| MaTeOGG a întrebat:

Voi ce parere aveti despre educatia sexuala in scoli? Ministerul si altii zic ca adolescentii sunt inofensivi din punctul asta de vedere! Ce **** mea? Ii vezi pe unii ca la 14 ani sunt dezvirginate si dupa act pun intrebari de sarcina etc! In loc de asta exista materii inutile! Ex tehnologia, desen ( chiar daca imi place ), etc.. Adica cand ajungi la primul act nu stii de care lubrifiant sa alegi ( pe baza de. Stiam ca pe apa e cel mai bun ) sau sa folosesti prezervativul, cum se aplica ( exista situatii in care este pus gresit ) sau cand poti avea copii, etc. Ce parere aveti. Mai exista multe materii care ar trebui adaugata pentru pregatirea copilului in viata de adult. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Introducerea si predarea educatiei sexuale incepand de prin clasa a 6-a ar fi mai mult decat binevenita. Insa in aceasta tara in care 85% a populatiei este credincioasa dar si needucata si conform preceptelor ortodoxe tot ce tine de sexualitate este un subiect rusinos, iar in cazul copiilor un subiect taboo, este inimaginabil ca asa ceva sa fie discutat in cazul elevilor puberi sau chiar si adolescenti. Halal natiune. laughing NO COMMENT

14 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Cum sunt adolescenți inocenți. laughing Păi trebuie să zic că tipi ăia au uitat cum e să fi adolescent și să te întrebi care e faza cu sexul, sau mai rău să-l faci fără conștientizezi riscuriile.

| MaTeOGG explică (pentru SG1995):

Tu esti pro la ce zic eu, ca nu inteleg. Vrei sa zici ca aia sunt prosti ca adolescentii nu sunt inofensivi si ca intreaba cand se dezvirgineaza si ei odata. Daca asta ai vrut sa zici, sunt pro.

| SG1995 a răspuns (pentru MaTeOGG):

Da, am zis că sunt Pro, nu contra.

| SG1995 a răspuns:

Nene, când o să ai copii și fata o să vină acasă însărcinată că n-a știu ce e ăla prezervativ o să-ți reconsider răspunsul tâmpit, pentru că anumite chestie, precum educația privește întreaga societate.

| kandaraki a răspuns (pentru SG1995):

Puriciule, cand o sa ai grija de copii tai si ii vei educa ca lumea, atunci nu vei avea asa probleme.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru kandaraki):

Degeaba educi tu copilul, daca pe el nu il duce capul si se lasa influentat de orice.

| MaTeOGG explică (pentru kandaraki):

Eu ma refer la educatia sexuala, nu cum sa ai griha de copil, dar daca nu sti sa citesti taci si du-te la scoala sa te invete doamna profesor de ro cum se citeste.

| kandaraki a răspuns (pentru MaTeOGG):

La scoala ar trebui tu sa mergi fiindca scrii cu greseli.
griha?
iar tu ca parinte esti limitat mental daca nu ii poti lamuri si oferi copilului tau informatii privind educatia sexuala!

| Necunoscut112 a răspuns:

Din cauza lipsei educatiei sexuale sunt atatea intrebari cretine aici, puse de adolescenti care si-au inceput viata sexuala, dar habar nu au pe ce lume traiesc.

| kandaraki a răspuns:

Pe tine ce te doare aceasta problema? tu priveste sub nasul tau si atata tot, ai grija de persoana ta sa nu fii un rahat al societatii si gata!

| SG1995 a răspuns (pentru kandaraki):

Cu indizi ca deinteresați de societate ca tine, nu mă miră că suntem o țară de proști neinformați.

| MaTeOGG explică (pentru SG1995):

1. Invata sa citesti.
2. TU CHIAR ESTI RETARD COPILE.
3. Sa sti ca nu eu sunt ala/aia care s-a dezvirginat la 14 ani iar ea pune intrebari pe TPU sau in alte locuri. ex : Am 14 ani si nu vreau sa afle mama ca nu mai sunt virgina bla bla, ma puteti ajuta funa? Si dupa vine unu/una ( nu zic ca acea pers care rasp e rea ) care incepe rasp ceva de de genul : Draga mea data viitoare sa ai grija ca nu e de jucat cu din astea bla bla. Tot eu sunt imbecil? Bare-mi eu daca imi sustin ideea o argumentez, nu ca asa cred eu! Ai auzit de DOCUMENTARE? E un cuv nou pentru tine?

| marriancosmin a răspuns:

Educatia sexuala in scoli mi se pare o prostie, sunt unele lucruri pe care nu at trebuii sa le invatam in scoala. Sa fim serios acum, intreaba 10 copii de 9-12 ani ce e ala prezervativ si spune-mi dati dintre ei stiu, iti garantez ca minim 8/10.

| MaTeOGG explică (pentru marriancosmin):

Ai peste 20 de ani sunt sigur. In ziua de astazi un copil si de 10 ani cunoaste cuv ***, p***a, si stie sa le identifice daca le vezi. Ti-am zis, la 14 ani unii se dezvirgineaza! Daca tu nu esti in pas cu timpul, pa. Adica la scoli din clasa a 4 sau a 5 incep discutiile despre fete, etc.