| RAY a întrebat:

Voi chiar credeti ca persoana iubita va este fidela? de unde increderea asta? mie imi este greu sa cred in cineva sa am incredere intr o fata dupa atatea dezamagiri prin cate am trecut

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, chiar cred cu toata taria. Cred ca increderea mea provine de la faptul ca stiu ca eu nu l-as insela nici cu gandul si cred ca si el ar face la fel. Cand am avut un partener pe care nu il credeam suficient de serios incat sa am deplina incredere in el, am incheiat realtai inainte sa ma insele, fiindca m-am temut ca o sa ajungem in situatia penibila de a-mi fi infidel. Cred ca tine mult si de persoana pe care o alegi ca partener, cat de interesat esti de moralitatea lui. Sincer, daca te-a inselat o fata, este vina ei. Daca te-au inselat doua, incepe sa fie vina ta, inseamna ca le alegi gresit, ca nu ai moralitatea printre primele doua criterii, caz in care nu inteleg de ce ai fi dezamagit. Daca iti alegi o femeie care este in primul rand inteligenta si morala, nu vei avea genul asta de surprize.

| Freya1 a răspuns:

Nu poate sa iti garanteze nimeni ca persoana iubita nu te insala dar cred ca daca ar face lucrul asta o data si nu te-ai prinde va mai repeta asa ca minciuna are picioare scurte si nu ai cum sa nu iti dai seama.
Tu trebuie sa iti cunosti partenerul destul de bine ca sa poti sa stai cat de cat linistit.

| Hammurabi a răspuns:

Depinde în mare parte de tine dacă partenera îți este fidelă sau nu. Dacă ea găsește tot ce are nevoie la tine, te iubește și ești atât de important/valoros pentru ea încât n-ar risca în nici un fel să te piardă, cu siguranță îți va fi fidelă. (valabil și în sens invers)
Aici nu e vorba de încredere. Pentru că eu nu-mi pun nici o clipă problema dacă să am încredere sau nu. Cu ce m-ar ajuta?
ÎNTOTDEAUNA partenerul va reacționa așa cum vrea el, va face ceea ce vrea el și nu ce-i spui tu, ce-i reproșezi tu sau cum încerci tu să-l constrângi. El este la fel de liber ca și tine și va face numai ceea ce crede că e bine. Dacă ești cu partenerul potrivit și știi să te faci de neînșelat și de neînlocuit ești un bărbat/femeie deștept/deșteaptă și vei avea o viață frumoasă.

| sofisis a răspuns:

A avea incredere asa in cineva inseamna a fi limitat mental.
Nu exista.
Eu am incredere in sensul ca atata timp cat nu aflu, nu simt, nu vad, nu aud...nu ma apuc sa caut.

| Staind a răspuns:

Nu e ceva ce pot controla, deci nu cred nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma astept sa imi spuna nici o fata mie sa ii fiu fidel, asa nici eu nu am sa ii impun. Am sã ii fiu eu Fidel ei? Poate dupa cum cred...dar nu mi se pare corect sã stai cu o persoana doar pentru ai fi fidel, daca gaseste pe cineva mai bun foarte bine, daca gasesti tu si mai bine.

Fidelitatea este ca un Ghimpe intr-o relatie trebuie sa scapi cat mai rapid de ea altfel te impunge cand nu sti
Pe mine ma intreseaza mai mult trecutul fetei decat fidelitatea ei, daca este sincerã cu tine poate reuseste sa te sperie asa ca nu ai sa mai poti sa ii fi fidel.

| Victor453 a răspuns:

Da, nu stiu sunt increzut, asa fire e ea
mda, e greu peste ce ai treecut!( dar va fi totul la tine!

| corinai26 a răspuns:

Am fost fidela 5 ani.
Credeam ca imi e fidel si el
Luind in consideratie ca avea totul,gateam,spalam,arat sexy,ii ofeream libertate,ii faceam surpize (gen lumanari,petale,sampanie, ducliuri, jocuri indraznete), sex la timp, sex oral, cadouri(gen parfum ceas curea camasa)...si dupa am aflat de la cel mai bun prieten a lui ca m-a inselat cu 6femei +ca cu una avea o relatie de jumate de an.
Deci sustin ideea ca in majoritatea cazurilor infideli sunt barbatii.
Si vreau sa afirm ca nu toate femeile sunt la fel.
Doar ai grija pe cine alegi

| relian a răspuns (pentru corinai26):

