| Jemeicanu7777 a întrebat:

1.Cat dureaza un pix obisnuit? Adica cate rezerve de cerneala echivaleaza cu un pix?
2. E mai bine sa scrii cu pixul sau cu stiloul?(sunt clasa 11)
Funda!

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Ai grija la ortografie. Cu stiloul. Iti formezi scrisul.

| Digikey a răspuns (pentru baru):

Ce sa-si mai formeze in clasa a 11-a?

| baru a răspuns (pentru Digikey):

Tot timpul este loc de schimbare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu pana in clasa a11a nu te ai prins cu ce iti este mai bine sa scrii?

| anonimg a răspuns:

Sunt instrumente total diferite unul față de celălalt, și nu se pot compara.
Există și pixuri scumpe; dar niciunul nu poate ajunge la eleganța unui stilou.
Dezavantajul la un stilou este că nu îl poți folosi atunci când scrii repede cu el. Și este posibil să îl încarci chiar și de doua ori în aceeași oră dacă ți se predă mult, iar lucrul acesta înseamnă timp. Probabil din cauza aceasta s-a inventat pixul.
N-am mai folosit stiloul de mai bine de 20 de ani; dacă nu mă înșel, va trebui să îl încarci de aproximativ 20 de ori ca să ajungă la echivalentul unui pix mai mare.

| Furnicuta000 a răspuns:

Eu intotdeauna am folosit pixuri cu gel, din alea chinezesti albe care se gasesc la toate magazinele sau mai multe modele luate de pe aliexpress. La mine conteaza sa aiba varful subtire pentru ca altfel nu pot sa scriu de asta urasc stilourile pentru ca alea scriu gros.
Mai foloseam si pix cu pasta dar din ala care sa alunece mai bine, fara sa trebuiasca sa apesi tare pe el. Pixurile cu pasta iti obosesc mana daca scrii mult si deformeaza si scrisul la copii.
Stiloul nu poate fi folosit pe orice caiet/foaie pentru ca pe partea cealalta nu o sa se mai inteleaga nimic.
Din punctul meu de vedere cel mai bun instrument de scris e pixul cu gel si ai multe variante la magazin.
Dpdv al duratei, stiloul se consuma mai repede, pe locul 2 e pixul cu gel (pe mine ma tinea cam 10-15 pagini de caiet studentesc dar depinde si cat de mare e pixul, cat are in el), pixul cu pasta tine cel mai mult.

| GracielaMoreno a răspuns:

Eu scriu cu pixul mai mereu, toata clasa scrie cu pixul