| abc123_5207 a întrebat:

Vreau sa imi incep viata sexuala si as dori sa stiu mai multe despre prima data, doare?, cum ma voi simti?, mai detaliat va rog, funda pentru cel mai serios raspuns, va multumesc happy astept cat mai multe raspunsuri

9 răspunsuri:
| Cypronge a răspuns:

Sexul reprezinta o implicare din toate punctele de vedere. Atat fizic cat si emotional. O implicare profunda, ce poate marca pentru mult timp, poate chiar pana la sfarsitul vietii. Sexul nu poate fi ceva superficial nu trebuie abordat ca fiind ceva superficial. Trebuie facut doar atunci cand fiecare din noi stie ca este pregatit. Spun ca "stie" fiindca de multe ori poti sa "simti" ca esti pregatit dar sa nu fie asa. Iar aceasta inseamna o maturitate, atat fizica cat si psihica. Cel care vrea sa inceapa viata sexuala trebuie sa fie sigur ca este pregatit sa faca fata tuturor provocarilor, sa fie sigur ca va putea ocoli toate neplacerile si sa fie sigur ca va putea si va sti sa se bucure de toate plcerile pe care viata sexuala i le pregateste.

Apoi este bine sa stii ca femeia si universul ei, inclusiv cel sexual, sunt cu mult mai sensibile decat barbatul sau, in orice caz, mult mai sensibile decat se crede. De fapt stii la fel de bine ca si mine ca femeia se indragoste mai intai si apoi face dragoste, barbatul mai intai vrea sex si apoi se indragosteste. In sfera sexualului feminin actioneaza inainte de toate mentalul, spre deosebire de a noastra unde primeaza fizicul.

De ce ti-am spus toate acestea? Fiindca nu este simplu deloc sa spui "da, o doare" sau "nu, nu o doare, este doar o toana". A incerca sa abordezi problema atat de simplu este cat se poate de gresit, lipsit de intelegere si de consideratie.

Si acum incepe cautarea... poate ca nu este pregatita sa faca fata vietii sexuale, poate ca nu este pregatita sa isi asume aceasta raspundere, poate ca nu este pregatita sa se implice atat de profund, poate ca exista o nesiguranta fata de tine si fata de ceea ce esti tu in stare, poate ca exista nesiguranta fata de ea si de ceea ce este ea in stare, poate ca exista o frica generata de lipsa de informatie in ceea ce priveste infectiile cu transmitere sexuala sau sarcina nedorita, poate ca exista o problema de educatie sau de religie ce o opreste de a avea un contact sexual, poate ca ar fi fost nevoie de un anumit ambient sau poate ca ar fi fost nevoie de un anumit moment pentru ca ea sa fie linistita, poate ca era in perioada de sangerare menstruala i a considerat ca fiind un moment nu tocmai nimerit, poate, poate, poate...

Raspunsul exact este acolo, intre voi, trebuie doar sa il scoateti la lumina. Iar asta se poate face numai daca fiecare se cunoaste foarte bine atat pe sine cat si pe celalalt si printr-o comunicare foarte buna, printr-o comunicare armonioasa, sincera si permanenta in care fiecare sa-i spuna celuilalt problemele personale. Si de aceea trebuie sa fiti siguri ca aveti un limbaj comun, ca "vorbiti aceeasi limba". Numai asa se pot indeparta neplacerile (inerente unui inceput), se pot aproapia placerile si se pot gasi moduri comune de a savura aceste placeri, fie ele emotionale, fie fizice. Intelegerea nevoilor si dorintelor celuilalt, puterea de a indeplini dorintele si fanteziile celuilalt sunt posibile numai daca exista o viziune comuna asupra acestora.

Nu este obligatoriu ca primul act sexual sa insemne durere. Dar asta, repet, inseamna ca fiecare sa va cunoasteti si sa cunoasteti...

| edy132 a răspuns:

