| buburuzaucigasa a întrebat:

Voi ce parere aveti? Sunteti Pro sau Contra avortului? http://images.google.ro/......tp?/imgres

Răspuns Câştigător
| emasweetgirl a răspuns:

Nu in nici un caz!
Copilul nu are nici o vina...nu inteleg de ce majoritatea aleg varianta cea mai simpla pentru ele.adica sa isi ucida proprii prunci in loc sa-si asume responsabilitatea de a fii parinti.
drept sa-ti spun eu am 18 ani sh s-a intamplat de am ramas insarcinata dar am ales sa imi pasterez copilul...
sh daca ai vedea ce copil frumos am...
are un an.

15 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, mereu am fost, sunt si voi fi impotriva avortului...nu am cum sa fi pro cand e vorba de o fiinta umana, imaginea e socantawinking
sincer copilul nu are nicio vina si are dreptul la viata; inteleg ca unii poate nu au conditia necesara sa creasca un copil, sau poate nu au varsta potrivita sau stiu eu ce, dar trebuie in viata sa iti asumi consecintele faptelor, adica trebuia sa te fi priotejat sau sa te abtii daca chiar sti ca nu poti sa cresti un copil si exista mereu riscul de a ramane gravida daca intretii relatii sexuale; avortul este o crima! Nu pot sa inteleg unele femeie cum poate sa faca asta, acest pacat, normal ca in multe cazuri e si vina barbatului care le pune sa faca sau le incurajeaza, nu le opreste; atunci e greseala si pacatul amandurora ca nu doar femeia a contribuit la asta; in fine, sunt contra avortului!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În totalitate pro!
Ei iaca nu mai pot eu de nu ştiu ce imagini.
Ok, nu va fi omorât cu soluţie salină sau "aspirat" ci va fi adus pe lume şi va muri de foame sau va suferi traume în orfelinate.
Şi? Asta-i mai bine, nu? Sau, dacă e născut la 14 ani îi va termina social vorbind şi viaţa mamei, nu?
Hai dom'le mă lăsaţi?!
Dumnezeu nu există. Existăm noi care suntem oameni şi putem alege dacă vrem un urmaş sau nu!

| Alisa a răspuns:

Niciodata nu am fost de acord cu acest lucru. E cel mai groanic lucru ce poate sa il faca cineva. Sa isi omoare propriul copil.
Niciodata nu as face asa ceva, mai bine mor eu decat sa pateasca ceva copilul meu. Nici daca ar trebui sa cersesc, tatal copilului sa nu fie langa mine, sa nu am ce manca, sa nu am unde sa locuiesc, si nu as face acest lucru.
Am fost, sunt si voi fi contra.
NIMENI NU ARE nicio scuza pentru asa ceva, niciuna!

| catthshshshs a răspuns:

Contra! Nu poti fi de piatra si sa ucizi un om.Este un suflet lasat de Dumnezeu.

| Anecherry a răspuns:

Daca nu as fi vazut imaginile raspunsul meu ar fi fost unul variabil, mai mult sau mai putin; acum insa sunt impotriva avortului, dar cred ca tu stiai asta deodata ce ne-ai aratat pozele asteastraight face.

| VodkaCoca a răspuns:

Nu sunt nici pro nici contra nu stiu cum sa zic, daca faci avort ramai cu sechele fizice si psihice si copilul acela are dreptul la viata, gandind ca exista pilula de a 2'a zi, dar se poate sa ramai fara sa-ti dai seama am o prietena care era insarcinata avea ciclu regulat si nici la burta nu se observa si nu va ganditi ca era grasa, dar decat sa il faci si sa nu ai o situatie buna sa il poti intretine si sa treaca prin viata aiurea sa moara de foame s'au sa mearga la scoala imbracat cel mai amarat cum se zice etc. Cand e dorit e bine venit, pana atungi protejati'va cand faceti sex/dragoste.hee hee

| Crisu_8081 a răspuns:

Nu zic ca este bine sa faci avort ca sa ramai cu sechele fizice si psihice, insa nici sa aduci pe lume un copil pe care nu-l poti intretine, privind conditiile din tara asta mizera! happy Nu stiu ce poate fi mai rau: sa omori o fiinta sau sa o aduci pe lumea asta.De-aia este cel mai bine sa evitam accidentele, sa ne protejam cand facem sex si sa nu se ajunga la asa ceva.

| Vreau sa mi se stearga contu a răspuns:

Contra, pai in primul rand omori un suflet nevinovat, ramai cu sechele fizice si psihice, mai poti sa nu mai ramai insarcinata nbiciodata, si e cel mai amre pacat din religie

| TiinutsS:╳DiiiD a răspuns:

Daca femeia este la prima sarcina, sunt contra. Exista n metode contraceptive care te pot scuti de o sarcina nedorita inainte ca ea sa apara. Daca femeia are in jur de 40 de ani, are deja copii si nu-si mai doreste, cel mai bine ar fi sa avorteze.Ganditi-va,daca o femeie are acum 40 de ani si naste.peste 10 ani, copilul va avea 10 ani si mama lui 50.Cum se va simti copilul cand il va duce mama lui de mana la scoala si copiii vor intreba daca "iar a venit cu bunica"? Trist.sad

| masly a răspuns:

Pro deoarece acum fetele isi incep viata sexulata ff devreme, ce sa faca o fata de 15 16 ani ca un copil. poate parinti ei nici nu vor sa auda de asa ceva. ce poate sa faca alceva, are scoala este si ea inusi un copil

| 1235678907452352 a răspuns:

Mi se pare ceva anormal sa iti omori copilul... odata ce "l'ai facut" trebuie sa iti asumi responsabilitatea.straight face

| Lalala a răspuns:

Nu sunt de acord, daca nu isi doresc un copil de ce nu iau anticonceptionale...sau pilula de dupa... daca au uitat.sau daca nu sa foloseasca prezervativul si gatawinking

| usernamemada a răspuns:

Sunt contra din punct de vedere religios si al modului prin care este acesta facut. Sunt pro atata timp cat este necesar, adica nu as vrea sa vad copile, efectiv pe la 13-16 ani cu copii in brate. De'aia se zice, fa sex dar cu cap. E oripilant sa elimini un copilas din tine.numai cand te gandesti la faptul ca sunt atat de draguti, gandul la avort devine o metoda barbara.Eu personal daca printr'un accident as ramane insarcinata as pastra copilul, nu as suporta ideea ca am distrus o parte din mine. E o chestie mai mult psihica decat fizica...

| danluvug a răspuns:

Pentru a constientiza si mai mult care sunt "fetele nevazute" avortului ascultati conferintele de mai jos, sau vedeti filmele documentare:

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

- Prezervativul te apara de bolile cu transmitere sexuala? Este prezervativul sigur sau este o pacaleala, o "ruleta ruseasca"?
http://www.adevaruldespreavort.ro/......al-hpv-etc

Perspectiva crestina:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

Informati-va nu va lasati manipulati, aflati adevarul despre avort in linkurile de mai sus dar si alte informatii utile pe: http://www.AdevarulDespreAvort.ro

Numai bine.

PS: Exista asociatii Pro-Vita (Pentru Viata, Pro-Life) care ajuta fetele, femeile care sunt in criza de sarcina sa nu ajunga la avort(le ajuta sa nasca sau/si copilul se poate da la infiat. De ce sa iei asupra ta pacatul pruncuciderii, al avortului? Sau le ajuta si post-avort moral, psihologic si dupa caz chiar financiar o astfel de asociatie este: Asociatia "PRO-VITA pentru nascuti si nenascuti" vezi filialele din tara sau siteul filialei din Bucuresti http://www.ProVitaBucuresti.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea este contra, dar oare daca ati fi in situatia sa aveti un copil la o varsta frageda sau sa nu il puteti intretine, tot contra ati fi? scuzati caligrafia dar scriu pe fuga. Atata timp cat nu esti patit nu cred ca poti fi pro sau contra.Si din proprie experienta iti spun, e cel mai dureros lucru(sufleteste) pe care il poti face.