| Jessabell a întrebat:

Vreau sa ma sinucid! M-am certat cu iubitul meu azi si a spus sa-l las in pace! Nu mai fac cu nimeni revelionu, pleaca toti si eu stau singura acasa, ca nu vreau sa plec cu ai mei si frati mei amandoi au plecat la munte fara mine!

Numai are rost sa traiesc am 16 ani sunt copil daca imi cer iertare inainte sa mor credeti ca ajung in iad!?

Sunt distrusa n-am pe nimeni vreau sa mor, sa stau singura de revelion este cel mai urat lucru. va rog care sunt cele mai usoare metode de a te omor?

31 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Tu te plângi că eşti singură de Revelion? Alte fete sunt bătute, violate, tratate cum nu şi-ar dori nici o fată şi nu îşi iau viaţa. Ştii de ce? Se numeşte maturitate.Numai laşii renunţă.

| MihaelaDart a răspuns:

Degeaba te spovedesti inainte de te sinucide, deoarece in ochii lui Dumnezeu esti tot o pacatoasa si aceste ganduri de sinuicid sunt atrasa de rau, asa ca sufletul tau va ajunge in iad. Cu sau fara dorinta ta! Si oricum cei care isi pun capat zilelor, sunt considerati cei mai lasi!

Asta nu este un motiv sa te superi si sa ai astfel de ganduri necurate. Ar trebui sa mergi mai departe si sa petreci cu cine te invita, chiar si parintii.

Cel care te-a parasit mai bine a facut-o inainte de a intra in noul an cu tine. A dovedit ca este omul care nu te merita, nu ii pasa de tine si a fost doar un joc pentru el. Tu daca ai mai multa minte si esti o fiinta isteata, ai trece usor peste si cu ambitia pe care o ai ii vei arata tie in principal cat si lui ca poti trai si fara el.

De baieti tot vei avea. Nu este asta, va fi altul, nu e nici al doilea, este al 3 lea pana cand vei cunoaste pe cel care te va merita, te va iubi cu toata fiinta lui si se va darui trup si suflet numai tie. Lumea este perversa cu toata lumea, astea-s incercarile lui Dumnezeu daca noi oamenii putem sa trecem peste gandurile negative (ale necuratului). Daca esti o persoana pozitiva, poti face multe si fara jumatate. Nu trebuie sa depinzi de cineva!

Bafta!

| LoveSleep a răspuns:

Esti penibila. Ti-am raspuns serios la intrebarea anterioara dar am gresit. Trebuia sa-mi bat joc cum fac de obicei. Nu meriti efortu de a ma gandi cum pot sa te ajut.
Esti de tot rasu. Tu credeai ca o sa postezi asta si o sa venim in valuri sa te facem sa te simti mai bine. De ce ne-ar pasa noua ca te sinucizi? Nu ne afecteaza cu nimic, cum a spus nyty20, suntem oricum prea multi.
O sa te sinucizi ca n-ai avut parte de partida de sex mult dorita?
Cred ca esti distrusa de-a binelea, saraca de tine.
Hei, trezeste-te. Nu te-ai uitat vreodata la stiri, un reportaj, un documentar, ceva ci doar la filme porno? Sunt oameni, copii, adolescenti bolnavi de cancer cu zambetul pe buze dar tu, tu te plangi ca te-ai certat cu prietenul si nu mai ai ce suge deseara. Imi pare rau ca te dezamagesc, dar uni sunt mutilati, n-au cu ce suge. (Asta ca sa te prinzi ce vreau sa zic).
Evident ca n-o sa te sinucizi, n-ai atata tupeu, esti doar o fetita mica ofticata ca nu a primit ceea ce-si dorea.
O sa-ti revii, stai linistita. Viata ta e mult prea frumoasa sa renunti la ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LoveSleep):

"Viata ta e mult prea frumoasa sa renunti la ea." A ei nu e cu siguranta.winking

| milan9 a răspuns:

Stai linistita si nu spune tampenii! thinking
Si eu tot singur il fac (cu familia)... tongue

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

| minrest a răspuns:

Sa stai singur de revelion este cel mai urat lucru numai in imaginatia ta. Mai bine ia o carte buna si citeste. Se cam simte nevoia.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu in locul tau n-as face-o in modul cel mai usor, as face-o in modul cel mai spectaculos.

| Lawliet14 a răspuns:

De ce nu chemi 2-3 prietene? Sau macar 1? Lasa ca si daca nu te impaci cu el, vine Ziua Indragostitilor si mai sunt si destule zile de iarna, puteti sa mergeti in club eventual si la patinoar, in cafenele, etc. Puteti sa organizati voi o petrecere undeva pe viitor, nu e sfarsitul lumii. Dar cred eu ca nu va tine supararea!

| grab a răspuns:

Stii... multi te-ar intreba daca te pot ajuta ei cu un topor/cutit/furadan dupa gust.
eu as zice sa scoti capul pe geam sa tragi tare aer in piept si sa zici cu tarie: pot sa trec peste orice! Apoi vorbeste cu parintii tai, cere-le niste bani si mergi la shopping, la un spa, salon de infrumusetare, orice te face sa iti iei gandul de la iubitul asta al tau.
daca tot te simti dornica de game over mergi pe la un psihiatru la urgente sa iti dea ceva sa te mai potoleasca pana pe la Pasti asa macar... stay alive!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti distrusa, trebuie sa-ti revina mintea la loc. Sau ai nevoie de Madular?

| Hitback a răspuns:

Inainte sa mori treci pe la mine acasa. Ne distram putin dupa te las sa te arunci de la etaj de la mine. poate intre timp iti schimbi parerea.

Lasand gluma la oparte de ce v-ati certat?

| e1xtz a răspuns:

Care din personalitatile tale multiple a pus aceasta intrebare?
Nu imi fac griji, cealalta tu nu te va lasa sa faci acest pas oribil

Răspuns utilizator avertizat
| sappy a răspuns:

Daca asta-i un motiv bun inseamna ca ai o viata tare plictisitoare!

| KinderBeeeib a răspuns:

Hey sweety! Stiu cum te simti,si de asemenea stiu ca probabil nu vei asculta ce iti voi spune pentru ca atunci cand iubesti,orice ti-ar spune oamenii din jurul tau sunt doar bla-bla-bla-uri pe care nu vrei sa le asculti.Dar e ok,lumea,cel putin eu,si cunoscutii tai te sustin si nu vor sa te piarda,ei tin la tine,nu te cunosc,dar sunt convinsa ca esti inteligenta, puternica, frumoasa si nimeni si nimic nu poate sa te faca sa cazi la pamant, pentru ca asculta-ma, esti puternica.Nu mai gandi negativ,poate tu si prietenul tau ati avut o mica cearta,dar se va rezolva! Incearca sa vorbesti cu el,si orice ar fi,nu il implora,incearca sa fi puternica,sa nu plangi,sa pari indiferenta,sa ii dai impresia ca daca el va pleca,tu vei fi bine oricum,si vor mai veni altii,poate nu ca el,dar mai buni sigur! Daca te refuza,lasa-l,ii va parea rau,tu vei trece peste draga mea,o vei face,poate nu maine,nici poimaine,dar peste o luna vei fi bine!

Iti recomand sa chemi la tine niste prietene,rude, ceva, sau chiar sa mergi cu parintii tai, la urma urmei, parintii sunt langa tine cand ramai singur.Nu face prostii! Ai un viitor stralucit.Gandeste-te la parintii si apropiatii tai, nu la prietenul tau.

| hhhapciuuu a răspuns:

Hei ^^ uita-te la videourile tipului astuia : www.youtube.com/user/StudioB2kBS
iti da un feeling happy si iti ridica moralul. totul trece pana la urma. intr-o zi o sa fii batrana, o sa stai pe un fotoliu si o sa te uiti la pozele din tineretea ta si ai sa spui ''hi...ce copila prostuta eram...'' :* si papa si niste cioco, si asta ajuta cand esti trista;)

| Perseverance a răspuns:

Sincer e chiar fain sa stai singur acasa de revelion. Faci ce vrei! Ce e asa rau?

| crys12 a răspuns:

Buna happy La cat de surprinsa sunt nici nu stiu cu ce incep. In primul rand si eu am 16 ani si fac revelionul acasa. Asa ca..care este problema? Inteleg si am reactioant si eu aproape la fel de urat cand am realizat ca nu am incotro si nu mai se gasesc solutii. Insa ..nu am decurs la sinucidere. Nu asta te ajuta! Esti tanara, ai toata viata in fata, viitorul tau este pus in joc si sanatatea si tu ai ganduri d'astea? Calmeaza-te si renuta la toate ideile prostesti fiindca nu-ti fac bine, nu vei ajunge nicaieri sau poate Sus ...Si inca ceva, sa fii singura de revelion nu este chiar cel mai urat lucru. Gandeste-te la copii nevoiasi, care nu posibilitati, un parinte sa-i ajute sau un acoperis deasupra capului. Asta este cel mai urat lucru! Din acest motiv ar trebui sa fii dezamagita! Acei copii oare se gandesc la omor? Nu cred, ei se zbat de mici pentru un viitor luminos si fara prea multe obstacole. Dar in fine, te rog frumos termina cu prostiile astea. Atat am avut de spus, imi doresc din tot sufletul sa fii bine, sa nu mai ai asfel de iesiri si sa te impaci cu iubitul tau. Multa bafta si ai grija de tine!

| alexandrafocus a răspuns:

Pai hai so luam cu inceputu :de ce pl mea (pe care nu o am laughing) ) sa faci asta pentru un baiat? bai frate ei vin si pleaca...o sa iti fie greu cateva zile sau poate saptamani, dar poate o sa gasesti pe cineva care o sa ii fie intraddevar frica sa te piarda, si tu chiar crezi ca un revelion singura e cel mai ingrozitor lucru, paii ia gandeste-te "home alone" deci poti face ce vrei.si mai gandeste-te ca in viata nu o sa ai mereu prieteni.

| HeadShoot32 a răspuns:

Calmeaza-te si revino-ti. Ce? Daca te certi cu prietenu' si stai singura de revelion e un capat de drum? Doamne, ori esti ingusta mintal ori vrei tu sa dramatizezi totul. Eu am 15 ani si nu imi amintesc de cand ma stiu sa fi facut un revelion cu prietenii. De asemenea, a aparut o problema intre mien si prietena mea acuma cateva saptamani, si maicasa nu o mai lasa sa se vada cu mine, deci nu am sansa sa imi fac si eu primul revelion cu ea. Dar eu nu ma omor. Tu trebuie sa te calmezi, doar te-ai certat cu el, eu n-am voie nici sa o salut. Si de revelion, peste 2 saptamani ai sa uiti de asta. Ce dracu'.

| PrettyLiar94 a răspuns:

Eu zic sa te potolesti, nu se merita sa te omori pentru un baiat, de fapt nu se merita pentru nimic. Sunt lucruri mult mai grave decat sa stai singura de revelion. Oricum nu o sa te omori, ai zis doar la nervi. Incearca sa te calmezi! Noapte bunaaaa!

| adokdgaok a răspuns:

Intr-un mod ironic, e amuzant sa compari cum mureau eroii Romaniei pentru libertatea ta de a te sinucide pentru ca stai singura de revelion. Cum a zis cineva, ai personalitati multiple. Inainte sa o faci, ti-as sugera sa te gandesti bine care e motivul real pentru care-l faci. Din cauza singuratatii? Asta imi demonstreaza cat va tampeste ritmurile astea balcanice prezentate la TV ca ''muzica buna'' si manelele. Astea, cot la cot cu toata prostia imprastiata de-a lungul Romaniei creeaza copii ca voi. Am fost partial singur toata viata mea si consider ca a fost o alegere in cel mai rau caz inteleapta. Las versurile sa vorbeasca pentru mine:

"Mai bine singuratic
Decat cu oameni care te incurca sistematic
Am invatat din timp sa-i refuz sistematic
..."

