| geoconda a întrebat:

Ce părere aveți de educația sexuală în școli?

Răspuns Câştigător
| Forza4Milano a răspuns:

Educatia sexuala nu trebuie facuta in scoala.Este de ajuns ce iti spune parintele tau ca sa pricepi cum se fac copii.Trec in clasa a 7 a si va spun cu cea mai mare sinceritate ca la cat de obsedati si perversi sunt colegii mei asta nu va face decat sa le indulceasca placerea de a vorbi de organele genitale.Adica daca esti obsedat de filme pornografice asta nu va face decat sa iti umple capul de si mai multe chestii. A si apropo ca am citit toata conversatia din comentarii. Domnule sunserios daca in occident se drogheaza oamenii si uite cum e in Canada ard biserici si noi trebuie sa facem la fel? Rusine.

| LoveSleep a răspuns (pentru Forza4Milano):

Ești deștept ca o musca pe parbrizul meu.

| Mosotti a răspuns (pentru Forza4Milano):

De ce sa nu se faca in scoala? Ca acasa multi parinti nu au pregatire in a invata copiii despre astea, despre protectii, etc.
Un specialist stie sa faca copilu sa inteleaga ce trebuie sa faca.

In tot occidentul se face cu f bune rezultate, doar noi ne punem contra.

Si daca vb de organele genitale ce?! Nu fac crime ca sa zici ca e ceva rau.

Acuma in zilele noastre multi incep relati si la 13 ani, asa ca trebuie sa fie pregatiti mai ales sa se protejeze.

In Spania se face asta din clasa 1-a, de ce? Ca sa le intre in inconstient informatiile, sa se ajunga ca daca nu au balonas la ei, sa nu vrea sa faca, dat fiind ca asa trebuie, sa aiba protectie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Forza4Milano):

In loc sa mergem inainte sa ne destupam mintea, bagatul capului in nisip, precum strutii, pretinzand ca daca nu stiti, nu ramaneti gravide si nu luati boli cu transmitere sexuala.
Te mai miri de ce Romania este numarul 1 in lume la fetite gravide si lipsa igienei ori protectiei sexuale? Din cauza celor ca tine, care promoveaza lispa educatiei.
Traiesc in occident de 30 de ani si aici educatia sexual se face de la 12-13 ani, chiar li se explica de ce sa nu aiba sex, ce este rau, cum sa se protejeze, ce li se intampla daca fac sex o r a l, va gi nal sau an al samd. Ora sexuala este vitala in educatia unui copil!
Hai sa te vad cum te descurci in viitor, cand vei mai creste si habar nu ai cu ce se manaca sexul.
vad ca esti tare micut si habar nu ai tu cu ce e manaca sexul, dar dai sfaturi total eroante

în 2 Iulie | Forza4Milano a întrebat:
Urasc matematica.Trec in clasa a 7...

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

Sunt fata și am 16 ani.

| sierra1 a răspuns (pentru Forza4Milano):

" Forza4Milano : Educatia sexuala nu trebuie facuta in scoala.Este de ajuns ce iti spune parintele tau ca sa pricepi..."

concepție de ev mediu - și premiată cu fundă, asta spune mult. Beznă plăcută

| geoconda explică (pentru sierra1):

Heei, vreau sa îți reamintesc ca adevărul tău nu este și al altora.

| sierra1 a răspuns (pentru geoconda):

Nu e vorba de adevăr aici, e vorba că unii gândesc ca acum una mie ani in urmă. Noapte bună

| geoconda explică (pentru sierra1):

Noapte buna!

210 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scoala trebuie sa pregateasca elevii pentru VIATA, din care va face parte si viata sexuala.
Deoarece tema sexului este tabu in multe familii, la scoala se poate face educatia necesara, evident in functie de varsta si pregatirea (extrascolara) a tinerilor.
In lipsa educatiei sexuale de acasa si de la scoala, tinerii isi "acopera" foametea de curiozitate din restul surselor ramase, dezorganizat (internet, "prieteni" etc.), care nu sunt controlabile si pot deveni chiar periculoase.
Educatia sexuala in scoli ar avea tocmai rolul de a clarifica si invata in mod organizat aceste "mistere".

Sa nu uitam: educatia sexuala s-a invatat de a lungul istoriei in multe locuri, chiar prin manuale foarte bine gandite. Exemplul cel mai cunoscut este Kamasutra, manualul sexualitatii din India.

| geoconda explică (pentru Bula):

Este si ar fi frumos, dar in ce tara trăim noi, doar povești! Si nu va fi asa, stiu sigur. Nici matematica nu mai e ce a fost. Școala vieții o studiază fiecare in particular! Școala asta de o facem noi in Romania, numai școală nu mai e. Eu sunt din mediul rural si stiu ce inseamna. Se invata mai bine ca la oraș. Știm anumite chestii deja d e la ecologie, nu cred ca mai e nevoie de asa educație sexuală, auzi, care ii sperie pe mititei. Mai bine lăsăm lucrurile să vină de la sine. Crezi ca daca s ar face asa educație în școli, gata, rămâne lumea fără gravide de 14 ani? Mereu vor exista fetele astea!

| Bula a răspuns (pentru geoconda):

Educatia trebuie inceputa in "cei 7 ani de acasa", continuat si completat, treptat, la scoala.
Educarea ar trebui sa cuprinda mai multe materii obligatorii, langa educatia sexuala: bune maniere, dexteritate manuala, educatie financiara, geografie si istorie cu incepere de ceea locala (!) etc.

Am intalnit baiat care a terminat BAC-ul si a venit sa dea examen la facultate, DAR nu a stiut sa insurubeze /desurubeze un surub si o piulita (noua), dar si tanara absolventa a clasei a 8-a, care n-a cunoscut CEASUL cu aratatoare (!). Evident, fiecare din ei a avut probleme cu matematica /geometria elementara (si nu numai).

Din pacate, majoritatea celor din cei care conduc invatamantul, au doar diplome, dar le lipseste adevarata baza scolara.

| geoconda explică (pentru Bula):

Vor sa prostească si sa înrobească tineretul. Să muncească pe 2 lei, să stea cu ochii pironiți în telefoane și să nu gândească nimic, să nu zică nu niciodată, să voteze pe cine promovează ei pe rețele etc. Orice aplicație e nocivă pentru că ne orientează gândirea către ceva, ăsta este scopul lor

| Bula a răspuns (pentru geoconda):

Cantitatea imensa de informatii diverse, primite prin internet si media satureaza capacitatea (de memorare si de decizie) a creierului, care va functiona dupa reflexele (ideile) plasate, prin campanii tintite.

| Violleta2022 a răspuns:

Educatia sexuala trebuie introdusa in scoli, fiindca nici macar sa-si spele organeel sexuale nu au habar, nu mai spun ca oricum se joaca de-a sexul inca de pe la 13-14 ani si lasa fetele gravide, fara sa aiba habar ca joaca lor cu organele sexuale, pot duce la sarcini nedorite sau infectarea cu boli grave, sexuale.
Vietile acestor copii sunt in pericol, daca ii tinem fara in intuneric si nestiinta, fiindca risca sa faca prostii din indolenta noastra.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

Si crezi că dacă ar sti acele chestii, ca mna, crezi că alea de 14 ani o să se oprească din a mai face copii la 14 ani? Nu, Nu o să se oprească!

| Violleta2022 a răspuns (pentru geoconda):

Probabil nu se vor opri, dar cu siguranat vor fii foarte speriate sa aiba sex neprotejat. Si acest lucru este dovedit de tarile din occident care au instrodus orele de educatie sexuala inca din clasa a VII-a si i-aueducat pe copii.
Romania este una printre cele mai proate tari din lume la capitolul educatiei sexuale la copii si este numaurl 1 in lume cu fetite gravide la 13-14 ani.
Asadar este dovedi ca lipsa educatiei sexuale duce la prostie si joaca periculoasa, de aceea este nevoie imedita sa se faca aceatsa educatie la scoala, fiindca majoritatea romanilor sunt incuiati la minte si nu sunt capabili sa-si educe copilul acasa.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

,,fiindcă majoritatea romanilor sunt îmcuiați la minte" - Da, sunt, și așa vor rămâne.

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar ai premiat raspunsul ERONAT al unui copilas de 12-13 ani, care-i doar clasa a VIIa, dupa cum a declarat chiar el si habar nu are ce este sexul, cum se mananca si de ce nu-i interesat de protectie, sau educatie sexuala.

"în 2 Iulie | Forza4Milano a întrebat:
Urasc matematica.Trec in clasa a 7... "

Jenant, al naibii de jenant sa pretinci ca nici nu vrei sa inveti despre corpul tau, igiena intima si personala cand esti taman la vasta in care ar trebui sa primesti aceasta informatie, atat de la parinti cat si de la scoala.
Sincer, cu o generatie ca tine, ne meritam soarta de trogloditi, ca doar ne-am facut de ras lumii intregi ca suntem incapabili sa ne educam copii.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

Este benefic sa învățăm despre cropul nostru și nu spun nu. În loc de ora asta trebuie făcută o ora pentru părinți care sa fie ajutați în construirea unui limbaj adecvat pentru copilul lor. Și acasă făcută aceasta instruire, nu la școală, cu copii, cu colegii care doar se amuza pe chestia asta. Deci nu e ceva serios, stai liniștita. Nu va fi luat în serios am apreciat răspunsul lui, celui de 7 clasa a 7 a și uite câte gandeste! E adevărat ce spune, copii vor lua în ras. Sunt toți niște perverși, nu vreo sa știi, crede ma

| Violleta2022 a răspuns (pentru geoconda):

Daca-i benefic sa invatam corpul nostru, de ce dumnezue ai premiat raspusnul unui copilas de 12 ani care nu vrae sa invete si considera ca nu trebueis a se invete desper asta in scoli?

| Forza4Milano a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa nu invat despre ce? Ca am zis ca am unele probleme cu invatarea notiunilor de matematica din cauza unor profesorii fara experienta? Apropo iti sugerez sa parasesti acest site ca nu e pentru oameni ca tine,, mamico,, ca am auzit ca esti si mamica

| Forza4Milano a răspuns (pentru Violleta2022):

