| Dominicc a întrebat:

Sall. sper sa ma ajute si pe mine cineva. Rog frumos. decat sa comentati aiurea. lasati (pentru unii)

Pai e cam asa... Sunt cu o fata de 8 luni, dar la inceput pot spune ca eram mai ascultator mai ne dadeam sfaturi si multe altele. De la un timp ma comport ciudat adica : ma enervez ffoarte repede si din orice am devenit foarte gelos (si inainte eram dar, acum am devenit mlt mai rau) si multe alte lucruri. Lucruri care le; am observat si eu. Imi iubesc prietena, ma iubeste si ea enorm ne iubim mult mi-a dovedit de multe ori ca ma iubeste doar ca uneorri am niste iesiri prostesti, aiurea poate fara rost. Pe ea o luat[o maicasa 1 zi la munca cu ea sa o ajute acolo (nu stiu ca vanzatoare intr-un market) si eu m-am enervat aiurea ca faza cu gelozia. ca vede baieti si etc. Mi'a tot jurat de atatea ori ca nu se uita la altii, nu se gandeste la altii, lucruri din astea. Dar cand aud de plecari innebunesc. A zis ca incearca sa nu ma ascute cand am nervi ca vorbesc iurea ca stiu bine ca nu e asa ce cred eu.

Sincer nu stiu ce sa fac. Nu vreau sa mai fiu asa gelos., sa nu mai fiu asa rece uneori. Stiu ca POATE mai mereu e vina mea. La altii le pot da sfaturi cum sa se poarte. DAR eu nu pot sa tin pentru mine sfaturile sa procedez asa. DECE? -rasp- NU STIU.

stiu. o sa ziceti. incearca cu psihologu. Nu vreau pe acolo. nu am asa situatia de a vb cu el. Vreau sfaturi nu terapii.

Cu ea vorbesc, ea ma intelege. O iubesc enorm. Vreau sa ii fie bine nu rau. e fericita cu mine. Doar ca ne mai certam si uneori aiurea. Stiu ca gresesc.
ce ziceti? rog frumos, raspundeti mai clar.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Situatia e chiar grava si daca nu vrei psiholog, incearca atunci la un psihiatru. Daca nu faci ceva, o sa o pierzi si pe ea si nici n-o sa-ti mai gasesti vreodata o femeie care sa vrea sa te suporte.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Gelozia e o boala grea. Este probabil cea care destrama cele mai multe cupluri, este cea care face cele mai multe victime. Nu poti sa continui sa o banuiesti pentru ca iubirea presupune in primul rand incredere in partener. Acum te iubeste dar dupa un timp iubirea ei s-ar putea stinge pentru ca nu suporti sa fii banuit si tratat de parca ai insela. Probabil ca atunci i se vor deschide ochii si in sfarsit va vedea ca exista si alti baieti care pot sa o trateze mai bine. Controleaza-te, gandeste pozitiv, gandeste-te ca iubirea pe care o simte pentru tine o impiedica sa vada alte persoane. Se spune ca oamenii gelosi sunt asa pentru ca ei insisi sunt tentati sa insele si gandesc ca partenera/partenerul lor face si ea/el acelasi lucru. Iti dau jos cateva link-uri sa vezi ce poti sa faci...
http://www.yuppy.ro/articol/Relatii/240/Gelozia-exista-antidot.html
http://www.psihoterapie.net/articole/relatii/este-gelozia-o-boala.html
http://www.eva.ro/......-2299.html
http://www.femeia.ro/......trica.html
http://www.psychologies.ro/......lozia.html
http://www.doctorbun.ro/a-gelozia:-boala-incurabila_71.html
vezi ce spun altii despre gelozie si cum le-a afectat realatia
http://www.roportal.ro/discutii/ftopic7470.html
Esti inca tanar fa in asa fel incat gelozia fireasca intr-o anumita masura (mica) intr-o relatie sa nu depaseasca aceasta limita si sa nu devina patologica, distrugatoare de relatii. Iti doresc din suflet sa reusesti acest lucru.

mariana
| mariana a răspuns:

