| anonimpaviata23082017 a întrebat:

Vreau sa imi incep viata sexuala si nu stiu la ce sa ma astept. Doare? Si daca da, e suportabil?(sunt fata)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca intrebarea se referi la sexul de dezvirginare in general, trebuie precizat ca senzatiile de durere apar si exista atat in timpul penetrarii vaginului cat si ulterior in perioada imediat urmatoare sexului de dezvirginare. Trebuie sa stii ca de obicei (cele mai multe ori) dar mai ales in cazul fetelor care pana in acel moment nu au practicat masturbarea intravaginala, prin "degetica" vor experimenta o dezvirginare destul de dureroasa, cat si dupa fiindca aproape intotdeauna se instaleaza o stare de disconfort generalizat (febra musculara) in partea inferioara a abdomenului (pubis, pelvis, vulva). Durerea poate fi insuportabila la prima incercare de penetrare fiindca muschii care constituie vaginul sunt rigizi si lipsiti de elasticitate. Fiind supusi intinderi bruste si exagerate peste limita lor de alungire/intinderea apare durerea care este cu atat mai mare cu cat penisul este mai gros. Vaginul este format dintr-o insiruire de multe inele de muschi circulari, care au o anumita lungime bine definita, motiv pentru care largimmea cannalului vaginal nu poate fi modificata rapid, indiferent de durata preludiului (pregatirea vaginului pentru sex), de modul in care este executat, sau cat lubrifiant s-a folosit si cat de relaxata a devenit femeia. Fiindca lungimea fibrelor musculare din constitutia vaginului in urma preludiului NU se modifica, nu se lungeste/largeste, canalul vaginal ramane la fel de stramt si la fel de greu de penetrat si in cazul urmatoarelor contacte sexuale. In momentul in care penisul intra fortat in acel canal stramt al vaginului, muschii fiind intinsi peste limita; instantaneu si in mod brutal, va apare intotdeauna durerea in locul placerii, a satisfactie. In cazul in care aceste intinderi si reveniri repetate a muschilor provocate de penetrarea ritmica se prelungesc mai mult timp, de regula apare febra musculara, care se manifesta exact la fel ca si cea care apare in cazul unui antrenament intens si de durata fara o incalzire prealabila. Prin masturbare intravaginala fibrele muschilor vaginali sunt intinsi lent dar progresiv la o anumita lungime si astfel vaginul se largeste la o anumita dimensiune, care se va mentine definitiv nemodificata, ceea ce permite o dezvirginare lipsita de durere. Daca nu s-a procedat asa, dezvirginarea de obicei este dureroasa iar dupa sexul de dezvirginare se constata ca si urmatoarele acte sexuale, (cateva, imposibil de precizat ca si numar), la inceput vor fi uneori chiar foarte dureroase, insa treptat in timp durerea va dispare si in locul ei se va instala placerea.
Mai ales la inceput, imediat dupa dezvirginare singura solutie cu adevarat eficienta o poate reprezenta cunilitia sau o masturbare realizata printr-o "degetica" mai lunga dar efectuata cu tandrete inainte de inceperea penetrarii propriu zise. De obicei pentru a nu agrava si amplifica durerea aparuta dupa sexul de dezvirginare, este necesara o perioada de circa 6-7 zile de pauza/repaus in care sa se efectueze doar jocuri sexuale, cum ar fi petting-ul, insa fara penetrare. De obicei urmatoarele acte sexuale imposibil de precizat numarul lor (5-7 chiar si 10) vor fi dureroase in mod diferit, insa disconfortul produs de sex se va diminua treptat pe parcursul primelor saptamani de activitate sexuala. Perioada si gradul de disconfort resimtit dupa dezvirginare depinde atat de conformatia si dimensiunea vaginului tau cat si de dotarea partenerului de sex cat si a tandretii, modului in care acesta actioneaza de fiecare data. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, doare si este suportabil.

| Plato a răspuns:

Depinde de multi factori daca doare sau nu. Din moment ce au facut-o miliarde de femei, cred ca nu e chiar insuportabil.
Ce varsta ai?

| Irinel15123532 a răspuns:

Asteapta pana la casatorie.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

O sa doara primele dati dar nu e ceva insuportabil. e si placut intr-un fel

| Gofigi a răspuns:

Nu doare vezi vreo fata care sa nu suporte sexul din contra ii chiar plăcut daca ști să îl faci

| Raress112 a răspuns:

Da este suportabilcsi nu doare de cat la inceput