A deci trebuie sa le bagam toate notiunile astea despre sex cand ei nici nu stiu cine a fost Alexandru Ioan Cuza? Buna gandire,, mamico,,

| sierra1 a răspuns (pentru geoconda):

" | geoconda : am apreciat răspunsul lui, celui de 7 clasa " - o fi la modul sigur, tat-su sau mă-sa a lu ăl de clasa a 7 a!

| geoconda explică (pentru sierra1):

Și ce? Oricum are dreptate

| geoconda explică (pentru Forza4Milano):

Asaaaa eeee. Bravoooo

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

Pentru ca s-ar ajunge la evoluarea cretinismului și la dispariția speciei de OM

| sierra1 a răspuns (pentru geoconda):

E de evul mediu, am mai spus. Noapte bune

| Violleta2022 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Tu amesteci orele de istorie, cu cele de eduactie sexuala?
Eu nu am spus nicaieri sa nu se faca ore de istorie, matematica si alte obiecte, asta este inventia ta!
Fiecare ora are destinatia ei in calendarul scolar si 1 ora pe saptamana de educatie sexuala nu strica, dimpotriva, ne destupa copii si-i invatat ceea ce un parinte cu ochelari de cal sau prost, nu-i capabil sa-i explice acasa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Forza4Milano):

Baiete, sugreaza-ti tie sa parasesti site-ul daca nu-ti place pe TPU, fiindca nu te retinem cu forta.
Acest forum este propietatea unei companii si conform termenilor si conditiilor de folosire, cine este incapabil sa accepte sis a se conformeze conditiile de folosire ale lui, poate parasii forumul.

Te invit sa recitesti regulamentul pe care de altfel l-ai acceptat cand si submis sa ti se aprobe contul aici:

https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

PS Sunt mai mult decat mamica, si suntem destui adulti de peste 50 de ani pe forum, care va ajutam sa cu sfaturi si clarificari despre viata.

| geoconda explică (pentru Violleta2022):

O ora pe săptămână timp de un an. Și ce ar putea învață ma rog? Hai, 2 sau 3 ședințe, dar nu pe fiecare săptămână. Ș

| Forza4Milano a răspuns (pentru Violleta2022):

în 7 Septembrie | Jassmina a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
Intotdeauna cand esti sicanat de unii sau altii, care asta fac prin natura firii lor, incearca sa nu raspunzi la rautatile lor si sa-i ignori.
Vor continua, dar dupa o perioada de vreme cand vor sesiza ca tu nu te consumi, nu le raspunzi la provocari si jigniri si nici nu dai doi bani pe mistourile lor, te vor lasa in pace si isi vor cauta o alta victima.
A, am uitat ca mi-ai dat sfatul asta acum stiu cum sa reactionez cu persoane ca tine

| Forza4Milano a răspuns (pentru geoconda):

@Geoconda iti sugerez si tie sa ii dai block ca n-are ce cauta pe site-ul asta sa se duca la ASIA Express ca acolo se potrieste cel mai bine laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru geoconda):

Mai fetita, vorbesc din experinta!
Am avut 2 copii lascoala in occident si faceau educatie sexuala 1 ora pe saptamana, acum sunt adulti in toata firea.
Li s-au predat norme de igiena, descrierea si functiile organelor sexuale, li s-a explicat despre ovulatie, reproducere si concepere, au fost zile cand i-au separat pe baieti de fete sa le explice fiecarei grupe cum sa se spele la cuc sau pasarica si cum sa-si puna tampoane, ce fel de tampoane se pun, li s-a explicat pana si de cum se pune un prezrevativ pe penis, la liceu le-au dat si prezervative si tampoane gratuite samd.

Romania este considerata mult in urma fata de tarile lumii, la capitolul educatiei sexuale, la faptul ca avem cel mai mare numar de fetite minore care fac copii, fara sa aiba cea mai mica notiune de sexualitate, de protectie, educatie, suntem deja de rasul europei. Multe tari europene, americane, canadiene si australiene au implementat aceste ore la scoala, tocmai pentru ca li se explica ce trebuie sa invete despre corpul lor, despre igiena, despre protectie, despre reprodcere samd.
In 2-3 sedinte nu inveti nimic, nu ai timp sa ti se explice tot. Apoi, copii vin si pun intrebari, se discuta asta, de aceea sunt necesare cele 20-25 de ore pe an.
Am vazut material documentar in care UK-ul a adus pe scena barbati si femei goi, dupa ce in prealabil le-a prezentat filme documentare despre sex, protectie, sexualitate samd,
Totul este explicat si exemplificat, in loc sa bagati capul in pamant, sa cereti sa nu vi se explice nimic, apoi sa veniti uralnd ca sunteti gravide sau ca ati luat sida si nu stiati.
Multe din fetite prefera sa ia anticonceptioanle crezand ca le fereste si de boli cu transmitere sexuala. Ei bine, este al naibii de trist, dar faptul ca nu au cunostita de acest lucru, le aduce mai tarziu in stare grava prin spitale, cu hepatite, sifilis si chiar SIDA.
Nu mai spun de negii genitali, infectii cu HPV care-s f populare si s raspandesc rapid, fiindca tinerii nu folosesc protectie la sex, deoarece nu au habar de existenta acestor boli si aus enzatia ca-i musca prezervativul de cuc.
Este trist sa vezi chiar aici pe site, cum spun ca au facut sex cu prostituatele, protejat numai vaginal, dar au avut si sexorall neprotejat, crezand ca numai vaginal se pot infecta.

De altfel sunt manuale despre educatia sexuala pentru adolescenti, atat in Romania cat si in alte tari, numai ca nu se profita de ele, pentru ca romanul este snob si incuiat, preferand sa raman prost, decat sa invete cum sa se protejeze.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Una foarte buna... Daca ar exista acesta educatie. Insa BOR face toate eforturile sa nu existe acesta educatie

| Drimmero a răspuns:

E necesara, am fost mereu pro si voi fi, dar nu ai ce face cu limitatii astia de la Bor si cu slugile de serviciu ale lor. Intotdeauna biserica va fi impotriva educatiei, nu stiu cat va mai tine circoteca lor manipuland prin frica omenirea dar sunt constienti ca puterea lor scade de la o zi la alta.

| Mosotti a răspuns:

Eu am o parere buna, e necesar sa stie elevu ce si cum, mai ales ca acum in jur de 13 ani pot incepe relatiile, sa stie in mod special sa se protejeze si sa le intre in cap asta, sa devina un reflex.

| geoconda explică (pentru Mosotti):

În curând (e propunere deja în Europa) o să fie valabil că nu e pedofilie dacă ai peste 12 ani și ai fost de acord! Adică consimțământ al unor copii, al unor persoane considerate fără discernământ...deci vezi scopul? Nu îi mai arestează nimeni că aduc fetițe pe insulele lor

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

13, in Germania e varsta de 13, insa cred ca intre minori doar, adica cu unu de 17 ani, ai voie sa consimti.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aia care lipseste cu desavirsire? Si ai dat funda unui raspuns al unui copil complet deplasat - raspunsul, copilul o fi de treaba. Nu de alta, dar iti si detaliez de ce - zice ca toti sunt obsedati de pornografie. OK, CINE E DE VINA CA AU ACCES LA PORNOGRAFIE? Parintii si lipsa de educatie pe care o primesc acasa! Nu vor primi educatia asta acasa, stai usor. Placerea de a vorbi de organele genitale? SERIOS? Educatia sexuala NU e despre organele genitale cit de comportament, constientizarea a ceea ce e abuz, ceea ce inseamna acord, ce e ala viol, care pot fi consecintele unei vieti alandala din punctul asta de vedere, despre protectie, despre metode contraceptive si eficienta lor, despre zecile de boli frecvente cu transmitere predominant sexuala, si mult altele.
P.S. @PrinceBelgium: Tu ai habar de ce ard aia biserici in Canada? Bazaconiile care vi se baga in cap la "religie" la scoala cum ti se par? Daca faci "religie" si nu "indoctrinare extremist-ortodoxa" te rog sa imi povestesti si mie despre paganism, budism, panteism. Asa, de incalzire.

| LoveSleep a răspuns:

Ăștia care sunt contra educației sexuale vad lucrurile cam asa:

Ei cred ca o sa se ducă Andrei la școală la 11 ani fără sa știe ce e ăla sex și-o sa vina profa de educație sexuala și-o sa le povesteasca de cum se f u e ea în nu știu ce poziție și cât de bine e, iar după ce pleacă ea, Andrei și cu colegii lui, incing o orgie cu elevele și le lasă pe toate înecate într-o mare de lichid preejaculator, ca spermă nu au încă.

Când realitatea e in felul următor:

Andrei și Maria, 2 elevi dintre miile care știu ce e ăla sex, învață la educație sexuala ce presupune un act sexual, care sunt riscurile acestuia și cum ar trebui sa se protejeze.
Dacă ăștia de mai sus nu sunt foarte afectați și interesați de acest subiect deoarece ei sunt doar prieteni, alte tipe care fac deja sex, abia acum învață că dacă tipii nu au prezervativ, ele pot rămâne gravide și pot sa contacteze o BTS. Majoritatea fetelor de pana în 16 ani gravide nu rămân însărcinate din prea multa știința, ci din prea putina. Dacă le-ar fi spus cineva ce presupune sexul și care sunt riscurile, nu ar mai fi în situația respectiva.

Tot la educație sexuala învață și ce atitudine ar trebui sa aibă legata de tipii care le presează sa facă sex și cât de mult contează felul în care ele se simt în acest act.