Excitarea femeii și lubrifierea
Bărbații au un sistem de excitare foarte diferit de al femeilor. În timp ce bărbatul
vede iar semnalul este trimis direct în creier și provoacă erecție în câteva secunde, la o
femeie lucrurile sunt mult mai complicate.
O femeie se excită prin toate simțurile mai puțin cel vizual. Dacă un bărbat e gata
pentru sex chiar și în 30 de secunde, o femeie are nevoie de minim 15 minute, asta dacă e
excitată și ea. Dacă începi de la 0 munca de excitare, timpul e de la 15 minute în sus.
Daniel: trebuie o atenționare - 15 minute de excitare pentru femeie poate însemna
hiperexcitare pentru vagin și nu trebuie pierdut momentul când femeia e pregatită.
Vaginul secretă un lubrifiant natural care ajută femeile "să se ude". Totuși, când o penetrezi
pentru prima oară, de multe ori femeia nu va fi suficient de udă și trebuie să fii atent
și să o penetrezi ușor la început. Pe măsură ce începi mișcările, procesul de lubrifiere se va
accelera și în câteva zeci de secunde până într-un minut poți să intri și să ieși până la capăt iar
plăcerea va fi totală și reciprocă.
Dacă tu ai erecție pentru o perioadă mai îndelungată și nu te oprești, s-ar putea ca
vaginul ei să își mai piardă din lubrefiere și asta ar putea să îi provoace discomfort femeii și
ea să îți arate asta spunându-ți să te oprești, să schimbați poziția sau să luați o mică pauză.
Niciodată nu strică să ai un lubrifiant artificial la îndemână pe care îl poți aplica și pe
penisul tău și la intrarea în vaginul ei. Uneori ai putea pur și simplu să continui un pic mai tandru
să o penetrezi și se va uda din nou, astfel putând continua partida. Alteori s-ar putea caea să devină atât de udă încât să nu mai simți aproape deloc când o penetrezi, caz în care poți
schimba poziția sau pur și simplu să o rogi să te termine cu mâna.
Dacă este foarte udă, s-ar putea să ți se scurgă acel lichid pe coapse și pe picioare și e
foarte indicat să o inviți să mergeți un pic la baie ca să vă puteți spăla și șterge iar apoi să
puteți dormi ca 2 bebeluși.

