| oAnonim a întrebat:

Vreau si eu sfaturi ce sa fac ca nu mai stiu.
Sunt impreuna cu iubita mea de 6 luni, problema este ca la liceu (suntem dupa-masa, incepem la ora 2 terminam la 7:30, deci nu avem cum sa ne vedem inainte de liceu ca are treaba dimineata, iar seara este mult pana la ea acasa si pleaca cu transportul scolii, deci nu ne putem intalni inainte sau dupa ore) sunt 5 pauze de 10minute, ea tot timpul sta cu fetele. nu imi acorda si mie macar 20secunde. simt si eu nevoia sa stau cu ea. si cand e cu fetele se poarta foarte indiferent cu mine. ma face sa ma simt ca un catelus(ceea ce nu imi place)iar cand suntem doar noi doi(asta doar sambata/duminica) totul este perfect, se comporta extraordinar,este superb. (este prima relatie pentru amandoi, ne iubim mult, familiile noastre spun ca suntem foarte perfecti si potriviti impreuna) Dar asta este problema. la liceu nu imi acorda si mie timp sa fiu cu ea..si mai ma "enerveaza" cateodata cand vreau sa vb cu ea la telefon, o mai suna cate o fata si sta si cate 20min cu ea la telefon, si mai uita cateodata sa ma sune.e stresant.

Ce pot face? (De vorbit am vorbit cu ea, si mi-a spus ca se simte oarecum sufocata..adica nu este in largul ei cand sunt si eu cu ea ca eu ma uit numai la ea si se simte sufocata de faptul asta, e prima data in 6 luni cand mi-a spus asta,dar o iubesc mult si e normal sa ma uit la ea,ce sa caut cu privirea in alta parte? Dar o sa ma uit si dupa alte fete daca asta vrea,nici nu stiu cum sa ma comport sa se simta fericita,ca o printesa,o alint mereu,ii fac surprize,cadouri, ii scriu poezii, sunt tandru si FOARTE romantic cu ea)
Aseara cand am vorbit la telefon eram amandoi suparati.dar mai mult din vina ei ca nu mi-a dat si mie din 50min(5 pauze) 20secunde sa fiu cu ea, si s-a suparat aiurea ea.dar tot eu mi-am cerut scuze si dimineata la 6 am fost la ea acasa(sunt 8km pana acolo) si i-am dus flori multe,o declaratie de dragoste si ca imi pare rau pentru aseara,si m-a iertat.

Dati-mi sfaturi, cum sa ma comport, ce sa fac? Vreau sa imi acorde si mie timp la liceu, sa nu se mai comporte asa cu mine cand este de fata cu fetele, si cum sa fac sa nu se mai simta "sufocata"
(Ma gandesc ca daca sunt indiferent si nu ne vedem toate cele 5 zile din decursul scolar, ea ar fi in stare sa nu ne vedem..adica asa cred..nu stiu sigur) Deci ce pot face?

17 răspunsuri:
| UbexFlo a răspuns:

Ceva nu e in regula atunci cand ea te face sa te simti ca un catelus, cand nu te baga in seama de fata cu prietenele ei si cand te uita pe tine din cauza prietenelor ei.E indiferenta si crede ca oricum s-ar comporta ea, tu oricum o iubesti si nu o sa o lasi niciodata din cauza asta.Este foarte alintata si rasfatata pentru ca asa ai invatat` o tu dar sa se simta sufocata in prezenta ta? Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit`o vreodata.
Fa in felul urmator: fa un experiment cu ea o saptamana, fi si tu indiferent ca si cum nu ati fi in acelasi liceu si sa va intalniti doar sambata si duminica sau ma rog, cand stiti voi.Dar la scoala fii cat de indiferent poti si apoi sa vezi daca simti vreo schimbare la ea sau daca iti zice ea ceva. Daca iti reproseaza ca ii esti indiferent spune-i doar"am vrut doar sa-ti arat cum te comporti tu" si atat.Nu ii mai spui nimic altceva. Fetele sunt rasfatate si vor sa fie printese dar mai trebuiesc si "ciufulite" cateodata sa-si bage mintile in cap ca au citit prea multe povesti si se uita prea mult la filme cu printese.Crede-ma ca si eu eram la fel ca ea..la 12 ani.Si mi-am bagat mintile-n cap.happy

| oAnonim explică (pentru UbexFlo):

