria arata k va iubiti si este un lucru benefic in viata voastra!

| Zoombe3 a răspuns:

Ma casatoresc anul asta dupa o relatie de 4 ani. Din dragoste stam impreuna si ne iubim, dar nu ne casatorim pentru a ne demonstra sentimentele ci doar pentru a fi legal impreuna, vrem sa facem si un bebe si nu vrem sa fie intrebat de colegi sau prieteni de ce mami si tati nu sunt casatoriti. Iubirea noastra nu sta intr-un certificat de casatorie, dar este necesar sa o facem. Nu imi este frica de casatorie, fiindca s-a inventat divortul tongue.

| irynna a răspuns:

Casatoria este un pas foarte important din viata fiecarui om.acest moment trebuie ales cu grija, o casatorie implica maturitate in primul rand, incredere reciproca, respect, iubire, credinta.

| loredanarotariu a răspuns:

Nu mi-a fost frica de casatorie decat cu 2 zile inainte sa ajung la Starea Civila.
Casatoria se poate incheia foarte usor printr-un divort. Nu este o incatusare pe viata. Daca lucrurile nu merg asa cum ne asteptam, se poate oricand divorta.
Nu cred ca este absolut importanta casatoria pentru un cuplu, exceptie facand oamenii conservatori, extra-principiali. Eu imi iubesc sotul la fel ca inainte, nu s-a schimbat nimic in relatia noastra decat ca nu ii mai spun "iubit" ci "sot". happy

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Hei, cine vrea un baiat dragut, frumusel, simpatic si bonus = este dentist tongue Se baga vre-una?

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Ti-as scoate toti 4 si mi-as face un colier laughing Ce e, te-ai decis in sfarsit sa te lasi pe mana mea? tongue

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Joy, sa te rezolv la dantura, sau?tongue C`mon, daca e vb numai de albire, te rezolv repede big grin

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Lolita... m-ai pus pe ganduri? Cine anume sa se bage? Gimme a hint, nu stiu despre cine vorbesti big grin

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Ce mare pacat de Joy ca e promisa...Auzi Joy, nu poti cumva sa spargi promisiunea aia? Vezi ce barbati simpatici sunt aici happy