Daca nu ai motive sa fii gelos si totusi esti, si-ti terorizezi iubita cu un mod nesabuit de comportare, neavand incredere in ea si in iubirea voastra este un lucru grav, insa este bine ca ti-ai dat seama ca ai o problema si sper ca, vei tine seama de sfaturile pe care le-ai primit la intrebarea ta. Cred mai ales ca vei citi articolele de specialitate pe care ti le-a comunicat rroxi43 in raspunsul ei si vei vedea ca, in masura in care vei continua cu aceste manifestari categorisite de tine, ca "iesiri prostesti", vei ramane singur si vei regreta excesul de gelozie pe care l-ai avut si care ai inteles ca are caracter "patologic", adica bolnavicios.
Lipsa de incredere si respect fata de iubita ta, aduce un gust amar dragostei voastre si jigneste persoana de care esti indragostit. Cum te-ai simti tu daca ai fi acuzat sistematic de cineva pentru lucruri pe care nu le-ai facut, sunt convinsa ca ti-ai "lua lumea in cap si te-ai duce cat ai vedea cu ochii".
Esti destul de acid in replici si sunt convinsa ca, mai intai tu ai o problema cu lipsa de incredere in tine si in potentialul si sarmul tau personal. Chiar daca aceste sentimente ale tale treneaza doar in subconstientul tau, ele exista si acestea te fac sa ai o asemenea atitudine. Nu este iubire daca vrei sa ingradesti personalitatea omului iubit, daca vrei ca acesta sa fie o copie fidela tie, daca vrei sa traiasca doar dupa standardele tale.Fiecare dintre noi suntem diferiti insa daca vrem sa avem un numitor comun, atunci este cazul sa avem o empatie unul fata de altul, sa avem incredere, sa iubim neconditionat, fara sa conditionam fiecare miscare a omului iubit. In cazul in care iubita ta, dupa un timp se va satura de iesirile si crizele tale de gelozie, o sa te lase liber si te va parasi si nu cred ca tu iti doresti acest lucru.
Fa bine si constientizeza ce trebuie sa modifici in comportamentul tau, discuta deschis cu pretena ta si va stabiliti prioritatile in relatia voastra, fiecare avand dreptul sa-si exprime liber sentimentele, insa fara banuieli si reprosuri nemeritate.
Eu iti urez sa te maturizezi si sa tratezi problema pe care o ai cu seriozitate si sunt convinsa ca vei reusi sa depasesti aceasta faza de nesiguranta din relatia ta.
Un drum lin si fara crize de orice fel si urari de bine si sanatate pentru tine si cuplul vostru.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Se spune ca unde nu exista incredere nu exista nici dragoste, doar un orgoliu nemasurat si dorinta de a domina prin orice mijloace.
Cand iubesti pe cineva faci tot posibilul ca acelei persoane sa ii fie bine, exista respect reciproc, loialitate, incredere, comunicare, sinceritate, fidelitate.Sta in puterea ta sa vezi in ce categorie te incadrezi si sa tragi concluziile necesare, decizia iti apartine.Iti urez mult succes si sa dai dovada de maturitate!

| anna01 a răspuns:

O iubesti mult, dar leacul cel mai bun este sa privesti in viitor si sa vezi ca aceasta gelozie va destrama cuplul, invata sa ai incredere in ea, cand iubesti trebuie sa daruiesti si o parte din inima ta, cu tot cu frica de a fii inselat si tradat, este un risc pe care ni-l asumam benevol. E fata pe care o iubesti, inseamna ca este demna de tine si merita increderea ta.Ca baiat este natural sa fii gelos, dar modereaza-ti pornirile si aminteste-ti ca nu poti tine pe nimeni prizonierul tau.Nu distruge o relatie frumoasa si invata sa daruiesti.Sun pasi marunti pe care daca-i respecti, te vei vindeca de surplusul de gelozie.Prin purtarea ta o poti monta si pe mama ei impotriva ta si nu ai vrea.Nu-i pune granite in gandire, este prima greseala pe care o faci.Sa nu ai o problema cu stima de sine. te-a ales dintre altii, nu-i suficient acest lucru sa-ti dovedeasca ca te pretuieste si ca tine la tine? Fidelitatea se cladeste in timp prin dovezi, nu prin vorbe.Nu o rani prin acuze nejustificate si mai ales, nu fizic, doar pentru ca ti se nazare ca s-ar uita la altul. Tu singur o vei indeparta, nu ti-o sufla altul.Se resimte in vorbele tale, dorinta de a derula relatia pe un plan superior, dar nu-i poti pretinde sa te venereze si sa traiasca doar pentru tine si prin tine.In plus, daca tot zici de alti baieti, se va uita la alti baieti, produci un alt efect contrar a ceea ce vrei.

| Mangoo a răspuns:

E logic nu ai incredere in ea sh esti mult prea sigur ca ea o sa iti suporte toate mofturile...incercati sa vorbiti sh sa stii ca ai mare noroc cu ea majoritatea fetelor s-ar despartii de tine la acemenea reactii sh gandeste-te de 2 ori inainte sa spui ceva (funda pls...sau vot)

| Dominicc explică:

Nah. spusele unora. eu nu prea as zice asta. ca o s; o pierd. Nu. nu am nevoie de doctori. stati linistiti. o sa ma descurc singur. incerc. aiu lectii din greselile altora. sper sa ma pot controla une e nevoie. si sa ma maturizez pe planul asta.

| Dominicc explică:

laughing nu ai mai sta? nu sta

| alice_3938 a răspuns:

Hi, ma bucur ca recunosti ca ai o problema si tocmai de asta trebuie sa o rezolvi de ce pentru ca tipa te iubeste se vede clar eu una nu as mai sta cu tine sa imi faci asa adica gandeste ca te porti imatur...tocmai ca ai observat ca ai o problema incearca sa o rezolvi tu de la sine, daca nu vrei sa apelezi la specialisti. pupici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O vei pierde. ea vrea o iubire libera nu o colivie de aur in care sa te vada doar pe tine zilnic.cad va iesi din colivie, va zbura puiul cu ata.fiindca libertatea e frumoasa si dulce.gelozia e jignitoare fiind doar temerile tale in ce o priveste pe ea.cat crezi ca o sa te suporte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zicdar incearca sa iti calmezi furia sa nu mai gandesti asa daca tia dovedit ca te iubesteaiincredere in ea.nu e bine sa faci asa ceva crede-ma stiu cum e sa nu ai incredere in mine incerca sa vorbesti calm, pentru inceput incearca cevuso si vei vedea ca pe parcurs totul va fi bine.in fiecare persoena existagelozie nu exista persona sa nu aiba un strop de gelozie.