Erecţia ta
Indiferent cât de pregătit eşti, vei avea emoţii la prima partidă de sex. Una din temerile
mari ale băieţilor şi bărbaţilor este teama că va lipsi performanța. Le e teamă că nu vor
satisface femeia şi aceasta va fi nemulţumită sau supărată.
Într-adevăr, e foarte important ca femeia să fie satisfăcută, însă pentru o femeie satisfacţia
nu înseamnă deloc ceea ce înseamnă pentru un bărbat. Pentru noi, băieţii şi bărbaţii,
satisfacţia sexuală înseamnă să ejaculam, acela e punctual maxim al plăcerii. Pentru o femeie,
deşi orgasmul e foarte important, nu e important să îl aibă absolut de fiecare dată când faceţi
sex. Dacă fetei sau femeii îi place de tine, după câteva minute sau zeci de minute de sex,
dacă tu termini, ea se poate culca fericită dacă o ţii în braţe chiar dacă nu a avut orgasm.
Ideea acum e că e mult mai important preludiul şi felul în care vorbeşti cu ea, decât să
dai din cur ca un câine în călduri. Evident, dacă totul merge foarte bine, vine şi momentul când
e fain pentru ambii parteneri să dai din cur ca un câine în călduri dar pentru prima ta experienţă
sexuală nu trebuie performanțe peste aşteptări.
Tot ce trebuie să faci e să te relaxezi, eventual să stai întins pe spate în cea mai confortabilă
poziție pentru tine și să ții fata sau femeia peste tine și să vă sărutați, să vă mângâiați,
până când ai erecție. De obicei, lipsa de erecție e din cauza lipsei de confort fizic și emoțional,
așadar pentru prima partidă de sex cel mai recomandat e o cameră unde nu vă deranjează
nimeni, cu un pat bun. Mașina, locuri publice, locuri în care puteți fi deranjați sunt nerecomandate
pentru prima partidă de sex.
În timpul partidei de sex poți experimenta perioade când erecția e mai slabă, moment
în care trebuie să faci același lucru ca și fata când nu e destul de udă. Să iei o mică pauză, să
continui cu sărutări și mângâieri până când ai erecție puternică din nou.
Să fii beat, distras sau să fii cu o fața nepricepută îți poate afecta erecția.
Dacă ești obișnuit să te masturbezi (cum eram și eu) s-ar putea să ai o problemă când
îți vei pune prezervativul. Din cauză că mâna ta și felul în care strângi are cu totul altă intensitate
decât vaginul ei, dacă mai pui și prezervativ, sensibilitatea penisului tău s-a putea să
scadă foarte mult și astfel să slăbească și erecția.
Pentru aceste cazuri, cumpără prezervativele cu sensibilitatea cea mai crescută și
când îl pui masturbează-te un pic pentru a avea o erecție puternică până când poți să o
penetrezi. Apoi lucrurile ar trebui să intre în normal.
Chiar dacă nu ai erecția maximă, poți încerca să o penetrezi și dacă reușești, pe măsură
ce începi mișcările, erecția va crește în intensitate. Dacă sexul nu e plăcut sau ești distras sau
ceva neplăcut se întâmplă, s-ar putea să îți pierzi erecția în timp ce ești în ea, caz în care
trebuie să reiei pașii de mai sus.
Daniel: deși este greu de crezut pentru virginii care își imaginează performanțe demne
de olimpiadă în materie de sex, poate ar fi bine să afle că, statistic, prima partidă de sex
nu este reușită. Asta spune statistica.
Diferența dintre un om experimentat și un virgin este că cel experimentat nu își face
iluzii și știe că pe măsură ce vor trece partidele de sex cu persoana respectivă, ele vor deveni
din ce în ce mai bune. Iar virginul va avea probleme psihologice, se va închide în el, își va
pierde încrederea și va păți așa și următoarea dată și următoarea dată și următoarea dată,
dacă nu îi va spune nimeni cum stau lucrurile.
Filmele porno sunt, în mare, SF-uri!
Încă ceva legat de primul sex. Femeia are cel puțin tot atâtea emoții ca și bărbatul.
Tot statistica spune că femeia își asumă, în mare parte din cazuri, nereușita partidei de sex în
cel puțin aceeași măsură ca și bărbatul.
Am prieteni care sunt groaznici la pat din cauza sti-lului de viață total aberant pe care
îl au: 2-3 pachete de țigări zilnic, o masă pe zi, nesomn, alcool. Și cu toate acestea au parte de
foarte multe "prime partide de sex", cu toate că pen-tru niște oameni experimentați sunt
groaznici la pat. Dar știu că primul sex nu contează chiar atât de mult și dau vina pe situație
și pe femeie și se comportă de parcă ar fi perfect normal.
Sexul ține la fel de mult de imaginea din creierul tău, ca și actul în sine. Mai pui o
mână, mai te ajuți cu o palmă dată peste fund. Mai te prefaci că ai adormit, ca să te trezești
în mijlocul nopții și să i-o tragi pentru 2-3 ore.
Un sfat din proprie experiență: fiind vorba de o emoție foarte puternică, prima ejaculare
să nu o ai în vaginnul tipei (respectiv în prezervativ). Acel moment de intensitate emoțională
imensă în care ieși din ea și scoți prezervativul plin și dai din umeri te va omorî.
"Am terminat..."
"Deja?!"
Și deja-ul ăla te va transforma într-un paria al sexului pentru o perioadă lungă de timp.
Trebuie să înțelegi că ești hipersensibil ca virgin. Și că probabil nu ești bun la pat. Nu ești
bun la pat și gata! Așa că lasă dorința aia de a o penetra (chit că e prima femeie) și fă ceva
mai constructiv. Ejaculează pe ea. Dacă ai făcut asta, oricum te vei culca cu ea. Iar al doilea
număr vei cu cu mult mai bun decât primul, pentru că ești desensibilizat.
Dacă sexul nu e bun, stai liniștit! Este prima oară cu tipa respectivă, ăsta e motivul.
Trebuie să va cunoașteți mai bine. Performanțele vor veni pe urmă, mai mult ca sigur. Asta
pentru că mai există un secret pe care îl poți deduce din experiența prietenilor mei groaznici
la pat, dar care se culcau cu o mulțime de femei, aventuri de o noapte.
Fiecare sex cu o femeie nouă, crede-mă pe cuvânt, este pentru majoritatea bărbaților
ca și cum s-ar dezvirgina. Diferența dintre ei și tine este că ei s-au obișnuit cu asta. Există
comedianți care spun asta foarte clar. Fiecare sex cu o femeie diferită... e diferit. Noi avem o
sculă care se scoală și împroașcă, de diferite mărimi, care reacționează la aceiași stimuli. Femeile
sunt găuri negre, diferite în totalitate, ce îi place uneia, alta disprețuiește și tot așa.
Nu îți mai face atâtea griji despre ce crede ea. Primul sex e groaznic și mai bine să fii
surprins în bine decât să ai o părere groaznică despre tine, deși ești ok. Sexul bun vine în
relație. Primul sex este calea către al doilea sex și nimic mai mult. Dacă ai asta în cap, va fi
bine.
Deci sfatul meu: prima ejaculare, pe sânii ei sau pe abdomen. Vă duceți, vă spălați și v-o
trageți ca iepurii.
Al doilea sfat este un pic în contradicție cu anumite percepte morale, dar te va ajuta și
mai mult. Să ai lângă tine o sticlă de vin roșu și ceva fructe. Este mult mai important să te
concentrezi pe fructe decât pe sex. Și mult mai important să vă îmbătați, dacă vrei să scapi
cu fața curată.
Alt prieten și o discuție reală:
- Am f***t-o! Groaznic a fost.
- De ce ?
- Tipa nu a băut o picătură de alcool și parcă a fost o operație pe cord deschis.
- Groaznic!
- Da... Groaznic sexul, groaznice replicile. Sexul și alcoolul merg mână în mână. Cine spune că
nu trebuie să îmbeți o femeie ca să te simți bine, e virgin sau nu și-a schimbat partenera de
10 ani.
E un pic tranșant dialogul, dar extrageți ce aveți nevoie din el. Atmosfera trebuie să
fie relaxantă.

