| TsunadeSama a întrebat:

Cat de important credeti ca e ca un cuplu sa-si oficializeze relatia prin casatorie?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Foarte important pentru o fata cu care am vorbit o vreme, ofera vaginul ei doar contra nunta, eeeeeeeee am refuzat, personal nu vad nici o importanta

| Violleta2022 a răspuns:

In ziua de azi, casatoria legala nu mai este obligatorie si nici importanta, ca poti avea aceleasi drepturi legale si daca traiesti in concubinaj / de factp.
Cat priveste casatoria religioasa, o poti realiza dupa casatoria civila, pentru ca preotii nu oficiaza casatorii religioase fara sa ai certificatul legal de casatorie in ziua cununiei.
Casatoria religioasa fiind iarasi o optiune personala!

| Drimmero a răspuns:

Daca treaba este grabita, o sa fie un esec total,, multi se casatoresc dupa cateva luni, cei mai naivi sunt astia, nu stiu cata incredere poti avea in cineva dupa cateva luni si sa ajungi sa iubesti intr-un timp atat de scurt.

Casatoria este ceva care ar trebui sa fie cu o treapta mai sus decat o relatie, pentru ca este un ritual, o cununie, un eveniment, deci are importanta ei dar cu conditia sa nu se grabeasca niciunul din ei.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu prea cred in casatorie.
Din perspectiva mea un act nu ma leaga mai tare de iubitul meu decat ar fi facut-o sentimentele pana atunci.

| SilentRain a răspuns:

Nu are nici o importanta, o bucata de hartie nu leaga doi oameni

| Holiday a răspuns:

Deloc important.

| Hammurabi a răspuns:

Importanța e generată doar de cuplul respectiv nu de conveniența socială.
Dacă ambii au convingerea că e bine și important pentru ei și pentru viața lor să facă chestia asta, e perfect.
Dacă o fac doar pentru că așa zice mama, tata, bunicu', popa din sat sau vecinii, sau doar pentru că "așa se face"... e egal cu zero.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca vor copil, ar trebui sa se casatoreasca. Asta pentru ca ar avea mai multe drepturi si beneficii in societate acel copil.
Daca nu vor copil, nu conteaza prea mult, desi ar putea iesi pe profit in noaptea nuntii.

| PersonajFictiv a răspuns:

Depinde de cati bani poate castiga femeia la divort.
Eventual sa primeasca si jumate din casa lui, da.
Casatoria e doar asa... pistol cu apa, pentru mine.
Chiar de semneaza acte, tot pot sa insele, sa simta ceva pentru alte persoane.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Casatoria ii leaga legal si cam atat, hartiile alea nu dezvolta nicio atractie suplimentara intre ei.

| Heavenonearth a răspuns:

Are importanță.Ei dovedesc în societate că sunt un cuplu căsătoriți și este oficială pentru cei din jurul lor.Că sunt o familie, o familie așa cum se cade și văzută în societate. Dacă nu e oficializată căsătoria și totuși sunt într-o relație de concubinaj, este considerat un păcat.

| Holiday a răspuns (pentru Heavenonearth):

"Ei dovedesc în societate că sunt un cuplu căsătoriți..."

De ce ar trebui sa dovedeasca cuiva asta?!

"...este considerat un păcat."

De cine?

| TsunadeSama explică (pentru Holiday):

De Dumnezeu, da. Noi astia mai inculti credem si in asa ceva.

| Negoiu a răspuns:

Dacă se doreşte o relaţie deschisă, fără obligaţii unul faţă de celălalt, se poate trăi în concubinaj, părerea mea. Dacă se doreşte o relaţie serioasă aceasta ar trebui, după o bună cunoaştere reciprocă, încheiată prin căsătorie, mie mi-ar fi milă de copiii născuţi într-un cuplu necăsătorit. Depinde şi de vârsta partenerilor şi situaţiile punctuale.

| MGEORGESCU a răspuns:

La acest capitol parerile sunt putin impartite daca ar fi sa luam in considerare strict vremurile in care traim...
Familia e celula de baza a societatii-asta stiu de cand eram mica, si poate faptul ca am crescut intr-o familie cu valori morale ma face sa cred ca un cuplu casatorit ofera mai multa siguranta, protectie, iubire, stabilitate. Sunt de parere ca nu hartia in sine conteaza, ci semnificatia ei si mai cred ca dincolo de asta un factor deosebit de important il ocupa uniunea in fata lui Dumnezeu. Pentru doi oameni care se iubesc si care isi fac planuri marete impreuna si pe termen lung, care isi vad viata inconjurata de copii, de implinirea ce vine din,, doi", casatoria reprezinta oarecum siguranta ca toate se indeplini, plus de asta copii au nevoie de un mediu stabil si de iubirea amandurora ca sa creasca frumos, nu e o regula general valabila insa casatoria are rolul de a inchega familia. Asta e strict parerea mea.