Și sunt multe. Dar ce sa știi tu, cu 2 neuroni ai tai, care sunt în contradicție oricum.

| Frank51 a răspuns:

Există cineva, pe lumea asta, care să aibă o părere negativă? Aș vrea să știu și eu ce a fumat, și dacă se poate să-mi dea și mie puțin.

| geoconda explică (pentru Frank51):

Nu înțeleg ce vrei să spui! Adică esti de acord cu educația sexuală si nu vezi nici o problema in asta si crezi că nu ar trebui să existe oameni cărora sa le displaca acest subiect?

| Frank51 a răspuns (pentru geoconda):

Evident. Cum să-ți displacă mă educația sexuală, nu este știință exactă ca matematica, asta mai zic să-ți displacă dacă nu ai anumite capacități, dar în principiu doar celor slab educați le displace "educația" în general, fie ea sexuală, matematică sau fizică.

| geoconda explică (pentru Frank51):

Si ce rost ar avea? Mai bine o oră de matematica decat una de educație sexuală. Educație sexuală, tocmai, educația de acasă, din ce vad din familii. Sa ramana discret acest lucru in scoli, să se păstreze rusinea! Ar fi o oră, ca și sportul, sau desenul, sau muzica, fără importanta si doar se pierde timpul, in loc sa înveți fizica, care e esențială. S-ar pierde timp si s-ar pierde degeaba, ca mereu vor exista copii care sunt răi de mici, si fac ce vor de mici. Mereu vor exista fete care să rămână gravide de tinere, pentru ca asa e!

| Frank51 a răspuns (pentru geoconda):

Ești stas! Tipizat! Degeaba ți se explică frumos pentru că alegi doar ce îți convine dintre răspunsuri. Tipic!

| geoconda explică (pentru Frank51):

Eh, oare eu să fiu aceea?

| InYourPants a răspuns (pentru Frank51):

Exact, lor le frica de cuvantul ''educatie'', nu de ''sexuala''.

| EcceHomo a răspuns (pentru InYourPants):

Evident că te temi, devreme ce există filme în care educația se face cu biciul, cureaua și călușul. Multe filme sunt inspirate din realitate. ')

| zurick a răspuns:

Trebuie să fie materie obligatorie. Nu degeaba avem mame minore..., iar BOR ar trebui să-și vadă de treaba lui că nu ne dorim să rămânem tot înapoiați... iar educația sexuală nu e invitație la sex

| geoconda explică (pentru zurick):

Nu spun că este o invitație la asemenea acte, dar in scoli exista deja materii cu bun-simt, adică, ecologică, biologie, anatomie, si se invata lucruri despre sanatate, despre construcție, menstruatie, si multe altele. Acum, fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare. Asa sunt facute! Benefic pe naiba să le bagi în cap copiilor că pot avea x identități de gen

| geoconda explică (pentru zurick):

Ceea ce nu înțelegeți este ca ei vor sa prostească si copii cuminți!

| zurick a răspuns (pentru geoconda):

Nu vrea nimeni să prostească pe nimeni, ci să educe. Iar BOR nu trebuie să se bage în așa ceva. Și da, sunt mai multe identități de gen, și e benefic să te identifici cu una decât să nu fii ok cu tine. Doar pentru că ești cis, nu înseamnă că toți sunt.Cu ce te deranjeaza dacă cineva nu e ce gen vrei tu să fie? Trebuie să se cunoască noțiuni de protecție, informațiile despre bolile cu transmitere sexuală etc
Și țin să te contrazic, nu se învață materii utile, nu pentru ca nu ar fi utile de știut, ci pentru că programa e foarte prost făcută și contează cantitatea, nu calitatea.

| halogen001 a răspuns:

E un lucru bun. Lipsa educatiei e un lucru rau.

| Lukasssz a răspuns:

E necesara.

| wildthing a răspuns:

Sunt de acord ca un copil trebuie sa primeasca anumite informatii cand ajunge la o anumita varsta, ca sa nu faca tampenii si sa nu-si puna viitorul in pericol din cauza unei decizii gresite. Cand trebuie sa primeasca aceste informatii, trebuie sa decida parintii. E nevoie de un curs special la scoala pentru asta!? Pentru ce!? Pentru niste informatii pe care i le poti da unui copil in maxim o jumatate de ora? Dureaza mai mult sa-i spui de ce trebuie sa se fereasca si ce-i bine si ce-i rau, cand vine vorba de sex si de inceperea vietii sexuale!? Nu cred! Ne-a prostit complet "progresismul" asta care ne este bagat pe gat de phihopatii din vest. Le bagi copiilor un curs in programa scolara ca sa-i obisnuiesti cu toate ciudateniile pe care vestul le promoveaza ca fiind normale?! Vor sa indoctrineze baieteii de cativa anisori ca e ok sa se iubeasca cu alti baietei!? Javre nenorocite! Vor sa perverteasca totul!

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Parintii din Romania nu fac acasa educatie sexuala cu copii tocmai pentru ca au fost si ei la randul lor crescuti in mediul ortodoxo conservator si cu frica de vest ca ii face gay.

| geoconda explică (pentru wildthing):

Sa inteleg ca nu sunteti de acord?

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Du-te mah si te plimba cu propaganda ta! Eu sunt ateu si tot mi-e scarba de homosexuali...si nu cred ca ar trebui sa li se insufle baieteilor ideea ca e ok sa fie homosexuali. Daca atunci cand vor creste vor decide ca lor le plac barbatii, e treaba lor, sa se iubeasca ei cu cine vor, dar fara propaganda. Mai au astia un pic si-i proslavesc!

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Tu ce crezi?winking

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

Vezi ce inseamna lipsa de educatie sexuala. Tu crezi ca asta vor invata copii la scoala, cum sa fie homosexuali... Loool. Atat poti tu sa intelegi din situatia asta. Si atat poti tu sa transmiti mai departe unui copil pe care incerci sa il educi acasa.

| geoconda explică (pentru wildthing):

Deci nu sunteti de acord? Nici eu nu sunt de acord cu educația sexuală în școli! Există deja materii cum ar fi biologia, anatomia, ecologia care ii invata pe copii lucruri despre construcția omenească, despre menstruatie, despre vise umede la băieți, stiu, stiu, este normal, si este uman. Este dreptul fiecăruia să se cunoască, dar de asa ceva nu cred ca avem nevoie. Unora nu le vine să creadă că există oameni care nu susțin ed. Sexuală. Asa ceva ar trebui acasă cu părinții să se discute, mai pe ocolișuri, ca mna, e rusine aia, dar se invata pe parcurs, acasă. Vai, ca e benefic. Benefic pe naiba să le bagi în cap copiilor că pot avea x identități de gen. Un medic elvețian a propus ca la orele alea de educație "pentru viață" profesorii să dezbată cu elevii și chiar să se uite împreună la filme din alea... Încă de la grădi îi învață pe copii că e ok dacă băieții se cred fetițe sau invers, fetele vor să fie băieți. Nu e normal. Stiu, și eu mi-aș fi dorit să fiu baiat, dar... era doar din plictiseala. Cred ca fiecare dintre noi ne am gândit macar odata la asa ceva, dar nu am si pus in practica. Eu zic ca e ok sa se pastreze această rusine in scoli. Tocmai, din cauza rușinii se ajunge la depravare.

| geoconda explică (pentru suntserios):

Dar ce vor învăța? Ce îi vor învăța de fapt? Tu ce poti sa înțelegi din situația asta? Un copil cuminte, se educa și singur. Dar mult conteaza educația de acasă.

| wildthing a răspuns (pentru suntserios):

Bah! Deja de practica in scolile din vest ca baieteii sa fie pusi sa joace roluri de fetite si invers! Trezeste-te! Chiar nu vezi ca e un plan la mijloc?! Ce crezi ca-i vor invata pe copii in atatea ore de sexologie? Ce-i atat de mult de discutat despre sex, cand copiii ar trebui sa invete matematica, limba romana, istorie, geografie, fizica, chimie, etc? Chiar sunteti spalati pe creier si nu vedeti ce se intampla?

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Stiu, am citit si eu despre ceea ce ai scris. Asa e cu acele jocuri in care copiii sunt pusi sa joace roluri de sex opus.

| suntserios a răspuns (pentru geoconda):

Pai tu ce crezi ca ii vor invata? Cum sa se f.u.t.a in c.u.r?

Ai idee cate fete nu stiu nimic despre menstruatie? Citeste in spanac aria de se.x de aici si ai sa vezi.
Ai idee cate fete sunt rusinate ca sunt la mentruatie si au impresia ca e ceva rau si anormal?

Ai idee cate fete majore deja nu stiu ce inseamna contraceptie sau cum sa aiba o igiena intima corecta?

| suntserios a răspuns (pentru wildthing):

O sa fie ora de ***.ut in c.ur cam asa vezi tu lucrurile... Citeste mai sus ce i-am zis si celuilalt tanatalau

| geoconda explică (pentru wildthing):

Da. Suntem mulți cu păreri diferite pe aici, noi nu ii inteleg pe ei, ei nu ne inteleg pe noi. Eu cred ca nu isi au rostul asa ore, se pierde timpul si tot acolo se ajunge, de fapt, nici nu se pleacă măcar...
Mie, dacă mi-ar fi predată asa materie, trecând în clasa a 10-a, nu mi-ar folosi cu nimic. Doar să mai aud o dată niște chestii, despre care aud si întâmplător si din curiozitate de la prieteni, familie, google! Deci, si ca as stii mai bine cum sa ma protejez si chestii, tot nu as face o. Adică, nu as face o deloc. Pentru că sunt de varsta mica, si nu mi se pare normal acum. Deci si ca as stii toate metodele din lume, nu as face o. Pe tru ca sunt unul dintre acei copii cuminți. Asa si cu cele mai depravate fetițe, ca să le spun asa, nu va avea nici un efect asupra lor.

| geoconda explică (pentru suntserios):

Doar pentru că realitatea ta, nu este și realitatea mea, asta nu înseamnă că sunt cum spui tu că sunt. Eu nu am jignit. Respect parerea ta, chiar dacă nu sunt de acord cu ea. Ok, înțeleg, asa vezi tu lucrurile. Nu, Nu am spus că văd asa lucrurile. Citeste si tu putin pe aici daca te intereseaza si vezi sa nu mai arunci vorbe aiurea.