Penetrarea
S-ar putea să ai probleme cu nimerirea intrării în vagin. Se poate întâmpla și la cei care
fac sex de zeci de ani când schimbă partenera sau chiar cu parteneră stabilă.
Cel mai simplu lucru pe care îl poți spune este: "ajuta-mă!" De obicei femeia îți va lua
penisul și îl va ghida cu foarte mare ușurință până la intrare și te va ajuta să o penetrezi.
Poți de asemenea să te ajuți tu cu mâna și să îi cauți intrarea în vagin. Totuși e mai
distractiv să o facă ea. Nu uita că pentru o femeie comunicarea e elementul principal pentru
satisfacția sexuală.
Comunicarea verbală ca și cea nonverbală. Așa că să întrebi: " îți place?" sau "te doare"
sau "hai să schimbăm poziția" sunt lucruri absolut normale și care te vor ajuta să ai o viață sexuală
foarte satisfăcută. Dacă încurajezi o femeie să vorbească despre sex, în timpul actului
și în afara lui, vei afla tot ce îi place și ce nu și astfel vei deveni expert în satisfacerea ei.
În poziția misionarului, fiind peste ea, nu vezi unde trebuie să o bagi așa că trebuie să
simți. Cu mâna ei, cu mâna ta sau cu puțină abilitate poți nimeri și fără mâini ☺
Pe la spate trebuie să ai grijă să o tragi cât mai aproape de tine pentru că dacă nu ești
un negru cu p**a mare ☺ o să vezi că distanța între tine și vaginul ei e mai mare decât pare în
filme.
Dacă ea este deasupra, unghiul de penetrare s-ar putea să îți creeze probleme. Ai grijă
să te miști cât mai pe centrul patului și să te poziționezi astfel încât să te poți mișca cât mai
ușor. Eventual ține-o de mijloc și ghideaz-o. Și aici te poate ajuta cu penetrarea cu ajutorul
mâinii.
Mai există posibilitatea când te străduiești să o penetrezi, să alunece pe lângă și să ai
impresia pentru câteva secunda că a intrat. Urmărește-i reacția și vezi ce se întâmplă. De obicei
o să te ajute ea sau dacă nu, pune-o în altă poziție. Cu prezervativ devine chiar necesar să
te ajute pentru că e și mai greu să îți dai seama ce se întâmplă cu sensibilitatea scăzută.
Daniel: recunosc, habar nu am unde e vaginul unei femei. Parcă sunt un pușcaș chior,
care țintește cu ochiul defect. O împung cu penisul în fund, în bucă, în șold. Vai de mine și de
mine. Toate femeile sunt diferite. Fac un fingering rapid, reperez, dar parcă tot mai repede intru cu puțin ajutor din partea ei. Pe mine nu mă interesează anatomia ei efectivă. Oricum și
ele au vaginul diferit. Unele sunt strâmte, altele strâmbe în interior. Pentru ce să mă chinui să
învăț ce la următoarea va fi oricum diferit. Să mă ajute ea!

