| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca nolicinul diminueaza efectul anticonceptionalelor deoarece am facut un tratament cu nolicin timp de 10 zile si am luat si anticonceptionale yasmine, dar am avut si contact sexual... vreau sa stiu care sunt sansele sa fiu insarcinata...sunt in a patra zi din cele 7 zile de pauza si inca nu mi-a venit menstruatia...va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nolicinul nu ar trebui sa interactioneaze cu anticoceptionalele dar cred ca exista riscul sa le diminue efectul. Faptul ca in a 4 a zi de pauza nu ti-a venit inca menstruatia, nu inseamna neaparat ca esti insarcinata. fa un test de sarcina din urina de dimineata, iar daca e negativ, mergi la ginecologul care ti-a recomandat anticonceptionalele ca sa nu incepi o noua folie fara sa stii sigur daca esti sau nu insarcinata.

2 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Unele antibiotice interactioneaza cu anticonceptionalele ...de aceea e bine ca inainte de a lua un antibiotic sa intrebi medicul... mai asteapta un pic si daca nici in ziua 6 de pauza nu vine cilclul mergi la un ginecolog sa vezi daca poti incepe o noua folie (anticonceptionale) sau cumpara un test de sarcina... de obicei testele de sarcina sunt utile dupa 12 - 14 zile de contactul sexual neprotejat... insa nu te speria ca poate nu e o sarcina... de aceea pentru linistea ta daca nu vine ciclul du-te la ginecolog... multa sanatate

| mary_4249 a răspuns:

In prospectul anticonceptionalelor de obicei scrie care medicamente diminueaza efectul lor.