| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt ortodoxa si as vrea sa devin catolica.Se poate sa-mi schimb religia? Fundita happy

Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

Indiferent de varsta iti poti alege orice religie doresti atata timp cat ai un motiv pentru a face asta, in cazul tau trebuie sa mergi la un preot greco sau romano catolic, el iti poate spune mai multe.in plus in aceste cazuri e nevoie sa fii rebotezata

11 răspunsuri:
| soimos a răspuns:

In democratie se poate orice.

Eu, de exemplu imi schimb mai usor religia decat chiloti desi pe acestia mi-i schimb zilnic

| soimos a răspuns:

Sa sti ca m-am uitat, si ti-am plans de mila pentru nenorocirea care te-a lovit!

| ateu123 a răspuns:

Mai bine te-ai deconverti de orice religie

| Ionuț6 a răspuns (pentru ateu123):

Nu sunt de acord cu dumnevoastră. Religia înseamnă, la un anumit nivel îndoctrinare, manipulare. „fuga" de manipulare nu în seamnă „putere" psihologică mintală, spunând, spre exemplu, că acum te-ai trezit din toată minciuna care ne înconjoară, într-adevăr de zi cu zi, ci mai degrabă fuga este frică, ce dă dovadă de lipsă de curaj, si judecată. Deoarece tu nu ești îndeajuns de puternic pentru a judeca fiecare element al religiei, de al analiza, astfel încât orice informație intră in minte, și rămâne bine închisă, prin urmare nu ești în stare de căpăta informație, de a o analiza și de te a te bucura de virtutea din sânul Bisericii. Zic virtute căci Dogma nu a apărut ieri, nici măcar 100 de ani, ci acum mult mai mult timp, dupa cum stiți și dumnevoatră. Și eu vreau să devin catolic.

| Pământul a răspuns:

Religia poţi să ţi-o schimbi oricând. Tu alegi în ce crezi, la ce biserică mergi (dacă mergi) şi aşa mai departe. Ţi-ar fi mult mai uşor, însă, dacă ai întreba direct un preot catolic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident ca se poate, pentru convertire trebuie sa vb cu un preot catolic.

| IoanapSG a răspuns:

Poti sa-ti schimbi religia. Dintr-o religie in alta se schimba dupa cum simte inima ta. Adica, trebuie sa respecti regulile acelei religi in care vrei sa devi. Cum arfi acum daca simti in inima ta ca esti catolica, ai devenit catolica.

| IoanapSG a răspuns:

Si eu sunt de acord cu laurikarika98.

| Lindaaa a răspuns:

Nu pot sa cre ca vrei sa-ti schimb religia eu sunt fiica de preot si pot sa-ti spun ca acesta este cel mai mare pacat pe care il poti face crezi ca daca o sa ti-o schimbi o sa-ti fie mai bine tu nu crezii in dumnezeu sau ce.stii la ierusalim in fiecare an se aprinde o luminare pentru crestini catolici si musulmani si a carui religie luminarea se aprinde atunci oameni au calea de a ajunge la Dumnezeu si naumai cea a crstinilor s-a aprins.gGindeste-te inainte de a face asta!

| BettynaAstrid a răspuns (pentru Lindaaa):

Da-mi voie sa te contrazic.Nicaieri in Biblie nu scrie ca este interzis sa iti schimbi religia! Anda, conteaza mult motivul pentru care vrei sa ti-o schimbi!(trebuie sa fie un motiv...)Daca ai nevoie de ceva mai bun citeste Biblia si vei descoperi adevarul pe care il cauti.

| EmmEmma a răspuns (pentru BettynaAstrid):

Nimeni nu spune ca e interzis ai dreptate faci ce vrei cu viata ta dar eu stiu ca e pacat mare intr-adevar nu scrie in biblie dar multi preoti spun lucrul asta si o bunica de amea a trecut la alta religie era perfect sanatoasa si dupa cateva zile am murit in chinuri groaznice si dupa aceea toata familia a avut ghinioan dar nici nu stiu ce sa mai cred dar totusi e pacat

| Prunela a răspuns (pentru Lindaaa):

Tu esti cretina? Catolicii sunt la fel ca si ortodocsii -_- Nu e nimic diferit. doar tu esti incuiata

| BettynaAstrid a răspuns (pentru EmmEmma):

Daca nu scrie in Biblie pentru mine nu e un argument valid.Eu cred in Cuvantul lui Dumnezeu, nu in preoti.Nu stiu cazul tau sau ce a avut bunica ta, dar sa stii ca pe pamant exista si ''fortele rele'' care incearca sa distorsioneze adevarul cu orice pret si prin orice metoda.

| Lindaaa a răspuns (pentru Prunela):

Este o diferinta cred ca eu stiu mai bine ca tine!

Răspuns utilizator avertizat
| udia a răspuns:

De ce nu s-ar putea daca ai implinit 18 ani poti sa-ti schimbi religia pe care o crezi tu ca ii bine pentru tine