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Ești încuiat rău dacă crezi așa ceva.
Educația sexuală ar trebui să-i ajute pe copii să se înțeleagă pe ei înșiși și să trateze sexualitatea ca pe un lucru perfect normal, obișnuit și necesar pentru o viață decentă. Tu crezi că sexul e rușinos? De ce să-mi fie rușine de sexualitatea mea? Fiecare este liber să decidă ce gen vrea să fie. Eu dacă vreau să fiu femeie atunci îmi fac operație și gata, nu am de ce să-mi fie rușine pentru că este ceva normal și se numește libertate.
Dacă ar fi după tine am trăi ca în evul mediu, când toți cei care nu erau de acord cu părerea unanimă că bărbatului trebuie să-i placă femeia și invers erau torturați, arși pe rug, și multe altele.
Copiii trebuie învățați că sexul e ceva plăcut și benefic pentru organism, nu dezgustător și rușinos. Și ne mai întrebăm de ce avem atâția adulți virgini și care n-au habar cum să-și stăpânească și să-și folosească instinctele sexuale devenind violatori.
Degeaba încercați voi conservatorii să înăbușiți aceste instincte că nu funcționează și o dată și o dată vor răbufni, creând un nou violator.

| geoconda explică (pentru suntserios):

LUCRURILE ASTEA SE învata de la mama ta si punct!

| geoconda explică (pentru mastadont):

Ha ha, nu e rușinoasă sexualitatea? Hai sa umblam în pieile goale pe strada ca nu ne e rusine cu corpul nostru, doar toți avem aceleași organe, nu ar trebui să fie rusine.

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Ce sa iti scriu eu tie mah baiatule, cand tu esti plecat cu vaca? Inteleg, atat poti tu si nu ma complic sa intru intr-un dialog cu tine, pentru ca m-ai plictisi si enerva in acelasi timp.

| suntserios a răspuns (pentru geoconda):

Cand mama ta a invatat de la biserica ca nu are voie sa intre si ca e ceva rusinos sa fii la menstruatie si ca baietii sunt invatat la scolile din vest sa fie gay imi e mila de educatia pe care o primesc fetele mai departe.

| mastadont a răspuns (pentru geoconda):

Există o mare diferență între rușine și decență, pe care se pare că tu nu o cunoști însă. Ce vorbești tu acolo se numește decență nu rușine.
Rușine e când vezi oameni care nu vor să meargă la doctor pentru că se tem, le e rușine de ce va spune acesta, rușinea înseamnă să nu abordezi un posibil partener pentru că te consideri incapabil și crezi că nimeni nu te iubește și că nu meriți sex pentru că așa te-a învățat societatea conservatoare românească. Rușinea înseamnă să nu vorbești cu propriul copil despre sex pentru că nu ți se pare ceva normal și să-l lași să descopere singur, uneori apărând incidente nedorite, cum ar fi o sarcină, doar pentru că, ție ca părinte, ți-a fost rușine să abordezi acest subiect.
Toți o facem în intimitate, hai să nu mai fim atât de ipocriți și să ne permitem să și discutăm despre acest lucru.
Mie îmi place cel mai mult concepția indiană asupra sexului, care susține ideea că sexul e o artă și nu o rușine.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Păi este. Rusinea asta despre care spui tu, este de fapt o teamă.

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Asa ma gandeam si eu referitor la ce a scris ala... daca el zice ca sexul nu-i rusinos, de ce nu face sex cu ma-sa sau cu sor-sa sau cu fii-sa.winking Ce-i rau in asta daca nu-i rusinos?winking

| geoconda explică (pentru wildthing):

Hahaaahaaa

| geoconda explică (pentru suntserios):

Nu e ceva rușinos să fi la menstruatie si asta nu e o problema in randul lumii întregi la minte. Doar cei cu o timiditate crescută cred asta.

| suntserios a răspuns (pentru geoconda):

E ceva in randul lumii, ca suntem o tara profund ortodoxa si needucata...

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

E rău pentru că nu există diversitate genetică și pot apărea diferite probleme,. Dar ce să știe încuiații ca tine despre așa ceva?

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Așa-i, tu m-ai plictisit deja. Dacă n-avem argumente o dăm în insulte, comportament clasic de elev de clasa a v-a. Ține-o tot așa, poate în 30 de ani îți faci și prietenă!

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Eu nu ma refer la a procrea, bai inteligentule. Am vorbit strict despre sex, bai descuiatule. De ce nu faci sex cu maica-ta (fara sa faceti un copil impreuna), daca nu-i rusinos!?winking

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Nu e vorba de lipsa de argumente ci de faptul ca atunci cand o persoana imi provoaca scarba nu simt nici o placere sa conversez cu ea.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Am înțeles acum! Aveti sarcină de la partid sau de la agenție ca să le promovați ceva
Cred ca primiti bani! Mi se părea că vorbiti totusi din capul dvs, dar, e contrariul

| mastadont a răspuns (pentru geoconda):

Eu cred că tu ești plătit de bor ca nu cumva să-și piardă din influență. Dacă vrei ca copilul tău să rămână încuiat la minte, să-i fie rușine de cine și ce este și să se ferească de sex ca de dracu atunci e treaba ta.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Încuiatul aici esti tu! Precis ca primesti bani!

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Crezi că sunt obsedat ca tine să mă atragă membri familiei? Trebuie să fi cu adevărat obsedat și să-ți fi reprimat mult timp dorințele și impulsurile sexuale ca să te atragă mama ta, asta provoacă acest conservatorism dus la extrem. Din câte văd tot pe acest subiect o ții, poate ai tu ceva fantezii...
Dacă ai ști ce e ăla instinctul ți-ai fi dat seama că, genetic, nu suntem făcuți să ne atragă persoanele care au un bagaj genetic foarte apropiat de al nostru, aici fiind incluși membri apropiați ai familiei.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Stai linistit! Că sunt fata în clasa a 10-a aproape! Nu sunt plătită, stai chill! Toti acum pe aplicații, cum ar fi tik tok, ca noi suntem tinta. Dacă ai control asupra tinerilor, ai totul. Vor sa ne convinga, vreți să ne convingeti, să ne revoltam, si drepturile parintilor să nu mai fie

| geoconda explică (pentru mastadont):

Domnule, lasa-te! Sau doamna, ce ai fi! Vreți să prostit tineretul, dar nu toti pica. Eu de exemplu, clar nu! Vreți să dispară abuziv drepturile parintilor. RUSINE

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Conservatorism extrem? Bah de unde le scoti bah baiatule!? Pentru ca nu sunt un ciudat ca tine, care sa considere ca elevii ar sa fie expusi prin programa scolara la Kama Sutra si la ciudatenii ale naturii gen homosexuali si transexuali, sunt conservator extrem?! Lasati bah copiii sa fie copii! Sexul e pentru adulti! Bolnavilor! Apropo, asta cu "genetic, nu suntem facuti sa ne atraga persoanele care au bagaj genetic foarte apropiat de al nostru" de unde ai scos-o? din burta!?winking Eu nu ma feresc de cuvinte si nici sa spun lucrurilor pe nume: daca esti heterosexual si ai o mama buna, i-ai trage-o, daca ai o sora buna, i-ai trage-o! Ceea ce te impiedica sa faci o asemenea grozavie, este educatia, moralitatea, rusinea, faptul ca stii ca sexul e rusinos si nu poti sa-l faci cu mama sau cu sora!

| geoconda explică (pentru mastadont):

Homosexualitatea e considerată boala psihică. Este pentru că deriva din niște frustrări. Băieți respinși de fete, fete respinse de băieți sau care se cred urâte etc. Asta e realitatea, nu ce bălmăjești tu!

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Poate tu i-ai trage-o însă nu vorbi despre toată lumea că nu e așa, mai există și respect...
O dată ce apare pubertatea organismul e deja adult și pregătit pentru sex, așa că nu-mi spune mie că un copil de 11, 12 ani care deja este la pubertate nu ar trebui să știe despre sex. Dacă îți reprimi dorința sexuală că așa te învață biserica și părinții încuiați nu înseamnă că hormonii tăi nu te îndeamnă la acest lucru, de aceea avem și atâtea cazuri de mame gravide la 12 ani. Dacă tu nu vrei să-ți înveți copiii despre sexualitate, identitate de gen și formele acestora atunci e fix treaba ta, însă să nu te miri dacă o să ajungă frustrați sexual, pedofili sau violatori.

| mastadont a răspuns (pentru geoconda):

Și de ce crezi că sunt respinși și frustrați? Pentru că sunt învățați că sexul e tabu, sunt învățați să le fie rușine de sex și nu știu cum să se comporte cu persoanele de gen opus, preferând să interacționeze cu genul familiar.
Se cred urâte pentru că trăim într-o societate cu standarde foarte stricte, în care dacă nu ai 90 60 90 ești automat urâtă. Trăim într-o societate în care privim dar nu atingem pentru că ne e rușine, într-o societate în care sexul e un tabu extrem pe care îl practicăm cu ipocrizie mereu. Sexul e ceva normal, se întâmplă încă de la începuturile omenirii și va dispărea doar o dată cu dispariția ultimului organism capabil de reproducere, așa că nu-mi spune mie că e ceva rușinos să-l faci din plăcere, chiar dacă o fi și cu cineva de același gen ca tine.
Uite că și în Grecia antică erau mulți homosexuali, ba chiar era ceva normal ca un bărbat să-și ia un tânăr pe care să-l învețe despre sexualitate, dar nu se făcea atâta tamtam.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Imi pare rau sa o spun, dar sunteti un dezaxat sexual! Bai domnule, trezește te dracu la realitate, dumneata te vezi ce scrii sau scrie robotul?! Eu știu că se ia bani, dar nici chiar în halul ăsta. Cum naiba, copii de 11?! Copii ma, copii! Dar da i încolo. Hai sa facem copii de la 1 an, ca nu e posibil, dar după mintea ta, cam așa e. E libertate, da da o dracu de libertate. Pe cine vrei să prostești? E fata cu baiat, cum a lăsat Dumnezeu! Doamne ferește ma asa caractere josnice. Mai schimba cuvantul incuiat

