| DAC a întrebat:

Voi cum ati reactiona, daca la incheierea unei relatii persoana respectiva iti spune ca se va sinucide?

Răspuns Câştigător
| LovePuls a răspuns:

Buna.O astfel de declaratie din partea lui arata clar ca:1)numai stie ce sa iti zica ca sa te razgandesti.2)este un gest de disperare si 3)el crede ca viata lui fara tine numai are rost.
Poat fii doar vorbe, dar...aceste vorbe se pot transforma si in fapte, deoarece sunt numeroase metode prin care astfel de oamenii isi fac "curaj" sau sa isi verse amarul.In deosebi aceste persoane recurg la consumul de bauturii alcoolice si altfel de cacaturi care sa-i faca sa uita de probleme.Si poate intr-o clipa in care nu are mintea lucida e probabil sa o faca, cu voie sau fara voie.
Oamenii care zic acest lucru au intrat intr-o depresie, acesta depresie poate fi trecatoare sau profunda.Sa nu uitam ca depresia a devenit boala numarul unu in lume la ora actoala.
Deci acesta problema nu trebuie tratata cu indiferenta sau cum au zis alti sa il tachinam sa o faca sau ca nu are tupeu, deoarece nici unul din noi nu putem stii ce este in sufletul lui sau ce fel de persoana este.
Sfatul meu este acela ca ar fi bine sa analizezi acesta problema din punct vedere logic, dar si sentimental.Tu stii cel mai bine ce fel de persoana este.Cum se stie nu toate persoanele sunt la fel.Si sa nu tratezi acesta problema cu indiferenta, deoarece daca doamne fereste face vreo prostie sau mai stiiu eu, vei ramane cu un gust amar in suflet sau poate chiar nu te va intereseaza ceeaia ce va face el mai departe.Dar prin acesta intrebare arati ca iti pasa de acea persoana si ca nu stii cum sa actionezi.
Mult succes cu acesta probleme!
Toate cele bune.
LovePuls:'>

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cred ca as duce-o la psiholog ca sa ii bage mintile in cap.

| Crisu a răspuns:

Fac o fata gen "Oh my good!", dar dupa aceea incerc sa gasesc o solutie sa remediez problema. Presupun ca daca se gandeste sa faca asa ceva nu e intreg la cap in primul` rand, iar in al 2-lea rand realizez ca chiar tine la mine. Dar daca nu ar merge relatie nu am de ce sa continui... oricum o sa-mi creeze o senzatie ciudata si o sa ma mai gandesc la despartire.

| Азбука a răspuns:

Este santaj. Ureaza-i bafta si reusita. Cea care are ganduri sinucigase, nu anunta.

| AndaWest a răspuns:

Mi s-a spus de cateva ori dar eu nu i-am luat in serios, cu toate ca unul era chiar stresantstraight facepe la 2noaptea imi trimitea mesaje de genul ''acum mi-am pus funia la gat,raspunde-mi sau ma omor'' si i-am zis sa se omoare si sa ma lase in pace sa dorm,pe urma a doua zi am iesit afara si el inca era acolostraight facea zis ca se arunca in fata masinii daca nu stau cu el, si i-am zis ca nu are decat, a inceput sa planga si a plecat.deci nu are rost sa-i bagi in seama, cine vrea sa se sinucida nu urla in gura mare ce vrea sa faca el

| BlueHusky a răspuns:

I-as o lista cu cele mai bune metode de sinucidere.

| Musique a răspuns:

Pai.nu prea m-am gandit la asta big grin
dar i-as spune frumos si calm ca mai exista in toat lumea aceasta,persoane care pot sa-l faca pr respectivul fericit,chiar daca "eu" am gresit,nu ar trebui sa-si ea viata pentru nimeni,daca chair ar dori acest lucru,ar trebui sa nu o spuna persoanei respective,caci in continuare daca acest luncru se intampla,persoana ar avea "o povara",o dezamagire cu care ii va fi greu sa continue viata pana la capat...straight face

in general persoana care ameninta,nu dovedeste nimic,chiar daca crede ca asa isi arata iubirea, se insala amarnic,deoareca a facut cel mai grav fapt intr-o relatie,nu a lasat decizia decizie,
crede ca asta e singura cale de scapare,dar NU, mai exista multe altele, nu doar sa te sinucizi...acesta este un gest de disperare,care trebuie tratat cu atentie si nu cu indiferenta pentru ca la urma se va regreta...
da,e o prostie sa te sinucizi pentru persoana iubita, doamne, poate nu este persoana tocmai potrivita oh go on
sincer aceasta problema trebuie tratata asa cum am zis mai sus cu multa rabdare si inteligenta...nu trebuie agonizata.
iubirea doare, dar se poate ca ea sa renasca dar si sa moara

| zelda a răspuns:

Am fost si eu in situatia astalaughing Prietenul meu imi spunea ca daca ne vom desparti el se va sinucide.am vorbit cu el foarte deschis. i-am spus ca nu merita nimic in lume sa-ti iei viata, i-am spus sa se gandeasca bine la ceea ce face pentru ca altii nu stiu cum sa faca sa traiasca iar el se sinucide.ca sunt probleme mult mai grave decat o despartire.am reactionat bine cand mi-a spus asta si i-am explicathappy.nu stiu daca era vorba de despartire aici dar a fost un exempluhappy

| cosmin21 a răspuns:

Ias da o palma si i-as zice " trezeste-te la realitate"

| rony a răspuns:

Sigur te santajeaza.Dar mai sunt cazuri in care trebuie sa le dai atentie.

| deadea23 a răspuns:

Acest lucru se intampla doar atunci cand persoana respectiva vrea sa te tina alaturi de ea, si nu poate. Ajunge sa recurga la acest lucru grav, care se poate numi si inceput de nebunie.
La acest lucru, nu poti decat sa iti faci cruce si sa stai sa-i explici omului ca nu merita sa-si ia viata pentru o porcarie.

| razvan7371 a răspuns:

Poi acest lucru se datoreaza faptului ca acea persoana chiar tine la tine si nu vrea sa te piarda, atunci nu trebuie sa ii spui ca este nebun sau alte prostii incerci sa il convingi ca mai sunt si alte fete dragute, si are o viata inainte nu se termina totul aiciwinking
fundita?puppy dog eyes

| razvan7371 a răspuns:

Acest lucru se intampla doar cand persoana respectiva chiar vrea sa ramana cu tine, atunci u nu trebuie sa ii spui ca este nebun sau alte lucruri prostetstiwinking incearca sa il convingi ca mai are multe lucruri de facut in viata mai sunt fete dragute, nu esti singura si ia-l usorwinking
fundita te rooog?puppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-asi ajuta.