| sweety_1169 a întrebat:

Vreau si eu o parere sincera din partea voastra deci ori sunt eu nebuna si paranoica ori am dreptate, lucrurile stau asa: imi iubesc enorm prietenul el stie asta si profita deoarece mereu cand ne certam se enerveaza si imi spune sa nu-l mai caut si stie ca il voi suna inapoi pentru ca nu pot renunta la el, am incercat am jurat ca nu il mai sun daca spune lucrurile astea dar nu ma lasa inima, in ultima vreme am impresia ca ma insala pentru ca se comporta cam ciudat in sensul ca imi spune ca toata lumea il bate la cap cand il sun si il intreb pur si simplu ce face imi spune ca nimic doar sta asta e singurul lui raspuns, cand iesim e ingandurat de abia vorbeste inainte ii facea placere sa imi povesteasca diverse lucruri iar in seara aceasta dupa ce vorbim imi spune ca ii e somn si ca vb maine iar dupa un min primesc un msg cu te iubesc si fix dupa o secunda un alt msg cu noapte buna dulceata primul sunt sigura ca imi era adresat insa al 2-lea nu cred pentru ca el nu ma alinta asa decat la inceputul rel si l-am primit si asa din scurt fara sens, l-am sunat sa-l intreb ce e cu el si s-a enervat spunandu mi ca toata ziua il frec la cap. am nevoie de ajutor cum ar trebui sa procedez sa imi spuna adevarul? nu imi spune-ti sa il parasesc pentru ca e primul baiat din viata mea si il iubesc enorm as face orice pentru el nu ma lasa sufletul sa fac asta, va multumesc daca cititi si imi dati o opinie sincera, a si amandoi avem peste 18 ani

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu cred că eşti nebună dar nici nu sunt ferm convins că ai dreptate. Poate eşti paranoică în devenire.
Ok, am prins ideea că-l iubeşti şi că de la o bucată de vreme (e important cât pentru că dacă e vorba de câteva săptămâni, nu e stres, dar dacă e vorba de juma' de an, se schimbă datele problemei) se comportă diferit.
Ar mai fi fost relevant dacă ne spuneai şi de cât timp sunteţi împreună. Dacă ai problemele astea după 6-8 luni de relaţie, e una, dacă aveţi mai mult de-atât împreună, e alta.
În fine, sărind peste detaliile tehnice, există multe cauze raţionale care să-i explice comportamentul şi nu consider justificată bănuiala ta precum că te-ar înşela.
"cand ne certam se enerveaza si imi spune sa nu-l mai caut si stie ca il voi suna inapoi" - Off... ce nu-mi plac orgoliile astea stupide. Întrebare aici: De la ce vă certaţi?
La aia cu mesajul, mai ales că spui că a mai folosit alintul respectiv, chiar nu văd nicio problemă. Ţi-a scris o dată că te iubeşte şi pe-urmă şi-a amintit să-ţi zică şi noapte bună căci el urma să meargă să se culce. Care-i problema? Plus că e posibil să fi fost doar una dintre milioanele de probleme pe care le au reţelele de telefonie din România în ultima vreme şi să fi ajuns atât de instant cele două mesaje, ele putând fi scrise la o distanţă de timp mai mare. Ţin minte o fază de anul trecut când i-am scris un mesaj prietenei mele şi a ajuns la ea după o săptămână laughing. Deci nu văd de ce să te impacientezi la faza asta.
Soluţii? Evident bătrâna COMUNICARE dar nu prin sms-uri, nu messenger, nu telefon sau alt "gadget" tehnologic ci în faţă.
Să nu uităm că trecem cu toţii printr-o perioadă grea din punct de vedere financiar iar faptul că e abătut se poate datora şi acestui lucru. Şi eu sunt uneori în ultima vreme abătut pentru că banii nu mi-ajung de la o lună alta, cheltuielile sunt mari şi împovărătoare şi viaţa-i grea acum. Ce-ar fi fost dacă iubita m-ar fi întrebat din 3 în 3 minute sau şi-ar fi făcut 46764378 de scenarii în cap cu ce am? Bine, că la noi e altă poveste că locuim împreunăhappy.
Nici într-un caz nu-ţi spun să-l părăseşti, mai ales că din ce descrii tu, nici nu ai motive s-o faci.
Eu te sfătuiesc să te gândeşti întâi tu de la ce vă certaţi, apoi să discuţi şi cu el despre asta şi să vedeţi care şi cum lăsaţi de la voi ca să nu vă mai certaţi. Comunicarea şi sexul sunt de cele mai multe ori motorul oricărei relaţii.
Chiar, apropo de sex, cum staţi la capitolul ăsta?
Ah... şi încă ceva, la cum descrii tu, cred că are dreptate când spune că toată ziua îl freci la cap. Cel puţin la faza cu mesajul, are 100% dreptate.
În fine, nu uita că orgoliile mari nu-şi prea au rostul în relaţii căci atunci sfidează importanţa partenerului.
Succes şi, eventual, răspunde la întrebările pe care ţi le-am pus.

| lyrics a răspuns:

Intreaba-l
dar fata in fata
spune-i ca nu te superi, macar sa-ti zica el, si sa nu aflii de la altii
intreaba-l ce-s cu schimbarile astea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice ai afla daca il iubesti pe cat zici ii vei trece orice greseala cu vederea, ceea ce nu e intocmai bine.
poate o avea o perioada mai proasta...
faceti'va timp si stati de vorba despre tot legat de voi si relatia voastra si spune'i tot ce te deranjeaza.bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu il mai suni si sa il lasi sa te sune el atunci vei afla daca te inseala sau nu, vei ala ca te inseala atunci cand nu te suna foarte mult tymp te rog sa nu ma acuzi ca te pacalesc ca mie mia mers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubita si eu am avut aceeasi rel ca a ta dar acum suntem deja casatoriti eu am 18 iar el 21 incearca sa nu il mai suni asa des lasa-l mai liber, dai senzatia ca si tu esti indferenta fata de el si asa o sa vezi ca se va schimba. pup