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Pai tu ce faci mah acum, imi confirmi mie spusele!? Corect, nu i-ai trage-o maica-tii daca ar fi buna, din respect (educatie, moralitate, rusine), nu pentru ca nu ti-ar placea!
Tu ai citit mah descuiatule primul meu comentariu? Am zis eu ca nu trebuie sa stie copilul despre sex? Trebuie sa stie atat cat trebuie ca sa nu isi strice viitorul, sa nu existe acele mame de 12 ani. Citeste ce am scris, pentru ca deja ma obosesti grav si-mi pierd rabdarea cu tine. Dupa capul tau, copiii la 11, 12 ani ar trebui sa faca sex?! Mi-e scarba de tine! Baaaah! ...repet, sexul este pentru adulti! Copiii trebuie sa invete si sa-si contruiasca un viitor, nu sa le stea mintea la sex. Esti fixat pe frustrati sexual, pedofili si violatori! Ai probleme grave. Dupa capu' tau ala sec, daca nu exista ore de sexologie in scoli, vor fi copiii frustrati sexual?! De unde le scoti baaahhh?! As zice fereasca Dumnezeu de oameni ca tine, doar ca nu cred in Dumnezeu!

| geoconda explică (pentru wildthing):

Hei, de ce nu crezi in Dumnezeu!? Alt subiect fast! In fine. Ai dreptate, deja e plictisitor. E perfect normal fată cu fata si baiat cu baiat, mda. Normal

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Asta e, nu cred...asa sunt eu construit sa nu pot sa accept ca exista o entitate suprema care ne guverneaza vietile, destinele. happy

| mastadont a răspuns (pentru geoconda):

După ce o să mai crești probabil că o să mai scapi de această ignoranță, dar n-am mari speranțe. Eu vorbeam de organism, care e adult și capabil de reproducere o dată cu pubertatea. Ce contează că are 11 sau 35 de ani când se întâmplă? Pubertatea nu o controlezi tu când vine ci se întâmplă când organismul e pregătit. După cum spuneam, dacă nu știi despre sex nu înseamnă că nu simți nevoia, așa că e mult mai bine să cunoști ce este sexul și care sunt metodele de prevenție și protecție împotriva bolilor și a sarcinilor nedorite.
Dumnezeu nu are nici-o treabă cu asta pentru că nu există, este doar un personaj imaginar care are scopul să vă spele creierele și să vă facă să urmați o doctrină stupidă și imbecilă. Dacă homosexualitatea nu e ceva normal atunci de ce a lăsat acest așa-zis dumnezeu ca unele animale să aibă comportamente homosexuale?
Câteva exemple ar fi lebedele negre, la care aproximativ un sfert din populație au comportamente homosexuale, albatrosul, termitele, gândacii, pinguinii...
Omul pare a fi singurul animal atât de prost încât să creadă într-un dumnezeu inexistent și să-și reprime impulsurile precum și să renunțe la libertate din acest motiv.
https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexual_behavior_in_animals

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

După mintea ta ar trebui ca toți să facem sex doar la 30 de ani LOL.
Eu am terminat aici, n-are rost să-mi bat gura de pomană cu imbecili, reduși mintal și frustrați sexual ca tine. Sexul e una dintre cele mai mari plăceri pe care le poate simți un om, să te ferești să-l faci și să vorbești despre el e o aberație indusă de anii de sclavie în care am fost ținuți de pumnul de fier al clerului.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Eu am spus că au comportament din ăsta doar când nu au încotro! Genul ăsta de oameni bagă în față numai prostii, minciuni.
Dacă au pe cineva de sex opus, câinii nu se... între masculi si nici lebedele vieții! Dar dacă le lași mascul-mascul, femelă-femelă și nu au de sex opus... nu vor avea încotro.Au pus doi pinguini masculi împreună, de exemplu, și vaaaaai, ce făceau ăia, cercetările vietii, Păi dacă nu aveau femelă! Ți-am dat exemplul pe care îl știu toți țăranii cu curcile fără curcan. Chiar se calcă între ele. Dar asta nu inseamna ca e NORMAL. Fac asa de nevoie, de lipsă, Dacă aduci curcan în curte, curcile se potoloesc?

| geoconda explică (pentru mastadont):

Dacă tăceai, filozof rămâneai!

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Si daca as fi spus (ceea ce nu am spus) ca trebuie sa facem sex la 30 de ani, tot as fi fost infinit mai sanatos la cap decat unu' ca tine, care sustine ca ar trebui sa faca sex copiii de 11 ani! Mi-e scarba de tine! Auzi la el, ca sunt "frustrat sexual"! Logica beton! Pai daca as fi fost frustrat sexual, as fi fost obsedat de sex bai "descuiatule", as fi facut propaganda mizerabila pe care o faci tu, cand spui ca trebuie sa fie expusi copiii la sex de la varste cat mai fragede! Esti dezgustator! Eu nu am nimic imptriva sexului, doar ca trebuie facut de adulti, nu de copiii! Repet, lasati copiii in pace, lasati-i sa fie copiii, nu-i pervertiti! O sa incerc sa nu-ti mai raspund, pentru ca scarba pe care o simt fata de tine e mult prea mare, dar acum depinde si cat de tare ma vei provoca in continuare...si s-ar putea sa nu reusesc sa ma abtin.

| mastadont a răspuns (pentru geoconda):

N-am treabă eu cu exemple din curtea ta, eu ți-am dat exemple științifice. Dacă citești cu atenție ce scrie acolo, aproximativ un sfert din acele lebede au comportamente sexuale, chiar dacă trăiesc în stoluri largi în care au și femele.
Mai informeazăte și dup-aia vorbește, că din curte e greu să cunoști lumea.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Stai linistit, ca nu am asa ceva, deși, daca as avea, as fi bogată, mai bogată ca tine și ca mintea ta sărăcăcioasă. Stai chill, ca din cate stiu eu la vârsta mea, nu ai sa stii tu nici la 70 de ani, daca ii apuci. Închei aici discuția, lucrător la SRI

| mastadont a răspuns (pentru geoconda):

Nu pentru SRI lucrez ci pentru Bill Gates, vreau să te conving să te lași vaccinat ca să-ți bag un chip prin care să te controlez. Iar aberezi, vezi că o dai în teorii ale conspirației deja.

| geoconda explică (pentru mastadont):

Nu dragă! Sunt filosof sub acoperire, în ciuda celor 15 ani

| Mirel4412 a răspuns (pentru suntserios):

De ce vrei sa fi criminal si sa promovezi contraceptia?

| zurick a răspuns (pentru wildthing):

1. Dar e ok ca fetele să o facă? Nu vezi ca e un fetish pentru voi? Ce-ți pasa ție cine cu cine vrea să fie?
2. A fi ateu nu înseamnă că ești open mind ( nu înseamnă nici opusul, dar ăsta nu e un motiv pentru care a fi open mind ) Crezi ca nu poți fi ateu și homofob? Și nu e nevoie să crezi într-o divinitate pentru a fi om
3. Nu există propangandă pentru așa ceva. Te naști fiind atras de un anumit gen, atât. Nu poți schimba ceva. Ideea e să știm sa fim oameni și aceste reacții la ură nu sunt ok.
4. De ce sexualizezi copii? E ok să presupui ca Andrei vrea o iubită?
5. Mie mi-e scârbă de homofobi.

| Mirel4412 a răspuns (pentru mastadont):

O societate in care privim, dar nu atingem ai spus? Iti fac eu programare la psihiatru sau te duci nesilit?

| geoconda explică (pentru Mirel4412):

Bravo!

| wildthing a răspuns (pentru zurick):

Tu esti sanatos la cap? Cine sexualizeaza copiii!? Tocmai ca eu am spus sa-i lasati in pace sa fie copii, nu sa-i pervertiti!
Da e ok ca femeile sa o faca! De ce? Pentru ca lesbienele mi se par hot, iar homosexualii mi se par mega dezgustatori si nu dau doi bani pe "corectitudinea politica"! Nu sunt homofob ci sunt homoscarbit, pentru ca nu mi-e frica de homosexuali, ci mi-e scarba de ei.
Poate te nasti find atras de un anumit gen, nu ma intereseaza, dar nu discuta asta in scoli. Daca esti homosexual, trans sau ce-oi mai fi tu, tine-o pentru tine, nu ma forta pe mine sa stiu despre tine, nu forta copiii la scoala sa stie despre tine. Daca esti homosexual, de ce vrei sa se invete la scoala despre tine si despre orientarea ta? Traieste-ti viata pentru tine, nu te baga pe gatul altora.

| zurick a răspuns (pentru wildthing):

1. Faptul că tu cinsideri lesbienele hot, te face un misogin prost și homofob, și da eu sunt sănătoasă la cap, de tine nu știu ce să zic...
2. Este predat copiilor, pentru a înțelege că e ok să fii așa, pentru a inspira la empatie. Și nu poți deveni gay, doar așa te naști.
3. Tu ești cel ce sexualizează lesbienele... sunt scârbită
4. Ești ignorant și sper din tot sufletul să nu ai copii...

| geoconda explică (pentru wildthing):

Homosexuali=lesbiene, la fel cum femeia=bărbat, nu e nici o diferenta. Ca vezi tu femeile care fac asta si iti place, e altceva.

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Stiu ca lesbianismul e homosexualitate feminina, dar cand spun "homosexuali" ma refer la barbati...si da, imi plac mie lesbienele si nu am nimic impotriva lor. Nu ma intereseaza absolut deloc sa fiu impartial. Vreau sa discriminez. Nu suport homosexualii si imi plac lesbienele.

| geoconda explică (pentru wildthing):

Adică, vreți să nu existe educație sexuală în școli pentru băieți, dar la femei nu Aveti nimic împotriva?!

| wildthing a răspuns (pentru zurick):

Nu trebuie sa existe empatie fata de homosexuali. Nici nu trebuie prigoniti, dar nici promovati. Copiii nu au de ce sa invete despre homosexuali. Cand vor creste, daca vor fi atrasi de barbati, e treaba lor, dar pana atunci, lasa-i in pace, nu le baga homosexualismul in cap! Apropo, ma doare fix in pool@ ca esti tu scarbita ca sexualizez lesbienele! Le voi sexualiza in continuare si ma voi excita maxim cand isi dau limbi in peezda! Mars de aici!