Interesanta chestie, dara nu te-ai intrebat daca el era multumit de tine? Stiu ca normal, moral cum o fi ar trebuie sa spui celuilant ce nu-ti place, ori daca nu poti trece peste ceva spui uite eu vreau sa fiu singur si aia e, nu trebuie sa inseli pe nimeni.Chestia e ca cine are curajul, sa-l vad eu pe ala cai baiat cai fata sa poata spune asa ceva? Poate ori fi dar 1 la milioane cred.In sf deci cu siguranta fostului tau ceva nu i-a placut la tine, ceva peste care se pare na putut trece.Bine ca unia is si prosti,scuze ca o spun,dara nu trebuie sa pleci asa dintr-o relatie fara sa comunici,macar incerci sa rezolvi problema peste care sa spunem nu poti trece,dupa daca nu se poate rezolva fiecare pe drumul lui.
Deci nu bar batii is infideli,mai degraba eu as zice ca femeile is,pentru ca daca o femeie nu accepta un barbat care are nevasta, care are iubita etc ala n-ar mai avea la cine merge, ori ar spune gata vreau sa fiu singur ori stiu si eu sta cu cine este.
Acum referitor la baiatul asta Ray care man prin cate dezamagiri ai trecut, ca mai in alta postare spunbeai ca doara o iubita ai avut, care is alea atatea dezamagiri?laughing Scuze ca scriu la tine dar tipu ma evita, desi eu spun doara ce el a scris pe aici laughing

| RAY explică (pentru relian):

Alta postare spunbeai ca doara o iubita ai avut
am scris ca doar pe o singura fata am iubit o cel mai mult in rest dezamagiri

| corinai26 a răspuns (pentru relian):

Păi...
Nu stiu cred ca am oferit tot dee ce avea nevoie,poate nu i-a fost destul.
Am discutat nu am plecat brusc, si-a cerut scuze si a zis ca a facut asta din motivul ca el langa mine se simte inferior (adica gen eu pe strada atrag priviri, prietenii lui m-ar vrea ca iubita, imo rezolv problemele singura, sunt independenta)
Adica in linii generale el vroia ca eu sa am nevoie de el
Stia ca nu ma poate tine cu nimic daca decid sa plec.
De asta a si inselat pentru ca langa altele se simtea important.

| RAY explică (pentru corinai26):

Mai crezi in barbati acum?

| corinai26 a răspuns (pentru RAY):

Serios...
Am incercat sa-mi refac viata cu altcineva a esuat totul
Acum prefer sa sfiu singura
Deci da mai cred nu pot pune toti barbatii intr-o oala

| relian a răspuns (pentru corinai26):

Nu stiu dar mi se pare o gandire naspa, aiurea, putea sa plece si fara sa insele, e mai ok asa, nu sa ma fac de toate alea.Bine eu tot nu cred ca un barbat sau o femeie o sa recunoasca sau o sa spuna exact motivul pentru care inseala pe cineva.Te asigur de asta, deci daca nu i-a placut ceva la tine te asigur ca nu o sa iti spuna vreodata.Credema ca stiu despre ce vorbesc si am si eu ceva experienta, nu stiu daca mai multa ca tine dar ma descurc zic eu, stiu cum is oamenii, ce gandesc, cum gandesc, plus am vorbit cu mii de oameni.Eu daca as avea o iubita care e mai desteapta ca mine pai nu stiu prost sa fi sa o lasi laughing, dara mai stii poate ala nu era genu tau, poate e mai bine asa, daca a facut asta din ce spune el e un bambilici laughing

| relian a răspuns (pentru RAY):

OK scuze atunci, am inteles eu gresit.

| Andia0 a răspuns:

Cand vei gasi fata potrivita, "aleasa ta" iti vei da seama ca nu toate fetele sunt la fel. Chiar deloc, ai incredere in soarta, in Dumnezeu...sigur ti-a rezervat cea mai misto fata, cea mai misto relatie. Doar caa, pentru a te putea bucura de aceasta te-a pregatit, prin aceste dezamagiri. Au si e rostul lor, ne invata lectii si ne fac mai puternici
Ai rabdarica si ai sa vezi ce surpriza frumoasa iti va oferi viata