| MartinAlabert a întrebat:

Vreau sa devin budista.
Sa imi gasesc linistea interioara puterea ganduriilor, etc.
Cred mai mult in religia budista decat cea ortodoxa.
Vreau sa calatoresc acolo si sa ma duc la templu.
E bine ce fac? Cred in amandoua.

Răspuns Câştigător
| grubyyy a răspuns:

Sa iti gasesti linistea nu iti trebuie o religie anume trebuie sa ai o ora pe zi sa zicem in care sa fi conectat cu eul tau personal sa meditezi sa te acepti sa fi multumita de tot ce esti si ce ai este mai mult un proces psihologic decat unul religios daca tu esti bine cu tine insuti poti sa treci la faza urmatoare sa cauti o anumita religie aprofundeaza eul tau interior mediteaza la tine deconectandute de ceea ce te inconjoara si ai sa gasesti pacea si dupa ai sa cauti si religie ca ai sa ai nevoie de mai mult decat eul tau si atunci apucate si citeste biblia si ea o sa te duca unde ai nevoie si de ce ai nevoie

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Budismul nu-i o religie e o filozofie si asta nu inseamna ca trebuie sa urmezi vreun ritual sau sa te rogi la budha

| cristimihailov a răspuns:

Tu ai vazut vreodata in templele budiste... femei?

E adevarat ca toti sunt rasi in cap, dar toti au si cocosel.

| peperonies a răspuns:

Cum merge clasa a 7-a?

| Caro34 a răspuns:

Părinții nostri ne-au botezat intr-o anume religie si am crescut intr-un anume fel. Daca vrei sa-ti gasesti "linistea interioara, puterea gândurilor etc." poti si fara budism, prin tehnici de relaxare, discutii cu specialiști, initiere, citirea diferitelor carti de specialitate etc. Eu, personal, nu mi-as abandona religia mea pentru nimic in lume, chiar daca are chestii nasoale cu care nu sunt de acord insa e D-zeul din mine in care ma regasesc zilnic si-mi asculta rugaciunile si ma ajuta la greu. De fapt, D-zeu e important si nu religia, insa sunt ortodoxa si am fost de la începuturile noastre. Numai bine!

| TanteMarianne a răspuns:

Pai fa si tu Yoga, apoi nu uita de Karma. Daca faci ceva rau unei vietati, sa nu te miri daca te ataca vreun urs polar.
Si vezi ca acei calugari traiesc din aer si apa, deci alegerea ta.

| Lola203 a răspuns:

Si ai pus intrebarea la categoria Dragoste si Sex pentru caaa...

| lvi7 a răspuns:

EU zic ca nu e bine.Cauta-l cu sinceritate pe Dumnezeu Si se va lass gasit de tine.Incearca Sa citesti Sfanta Scriptura Si roaga-Te Lui Dumnezeu Sa Te ajute sa-l descoperi