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Eu vorbesc despre barbati si femei, nu despre baieti si fete. Baietii si fetele sunt copii si trebuie lasati in pace, nu trebuie pervertiti. Baietii si fetele trebuie sa se gandeasca la invatatura si la a-si construi un viitor, nu sa se gandeasca la sex. Au timp sa faca asta cand vor deveni barbati si femei.

| zurick a răspuns (pentru wildthing):

" Marș "
Așa educație... uite de asta trebuie educație sexuala, să nu mai existe masculi feroce ca tine happy

| wildthing a răspuns (pentru zurick):

Acel "mars" a fost pentru ca m-ai facut "prost". Nu sunteti voi feministe,? Nu vreti voi sa fiti egale cu barbatii!? Te-am tratat ca pe un barbat...m-ai atacat, ti-am raspuns cu aceeasi moneda!winking

| wildthing a răspuns (pentru zurick):

Si inca un lucru... vreti educatie sexuala ca sa nu mai existe "masculi feroce"? Vreti ca barbatii sa se transforme in fetite, nu?! Asta va e misiunea!winking

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Am zis că nu mai comentez pe aici dar când văd de câtă ipocrizie și homofobie dai dovadă chiar nu mă pot abține.
Ești exemplu clasic din cauza căruia trebuie educație sexuală în școli. Dacă erai învățat despre aceste lucruri la școală și nu din filme p orno probabil că ai fi avut altă atitudine. Faci de râs bărbații iar specimenele ca tine ar trebui excluse de pe internet, ești o rușine pentru sexul masculin și sper să nu facă nici-o femeie greșeala de a avea o relație cu un asemenea misogin homofob.

| geoconda explică (pentru wildthing):

Wildthing, câți ani ai?

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Pai e normal sa te simti lezat de ceea ce spun, daca tie iti plac baietii! Acum e clar! Vrei educatie sexuala in scoli, cu informarea copiilor despre identitatea de gen si alte asemenea mizerii, ca sa fie cat mai multi din astia ca tine, sa nu te simti singur! Imi vine sa vomit cand ma gandesc ca existi.

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Doar nu iti inchipui ca o sa si spun cati ani am.winking

| geoconda explică (pentru wildthing):

De ce?

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Pai de ce as face-o?

| mastadont a răspuns (pentru wildthing):

Nici de cum, ba chiar îmi plac doar femeile. Cred însă cu tărie în libertatea de exprimare precum și în libertatea de a face ce dorești atâta timp cât nu limitezi libertatea altora. Mai cred și în egalitatea între oameni, concept care ție îți e străin din câte văd. Îmi vine deja să vomit de câtă scârbă îmi provoci.

| geoconda explică (pentru wildthing):

Aa, nimic, doar ma interesa să văd. la ce varsta gandesc oamenii asa.

| wildthing a răspuns (pentru mastadont):

Bah daca ai sti cat de mult ma bucur ca iti provoc scarba! Imi place enorm sa provoc scarba progresistilor spalati pe creier, care se aseaza in genunchi pentru ca asa au primit ordin.

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Adica asa...cum?

| geoconda explică (pentru wildthing):

Nu e în sens rău. Doar aveam o curiozitate, dar de nu vrei să spui, asta e, că a mai fost.

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Nu vreau sa spun. happy

| geoconda explică (pentru wildthing):

40 de ani, ok, ok, am inteles

| wildthing a răspuns (pentru geoconda):

Ce algoritm ai aplicat? happy

| geoconda explică (pentru wildthing):

Eh, nu spun happy

| zurick a răspuns (pentru wildthing):

De ce sunt sigura că nu știi ce e ăla feminism... Ia surprinde-mă ce e
Acel " marș " e de bulevard, dovadă a unei educații insuficiente. Reacționezi ca un minor care se crede cool laughing ceea ce e amuzant și penibil.
Suferi și de toxicitate masculină, sublim.
Nu, nu vreau ca bărbații să se transforme în fetițe, vreau ca fiecare să poată fi așa cum este. Dacă vrea să se machieze, să o facă, dacă vrea să poarte rochie la fel, dacă vrea să-și arate emoțiile foarte tare, la fel dacă îi plac chestiile așa-zise " feminine "
Apropo, transman=man
Transwoman=woman
Ca să nu-mi răsucești vorbele happy

| InYourPants a răspuns (pentru geoconda):

Nu exista realitatea ta si realitatea mea cand vine vorba de sex, copiii la fel se fac.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Si pe ea cine a invatat-o? Te-a invatat maica-ta cum se suge corect un peni$? In ce consta legarea trompelor, ce e ala sterilet, sau macar cum e cu calendarul si ce eficienta are? Despre infectii vaginale? Hai, zi-ne ce te-a invatat maica-ta!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Sexualitate: Totalitate a fenomenelor legate de viata sexuala.
Sexualitatea priveste deopotriva trupul (totalitatea organelor si caracterelor legate de functia sexuala) si spiritul (erotismul, senzualitatea, sentimentul de iubire).
Da mai, e rusinos. A dracului de rusinos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru wildthing):

Hai, poate imi scrii si mie de ce mi-ai dat nefolositor si eronat. Nu am nimic impotriva parerilor diametral opuse, dar sunt foarte curios de justificarea lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Intr-adevar, insa daca stai sa faci niste statistici la noi, o sa vezi ca in trei sferturi din cuplurile cre(s)tine "traditionale" bietele femei habar nu au ce e ala org4sm...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Aici trebuie sa te contrazic, din pacate. Stiu si cazuri de adulti in situatia ei. Propaganda bagata pe git in familie si in scoala da nastere unor zeloti zombificati precum ea fara sa fie nevoie ca cineva sa plateasca ceva cuiva. Lipsa de educatie + viata de rahat + promisiunea unei vieti de dupa moarte in care totul va fi bine combinata cu amenintarea unui foc vesnic in cazul in care te pune naiba sa gindesti cu capul tau = citi crezi ca pot rezista la combinatia asta fatala?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru wildthing):

Statisticile te cam contrazic, puisor. "Ceea ce te impiedica sa faci o asemenea grozavie, este educatia, moralitatea, rusinea, faptul ca stii ca sexul e rusinos si nu poti sa-l faci cu mama sau cu sora!" Ca sa vezi, in biblie zice ca e ok si ne tragem toti din incesturi repetate de-a lungul a sute de ani, oricum...

| mastadont a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Hahaha, bine punctat, ai dreptate.
Asta îmi aduce aminte de clipul ăsta, un exemplu perfect de cât de culți sunt românii: https://www.youtube.com/watch?v=3B1G7DRSCag

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Si credinta intr-un barbos din cer care vegheaza la cit ii faci campanie pe TPU e o boala psihica cu mult mai apriga decat ORIENTAREA SEXUALA. Conform logicii tale, veganii si vegetarienii sunt si aia bolnavi psihic. Sau cei care asculta jazz, muzica simfonica, sau metal.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Daca le dai un quizz rapid astora, nu sunt in stare sa iti defineasca menstruatia, clitorisul, sau pubertatea. Mai usor dresezi o piatra sa danseze decat sa ajungi la vreun numitor comun cu bigotii astia zombificati...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Uite o blestematie aici, pentru tine. Se cheama STIINTA: https://ro.wikipedia.org/wiki/Pubertate

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru wildthing):

Wow, oare cum ar fi sa afle copiii la orele alea de "sexologie" cum ca masturbarea nu e o vina, ci ceva care se intampla la mai bine de trei sferturi din ambele sexe si totusi sa afle si ce se intampla cu organismul lor si de ce nu ar trebui sa se masturbeze de 6 ori pe zi? Hai sa ii lasam cu obscurantismul religios, le bagam povesti ca vor orbi si ii bate dumniedzau, sa se chinuie, mama lor de perversi! Auzi tu, sex. Cum sa ii inveti despre m4sturbare, ca sigur dupa aia o sa se apuce sa practice daca inca nu o facusera! sau nu. Si eu am vazut reportaje despre cit de gustoase ar fi lacustele, dar nu maninc lacuste.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Deja e prea greu sa inteleaga ca noi putem fi hetero dar si pentru drepturile persoanelor gay. Hai, recunoaste, asa e ca ai visat ca aveai un castravete in dos noaptea trecuta? big grin

| geoconda explică (pentru GabiDumitrescu):

Dragă GabiDumitrescu, am spus ce aveam de spus! Nu e nevoie sa avem toți aceeași părere. Eu pot să spun același lucru despre tine! Pentru că eu nu vad ce vezi tu normal in asa ceva, la fel cum nici tu nu vezi ce vad eu anormal in asa ceva. Nu spun că e rau o educație sexuală, ar fi bună, dar nu la școală! CI ACASA! cu parintii! Pentru că la școală deja exista astfel de materii.
Există deja în școlile din România materii (în afară de biologie) al căror conținut este perfect adecvat predării noțiunilor necesare elevilor pe teme legate de acest subiect: "Consiliere si dezvoltare personală", Educație pentru sănătate",,, Adolescență și autocunoaștere")
#liber_la_prosteală?
E oare nevoie de un curs special la școală pentru asta? NU! Progresismul care ne este băgat pe gât de psihopații din vest, ne-a prostit complet.
Vor să indoctrineze băiețeii de câțiva anișori că e ok să se iubească cu alți băieței!?
Citez:,, Părinții din România nu fac acasă dezvoltare cu copilul că au fost si ei la randul lor crescuți în mediul ortodoxo-conservator și cu frica de vest că îi face gay" - da, măi, să fii gay e perfect normal, e la fel de normal cum e să te crezi COPAC? sau DELFIN?
Și foarte mulți tik-tokeri care promovează ca nebunii! Doamne! Păi vă spun eu și încă cineva, că sunt platiți! Dacă convingi tineretul, deții puterea.
Va fi mai mult o bătaie de joc ori o pierdere de timp, fiindcă fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare!
Am fost întrebată:,, Cum va decurge practica la această materie?",, Ce te faci dacă rămâi corigentă?" -Îți pui mâinile în cap, nu alta!?
Nu poți să-i dai copilului cuțitul să se joace, se va răni! Este o anomalie!
#DATICUREVENEALA

| geoconda explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi asta spun! Am 15 ani, si toate vin la timpul lor. De ce să stricăm copilăria?! Înțelegi! Nu mai explic, ca am explicat ieri! INTELEGI CE VREI! PA

| mastadont a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu recunosc nimic big grin
Atâta ipocrizie și bigotism la o întrebare rar am văzut...