Pace si an nou fericit, mai mediteaza asupra vietii tale, deciziile luate nu sunt mereu cele bune, important nu e sa le eviti, pentru ca e practic imposibil, ci sa le realizezi si sa nu le repeti.

| loma a răspuns:

1. Luati o bormasina si incepeti sa perforati cam pe unde e tampla si apasati usor. Creierul dumneavoastra se va transforma intr-un shake. Gustos? Ma indoiesc laughing

2. Luati un aparat de uz casnic (mixer, feon, fier de calcat) si bagati-l in priza. Apoi asezati-va intr-o cada plina cu apa, faceti-va o cruce mare, puneti in functiune aparatul si aruncati-l in apa.

*Pont : Nu incercati sa bagati furculita in priza, sau mai stiu eu ce bucati de metal. Ca o sa va amagiti ca prostii, e 220 ce dracu? Va tranteste cu curul de pamant.

3. Sariti de pe o cladire inalta. De preferat 10 etaje +, sa fie sigur. Pont : Pentru cei din Onesti aveti asa. Hotel Trotus, Blocurile de 9 – 10 etaje din zona de sus, glisantul de la pod de la Moldova, Primaria Onesti. Daca in prima instanta nu va tine, incercati sa luati exemplul unor super eroi – imaginati-va ca sunteti capabili sa zburati

4. Asteptati sa treaca un tren de mare viteza. Nu ca in Romania ar exista asa ceva dar se poate rezolva si aici. Aici aveti doua variante. I. luati un cutit, asteptati un rapid sau un InterCity si sariti in fata lui imbarbatandu-va cu urmatoarea replica : "mori musca!". A doua varianta poate fi utilizata in preajma oricarui mijloc de transport pe cale ferata. Puneti-va gatul pe linia de cale ferata (doua fiind la numar – pentru cei care nu cunosc), dar doar atunci cand trenul mai are maxim 30 m fata de tine (ca sa nu mai aiba timp sa se opreasca).

5. Legati o funie de ceva dur. Evitati lustre, tevile subtiri de la calorifere, draperii. De preferat un carlig ca la macelarie, stiti voi de carewinking. De asemenea, funia trebuie sa fie destul de rezistenta. Evitati sfoara, corzile din material plastic, cablurile de curent. Faceti un nod zdravan, ex. filmele americane vechi, in asa fel sa iasa o bucla prin care va trece capul d-stra. Gata? Sariti!

6. Folositi Cianura pe post de ingredient. Muriti repede, curat, fara dureri. Dar nu esti barbat daca nu suporti durerea, nu-i asa? rolling on the floor

7. O seringa cat mai mare, trageti aer in ea, intepati-va o vena cat mai groasa. Apasati tot aerul din seringa( dar sa fiti siguri ca ati nimerit vena laughing ).

8. Inchideti-va in bucatarie, intr-un mod cat mai ermetic. Cei care au termopane sunt mai avantajati laughing. Drumul la gaz si asteptati. Cand observati ca oxigenul s-a rarefiat destul de mult si e necesar sa va urcati pe un scaun sa puteti respira, aprindeti ceva, de exemplu intrerupator, bricheta, chibrit. Asta trebuie sa fie tare happy.

9. Daca detineti permis auto, atunci e foarte usor. Si mai usor daca aveti urmatoarele autoturisme : Tico, Trabant, Ford Ca, Matiz, Dacia Lastun (500) de fapt toate modele de Dacia, etc. Sunteti gata? Plecati la drum, de preferat pe un drum european, unde soferii conduc cu o viteza putin marita. Acum e acum. Intrati pe contrasens doar atunci cand sunteti siguri ca tirul care se deplaseaza din sens opus are o viteza destul de mare si soferul nu poate evita coliziunea. Si mai exista o alta modalitate, la fel de interesanta. De asta v-am recomandat un autoturism putin mai usor. Intrati in depasirea unui tir, preferabil ca tirul sa fie incarcat macar pe jumate, sa fie destul de greu. Daca ati intrat in depasire, faceti tot posibilul sa ajungeti sub rotile autocamionului.