Sexul oral

Sexul oral este un element foarte important al întregului ritual. Beneficiile sunt foarte
multe și nu mă refer la plăcerea pe care tu o ai când fata sau femeia îți face ție sex oral ci mă
refer la avantajele pe care le ai tu făcându-i ei sex oral.
În primul rând lubrefierea va fi maximă și de la lichidele ei și de la saliva ta. Asta o va
excita foarte tare și o va pregăti pentru sexul propriuzis. Apoi este destul de ușor să duci o
femeie la orgasm cu ajutorul sexului oral ceea ce poate compensa pentru eventualele stângăcii
din timpul sexului propriuzis. Sexul oral nu este o foarte mare filozofie dacă respecți câteva
reguli simple.
În primul rând, igiena mâinilor este super importantă. În ideea că îți vei introduce un
deget sau mai multe în vaginul ei, unghiile trebuie să fie foarte bine îngrijite și fără colțuri
care o pot zgâria. Imaginează-ți niște unghii care te zgârie pe capul penisului și o să înțelegi
ce simte și o femeie pe care o zgârii în interiorul vaginului.
Apoi, asigură-te că o poziționezi bine, ajută-te și de mâini ca să ai acces cu gura cât
mai ușor la vaginul ei. Cel mai ușor este să îi spui să își îndepărteze ea labiile cu mâinile astfel
în cât să îți ofere un acces cât mai lejer la clitors. Clitorisul este acoperit de un rest de piele,
numit prepuț, fiind similar cu prepuțul de la bărbați; similar penisului, clitorisul este foarte
sensibil la stimulare și poate intra în erecție.
Nu expune încă de la început clitorisul la o presiune directă. Poate fi neplăcut. La început
linge în jurul clitorisului, apoi poți începe să lingi direct pe clitoris. Pe măsură ce obervi că
îi face plăcere și după ce e destul de udă poți introduce un deget înăuntru. Introdu degetul cu
unghia în jos și cu buricul degetului stimulează-i partea de sus a vaginului. Pe peretele acela de
sus se află punctul G care încă este o dispută în lumea științifică despre unde se află și care e
rolul lui.
Ideea e că dacă mângâi constant cu buricul degetului și găsești un loc care o face să
geamă sau obsevi în mișcăcrile trupului că ai atins o zonă sensibilă, încearcă să păstrezi o mișcare
constantă a degetului precum și a limbii tale pe clitoris. Dacă îți amorțește limba sau ești într-o poziție mai incomodă ia o scurtă pauză să te faci comod sau să te odihnești. În momentul
în care nimerești și poziția și mișcarea, păstrează mișcările constante. Nu trebuie să accelerezi
decât un pic, dacă păstrezi mișcarea constantă și ei îi place, fii sigur că sunt șanse
foarte mari să ajungă la orgasm. Succes!
Daniel: îmi place să fac sex oral pentru că îmi place să mi se facă sex oral. Nu sunt de
acord, din nou, cu abordarea științifică a sexului oral. Sexul oral e intuitiv. Asta înseamnă că,
în funcție de reacțiile ei, continui ce faci că faci bine. Dacă ai o față care nu se exprimă, ai
pus-o: te joci de-a marinarul fără busolă ☺
Câteva indicii:
✔ dacă bagi degetul, nu fii agresiv de la început, s-ar putea să te trezești cu un genunchi în
față. E preludiu, sexul nu se face cu degetul!
✔ NU trebuie să te folosești doar de limbă, poți folosi și buzele. Nu încerca o abordare prea
tehnică, pentru că nu are nimic de-a face cu tehnica. Fă-o cu pasiune, sărut-o cu limba în vagin
și vezi ce zgomote scoate.
✔ dacă vrei să o muști, fă-o gentil, că s-ar putea să te trezești cu un genunchi în față.
✔ poți încerca combo: îi bagi degetul și o lingi în același timp. Efectul poate fi devastator.
✔ dacă nu e epilată, eu zic să nu faci sex oral! ☺ Am altă propunere. Iei 2 aparate de ras și vă
propuneți să vă radeți reciproc. Pe urmă faceți un 69 care, pe pariu, va fi bestial. Asta după
duș, normal.
✔ dacă ajungi să îi provoci stări puternice în timpul sexului oral, în apropiere de orgasm s-ar
putea să aibă niște convulsii care să îți provoace o fractură de maxilar. Continuă ce faci, dar
fii în gardă ☺
✔ Poziția sexului oral, cu capul tău între picioarele ei, e un pic perimată. Dacă ai început să îi
faci sex oral în poziția "continuă" (ea pe spate, tu în prelungirea ei), încearcă în timpul asta să
te repoziționezi către un 69. Există o șansă destul de mare, dacă nu ți-a făcut sex oral până
atunci, să înceapă și ea... și destul de pasional.
✔ poziția 69 e cea mai tare.
✔ ai grijă la dinți. Ai ei!