| InYourPants a răspuns (pentru geoconda):

Nu se strica copilaria nimanui, copiii se m"sturbeaza si se uita la filme xxx de la 10-12 ani, atunci apar primii hormoni, multe fetite au menstruatie la varsta aia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Romania e pe primul loc in Europa la decesele cauzate de cancerul de col uterin, ceva ce se poate evita/trata foarte facil daca femeile ar fi EDUCATE si s-ar duce la controale periodice. E foarte distractiv cum bati apa in piua cu educatia de acasa, e foarte frumos, dar ce zici tu e ca si cum ai pretinde sa nu mai trimitem copiii la facultate, ca ii invata parintii programare, desi parintii nu au habar de multe ori nici sa deschida un calculator.
P.S. Intrebarea finala - vad ca va tot aprindeti de indoctrinare si alte timpenii. S-a anuntat pe undeva PROGRAMA pentru obiectul asta si nu stiu eu, cumva? Ati fi de acord sa nu se mai faca asta doar daca se elimina complet toate mizeriile religioase din scoala? OK, sa nu ii indoctrinam nici cu una, nici cu alta, ca ii invata parintii acasa oricum. De fapt, de ce naibii ii mai trimitem la scoala?
"Citez:,, Părinții din România nu fac acasă dezvoltare cu copilul că au fost si ei la randul lor crescuți în mediul ortodoxo-conservator și cu frica de vest că îi face gay" - da, măi, să fii gay e perfect normal, e la fel de normal cum e să te crezi COPAC? sau DELFIN?" >> S-au dat linkuri mai sus, cu putina bunavointa puteai sa te documentezi si sa afli ca exista comportament homsexual in intregul regn animal. La oameni, indiferent ca ii arzi pe rug sau le faci campanie de protejare a drepturilor samd, procentul de persoane gay tot ala e. A fi gay e o "anormalitate" care se incadreaza intr-un anume procent, la fel cum si deviatia de sept e ceva care apare la un procent relativ constant din populatie. Sau copiii cu probleme cardiace non-genetice. Nu e ceva normal, dar exista un procent care ajung sa aiba problemele alea.
Legat de promovare, ce promovam noi? Pupatul de moaste? Hai sa rupem scolile cu programe de arta, de stiinta, sportive! Se fac astea? Nu prea, ca parinte cu copil la scoala, iti spun ca mai tot ce se face in scolile de stat e ca sa dea bine in acte, atit. Exceptiile sunt mai rare decat homosexualii...
"Va fi mai mult o bătaie de joc ori o pierdere de timp, fiindcă fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare!
Am fost întrebată:,, Cum va decurge practica la această materie?",, Ce te faci dacă rămâi corigentă?" -Îți pui mâinile în cap, nu alta!?"
1. Daca vine ambulanta si e unul picat jos fara puls, de ce naiba ii mai facem resuscitare? De ce a mai venit ambulanta, de fapt? Daca exista calculatoare, de ce naiba mai invatam tabla inmultirii?
2. Asta cu practica si corigentele sunt intrebari puerile...
"Nu poți să-i dai copilului cuțitul să se joace, se va răni! Este o anomalie!" Nu i-l dai sa se joace, ci il inveti cum sa taie si cum sa NU taie. Poate ai tai nu si-au batut capul cu asa ceva, ca aveati o icoana protectoare in tavan, dar eu pe fiica-mea (10 ani in curand) am invatat-o cum se taie/curata diverse chestii si de ce e bine sa tii cutitul intr-un fel sau altul, cum se deschide aragazul, cum se inchide, chestii de-astea pe care daca stai sa iei romanii la intrebari, majoritatea asteapta niste minuni care sa ii invete pe copii astea... sau asteapta cate o nenorocire ca sa se plinga apoi.

| geoconda explică (pentru GabiDumitrescu):

Cuțitul în acel citat joacă un rol, nu îmi mai bat capul să-l explic. Opinia ta nu e și realitatea mea!
O zi bună!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mastadont):

Merge bagata si una despre necesitatea orelor de indobito... religie in scoala. Sa ii vezi si acolo ce o sa navaleasca sa ne explice despre sfinta fantoma si focul vesnic, etc. P.S. Poti sa recunosti ca de fapt era morcov, nu castravete... happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Da, nu trebuie' sa iti bati capul. Ai tu impresia ca daca ii explici cuiva cum sta treaba cu niste impulsuri naturale pe care le are e mai nasol decat sa il/o lasi de capul lui/ei sa descopere ce si cum, eventual in moduri nasoale (viol, sarcini nedorite, etc.). Ma copii, ma...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Si indobitocirea ortodoxa de la 5 ani ti se pare ok, in special avand in vedere ca fiul lu' dumnezo' din biblie s-a botezat la 30 de ani in mortii mamiii lui?

| geoconda explică (pentru GabiDumitrescu):

Să înteleg că nici fata dumitale' nu crede, nu? happy

| Forza4Milano a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fii ba asa cum vrei tu LGBT oricum nu vezi ca toata lumea isi bate joc de voi? Toti colegii mei au inceput sa zica in loc de prost,, gay,, ca sa vezi ca nimanui nu i pasa de voi.de ce nu vrei sa fii ca toata lumea adica normal? stiu de ce pentru ca vrei atentie de aia big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

De ce ar crede? Isi pune intrebari, nu ia de drept ce zic eu. De cand e mica i-am zis si ii tot zic mereu - nu e nici o problema sa deschizi gura la tac-tu, mama ta, sau la profesori, dar cand faci asta, sa fii 101% sigura de ce zici. In cazul asta, deja are intrebarile alea de bun-simt cum ar fi "Daca dumniedzau le-a facut pe toate, pe el cine l-a facut" sau "Cum de sunt atitia copii bolnavi/se nasc cu probleme nasoale" si alea bune de genul "Daca e atotputernic atunci de ce avem nevoie de popi/biserici/religie ca sa ne intermedieze relatia cu el" si tot inainte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Forza4Milano):

Care voi, puisor? Sint heterosexual, am un copil, nu m-a interesat niciodata in mod deosebit sa ma imperechez cu acelasi sex, nici macar la betie. Ce inseamna la tine ca toata lumea? Daca sunt budist nu e ok? Daca ascult jazz sau opera, nu e ok? Daca ma imbrac in camuflaj si conduc un Aro 244, nu sunt normal? Daca toti ar fi fost normali, nu crezi ca si acum am fi locuit in pesteri? Stai un pic si gindeste-te inainte sa sari la jugulara. Progresul nu e datorat maselor, ci extremelor. Printre extremele alea geniale sau nebune care au impins domenii ca medicina si tehnica inainte, se intampla ca unii sa fi fost poponauti/limbiene. CE LEGATURA ARE SULA CU PREFECTURA?
P.S. Nu vreau atentie sub nici o forma.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, cand e vb de sex, toata lumea o zice ca si cum e vb de crime, de batai, de violuri "vai sa nu afle copilu de...".
Lasa sa stie, ca nu e problema.

Gagica celui de al treilea prieten al meu meu e educatoare, si a zis ca unele fete si baieti se mmasturbeaza, si au directiva UE sa ii lase in pace.
Deci aia e.

Vrem sa ajungem ca occidentalii, dar la minte nu vrem, pai atat timp cat la minte nu vom fi ca ei la general zic in multe, nici ca vom evolua.

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Cine zice ca daca facem sex mai devreme, ne stricam copilaria? O zici ca si cum ne batem, ne spanzuram si ne stricam copilaria, e doar o placere si atat, nu e rau deloc. Doar sa se protejeze.
Relatiile in ziua de azi incep la unii cam de pe la 13 ani, asa ca aia e.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

"Gagica celui de al treilea prieten al meu meu e educatoare, si a zis ca unele fete si baieti se mmasturbeaza, si au directiva UE sa ii lase in pace.
Deci aia e." Banuiesc ca nu o fac in public, nu? Adica masturbarea e ok, dar nu e ok sa mergi cu autobuzul si sa vezi ca isi ia unul stromeleagul la lustruit. Pe de alta parte, daca ar fi una, parca as invita-o la o cafea... happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Normal ca nu public, se mmasturbeaza acolo in clasa poate, la gradinita, ca doar acolo ii vede educatoarea.
Si nu e nevoie sa si-o scoata, se poate freca asa si prin pantaloni.

Pai te contrazici, ba ca nu e bine public, ba ca ai invita-o pe una la cafea daca ar face asta, nu mai inteleg nimic.
Normal ca nu e normal sa fie public, asta clar.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Si eu aveam in generala un coleg care si-o freca la ora. All the way, la sfarsit se stergea de banca sau de pantaloni, lol. Avea doua colege de undeva mai din fata ca surse de inspiratie. Eu stateam cumva si mai in spate/lateral de el si il vedeam mai mereu. Nu mi-am facut niciodata o problema din asta.
P.S. Legat de modul in care ma contrazic, e o paralela la ipocrizia zelotilor religiosi de pe-aici care zic ca gay e nasol, dar lesbi sunt misto. Logic ca nu prea as invita o gagica care face asta in public pe nicaieri, pentru ca cel mai probabil e dusa cu capul bine de tot. happy

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai si unu care se face la ora sau unde se face, nu se face asa, se face fin sa nu se vada asa prin pantaloni, o freaca usor cu degetele, nu ca dracii, daca tot are fantezia asta, deci nu se va vedea!

Nu trebuie sa fi dus cu capu, e de ajuns sa ai o fantezie din asta si e okey, doar sa nu se vada.

E normal si hetero, si gay, si les si trans, fiecare e normal in felul lui, eu asa consider.

| AnastasiaK a răspuns:

În teorie mi se pare o idee foarte bună și chiar extrem de necesară.