10. Luati o drujba si faceti piruete cu ea doar atunci cand e pornita. Dupa ce va distrati putin, incercati sa o dati pe dupa gat, gen scamatorii cu diverse obiecte ca la circ. E destul de probabil sa nu aveti aceeasi indemanare ca cei de la circ si sa reusiti sa va sectionati gatul intr-un mod cat mai brutal.

Astea au fost metodele care mi-au trecut mie momentan prin minte. Si sunt sigur ca sunt eficiente in proportie de 90%.

Fă, ești proastă?
Cum sa te sinucizi la 16 ani?
Revelionul singur e cel mai tare lucru, poti sa faci orice (inclusiv sa te sui pe acoperis si sa te dai cu sania).
Viata e frumoasa dupa ce deschizi ochii. Altora le merge mai prost ca tine si tot incearca sa suprvietuiasca. Doar oamenii lași se sinucid.

| Discord a răspuns:

Nu prea cred ca vei avea tupeu pur si simplu nici sa te atingi cu un cutit... e foarte usor de vorbit dar greu de realizat ce ai de fapt de gand sa faci. dupa parerea mea mai mult ti-ai aruncat sentimentele aici. na si ti-a dat papucii. viata merge inainte.

| nyty20 a răspuns:

Lasati-o ba sa moara ca si asa sunt prea multi oameni pe pamantul asta!

| LoveSleep a răspuns (pentru nyty20):

In sfarsit unul inteligent.

| MisterioasaGirl a răspuns:

Bună, crezi că dacă te omori scapi de probleme, tu nu vezi că şi după moarte ai probleme. Dacă ajungi în iad ce faci te mai omori încă o odată laughing. Stai liniștit că nu ești singura care petrece anul nou singură. Şi "iubitu" tău dacă te iubea nu te părăsea. Gândește la toate defectele lui că nu e perfect. Am 1000 de idei cum să te omori dar mai bine lasă.

| amelia14 a răspuns:

Până la urmă ai m-ai făcut-o?

| Gabi125616 a răspuns:

Esti nebuna?! Doamne, scuze ca ma adresez asa, nu e genul meu dar am rămas surprins când am văzut doar dorinta ta. ( eu sunt aici doar sa citesc întrebările si răspunsurile, e prima oara când raspund). Crede-ma, nu are niciun rost sa te sinucizi! Esti o fata tanara, ai toata viata înainte... Dumnezeu ti-a dat o singura viata, TRAIESTE-O! Vorbeste cu prietenul tau am mai văzut întrebări de-ale tale si am inteles ca e si cel mai bun prieten al tau. Am si eu la fel o fata foarte apropiată si când nu am o stare de sprit normala ( sa nu zic decenta) reactionez la fel. Sunt sigur ca daca o sa încerci sa il cauti isi va da seama ca iti pasa si o sa revina totul la normal, asculta-ma. Iar in ceea ce priveste petrecerea revelionului. Fi serioasa acum. Eu sunt din Bucuresti. Daca o-i fi si tu, in piata constiutiei daca nu ma insel este un concert. La 12 noaptea va fi un foc de artificii de vreo 10 minute, stii, si e dragut adica... Daca nu esti din Bucuresti, iesi in oras, la un suculet la ceva. Vezi focul de artificii pe acolo, iti suni rudele si le urezi tacâmul de urări si la somn. Eu asta o sa fac. Ce pot sa iti zic... Daca te omori da, ajungi in iad dar in nu o face. Nu isi are locul in cazul tau. Sper sa iti rezolvi problema.

Răspuns utilizator avertizat