Poziții
Spre deosebire de filmele porno, pozițiile pe care le vezi atât de ușor executate acolo
au foarte multe subtilități pe care nu le descopri decât atunci când ești în focul bătăliei.
Sunt foarte mulți factori ce trebuie luați în considerare când cauți cea mai bună poziție
pentru tine și pentru ea. Trebuie să ții cont de poziția picioarelor, cât de adânc ești în ea,
unghiul din care penetrezi, felul în care îți ții corpul și cum îți folosești mâinile, cât de sus sau
jos sunt coapsele tale, cum se potrivesc trupurile voatre etc. În unele cazuri poți să o penetrezi
până la capăt foarte ușor, în alte cazuri o penetrezi doar parțial și mai mult vă frecați
pelvisurile.
În poziția misionarului de exemplu, dacă îți strângi picioarele vei avea altă senzație decât
dacă desfaci picioarele și împingi genunchii cât mai în față. Dacă ea își ține picioarele
desfăcute o poți penetra parțial, dacă își încolăcește picioarele în jurul bazinului tău o poți
penetra mai adânc. Dacă stai pe coate sau pe brațe o poți penetra parțial, dacă o îmbrățișezi
și o tragic spre tine o penetrezi mai adânc.
Ceea ce merge cu o fată mai mică de înălțime va fi diferit cu o fată mai înaltă. Aici
deja intervine experiența ta și sunt sigur că vei găsi ceea ce merge pentru fiecare situație.
Cuvîntul cheie e experimentează fără teamă. Ca virgin, sfatul meu este să te rezumi la poziția
misionarului, vei avea tot timpul din lume să experimentezi mai apoi. Imaginează-ți că vei găsi
poziții în care vei reuși să îți dai drumul aproape de fiecare dată și poziții în care tu să nu
simți mai nimic, dar partenera să fie în extaz. E nevoie de timp.
Dacă vrei să vezi ceva mișto, din poziția misionarului, în timp ce faci sex (încet, că ești
virgin, nu dai din cur ca un robot), fă o mișcare "inteligentă". Ia-i picioarele și pune-le, îndoite,
pe pieptul tău; continuă să dai din fund. Vei avea o revelație, cam oricât de "puțin dotat" ești.
Pentru că fata va lua o gură puternică de aer, poziția respectivă fiind una dintre cele mai directe.
Ea va simți că i-ai ajuns în plămâni cu penisul iar tu te vei simți de 2 ori mai bărbat
decât ești. Și asta este important. Nu face totuși asta direct de la început. Fără încredere în
tine, nu faci nimic.

Orgasmul
Aici nici măcar filmele porno nu ajută. Vedem bărbații ejaculând și femeile urlând și
atât. În realitate, uneori îți va veni să ejaculezi prea repede, alteori nu îți va veni deloc după o
oră sau mai bine de sex. Alteori te vei sincroniza perfect cu ea și veți avea amândoi orgasm.
Dacă stimularea nu este bună, poziția incomodă sau ești într-o stare fiziologică diferită
față de normal s-ar putea să întârzie ejacularea. De exemplu dacă faci sport, o să observi
că sensibilitatea penisului scade și ejacularea întârzie ceea ce poate fi bine pentru ea dar
dacă întârzie prea mult și ea deja a avut orgasm poate de veni neplăcut.
Dacă ești beat s-ar putea să termini repede și fără să mai apuci să realizezi ce se întâmplă
sau s-ar putea să nu termini deloc. Depinde mult de organismul fiecăruia. Dacă termini
mai repede, nu trebuie să fie o problemă. Vorbește cu ea și spune-i să aibă puțină răbdare că o
să îți revii în scurt timp. Spală-te și ține fata sau femeia în brațe, mângâi-o, sărut-o și ar
trebui să fii gata de încă o tură în 10, 15 minute. Apoi te poți ocupa și de satisfacerea ei.
Daniel: sunt atâtea metode să prelungești o partidă de sex încât îți vine să studiezi
cazul respectiv strict din unghiul ăsta. Important este să nu te grăbești. Când mărești ritmul,
ești predispus să ejaculezi. Dacă poți să te lupți cu dorința de a mări ritmul vei fi ok. Altă metodă
pe care o practică cei neexperimentați și care funcționează este să te gândești la orice
altceva decât sexul în sine. Cu cât mai macabre imaginile din mintea ta, cu atât mai lung va fi
sexul ☺ Apoi, de fiecare dată când simți că te apropii, schimbi poziția și o iei de la capăt.