În practică...la început cel puțin nu mă aștept să aibă vreun succes. Cred că în multe instituții nu ar fi luată în serios nici de elevi, dar nici de părinți și profesori. Probabil ar fi un fel de religie/desen/muzică/sport.

| ForeverAlone97 a răspuns:

151 raspunsuri laughing

| Mirel4412 a răspuns:

Educatia sexuala doar in clasele 7-8 si in liceu, poate chiar din liceu.
Nu o sa aiba un efect mare, poate minuscul, copiii afla de lucrurile astea de mici de la colegii/ prietenii mai mari, plus ca in clasa a 8-a se invata despre organele de reproducere, dar lite...

| geoconda explică (pentru Mirel4412):

Clasele 7-8? Păi ce se va ajunge de aceștia? Oare? Copii sunt mai pervers decât ar crede oricine! De asta spun, exista deja materii care ii invata aceste lucruri!

| Mosotti a răspuns (pentru Mirel4412):

Trebe mai devreme, in Spania se face din clasa 1-a.
E simplu de ce, pentru ca deja pe la 13-14 ani incep relatiile, si ei sa aiba indoctrinat in inconstient educatia sexuala, sa o aplice.
Nu te trezesti sa le faci educatia exact cam cand incep sa se f.

| GPA a răspuns:

Cred că tot ce înseamnă subiectul "educație sexuală " ar trebui să pornească din sânul familiei, de acasă, de la părinți responsabili, niște părinți care să discute cu copilul/copiii lor despre această temă, pentru că ei (copiii) nu vor lua în râs niciodată ceea ce părinții lor încearcă să-i învețe, să-i învețe corect, ce este bine pentru ei. Pentru că dacă nu vine de la părinți pentru prima dată, vor afla copiii, însă, la vârste fragede (și pe la 6-7-8 ani este foarte posibil). Ei, nefiind autodidacți (nu se vor putea autoeduca și voi menționa acest lucru) vor încerca să reproducă sau să pună în practică ceea ce au auzit sau văzut de la ceilalți. Copiii pot asimila greșit informația, nu este explicată pe înțelesul lor, o iau în bătaie de joc, nu ca pe o responsabilitate ce o vor avea de purtat atunci când vor fi adolescenți și vor interveni situații delicate, iar la momentul acela, nefiind instruiți mai ales despre BTS, contracepție și prevenție, apar tot felul de evenimente (sarcini nedorite). Sunt copii care se autoeducă în acest sens și bravo lor! Știu să se informeze singuri în ceea ce privește riscurile, siguranța și estetica actului sexual.

Ar fi un surplus de informații pentru tinerii din ziua de astăzi "educația sexuală", însă câți dintre ei o vor lua în serios fără să existe bătaie de joc, referințe către tot felul de meme-uri, site-uri, glume fără haz s-a.m.d. Nu cred că va exista seriozitate pentru această "presupusă" materie, chiar am fost întrebat "Cum se va face practică" sau "Ce fac dacă rămân corigent" la "educație sexuală". Băi, îți pui mâinile în cap nu alta laughing

Adevărat, și eu am aflat de mic despre aceste lucruri, tot 6-7 ani, dar mi le-au explicat părinții (vrând-nevrând).

| DarthNiger a răspuns:

E o necesitate fiindca suntem pe locul 1 in Europa la mame adolescente.

| geoconda explică (pentru DarthNiger):

Și crezi că dacă ar fi asta o materie in școală și s-ar aplica, să zicem, nu ar mai exista mame minore?

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Pai ar trebui sa fie mai putine, ca doar occidentul are rezultate ca urmare a educatiei.
Or sa mai fie mama minore alea din familiile dezorganizate care nu se duc la scoala.

| DarthNiger a răspuns (pentru geoconda):

Daca ar exista, nu ar mai fi asa de multe, nu ca nu ar mai fi deloc, la tara, la sate si comune in general unde oamenii au parte de educatie mai putina si nu au surse de informare, este foarte necesar.
Asa poate nu o sa mai existe copii abandonati pe strazi sau orfelinate pline ochi.

| geoconda explică (pentru DarthNiger):

Există deja în școlile din România materii (în afară de biologie) al căror conținut este perfect adecvat predării noțiunilor necesare elevilor pe teme legate de acest subiect: "Consiliere si dezvoltare personală", Educație pentru sănătate",,, Adolescență și autocunoaștere")
#liber_la_prosteală?
E oare nevoie de un curs special la școală pentru asta? NU! Progresismul care ne este băgat pe gât de psihopații din vest, ne-a prostit complet.
Vor să indoctrineze băiețeii de câțiva anișori că e ok să se iubească cu alți băieței!?
Citez:,, Părinții din România nu fac acasă dezvoltare cu copilul că au fost si ei la randul lor crescuți în mediul ortodoxo-conservator și cu frica de vest că îi face gay" - da, măi, să fii gay e perfect normal, e la fel de normal cum e să te crezi COPAC? sau DELFIN?
Și foarte mulți tik-tokeri care promovează ca nebunii! Doamne! Păi vă spun eu și încă cineva, că sunt platiți! Dacă convingi tineretul, deții puterea.
Va fi mai mult o bătaie de joc ori o pierdere de timp, fiindcă fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare!
Am fost întrebată:,, Cum va decurge practica la această materie?",, Ce te faci dacă rămâi corigentă?" -Îți pui mâinile în cap, nu alta!?
Nu poți să-i dai copilului cuțitul să se joace, se va răni! Este o anomalie!
#DATICUREVENEALA

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În scoli nu cred că este cazul să fie introdusă, fiind suficiente acele ore de la anatomie din clasa a 7-a, pe care profesorii ar trebui să fie încurajați să le trateze cu responsabilitate.
În schimb, în licee cred că lucrurile stau altfel. Susțin faptul că ar trebui să existe o educație în acest sens, ceea ce presupune explicarea pe înțelesul tuturor al procesului de formare a unei sarcini și chiar explicarea metodelor de contracepție, cu riscurile pe care le prezintă. Exceptând orice fel de propagandă, desigur. Nu sunt pro contracepție, însă într-o țară care e pe locul 2 la avorturi, sunt sigură că aceste informații ar schimba lucrurile într-un rău mai mic, dacă pot spune așa... Măcar să mai domolim acest masacru care se întâmplă anual, chiar în rândul adolescentelor.
Să fie clar, nu promovez un stil de viață în care să uităm de valori, valorile ar trebui insuflate de acasă, iubirea pentru tot ce înseamnă familia cu adevărat și castitatea cu care oricine ar trebui să intre în ea.

| geoconda explică (pentru anonim_4396):

Exact! Exista acum ora de ecologie, care este deja de ajuns. Chestii despre sanatate si multe altele. Eu cred ca este in scoli un opțional de bun-simt, nu era nevoie de altul. Deci exista educație, nu ce Vrajeala baga ei. Dar nu conteaza. Scoala vrea să îi învețe să își satisfacă plăcerile, chiar și de la vârste fragede, dar ii invata in asa fel, incat sa nu se aleaga cu o astfel de povară, cu un copil!
Nu avem cum sa schimbam acele adolescente care făceau copii, pentru că mereu vor exista. Încă de la grădi îi învață pe copii că e ok dacă băieții se cred fetițe sau invers, fetele vor să fie băieți. E în programa lor din toată Europa si toată SUA

| InYourPants a răspuns (pentru anonim_4396):

,,Nu sunt pro contracepție''

Adica tu o sa faci sex de 2-3 ori in viata cat sa te reproduci si atat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourPants):

De unde ai dedus asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

"Exceptând orice fel de propagandă, desigur." Propaganda cre(s)tina ti se pare ok, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere foarte buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că nu privește pe nimeni în afară de bărbatul meu câți copii voi face...e ceva personal.

| InYourPants a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal ca e personal. Dar cand spui ca nu esti pro-contraceptie, e ceva dubios si grotesc acolo. Tu nu pari isteata ca sa te poti intretine pe bani multi singura. Sper sa gasesti unul cu bani care sa iti accepte 20 de copii

| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourPants):

Care e partea grotească în a-ți dori o familie mare alături de omul pe care îl iubești? Iubirea unei mame nu se împarte la câți copii are, ci se multiplică. Dar într-o societate hedonistă e greu de înțeles acest lucru.

| InYourPants a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai probleme cu intelegerea unui text? Ti-ai luat bacul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru InYourPants):

Da, cu 9, 00 la română. Altceva?

| InYourPants a răspuns (pentru anonim_4396):

Deprimant.

| troleibuz a răspuns:

O parere buna, cu toate ca nu ar produce mari efecte in viitorul apropiat.

| geoconda explică (pentru troleibuz):

Așa e. Nu schimbă cu nimic. Fetele care fac copii la 14 ani, vor face în continuare! Că așa e la noi, unele se mărită mai devreme chiar și cu acordul parintilor.

| chuckmanson a răspuns:

Având în vedere numărul enorm de mame minore și cât de acceptat este abuzul sexual în țara asta, este esențială.

| EcceHomo a răspuns:

Să se facă, dom'le, să se facă!
Poate așa învață și băieții că limba nu este folosită doar în masticație, iar degetele doar la glisarea pe ecranul telefonului.

| geoconda explică:

Ce păcat că sunt la feminin! Faza e, că am cunoscut oameni de serviciu care aveau o facultate, Asta Nu înseamnă că erau prosti, poate nu mai erau posturi prin zona lor, dar, mare atenție, bine ca esti tu deștept, ca parlamentarii, tu esti sus, nu? Esti departe! Esti pe dracu! Vrei sa avem toți aceeași părere că tine, uite ca eu sunt mai strălucită!

| geoconda explică:

Mă bucur să văd că mai există oameni care gandesc ca mine!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru geoconda):

Cum ginditi mai? CE GINDITI? Nu, nu ginditi, sinteti niste bigoti nenorociti! Ii faceti pe altii nu-stiu-cum pe cand voi aveti impresia/va imaginati ce fac aia in intimitate. Ei bine, eu, ca heterosexual necredincios si consumator relativ avid de pornografie, nu ma gindesc absolut deloc ce face un cuplu pe care il vad pe strada sau cu care locuiesc in bloc. Pur si simplu. E treaba lor. Hai, zi-ne cum sunt scirbosi si veganii sau vegetarienii. Sau aia care maninca mici. Budistii care nu se inchina fantomei barboase! Hai, zi-ne, apoi fa-i pe altii ipocriti!

| geoconda explică:

Dar tu gândești?

| SkateFunk a răspuns:

Ar fii foarte folositoare ca si materie de practica in scoli!
FUNDA big grin