cristian
| cristian a întrebat:

Casatorie sau concubinaj?
De ce?

Răspuns Câştigător
| mihalitza a răspuns:

Casatoria inseamna sa iti asumi responsabilitati; inseamna ca il iubesti foarte mult pe "celalalt" si nu vrei sa-l pierzi; inseamna un pariu cu viata.Rezulta o familie care este un punct de reper, un sprijin intr-o lume din ce in ce mai confuza. Concubinajul este prea simplu, iti ofera totul si nimic...

4 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Iubire si buna intelegere! Respect si ajutor reciproc! Armonie si bunastare! E tot ce dorim intr-o relatie!
Nu ti le garanteaza nici una, nici alta!
Imporant e sa nu fii singur, sa fii iubit, sa iubesti, sa te simti implinit!

| monicaclaudia a răspuns:

Casatorie daca crezi ca e pentru todeauna
concubaj daca nu esti convins si nu ai chef de a plati alimente in caz ca nu merge
eu prefer casatoria daca e urmata dupa o perioada de prietenie ( ca sa ai timp ca sa cunosti persoana cu care vrei sa iti petreci toata viata )
desi mai nou e de moda concubajul din cauza comoditati dar de ce nu dupa 1 an 2 de concubaj cine zice ca nu urmeaza o casatorie? daca e asa inseamna ca cei doi sunt 100% siguri de pasul care il fac

| cami_6226 a răspuns:

Concubinajul este o proba inainte de casatorie, casatoria este ceva mai serios, cand esti casatorit simti ca este ceva definitiv, nu te mai gandesti la despartire, esti mai sigur pe pers iubita. iar in concubinaj, nu esti sigur, te intrebi tot timpul, daca ma paraseste? eu prefer concubinajul, chiar daca este un pacat, dar este mai simplu.am fost si casatorita si actul acela dat de primarie, nu m-a tinut langa el, a urmat divortul, bani cheltuiti aiurea pe cand in concubinaj este simplu, nu mai vrei si pleci, asta este.

| Rona a răspuns:

Concubinajul iti lasa senzatia de libertate mai multa libertate...adica nu mai merge, iti iei hainele si pleci.
Casatoria te constrange un pic, adica esit mai predispus la sacrificiu si toleranta din moment ce sti ca acest pas este facut, cel putin teoretic, pe veci.