Murdăria
Sexul este mai murdar decât se vede în filme.
Probabil o să transpiri ca un porc, ține prosopul la îndemână.
Lubrefierea ei o să lase urme în jur, pe tine și pe așternuturi. Asigură-te că e ok.
Uneori din cauza pozițiilor se poate aduna aer în vagin care atunci când scoți penisul
sună a... cum să-i zic să sune fain - bășină ☺
Nu e bășină, e doar aer care s-a adunat în vagin și iese din cauza poziției, dar de multe
ori poate face fata să se simtă super inconfortabil. Aici trebuie să știi să intervii rapid, să o
consolezi și liniștești: "nu e nimic, doar puțin aer, e normal" dacă vrei să mai ai parte de sex în
seara aia.
Daniel: aici poti detensiona atmosfera foarte ușor și puteți încerca pe urmă diferite
poziții strict pentru zgomotele respective. Este fain de urmărit, o să se lase cu râsete.
Dacă rămâi cu vreun fir de păr de-al ei pe limbă, ca să nu te oprești și să începi să îți
bagi degetele prin gură, dă-i o limbă la cearceaf. Dacă faci sex anal, s-ar putea să rămâi cu
ceva nasol pe penis. Riscul meseriei.
Sexul în timpul menstruației nu are contrarecomandari. Doar în primele 2 zile ai putea
să te abții, când sângerarea este de obicei abundentă. Apoi poți să faci sex liniștit, mai ales
că în acea perioadă femeia este în călduri.
Asumă-ți riscul să rămâi cu puțin sânge de-al ei pe penis. În afară de igienă nu există
efecte secundare ale sexului pe stop. Orice medic gineco-log îți va confirmă asta. Sângele de
la menstruația femeii este steril și curat, doar în contact cu aerul prinde miros și se
coagulează.
După sex, e bine să mai stați un minut, două să va dezmierdați și apoi să va spălați ca să
puteți dormi liniștiți.

Diferențe majore între masturbare, filme porno și sexul real
Masturbarea e preponderent vizuală, sexul e preponderent despre toate 5 simțuri.
Să vezi poziții în filme te poate ajuta un pic, dar diferența între a sta pe scaun, a vedea
și a face este uriașă. În primul rând senzațiile pe care le ai masturbandu-te și privind
scene din filme porno sunt cu totul diferite față de realitate.
La masturbare ai ritmul tău și niciodată un vagin nu va avea presiunea pe penisul tău pe
care o are mâna ta. Senzațiile pe care le vei experimenta cu o fată sau femeie vor fi foarte
diferite.
Pozițiile care par faine în filmele porno îți vor da senzații cu totul diferite odată puse
în practică. Diferențe de luat în seamă:
✔ în viața reală va exista mult mai multă transpirație, stângăcie, momente amuzante sau rușinoase
față de ce vezi în filmele porno
✔ în filmele porno pozițiile sunt alese în așa fel încât să fie un unghi cât mai bun pentru camera
de filmat și să expună corpul femeii cât mai bine; în viața reală prioritară e apropierea și
contactul fizic cât mai strâns dintre parteneri.
✔ sexul cu hainele pe voi e iarăși absurd. Atingerea pe o suprafață cât mai mare asigură o
plăcere cât mai mare pentru ambii parteneri
✔ diferența între viața reală și filme e că în film se trece de la 2 replici la sex oral și anal. În
viața reală preludiul durează mult. Pentru ca femeia să fie pregătită și sexul să fie de o calitate
foarte mare preludiul poate începe de dimineață, se continuă cu mesaje, telefoane în
timpul zilei, apoi cu revedere seara, cină, apoi mângâieri, săruturi și apoi sex pasional.
Evident că asta nu e o rețetă, dar preludiul garantat pentru o femeie va dura de la 15
minute în sus. Dacă auzi "NU" în orice moment al ritualului de împerechere, înseamnă că ea nu
este destul de excitată, nu trebuie să renunți ci doar să continui ce făceai înainte ca ea să
zică "NU". Adică să o exciți și apoi să faci din nou pasul spre următoarea etapă.