Da nu o sa o bag in seama deloc zilele astea sa vad daca o sa imi zica sambata/duminica sa ne vedem(ca de obicei eu ma rugam de ea sa iesim) sau iese cu fetele si nici nu imi spune oh go on

| UbexFlo a răspuns (pentru oAnonim):

Grava asta cu iesitul fara sa-ti zica, cel putin din punctul meu de vedere.straight faceTu iei relatia in serios si vrei sa stii multe dar ea daca nu ia relatia in serios nu-ti spune tot ce face.Vezi ce faci si imi spui cum reactioneaza, bine?happy

| UbexFlo a răspuns (pentru oAnonim):

Si inca ceva.Nu te supara la ceea ce ti-a zis cineva mai sus.Nu esti un pampalau si nici un sufocant.happy Iei relatia in serios si vrei sa fie totul bine, nu sa fii un catelus in public si acasa iubitul perfect.happy

| oAnonim explică (pentru UbexFlo):

Da stai linistit, nu sunt genul de baiat care sa se coboare la mintea unui fraier, mama m-a invatat sa nu bag in seama pr*stii, si este un sfat dat de fiecare mama catre copilul sau.

Da, exact asta URASC cel mai mult
In public da impresia ca sunt un catelus(impresia asta le-o da fetelor cu care umbla)
Iar acasa sunt iubitul perfect pentru ea ma alinte si imi zice vorbe care se simt ca si cum te-ar injunghia in inima dar intr-un mod placut, adica inloc sa simti durere, simti placere, dar cand se comporta asa cu mine de fata cu celelalte fete, ma dispretuieste enorm si eu simt asta, ea poate nu isi da seama dar nu stiu ce sa mai fac cu ea.

Nu vreau sa ma despart cu ea ca o iubesc enorm de mult, noi am fost despartiti de 2 ori, odata din cauza mea ca i-am zis ca nu mai suport sa se comporte asa cu mine si gata punem punct relatiei dar dupa o saptamana am fost la ea la usa in mii de lacrimi sa imi cer iertare, si ne-am impacat

A doua oara mi-a spus ea intr-o dimineata ca nu mai simte ca merge relatia..ca,crede ca ii este bine si singura si ca nu are nevoie de mine, ca ma iubeste dar mai bine ramanem amici, iar m-au durut vorbele si am zis sa o las cum vrea ea, dar dupa 6 zile a intervenit fratele ei si mama ei exact cand nu ma asteptam, cand vroiam sa fiu intr-o alta relatie mi-au spus ei sa ii mai dau o sansa, ca ne iubim mult si ca nu a stiut ca va regreta asta

Deci daca ii propun sa ne despartim ca nu merge, eu voi avea de suferit, eu voi suferi, dar daca voi fi indiferent si imi va spune ea ca nu mai merge relatia, (aici sa fiu indiferent in continuare cand imi va spune sau sa ii zic ca o iubesc si ca relatia merge), atunci ea va regreta.

| VaniLLaDeeJay a răspuns:

Spuff, deci, incearca sa vorbesti cu ea despre toate astea (incearca seara, la telefon, dar nu o lua direct, vorbeste 10 minute cu ea despre diverse, ii amintesti cat de mult tii la ea si o iubesti si ca nu va puteti vedea) se mai intampla chestii de genul dar am impresia ca ea nu te place, daca te place ar trebui sa stea tot timpul cu tine.
Profita de tine ca esti indragostit de ea, si tot ce face, tot pe tine te face sa te simti prost. (nu ti-a acordat atentie si tot ea s-a suparat) Daca si dupa ce vorbesti cu ea tot la fel te face sa te simti si nu vrea sa se repare ce nu este bine intre voi, atunci nu mai vorbi cu ea toata saptamana, si in weekend (are 4 zile weekend-ul asta) propune-i sa va vedeti, atunci puteti vorbii si sa ii vezi si expresia de pe fata (daca te iubeste, o intereseaza) [sfat: uitate la ochii, ei spun totul ].
Daca nici asa nu merge, nu te mai place, si te tine doar de decor, ca catelus (mai mult te faci de ras).

P.S. uita-te aici: http://www.youtube.com/watch?v=PYGJvXU_3No (Y) Bafta!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Se vede ca ti mult la ea. ar fi bine sa iti pui in aplicare planul si sa fi indiferent, dar cred ca o sa-ti fie greu. poate ea la scoala nu se comporta cu ai vrea tu pentru ca nu vrea sa stie toata lumea de relatia voastra sau nu-i place sa-si arate sentimentele in public.

| ĔℓѕιιDăăSmileee a răspuns:

Nu o mai răsfăţa, las-o să se descurce de una singură deoarece tot tu vei avea de suferit şi nu e bine, că te face ca un fel de sclav pentru ea.Şi tu nu faci nimic în privinţa asta. Trebuie să îi arăţi că eşti mult mai bun de atât şi meriţi mult mai mult.
Nu o lăsa să creadă că tu eşti mai prejos decât ea că asta o încurajează să te ia de fraier.Şi să continue să şi bată joc de tine deşi nu meriţi.
Nu îi mai face toate poftele că o strici, şi îi cresc şi coarnele.
Şi cum adică se simte sufocată? raised eyebrows
Doar eşti prietenul ei, ai dreptul să fii cu ea, să vorbeşti cu ea şi să o bagi în seamă.
Nu îţi poate lua aceste drepturi, dacă face asta înseamnă că nu te merită!
Trebuie să o laşi puţin singură, adică să vă distanţiaţi puţin pentru un timp până îşi revine, dacă nu îşi revine desparte-te de ea pentru că nu te merită, şi încearcă să o uiţi cu altă fată!

| PsihinG a răspuns:

Iti iubesti f mult prietena, esti f romantic si atent cu ea dar esti si posesiv. Nu toti avem acelasi temperament vulcanic, ea poate este mai calma, mai calculata, are nevoie sa socializeze si cu alti prieteni sau colegi, asta nu inseamna ca nu te iubeste sau ca te iubeste mai putin.
Sfatul meu este ca intr-adevar asa cum a spus si ea sa-i acorzi mai "mult spatiu", sa-i acorzi incredere iar cand aveti posibilitatea sa fiti doar voi 2 atunci sa reversi asupra ei toata dragostea si sa-i arati cat de mult o iubesti. Altfel mai devreme sau mai tarziu, o poti pierde tocmai din cauza ca nu ai luat in considerare si ceeace isi doreste ea.

| xCruz a răspuns:

Poarta o discutie cu ea despre problema asta ca te supara faptul ca nu-ti acorda si tie macar o pauza in timpul orelor.
Are si ea dreptate intr-un fel ca mai simte nevoia sa stea doar cu fetele dar spune-i ca o lasi 4/5 pauze sa stea cu ele si 1 sa fie doar cu tine.
Si nu o mai alinta, nu-i mai face atatea cadouri la fiecare greseala din care are si ea partea ei de vina dupa o sa te i-a drept "prost". Incearca sa fi si tu mai indiferent si vezi cum reactioneaza. Stii doar Indiferenta este cea mai buna arma!

Succes si sper sa face-ti intr-un fel in care este bine pentru amandoi.

| oAnonim explică (pentru xCruz):

Da o sa fiu mai indiferent cu toate ca ma doare, eu i-am spus ieri ca ii las toate pauzele doar ei, dar cand ii cer 20secunde sa fie cu mine intr-o pauza sa nu zica cum a zis ieri(nu pot acum nu vezi ca sunt la poze,hai du-te du-te du-te du-te du-te pa) adica ca si cum as fi un catelus.

Sper si imi doresc din suflet sa reactioneze la "indiferenta" sa imi spuna de ce ma comport asa, ca nu e ca inainte, ca vrea totul ca inainte, ca se schimba, pentru ca daca reactioneaza cu nervi si zice ca e vina mea, atunci imi este frica sa nu zica sa ne despartim, ca o iubesc enorm si nu stiu ce m-as face fara ea

| xCruz a răspuns (pentru oAnonim):

Daca chiar te iubeste o sa o doara felul in care tu o vei purta cu indiferenta si atunci cand ea te intreaba ii spui ca este vina ei ca ai devenit asa deoarece in timpul scolii te respingea pentru a sta cu fetele si cu tine nici macar 2-3 minute nu putea sa stea... Stiu ca doare dar rezista, incearca sa faci alte lucruri, sa te uiti la un film/anime ceva in timpul asta ca altfel daca o sa faci tot ce zicea ea o sa ajungi exact cum ai zis tu "catelusul ei " si o sa faca tot ce va vrea ea din tine iar atunci cand va veti certa vina va fi doar a ta si tot tu te vei ducea la ea cu cadouri, flori si sa o implori sa va impacati. mai las-o sa-si dea si ea interesul pentru relatia voastra, nu doar tu. Intr-o relatie este nevoie de 2 ca sa se mentina armonia nu sa iubeasca doar unu pentru amandoi.

| MissExtasy95 a răspuns:

Incearca sa ii explici ca nu e bine si ca tu te simti prost cand ea face lucrurile astea. Parerea mea e ca i'ai acordat prea multa atentie si ea s-a obisnuit asa si fara sa te superi pe mine...dar la prima vedere din ce am citit pare ca face ce vrea cu/din tine. Acum ramane la aprecierea ta.dar incearca sa nu mai lasi intotdeauna de la tine, sa ai si tu un pic de orgoliu fata de ea. Trateazo cu aceeasi indiferenta cu care ea te trateaza pe tinewinking SUCCES!

Fundita?big grin

| oAnonim explică (pentru MissExtasy95):

De vorbit am mai vorbit cu ea i-am spus astea dar se schimba pentru 1 zi si pe urma revine totul la normal m-am saturat sa tot ii zic..nu vreau sa ne despartim ca o iubesc si ma doare sufletul.

| MissExtasy95 a răspuns (pentru oAnonim):

Asa cum ti'am zis mai sus...i'ai acordat prea multa atentie. Ai rasfatat'o prea mult las'o sa vada cum e fara tine. Plateste cu aceeasi moneda...adica indiferentawinking

| raulbossu69 a răspuns:

Stiu si eu am trecut prin asta crede-ma relatia asta nu va merge, sa nu te superi ca iti spun asta dar asta este o relatie asa copilareasca, si acum sa fim realisti cat o sa tina?

| Ken7 a răspuns:

Deci fi atent ea poate nu te-a bagat in seama de fata cu prietenele ei ca ii este rusine de prietenele ei si chestia cu ca e sufocata eu stiu... poate esti prea stresant nu te supara dar am patit-o eu in clasa a 8-a eram cu o fata si mereu eram cu ochii pe ea si pe mess si pe facebook fi mai putin bagat in seama si inca un lucru nici odata sa nu mai inveti fetele cu bani cadouri si prea multe chestii crede-ma o sa se invete asta si o sa te tina cum ai spus(ca un catelus), doar pentru daruri sau nu mai stiu eu ce...Mlt noroc bft!