Lipsa erecției
E o problemă foarte des întâlnită. Cauzele sunt multe, majoritatea de ordin psihic. Formula
căștigătoare ți-o zic eu. Pentru erecții puternice: sport regulat + alimentație sănătoasă +
odihnă corespunzătoare.
Fără astea, apar problemele. Uită de remedii artificiale sau pastile magice. Să ai grijă
de corpul tău are enorm de multe beneficii, nu doar o erecție puternică.
Dacă ai erecție când te masturbezi dar nu și cu femeia, problema e clar de ordin psihic.
Anxietatea de performanță, adică teama că nu o vei satisface e una din cauzele principale.
Așa cum am zis mai sus, să fii natural, spontan, să faci haz de necaz și să știi ce e ăla preludiu
poate rezolva majoritatea problemelor de erecție.
O altă problemă e că după prea multă masturbare, obișnuința cu mâna și diferența destul
de mare între senzațiile cu mâna sau cu o femeie, poate cauza probleme. Opțiunile sunt ca
atunci când ești cu o femeie și ai erecție, să stai pe spate și să o pui pe ea deasupra. Această
poziție te va ajută să te acomodezi mult mai repede cu noile senzații și apoi poți dobândi mai
multă încredere în tine și poți începe să schimbi poziții. Uneori un pahar de vin sau o bucată de
ciocolată pot ajuta.
Daniel: dacă ar fi să primesc 10 lei pentru fiecare partidă nereușită de sex pe care am
avut-o, ar însemna să trăiesc în Insulele Caraibe, înconjurat de femei în bikini și o tonă de
cocktailuri sub umbrelă.

| carnat a răspuns:

Pot sa ma bag si eu ca baiat?
pai nu stiu foarte multe, dar am vorbit cu iubita mea dupa ce am facut dragoste prima data, fiind virgina
-trebuie sa te relaxezi, sa nu fi incordata
-sa fi foarte excitata, ca sa fi umeda
-pe ea chiar nu a durut-o deloc, zicea ca doar a deranjat-o putin, dar nu era durere
-sangerarea a fost foarte putin, a vazut pe chiloti cand a ajuns acasa
deci cam asa sta treaba, asa mi-a zis ea, nu avea de ce sa ma minta
PS:cand era incordata o durea tare si nu intra deloc, ii era frica, dar cum s-a relaxat a fost foarte usor big grin sper, cand o sa fie, sa fie fara probleme

| anageorgescu a răspuns:

Cred ca cel mai important e daca tii la persoana respectiva, daca iti doresti sa fii cu ea. E putin relevant ce o sa ti se raspunda pentru ca durerea variaza de la fata la fata. Pe mine momentul in sine m-a durut si inca de acteva ori apoi, dar per ansamblu a fost placut.
Primele dati sunt mai placute mangaierile si sarutarile decat momentul in sine, dar e un lucru normal cred, cu timpul trece.
Ideea e ca oricum trebuie sa fii pregatita psihic. Cu cat vei fi mai pregatita, cu atat te va durea mai putin pentru ca vei fi cu mintea mai deschisa si mai implicata.
Daca el este un baiat bun, care se va comporta frumos cu tine si te va intelege si va sti cand s-o ia mai incet, va fi un moment frumos cu siguranta.
Tu incearca sa fii complet conectata, sa te gandesti numai la voi doi si NU lasa sa iti fie frica pentru ca se pierde tot farmecul.
E posibil sa te doara, dar daca tii la el, iar el va fi un gentleman cu tine, n-ai sa regreti dupa.

| abc123_5207 explică:

Si app, sunt fata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fata, baiat ce esti? frodit?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hi o *** pe mata acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit tot ce a scris danyel si... ooooou mi de pare ca este un expert sau ceva de genul asta, dar imi place ce a scris cum te cheama, pe mine ma cheama alina, ai id, acu fara suparare, doar vreau sa facem cunostinta

| humanoida a răspuns:

De fapt, nu Edy132 este cel care a "gandit" acele lucruri. A dat un banal Copy&Paste de pe site-ul http://www.scribd.com/doc/45938605/Ghidul-virginului. Singurul sau merit este ca a gasit informatiile necesare pentru a raspunde intrebarii date. Oricum, foarte interesante ideile de acolo. ^^